bubite la bebe/dermatita?

mia mai zis cineva asta.acum ii dau cu o crema de la avene dupa ce o spal cu un detersiv de la aveno.vad ca e ok
ariana_kidz
Postat pe 7 Mai 2009 19:51
noi pt dermatita seboreica tot o crema pe baza de cortizon am folosit 8 zile iar de atunci nici ca am mai avut problema multa sanatate la bebici
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 21:22
Si eu am folosit o crema cu cortizon ,i-a trecut si apoi a mai aparut de cateva ori dar ff putin si acum folosesc pt baie si corp produse Lutsine pt piele atopica si e mult mai bine.dar ii pun de 2 ori pe zi crema cu cortizon timp de 5 zile,nu mai mult.
ninutza_kidz
Postat pe 9 Mai 2009 00:19
Buna seara tuturor,
Sunt mamica unui baietel de 6 luni ,Vittorio si suntem si noi cu aceeasi problema a dermatitei atopice.O avem de la varsta de 2 luni si de atunci incercem tot felul de creme. Din pacate , aici unde stam noi, Brescia(iTALIA),sunt foarte mult adeptii utilizarii cremelor pe baza de cortizon, fara sa ia in calcul varsta atat de frageda a bebeilor. Continua sa spuna ca, folosite in cantitati mici si pe o perioada delimitata , nu pot dauna. Eu, personal sunt foarte contrara utilizarii dese a acestor creme, mai ales ca nu trateaza cauza, ci creeaza doar o dependenta.
Noi in prezent, fara sa mai ascultam indicatiile pediatrei, folosim ca crema cea de la Trixera si vad ca e ceva mai bine.Am observat cu cateva zile in urma, ca daca stam in casa, e totul in regula. Daca iesim , cam dupa vreo 10 min incepe sa se inroseasca. Sa fie poluarea?Am mai observat ca si dupa baita se inroseste.Vroiam sa va intreb, e cineva care a fost deja la mare? Cum ar trebui sa ne comportam? EU AM auzit diverse pareri, ca apa de mare ar face bine, sunt altii pe aici care sustin ca sarea din mare ar dauna si ca de fiacare data dupa ce facut baie in apa de mare, trebuie sa-l clatesc cu apa normala. Va multumesc anticipat si va uram noate buna tuturor si vise placute.
kidz001121
Postat pe 2 Iunie 2009 23:22
Salutari tuturor!
Fetita mea are acum 9 ani, iar la 2 luni a facut dermatita atopica. A vazut-o chiar si un medic dermatolog cu multa experienta de la Spitalul militar din Bucuresti cara ne-a tot schimbat creme care doar ii alinau simptomele. El mi-a spus ca la pubertate , cand apar schimbari in organism este posibil sa se duca de la sina, sau sa se amplifice, putand face chiar astm bronsic.Dar cal mai tare m-a ingrijorat cand mi-a spus ca nu pot face nimic, in afara de unguente. Nu m-am dat batuta, am citit si am cautat solutii pana cand pe la doi ani am aflat ca tratamentul homeopat poate rezolva la copii aceasta afectiune fara efecte secundare. La momentul acela, iritatia se intinsese de la picioruse ,la brate, si chiar pe obraji. Am gasit un medic cu multa experienta in homeopatie din Bucuresti, mergem de doua ori pe an pentru evaluare, ne luam bobitele care sunt dulci si bune si merg chiar si la sugari .Dupa aroximativ doua luni pielicica era perfecta, fara sa mai fie rosie, iritata sau descuamata.
As fi tare bucuroasa sa va foloseasca aceasta experienta, pentru ca este o mare usurare sa iti vezi copilul scapat de asa o suferinta.
