Hemangiom

din pacate nu il am insa poti suna la spital si ceri cu el
AI NR ASTEA
Telefon: 460.31.24 (director); 460.30.26, 460 42 60 (centrala); 461.10.16, Fax : 461.08.30 (catedra pediatrie); 461.07.41 (catedra chirurgie); Fax: 460 12 60
andreeamaican
Postat pe 26 Februarie 2009 14:53
pe al drSECHELI IONUT il am eu.ca noi la dansul mergem.0744303012 sau0744450392.SI MAI AM SI EU O INTREBARE.I S A SPART CUIVA HEMANGIOMUL.ADICA DUPA PRIMA INJECTIE CU BLEOCINA S A INGALBENIT,CEEACE E BINE.DAR PROBLEMA ESTE CA ACEA INGALBENIRE S A SPART.O FI NORMAL?ASTEPT RASPUNS CAT MAI URGENT
eve2007ro
Postat pe 27 Februarie 2009 13:01
iti multumesc pt nr de telefon,din pacate eu nu stiu nimic despre aceste injectii deci nu te pot ajuta,dar mai bine il suni pe doctor sa il intrebi pt linistea ta
grgn_dn
Postat pe 27 Februarie 2009 16:00
Eve,pot sa-ti spun ca la fetita mea s-au dus doua randuri de piele de pe nasuc.Cred ca este normal pentru ca s-a desumflat nasul si cred ca se duce excesul de piele.Cum adica s-a spart la voi?
cozma
Postat pe 28 Februarie 2009 10:09
adica s a formet o gaura in el si a si curs ceva,o fi normal?pana pe 15 martie cand mergem la a doua injectie cred c o sa mor.hemangiomul arata exact ca o coca cand apesi pe ea si se lasa.la voi miroase cumva?ca la noi miroase ori asa mi se pare mie.la ROBERTA este exact pe fontanela si va da ti seama chin cu spalatul la cap ca mi e teama.plus de asta a mai facut si cojite .vai de noi.la voi s a ingalbenit?
eve2007ro
Postat pe 28 Februarie 2009 18:36
La noi nu miroase,cred ca ti se pare.dupa injectare zona se umfla pentru ca acolo ii injecteaza bleomicina si e normal sa fie moale.dar dupa o saptamana doua se desumfla.Da s-a ingalbenit de fapt s-a decolorat .Daca la inceput era un rosu aprins acum aproape a ajuns sa aiba culoarea pielii.Sa ii spui doctorului ca s-a spart, poate a curs substanta .Asteptam vesti Sanatate.Am sa incerc sa pun poze sa vezi cum era inainte si cum suntem acum dupa sase injectii
cozma
Postat pe 2 Martie 2009 09:04
la noi era rosu si arata ca o capsunica exact ca o capsuna.s a umflat si s a dus un rand de piele sau ce e acolo.am zis ca turbez de teama.acum a ramas la nivelul pielii si tot rosu.cred ca a ramas ce era dedesupt sub galbeneala aia.mersi ptr raspuns.noi nu avem poze.te pup.mai vb evelina si roberta
eve2007ro
Postat pe 4 Martie 2009 11:43
noi am facut si cea de-a doua injectie si acum sa umflat manuta si o doare ca intre degetele sa produs asa ca o arsura cred, si e carne vie. Asa sa se cunoasca ceva inca nu, dar speram sa dea rezultate. puneti si voi poze dc aveti sa vdm la voi cat de mult se cunoaste.sanatate multa
andreeamaican
Postat pe 15 Martie 2009 09:40
Andreea am incercat sa pun niste poze.Sper ca ai sa-ti dai seama de evolutia noastra
cozma
Postat pe 16 Martie 2009 10:06
Buna! Dar voi a-ti cautat pe google sa vedeti ce se spune despre injectiile ci bleomicina? Defapt sunt injectii citostatice care se folosesc la diferite tratamente de cancer.Si mie mi s-a spus de aceste injectii si nu am acceptat de aceea am luat hotararea si am plecat in germania la operatie . Nu stiu ce sa zic despre aceste injectii dar trebuie sava ganditi si pentru mai tarziu sa nu fie si alte dezavantaje asupra copilului.
