Baietelul meu este mofturos la mancare


Nu stiu ce sa ii mai dau sa manance sau cum sa il conving sa manance. A mancat doua saptamani numai branza topita, apoi numai salam si tot asa. Mereu face asa. Nu stiu cum sa il dezvat si sa il fac sa manance normal.

Cine a trecut prin asta are un sfat si pentru mine?

Multumesc!
garbo_1155
Postat pe 14 Martie 2012 17:21
Trebuie de pus piciorul in prag!!! Nu sa ii suflii in fund asa cum procedeaza toti parintii, si ies copii prost educati, sau complet fara educatie. De ex: `daca nu mananci altceva de mancare nu avem` si iti garantez ca va manca si c.....

Si serios, ii dai propolis si ii stimulezi apetitul
miriammm
Postat pe 16 Martie 2012 10:36
cati ani are? depinde foarte mult de varsta ca sa alegi modul in care sa procedezi cu el; in principiu ii explici ca daca nu mananca mancare altceva nu primeste si sa te asiguri ca nu are la indemana dulciuri!
eu iti spun cum am procedat cand avea copilul trei ani : se tot uita in farfurie ca aia nu-i place, celalata nu-i place ...bla.. l-am avertizat ca daca nu mananca ii iau farfuria si ca alta mancare pana la cina nu mai primeste si asa s-a intamplat ; dupa ce a patit asta de doua ori a treia oara nu a mai zis ca "aia nu-i place"
adeline
Postat pe 16 Martie 2012 15:46
De la: garbo_1155, la data 2012-03-14 17:21:38
Nu stiu ce sa ii mai dau sa manance sau cum sa il conving sa manance. A mancat doua saptamani numai branza topita, apoi numai salam si tot asa. Mereu face asa. Nu stiu cum sa il dezvat si sa il fac sa manance normal.

Cine a trecut prin asta are un sfat si pentru mine?

Multumesc!


eu n-am trecut prin asta... adica n-am mancat numai branza topita si salam... pentru ca nu era in casa asa ceva ! nu mai cumpara prostii din astea si pune-i pe masa lucruri bune... nu le mananca, lasa-l flamand !!! pe astia mici, cu ce-i obisnuiesti, asta mananca ! mancati si voi (daca sunteti doi.... parinti langa el....) altceva decat salam si el o sa manance ce mancati si voi ! ce e pe masa, asta se mananca !!! clar ?
barboneli
Postat pe 16 Martie 2012 17:06
sa stii ca nu e o solutie mereu sa nu ai dai alternativa sau sa il obligi sa manance ce nu ai place pt ca s-ar putea chgiar sa nu ai placa si atunci i se face rau,fetita mea de mica nu a mancat branza si acum are 6 ani si tot nu mananca,pur si simplu vomita daca o oblig.am facut greseala asta si m-am speriat cand am vazut ca intr-adevar nu poate manca si nu am mai insistat niciodata.si la gradinita cand are in meniu ravioli sau lasagna(noi locuim in belgia si meniul e putin mai deosebit)educatoarea imi zice sa ai pun mancare la pachet pt ca i se face rau numai cand vede,in rest mananca normal,numai ca e foarte atenta la cum arata mancarea si prefera mancarurile mai simple si sanatoase,totusi e bine sa nu ne luam numai dupa sfaturile bunicilor sau parintilor cum ca trebuie obligat copilul sa manance pt ca nu functioneaza.soacra mea asa si-a crescut cei doi baieti(unul fiind sotul meu)iar sotul meu nu mananca nici acum branza,dovleac si alte lucruri ce a fost silit sa manance.incearca sa ai dai ce ai place,incearca sa arate mancarea placut pt el si mai experimenteaza si alte lucruri ce nu i le-ai dat sa manance pana acum
venizigoldplated
Postat pe 16 Martie 2012 18:37
al meu unic baietel are 6 ani,mananca aproape orice,daca-i dau eu cu lingura si e distras de televizor..daca-i pun lingura-n mana iar ciorba(pe care o pasez sau o strecor ) are o bucatica de morcov sau orice alta leguma n-o mai vrea.La gradi ii platesc masa degeaba,ca tot acasa cu mine mananca.Dar ma consoleaza gandul ca totusi baga ceva in burtica si nu moare de foame.
garbo224529
Postat pe 21 Martie 2012 09:44
De la: garbo_1155, la data 2012-03-14 17:21:38
Nu stiu ce sa ii mai dau sa manance sau cum sa il conving sa manance. A mancat doua saptamani numai branza topita, apoi numai salam si tot asa. Mereu face asa. Nu stiu cum sa il dezvat si sa il fac sa manance normal.

Cine a trecut prin asta are un sfat si pentru mine?

Multumesc!


Cati ani are copilul tau? Pur si simplu nu-i mai da branza topita si salam, nu mai cumpara. Poti sa incerci sa-l lasi o vreme sa flamanzeasca (cateva ore, nu zile), apoi mananca tu in fata lui, fara sa-l inviti la masa. Incearca si cu fructe, si cu mancare gatita... pana la urma tot i se face foame
diagh73
Postat pe 23 Martie 2012 15:47
Nu ne-ai spus cati ani are baietelul tau, dar oricum branza topita si salam? Nici eu care sunt femeie in toata firea nu mananc asa ceva. Nu trebuie sa mai ai in casa asa ceva. Nu trebuie certat si nici pedepsit, doar incurajat sa manance altceva, trebuie sa gasesti un aliment care sa-i placa. De ex eu am trei baieti mari, barbati in toata firea, iar doi dintre ei viitori tatici. De cate ori le faceam sandvisuri si tranteam salam si cascaval pe felia de paine, nu le mancau. Atunci de cate ori le pregateam o astfel de gustare, ornam fiecare felie de paine cu rondele de ridiche, jumatati de rosii cherry, frunze de salata verde, feliute de masline, frunze de patrunjel etc, astfel ca fiecare sortiment arata altfel. Vreau sa spun ca aspectul mancarii conteaza foarte mult. Sa fie frumos colorata, apetisanta. Trebuie sa ai grija pentru ca obiceiurile alimentare din copilarie se mostenesc si la maturitate. Am avut un exemplu in familie, un nepot de-al meu pana pe la 7 ani nu manca nimic decat salam de Sibiu si cartofi prajiti. Acum e mare si mananca aproape la fel, ba mai mult asa l-a invatat si pe baietelul sau. Copiii copiaza adultii. Daca mananca alte chestii intre mese, ciocolata, biscuiti, bomboane etc. nu te astepta sa manance ca lumea la masa. Trebuie sa inteleaga ca va primi o mica recompensa dulce dupa ce va fi mancat ce trebuie. Daca e suficient de mare, adica peste 4 ani, incearca sa-l cooptezi in activitatea de pregatire a mancarii, poate e interesat. Sa faca si el ceva usor. SUCCES.
Anideli
Postat pe 4 Aprilie 2012 19:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Produse hipercalorice 1 De la: kidz006596 28 Ianuarie 2010 23:04
buna mamicilor 121 De la: garbo164340 8 Octombrie 2010 18:28
Bebe face pipi in jet intrerupt 40 De la: ruschita 29 Septembrie 2008 12:56
Milumil 3 20 De la: garbo262084 1 Februarie 2012 09:22
Bebei din Cluj 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:57
Setari Cookie-uri