Sanatate si bucurii tuturor alaturi de piticii vostri!
kidz000734
Postat pe 4 Iunie 2009 08:36
dragi mamici,cine se loveste de aceasta dermatita poate sa se informeze de aici: http://www.google.com/search?client=opera&rls=en&q=transfer+factor+atopic+dermatitis&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8 despre ceea ce inseamna TRANSFER FACTOR si cat de util este in tratarea dermatitei atopice.
uitati aici si un studiu legat de aceasta cura cu TRANSFER FACTOR:
http://translate.google.com/translate?hl=ro&sl=en&u=http://lib.bioinfo.pl/meid:157280&ei=ohsoSvSMF8iOsAaGnJHXBQ&sa=X&oi=translate&resnum=4&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dtransfer%2Bfactor%2Bdermatitis%26hl%3Dro%26client%3Dopera%26rls%3Den%26hs%3DEKd
silviu_m74
Postat pe 4 Iunie 2009 22:12
eu am un baietel de apr 9 luni si cam la 2 luni a facut dermatita atopica si tot cu advantan milk am scapat. aceasta crema tb data in strat f subtire si nu mai mult de 4-5 zile...rezultate s-au vazut din a 2-a zi de folosire
puiuadisor
Postat pe 23 Iunie 2009 19:55
Buna!
Si eu am un bb de 11luni, iar acum suntem bine.Cam de la 3 saptamani a inceput sa ii apara bubite rosii pe fata si burtica apoi pe spate...dupa o perioada ii treceau dar se usca f tare pielea.Asta cam pana la 3 luni ,cand am fost la dermatolog(pana atunci faceam tot ce spunea pediatra-fara rezultat) .Noua ne-a prescris o reteta simpla:romazulan.phantenol spray si amidon....da in apa ptr baita puneam cam o lingura de amidon alimentar si 2 capacele de romazulan(concentrat de musetel),iar apoi in locul uleiurilor sau cremelor de corp il dadeam cu phantenol spray...pana am terminat sprayul ii trecuse si bubitele si pielea a devenit fina.Apoi am continuat doar cu amidon si romazulan in apa.Treptat am scos amidonul si apoi si romazulanul.Acum facem 3-4 dusuri pe zi (de la caldura) si nu mai avem probleme cu pielea.Am fost f multumita. Merita sa incerci ,nu cred ca afecteaza mai ales ca bb e marisor.Bafta!
sim_kidz
Postat pe 7 August 2009 15:45
Buna.Baiatul meu are 5 ani si de la varsta de 1 an am mers cu el la dermatolog si imi dadea tot felul de creme si regimuri.Degeaba.Ii apareau bubite pe fese ,piept spate si pe la incheieturile de la maini.Am reusit sa-l facem bine cu ajutorul asistentei medicale de la gradinita care mi-a spus ca are piele atopica si nu alergie.Il spal cu sapun fara sapun de la ROCHE-POSAY si am scapat de problema.Acum ii pot da copilului sa manance tot ce ii place fara a ne mai face griji ca apar bubitele care il si mancau foarte tare.Sper sa va fie de folos.Sanatate multa.
delly000255
Postat pe 30 Septembrie 2009 22:23
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Noiembrie 2009 06:15
Pentru astfel de dermatite merge foarte bine Aloe vera cruda sau cremele cu extract de alge marine, sapun moale fara soda si nu-l mai pupici pe bebe asa des. ( crema cu extract total de spirulina plantesis -""H.."). Bebe are pielea sensibila ai grija curata tenul cu ceai de galbenele sau musetel.
suovos
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:17
Ceaiul de musetel din contra DAUNEAZA nu face bine in nici un fel....
alinakatt
Postat pe 7 Ianuarie 2010 12:28
si noi am avut probleme de genul asta inca din prima luna si dr dermatolog ne-a recomandat produsele de la seba med si sincer la inceput nu pareau sa dea roade,dar dupa 2 luni in care le-am folosit zilnic(sampon,ulei si crema pt corp) acele bubite au disparut.
barank
Postat pe 1 Martie 2010 23:02
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Martie 2010 23:19
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Martie 2010 16:14







Paste fericit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebelasi de 9 luni si activitatile lor 32 De la: ralucimp 3 Noiembrie 2009 11:13
VITAMINA D3 SOL.INJ 1 De la: alinacristina 24 Martie 2010 16:11
meniul bebelusului de 9-10 luni 64 De la: felideni 12 Martie 2013 16:40
Durere de masea 1 De la: garbo_501969 8 Martie 2020 19:43
vand smart trike all in one 1 De la: kidz008163 16 Mai 2010 18:51
Setari Cookie-uri