tanu
Postat pe 16 Martie 2009 12:04
IMI PARE RAU DAR NU AM POZE CU EA.DACA AI BETADINA PUNE I ACOLOLA DEGETELE CA USUCA IMEDIAT RANA.SE GASESTE IN SPITAL DACA AI PE CINEVA.NU STIU IN FARMACII.LA NOI A PRINS UN FEL DE COAJA HEMANGIOMUL MERGEM JOI PTR A DOUA INJECTIE.VA PUP.
eve2007ro
Postat pe 16 Martie 2009 16:14
tanu,este citostatic ptr ca si hemangiomul este o tumora beninga.ai inteles?si de aceaa se foloseste aceasta substanta ptr a scleroza acele vase de sange.sa dea dzeu ca fetita mea sa fie bn asta e tot ce conteaza.
eve2007ro
Postat pe 16 Martie 2009 16:33
Tanu,eve2007ro are dreptate cu privire la injectii.Si eu m-as simti mai sigura daca as merge in Germania,dar din pacate nu toti avem posibilitati materiale sa ajungem acolo.Ferice de voi.Noi speram ca tot ce facem e pentru binele copiilor nostri.Vrem sa credem ca asta era cea mai buna solutie si speram sa nu ne fi inselat.Sanatate tuturor
cozma
Postat pe 17 Martie 2009 12:30
gasesti in farmacii betadina (la orice farmacie), iar in unele farmacii gasesti (preparat in farmacie) si mercurocrom (tot asa, dezinfectant si cicatrizant)
ruschita
Postat pe 17 Martie 2009 12:51
Imi cer scuze daca v-am deranjat prin aceiasi situatie am trecut si eu poate mai grav . Pe mine m-au tinut doctorii cu fetita sub observatie de la 11luni si la varsta de 10 ani tot mergand la ei plangandu-ma ca fetita are dureri si schiopata pur si simplu sau dat la o parte sau le-a fost frica din cauzaca era f aproape de nervul sciatic.Si atunci am luat hotararea sa merg in germania.Am dat de o profesoara romanca plecata din 69 in germania care m-a ajutat f. mult.Se poate trata si cu formularul 112 .Profesoara este cea mai buna di europa in tratamentul hemangioamelor la copii.De ce doctorii romani nu o invita in romania ? Sunt prea mandri de ei. Am vorbit cu dansa si nu a primit nici o invitatie de la nimeni .Gasiti cv profesoarei pe google VERONIKA PETROVICI.
tanu
Postat pe 17 Martie 2009 14:55
tare dulce esti, mai tanu , mai, formularul e 112 gasesti tu in romania dr cu scaun la cap care sa dea cu semnatura ca boala nu se poate trata in romania IN TIMP UTIL (ca daca nu se poate trata deloc in Romania, sau se poate trata ...mai lent sau inadecvat, na, dupa mintea unui dr prost, sau cu metode rudimentare etc, atunci nu se completeaza formularul deloc:stupid, nu?) Cate cazuri au fost facute publice, unde copiii aveau nevoie de tratament in strainatate, si nu le-a mai folosit nici un formular e112 (vezi copilul Lianei Stanciu, etc etc etc, cred ca au fost 1000 de cazuri ). Oricum, la birocratia din tara asta, mai repede strangi tu bani sau te imprumuti, decat sa astepti dupa aprobarea formularului e112, ca s-ar putea sa se agraveze iremediabil boala inainte sa se aprobe ceva cu formularul minune...
