Tort bebe un anisor

Fetelor, v rog, face piticu' meu un anior i a vrea s-i fac un tort din care s poat mnca i el. Avei ceva reete? El pap cam orice fruct (nu i-am dat cpuni, zmeur, mure).
oandree
Postat pe 28 Iulie 2008 12:44
buna ...eu chiar ieri i-am tinut ziua lui andrei ca a facut un anisor si am avut tort de frisca cu crema de cremes ca umplutura...a fost f buna si i-am dat si lui sa pape putin si chiar ca iaa placut...nu vad de ce nu ar putea papa si el putin
violeta09_kidz
Postat pe 28 Iulie 2008 13:00
aidarabei
Postat pe 28 Iulie 2008 17:10
sincer...eu tortul l-am facut la un laborator de patiserie... dar e facut din blat simplu de piscut si unplut cu crema de cremes ca tine mai bine acuma cu caldurile asta...dar sa sti ca a fost delicios!
violeta09_kidz
Postat pe 29 Iulie 2008 09:40
scuzati-mi nestiinta, ce-i aia crema de cremes?
a1_23
Postat pe 30 Iulie 2008 01:06
ma refer la umplatura dintre foile de cremes! scuze ca nu m-am exprimat mai clar.
violeta09_kidz
Postat pe 30 Iulie 2008 07:56
tort de mere: mere taiate in doua, curatate de coaja si samburi, se pun la copt cu zahar presarat pe ele, se lasa pana se inmoaie si se rumenesc. aluat in cantitati egale: galbenus +faina+zahar+1 praf de corp, esenta de vanlie.. se coace in jur de 20 minute (pe verificate) - ori se pune direct peste mere ori se coace separat. la urma sa iasa ceva de genul un strat aluat (insiropat ori cu zeama de mere ori cu zeama de compot) si un strat de mere. se orneaza cum va trece prin cap: frisca, alte fructe.
accesorii utile - hartie de copt!
a1_23
Postat pe 30 August 2008 23:46
un adevarat deliciu reteta data de boaba!(va spunem din experienta )
Legat de crema pt cremes violeta te-a lasat cu un semn de intrebare:noi facem o crema din oua ,lapte ,zahar si faina pe foc si aceea e crema pt prajitura numita cremes care e din aluat foietaj(asa se numeste in Bihor!)pupici
bia_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:41
Cremes=cremsnit .
gold7
Postat pe 2 Septembrie 2008 07:26
eu i-am facut fetiti mele cand i-a luat motul un tort cu poza ei pe el iar cand a facut un anisor i-am luat un tort in forma de ursulet
jitaruandreea
Postat pe 12 Noiembrie 2008 22:20
Dar motul nu se ia la un an????? nu mai inteleg nimic...
andracalin
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:35
da, motul se taie la un an, dar si noi i-am taiat motul intr-o zi de duminica, unde am avut invitati si un tort, iar in ziua in care a implinit anii, fiind in cursul saptamanii, am ami avut o mica petrecere, doar cu cei f apropiati, bunici, nasi si sora mea, unde am facut alt tort...Probabil ca asa a facut si jitaruandreea...
chira
Postat pe 7 Februarie 2009 15:06
abia asteptam sa facem si noi 1 anisor si cum nici par nu prea avem de mot nu stiu ce o sa taiem... cateva fire acolo...tort cred ca vom cumpara ca sunt superbe cele cumparate sunt sub forma de masinute, castel, tort obisnuit cu poza lui pe el, sau sub forma de papusi pentru fetite oricum o sa fie cu frisca si fructe indiferent de forma si cred ca-i voi da si lui sebi sa guste putin doar e ziua lui nu?
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:24
noi i-am facut cu poza,ca i-am taiat si motu si a iesit super de frumos (i-am pus si niste trandafirii)
ALEXANDRU28
Postat pe 19 Iunie 2009 19:04
motzul se taie la baieti.la fetitze se rupe turta.,inainte de a implini 1 an(cu o saptamana).eu asa am facut la cele 3 fetitze ale mele.
dadylaly
Postat pe 6 Iulie 2009 16:18
Da-ti-mi va rog ceva retete de torturi pentru aniversari. Continut ma intereseaza mai mult, daca se poate. Nu sunt experta si vreau ceva simplu si bun. Multumesc
kidz002996
Postat pe 18 August 2009 20:35
eu i-am facut fetitei mele un tort bine l-am comandat la cofetarie,[ cunosteam pe toate vanzatoarele si tot ce face pt mine este proaspat],diplomat si deasupra avea poza ei care era facuta din napolitan,a fost si frumos si proaspat si delicios
jitaruandreea
Postat pe 19 August 2009 21:00
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Februarie 2010 16:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MAYA 4 De la: oto_otto 7 Iunie 2009 23:04
copii nascuti an 2 iulie 2008 115 De la: office_salinasusesi_ro 26 Februarie 2010 23:34
www.muresexpobaby.ro 1 De la: boghii 5 Martie 2010 17:18
buna mamicilor sunt noua pe forum 24 De la: SEBY1YEAR 25 Februarie 2010 14:05
buna.. 4 De la: garbo_11765 12 Martie 2013 10:59
Setari Cookie-uri