tratament pentru keratoza pilara

imi poate spune si mie vreun tratament pentru keratoza pilara la bebe de 1 an si 3 luni?Dermatologul mi-a dat o crema pe baza de acid salicilic si uree, dar bubitele nu au dat nici un semn de vindecare, desi am folosit mai mult de 1 luna acest preparat farmaceutic. Multumesc anticipat celor care imi vor da vreun remediu pentru vindecarea bebeului meu.
mcjoy
Postat pe 12 Iunie 2008 14:04
DRAGA MEA SUNT SUPARATA PE TINE.CUM CREZI CA POTI AVEA GRIJA DE SANATATEA PUIULUI TAU DORIND "REMEDII'PE UN FORUM LA O PROBLEMA CARE E DESTUL DE COMPLEXA.
EU INTELEG CA IMPARTASIM OPINII DESPRE CHESTIUNI MAI "SIMPLE"(CE MANACA BEBE,CAT DOARME,ETC) DAR DACA TE INTERESEAZA CU ADEVARAT SANATATEA LUI TREBUIE SA AI UN MEDIC DERMATOLOG PE CARE SA IL CONSULTI PERIODIC.DACA NU ESTI MULTUMITA DE SERVICIILE LUI POTI ORICAND APELA LA ALTUL(E DREPTUL NOSTRU).
SI ACUM SA MA EXPLIC DE CE AM SPUS CA SUNT SUPARATA PE TINE:
1.AI DIAGNOSTIC DE KERATOZA FOLICULARA DAR E ALBA(PAPULE MICI KERATOZICE ALB-CENUSII CU COMPONENTA MINIMA INFLAMATORIE) SAU RUBRA(IN CARE PAPULELE SUNT ERITEMATOASE SI MAI ACCENTUATE IARNA)?
LA VARIANTA ATROFIANTA NICI NU VREAU SA MA GANDESC???!!!!!!!!!!
2.LA CE VARSTA AU DEBUTAT SI UNDE?
2.1.ASPECTUL EXACT AL LEZIUNILOR?
3.ESTE SINGULARA SAU ASOCIATA ICHTIOZEI VULGARE,BOLII DARIER,SAU STARILO ICHTIOZA-LIKE DIN XERODERMII SI ATOPII?
4.LEZIUNILE AU EVOLUAT (S-AU EXTINS)DE LA APARITIE?
5.MAI ARE CINEVA IN FAMILIE???
6.ANTECEDENTE ALERGICE IN FAMILIE SI LA COPIL?
7.ALTE ANTECEDENTE PATOLOGICE ALE COPILULUI????
8.ANEMIE,AVITAMINOZE,MALNUTRITIE?????????
ASTA SUNT DOAR CATEVA AMANUNTE.
KERATOZA FOLICULARA IDIOPATICA(NU SE STIE CAUZA) ESTE DE OBICEI O AFECTIUNE BENIGNE,AUTOLIMITATA SI CARE LA ADOLESCENTA DISPARE LA UN PROCENT MARE DE PACIENTI.
PP INCONVENIENT ESTE DE ORDIN ESTETIC.
TRATAMENTUL ESTE SIMPTOMATIC,LOCAL SI IN FUNCTIE DE SEVERITATEA LEZIUNILOR.
TERAPIA GENERALA INCLUDE:EVITAREA BAILOR FIERBINTI,A SAPUNURILOR IRITANTE SI MULTA HIDRATARE CU CREME SI LOTIUNI SPECIALE.TRATAMENTUL RECOMANDAT DE DR. CU ACID SALICILIC SI UREE E F BUN(ACUM NU STIU EXACT FORMULA ,SPER CA E CORECTA).EU AS MAI FI ADAUGAT VIT A,C,SI O SERIE DE PRODUSE DE INGRIJIRE HIDRATANTE SI EMOLIENTE SPECIALE.PRECIZEZ CA ASTA IN CAZ CA DG ESTE KERATOZA FOLICULARA ALBA IDIOPATICA.DACA MAI AI NELAMURIRI POTI SA MA CONTACTEZ .SANATATE
JOJO29
Postat pe 16 Iunie 2008 10:37
Si copilul meu a avut problema asta si baietelul unor prieteni; parerea mea e sa nu te impacientezi prea tare!...crema care o folosesti e buna, asta am folosit si eu, il dadeam o data pe zi; dupa baie il curatam cu un pieptan, cat se putea; au trecut dupa cateva luni; e adevarat ca sunt inestetice, dar pe el nu-l deranjeaza si la un moment dat ii vor trece!
Nu te impacienta!:)
ileanacapota
Postat pe 16 Iunie 2008 14:17
Aveti dreptate in privinta consultarii unui medic de specialitate, dar dna dr. la care am fost a pus diagnostic doar la vederea bubitelor si a intrebat doar daca sunt pruriginoase si atat, nu a expus atat de multe intrebari ca dvs. Oricum medicul pediatru de abia mi-a dat trimitere la dermatolog, dand diagnosticul de alergie.In privinta liberei alegeri a medicului dermatolog, stiu ca imi trebuie in primul rand trimitere, iar in al doilea rand sa cunosc un medic dermatolog bun sau sa-mi fie recomandat ca asa nu-mi pica din cer un nume de medic bun.Referitor la debutul bolii bebelusului: bubitele au aparut la 10 luni, aspectul este gen cosulete, care se
"transforma" in bubite rosii, disparand mai apoi. Sunt localizate pe antebrate si picioruse, nu are alte afectiuni si nici nimeni din familie nu are antecedente de asemenea afectiune.Normal ca-l spal cu produse pentru piele sensibila si hipoalergenice de calitate destul de buna zic eu- Avene, Ducray(pentru copii). Multumesc foarte mult pentru "scuturarea" pe care mi-a dat-o JOJO29 si pentru incurajarea "ileanacapota".
mcjoy
Postat pe 17 Iunie 2008 16:03
Poti incerca o crema cu uree 10% si ceva pe baza de acid salicilic. Eu am incercat in disperare de cauza pt ca dermatologii la care am fost nu au reusit sa ii gaseasca tratamentul adecvat. La fel a fost diagnosticata si fetita mea cu dermatita atopica apoi keratoza foliculara.........Fetita mea avea problema asta de la 10 luni si abia acum la 1 an si 7 luni am reusit sa o rezolvam.La noi a dat rezultate sper sa dea si la tine pt. ca stiu cat de neplacut poate fi.
Daca vrei ceva detalii iti raspund cu placere
Multa sanatate la bebelusi
adis
Postat pe 5 Decembrie 2008 09:51
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:57
Buna ziua,
sant si eu mamica a doi copii minunati, acum sant mari dar fiindca cunosc cel putin eu dcat de grijulie si afectata eram de starea lor in ciuda faptului ca sotul este medic primar pediatru, va inteleg nelinistea cu diferitele probleme care apar .
Eu vreau sa va spun intre altele si de produse naturale alternative, ProVita fabricate in Canada pentru diverse afectiuni.
pe mine m-au ajutat , va recomand cu drag si voua sa incercati PENTRU INTARIREA ORGANISMULUI, VITAMINE, COSMETICE........sant multe poate va ajuta
SANATATE DE LA A-Z http://www.tratamente.ca/index.php?ref=44&...
elvira_costin
Postat pe 27 Septembrie 2009 11:59
Salinoterapia este eficace si in tratarea afectiunilor dermatologice.
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:22
Buna. Am 16 ani si am keratoza pilara, am facut "n" tratamente, dar am avut o crema foarte buna de la SVR Xerialine. E foarte buna crema. Acum nu ramane decat sa intrebi dermatologul daca este buna si pentru bebe:)
Andy93_kidz
Postat pe 23 Martie 2010 10:34