ruschita
Postat pe 17 Martie 2009 15:03
stiu un copil (cred ca s-a dat si la tv), care avea nu stiu ce cancer, s-a tratat cu citostatice la Grigore Alexandrescu, dozele folosite au fost prea mici si boala s-a agravat, a trebuit extirpat un rinichi, in final parintii au gasit (cu ajutorul unui dr cu care s-au imprietenit), tot asa o romanca emigrata in Franta, profesoara pe acolo, renumita etc, care a zis ca ea ii poate trata chiar si cu acceptul in Franta al formularului e112, dar cand au mers la Grigore Al sa vorbeasca cu med pt formular, li s-a spus clar ca nu au nici o sansa, pt ca la ei deja se trateaza copilul cu dozele alea de citostatic care insa fusesera declarate in Franta "apa de ploaie", asa ca deci... Sanatate multa si noroc tuturor!
ruschita
Postat pe 17 Martie 2009 15:07
NU NE AI SUPARAT DELOC TANU,DAR LA MEDICII NOSTRII DIN ROMANIA SUPER INTELIGIBILI CE SA MAI SPUNEM.NE MULTUMIM SI CU ASA ADICA E BN CA O PUTEM REZOLVA ASA.DECAT OPERATII SI ALTELE.EU AM INCREDERE IN DL DR SECHELI IONUT PT CA AM VB CU DANSUL DESCHIS SI ESTE UN OM TARE CUMSECADE ,NU CA MEDICII DE LA NOI DIN SLOBOZIA CARE TE TRATEAZA CU FLIT DECUM DESCHIZI USA SI TE MAI SI LA CEARTA CA VEZI D NE NU SE FACE NICI UN FEL DE INJECTII DIRECT OPERATIE DE PARCA AR STII EI CE I MAI BN PT COPILUL TAU.NU?
eve2007ro
Postat pe 17 Martie 2009 15:34
Buna!Eu am 2 baietei,unul de 8 ani si unul de 2 ani.Amandoi au avut hemangioane,cel mare la frunte deasupra ochiului stang, iar cel mic la burtica.Medicul nostru pediatru-chirurg DR PETCOV de la spitalul de pediatrie Arges,ne-a spus de la inceput ca singura solutie pentru a le elimina definitiv este operatia.Initial i-am propus eliminarea cu laserul,insa dr ne-a zis ca fiind scoase cu laserul este posibil sa reapara,asa ca am trecut la operatie.Atat la baietelul cel mare,cat si la cel mic,operatia a durat cca 30 min.Deci nu este nimic complicat.Imi permit sa te sfatuiesc sa procedezi la fel ca mine pentru ca aceste hemangioane pot creste f mult in interior fara ca noi sa ne dam seama.Asa a fost la baiatul cel mare,pe care l-am operat la 2 ani,hemangionul crescuse destul de mult desi la suprafata nu se vedea,astfel ca pe baietelul cel mic l-am operat din timp,la 10 luni.Amandoi sunt bine merci iar semnele operatiei nu se vad aproape deloc.Mult succes!
blondy21
Postat pe 29 Martie 2009 11:51
Dragi mamici si pitici,
Si noi am avut probleme cu hemangioamele, atat intern cat si extern. Pe piept a inceput ca o pata mica, vaga, rosiatica care s-a accentuat incepand de la nastere pe 29.02 pana in iulie 2008 cand am facut botezul. Cel intern, in obraz, a crescut incet incet pana cand se vedea ca o vanataie destul de mare. Am fost la dna dr Topor Laura de la spitalul Gr Alexandrescu din Bucuresti. Dansa ne-a trimis la ecografie ca sa vedem posibilitatea de stagnare, dar ambele trebuiau operate. Din pacate nu faceau parte din seria celor care trec de la sine. Pe 25 iulie ne-a operat dna dr si dansa s-a straduit destul de mult sa nu lase cicatrice mare avand in vedere ca suntem fetite si trebuie sa aratam bine. Trebuie monitorizata cresterea saptamanal dar nu amanati controlul pt ca se poate inrautati situatia destul de mult. Pupici si sanatate!
IriCris
Postat pe 31 Martie 2009 11:19
aveti idee daca au primit bleomicina la budimex? noi trebuia sa mergem sapt asta si a ramas sa sunam luni pentru a afla dc au solutia??
andreeamaican
Postat pe 2 Aprilie 2009 11:53
Buna si eu sunt o mamica ingrijorata
fetita mea sa nascut cu un hemangiom pe piciorusul drept,si nu stiu unde sa ma duc
dermatologul nu mi-a dat un raspuns clar
as vrea sa stiu daca copilului tau ia disparut de la sine si la ce virsta.
ralu_media
Postat pe 1 Mai 2009 18:24
Draga ralu_media,
doctorita pe care ti-o recomand cu mare caldura se numeste Topor Laura si o gasesti la spitalul Grigore Alexandrescu din Bucuresti sau la Euroclinic, langa spitalul de urgenta din Bucuresti. Ea se uita si analizeaza situatia si iti spune daca va trece sau nu de la sine ce are fetita ta pe picior. Noua ne-a dat sa facem ecografie ca sa vedem cat de adanc este. Dansa este un foarte bun chirurg si la noi abia se mai vede cicatricea de pe piept. Sanatate multa si tine-ne la curent cu ce se mai intampla!
IriCris
Postat pe 4 Mai 2009 12:12
fetita mea are pe gat un ca o cireasa de mare ansa dr spune ca va trece sa mai albit de la nastere ancoace dar nu facem nici un tratament ...
claudia_mami
Postat pe 20 Mai 2009 17:01
Draga Tanu,
MUltumim f. mult pentru indrumarea catre Prof. Doctor Veronika Petrovici, cu care am reusit sa luam legatura, intai pe e-mail, apoi de Pasti, cand Dansa a venit in Romania. Fetita noastra a dezvoltat un hemangiom cavernos pe piramida nazala, la 2 luni de la nastere. Timp de 2 luni am cautat disperati pe internet in formatii despre hemangioame, iar medicii romani recomandau variante: sa nu facem nimic ( ca trece de la sine ), criogenie, injectii cu bleomicina etc.
La 3 luni si jumatate, evolutia hemangiomului a fost foarte rapida, nasucul fetitei noastre se deformase foarte mult, se umflase, devenise rosu-vinetiu si febril, avand aspectul unui nas de clovn.
Prof. Dr. Petrovici a consultat fetita in Bucuresti, a confirmat diagnosticul pus de doctorii romani si ne-a sfatuit sa incercam un tratament nou descoperit, in Franta, pus in aplicare si in Germania ( Prof. Dr. Hansjorg Cremer), tratament cu PROPRANOLOL ( un medicament foarte cunoscut si ieftin - 2 ron/10 pastile).
Am inceput imediat tratamentul, dupa schema de tratament trimisa de Dr. Cremer pe e-mail, iar rezultatele au aparut imediat: la 2 zile deja se decolorase aproape complet, la o saptamana a inceput sa se micsoreze.
Avem deja 2 luni de tratament, iar nasucul se prezinta foarte bine, aproape nu se mai cunoaste nimic.Prof. Dr.Cremer, cu care corespondam periodic pe e-mail ( ii trimitem si poze cu evolutia vindecarii hemangiomului ) ne-a recomandat ca acest tratament sa-l aplicam timp de 5 luni, pentru ca daca l-am opri prea devreme, hemangiomul poate sa reapara.
Acest tratament se bazeaza pe utilizarea unui medicament ( PROPRANOLOL )destul de banal si cunoscut medicilor de peste 40 de ani, dar cu actiune surprinzator de eficienta asupra hemangioamelor si, cel mai important lucru - nu are nici un efect secundar periculos pentru sanatatea copiilor mici in cazul dozelor recomandate.
Sfatuiesc parintii copiilor cu hemangioame sa incerce acest tratament nou descoperit si le recomand sa se adreseze Dr. Dumbrava de la Spitalul Budimex din Bucuresti, unde noi am initiat tratamentul.
Adresa mea de e-mail este cristiandanpop@yahoo.com.



Chris_kidz
Postat pe 29 Iunie 2009 00:33
Buna tuturor,

si baietelul meu in varsta de 2 ani si jumatate a avut 2 hemangioame. Unul pe piept/torace si unul pe obrajor.La noi hemangioamele au aparut pe la 2 ani si 4 luni si au crescut foarte mult si repede, de la un varf de ac la (comparativ)cca 1 bob de linte si respectiv un bob mai mic de mazare.
Cand primul hemangiom s-a rupt (baietelul meu s-a jucat pe canapea si din greseala a atins hemangiomul) a inceput si "distractia". Respectiv 2 saptamani de marsuri pe la toti medicii posibili si imposibili. Am fost cu el la cel putin 10 medici, de toate specializarile, de la pediatrii la chirurgi si dermatologi si toti ne-au spus ca trebuie sa indeparteze hemangioamele chirurgical si cu anestezie generala. Iar cei 2 chirurgi pe care i-am consultat (si cotati drept cei mai buni) ne-au spus chiar ca ar trebui sa intervenim repede, ne-au chemat pentru internare in cateva zile.
In final, o prietena foarte buna, medic dealtfel, mi-a spus ca daca ar fi vorba de copilul ei ar prefera o cicatrice mai mare pe la 5 ani decat o interventie cu anestezie generala la 2 ani si jumatate. M-am decis sa incep si la puisorul meu un tratament cu produse 100% naturale, produse cu care eu lucram deja de niste luni bune, in colaborare cu o d-na dr. care m-a sfatuit si ea sa incerc intai varianta naturista si apoi sa vad evolutia si sa decidem. Speriata de evolutia rapida si de faptul ca hemangioamele cresteau si se si rupeau, fiind in zone in care cel mic le atingea fara voie (de ex in somn, cand se freca la ochisori rupea hemangiomul de pe obrajor...) am inceput totusi sa il tratez cu o schema data de dr (cu care, cum am zis colaboram deja de niste luni bune pentru diverse alte afectiuni ale clientilor mei). Si din august pana in octombrie evolutia a fost fantastica! (am si pozele) Cel de pe piept, cel mai mare, s-a decolorat si este un roz f pal, s-a micsorat foarte mult si credem ca e pe cale de disparitie. Iar cel de pe obrajor a disparut in totalitate, iar in loc a ramas o ff mica urma, ca urma unei intepaturi de tantar, care se diminueaa pe zi ce trece si cred ca nu va ramane cu nici un semn. Si cel mai important este ca am scapat de interventia chirurgicala si de anestezia generala.
Ca idee, baza tratamentului este alcatuita din flavonoide+vitamine/germeni. Daca doriti o schema de tratament va ajut cu mare drag. Aceasta, adica dozele, depind de varsta micutului si de evolutia in timp a hemangioamelor, deci trebuie o varianta personalizata, de aceea nu pot sa scriu o schema generalizata pe forum. Iar financiar, tratamentul nostru lunar a fost cca 160-165 ron. Acum facem luna a 3-a si apoi voi ramane numai cu produsele pentru cicatrizare pana la disparitia completa urmelor.
Adresa mea de mail este natural.values@gmail.com Va voi trimite raspuns in cel mai scurt timp posibil. (pe forum nu prea am timp sa intru)
Sanatate multa tuturor pticilor, parintilor si bunicilor!
natural_values
Postat pe 23 Octombrie 2009 19:38
fetita mea ae 11 luni,hemangiomul a inceput sa apara k o pata rosie de la 1 saptamana si a tot crescut incontinoare,fiind localizat la ochiul stang in 2 luni a crescut incat ochisorul i se vedea foarte puti,dar cu voia bunului Dumnezeu acum i se mai vede foarte putin dar ink ii mai fac injectii cu bleomocina la spitalul budimex din bucuresti,la dr doctor secheli ionut,care este un medic foare cumsecade ,fetita mea are aproape 10 injecti pe care i le face fara sa ii faca anestezie,duceti-va cu incredere si apelati la el
crinutza_16mai
Postat pe 23 Noiembrie 2009 21:52
Ciudat, si eu am un baietel de 4 luni cu un hemangion pe piept, si i-am facut prima injectare (pe care o regret de altfel) cu Bleocin ( singura modalitate de tratare care ni s-a oferit in Constanta), si i s-a facut anestezie generala la 1 luna 1/2. Am renuntat la acest mod de tratare, si am inceput cu metode naturiste. Natural values, ti-am trimis un mail, as vrea sa stiu si eu modalitatea ta de tratare. pe de alta parte, iata ce metode am gasit eu, zic eu, deloc costisitoare. Incerc prima optiune, cea cu sucul de galbenele, de vreo 4 zile. Ce e drept... a devenit rozaliu.

"Pentru tratarea hemangiomului si disparitia lui:
Ungeti-l cu suc proaspat de galbenele, obtinut din flori (date prin masina de tocat), de mai multe ori pe zi. Noaptea se pune alifie de galbenele - sub leucoplast.
Ungeti cu seva din frunza de urechelnita (iarba ciutei), taiata pe lung.
Ungeti cu Bitter Suedez (de cel bun) inainte aplicati alifia de galbenele.
Ungeti cu alifie de tataneasa.
Frunze de cedru sau chiparos se spala, se pun intr-o sticla pana la gat, se pune rachiu de 38gr. (secara etc.). Se lasa 10 zile la cald. Se strecoara, se tamponeaza de 3-4 ori pe zi. Alt tratament foarte bun, dar mai complicat: 2 linguri tamaie buna (smirna) maruntita foarte fin prin masina electrica de cafea, 2 linguri ceara albine (ceara solida) data pe razatoare se amesteca bine si se adauga 6 linguri ulei de masline. Se pun la foc pe baie de aburi, pana se topesc ingredientele. Se amesteca mereu cu o spatula obligatoriu din lemn. Trebuie sa fie ca o crema de fata. Daca e mai tare, se mai adauga ulei de masline si se pune iar pe foc (baie de aburi). Stratul care se aplica sa fie de 5 mm. Se acopera cu tifon sterilizat si se pune leucoplast. Nu se mai umbla la pansament 24-28 ore. Apoi se desface, se arunca, se face pauza 2 zile si se repeta pana la disparitie. Doresc bebelusului insanatosire grabnica si sa nu mai aiba niciodata probleme! "
ClaudiaG
Postat pe 2 Decembrie 2009 13:52
Buna
Sunt din Lugoj, am o fetita de 3 luni care are un hemangiom cu diametru de aprox. 4 cm
Tanu as dori sa luam legatura sa-mi dai mai multe informatii despre operatia pe care ai facuto in Germania.
Daca poti sa-mi trimiti un mail adresa mea este gb_suciu@yahoo.com
Cu respect
kidz006303
Postat pe 11 Ianuarie 2010 23:08
Buna, am si eu un baietel de 3 luni cu un hemangiom aparut sub ochisor.
Am tot fost la medici in Brasov, dar degeaba. Pe viitor daca nu pot rezolva aceasta problema in tara , as vrea sa apeleza la ajutor in afara tatii noaste.
Te rog poti sa imi dai un nr. de telefon, poate ma indrumi si pe mine cum as putea sa ajung in Germania la spitalul unde ti-ai operat tu puiul si la cine sa apelez acolo pentru consultatie, eventual operatie (speram sa nu fie cazul pana la urma, dar daca este totusi nevoie in afara tarii mi se pare cea mai buna solutie).
multumesc.
kidz006305
Postat pe 12 Ianuarie 2010 10:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cresa sau gradinita Craiova 4 De la: fleurentina 29 Ianuarie 2010 08:43
Ajutor pentru copiii nimanui 6 De la: ade_ 16 Octombrie 2009 22:14
dans pentru copii??? 2 De la: matac_catalina 19 Ianuarie 2010 18:11
Petreceri Aniversare! @ www.petrecereadincutie.ro 1 De la: Marcellino 12 Februarie 2010 02:36
Steatoza heptica 15 De la: garbo_446242 5 Decembrie 2016 09:30
Setari Cookie-uri