office_salinasusesi_ro
Postat pe 24 Martie 2010 07:47
Buna stie cineva sa-mi spuna ceva in legatura cu mastocitoza,fetita mi-a are de la 6 luni si acum are 4 ani in iulie si doctora mia zice ca nu are tratament ,e plina pe tot corpul si o maninca,are si pe fata.Am fost la mai multi medici dar nici un raspuns clar.
anacs
Postat pe 13 Aprilie 2010 23:35
anacs eu am mai citit pe net despre boala asta darin rest nu stiu nimic .

ce reactii are ce tratament ii dai,ce au spus doctorii?
anaROBERT
Postat pe 13 Aprilie 2010 23:41
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:12
pe mine ma aplauzi salina,ai ceva cu mine
anaROBERT
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:51
Asa pare? Nu am nimic cu tine, in orice caz nimic rau. Ma bucur cand e activitate, inseamna ca sant sanse ca mesajul meu sa ajunga la cat mai multe persoane.
office_salinasusesi_ro
Postat pe 15 Aprilie 2010 16:01
a ajuns mesajul tau crede-ma e departe nici nu avea cum altfel la cat sport si reclama faci
anaROBERT
Postat pe 16 Aprilie 2010 00:04
Le are tot timpul nu dispar,primele au aparut la 6 luni,nu are nici un tratament misa spus ca e o boala de piele rara,o mananca daca se scarpina cresc in dimensiune.Mi sa zis ca trece cand se schimba sangele la 7ani respectiv la 14.Nu trece la toata lumea dar sunt sanse.Am fost la cea mai buna doctorita din Cj,si m-am interesat si in ungaria si in bucuresti prin niste cunostinte la spitalele de derma.Dar sunt curioasa mai este cineva in situatie,nu am aflat de nimeni....
anacs
Postat pe 17 Aprilie 2010 22:16
Mergi in Austria, Viena sau Graz.
Sa nu te sperii de costuri, nu sant asa mari cum se crede pe aici. Si esti cel mai aproape de succes.
Bafta...
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 08:44
Salut.Si copilul meu are aceeasi problema ca si al tau.Folosesc produse din gama Mustela,am tot incercat tot felul de creme si tot nimic.Mentionez,diagnosticul a fost dat de un medic dermatolog.Te rog sa-mi zici si mie daca au trecut si ce produse ai folosit.Pe copil nu i-l deranjeaza deloc,ca si cum nu le-ar avea dar sunt inestetice.Multumesc!
auricasur
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:12
Nu folosesc nimic,momentan,i-am dat sirop pt.mancarime,dar in rest mi-a zis doamna doctor ca nu ii va trece oice fac.doar la schimbarea sangelui.Daca m-ai afli ceva anuntama.
anacs
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:24
Draga ancas!Copilul meu are keratoza foliculara,adica niste bubite micute sub forma de cosulete.Daca i le strang iese ceva alb.Nu i-l mananca ,nu se scarpina,el nu are nici o treaba de la ele doar ca sunt inestetice.Eu am fost la o doctorita dermatolog la CDT in cluj.Mi-a zis ca o sa-i treaca cu timpul.Tot i-l dau cu crema pentru piele uscata ca asa mi-a zis.Mi-e groaza acum ca vine vara si trebuie sa-i dau tricou pe el ca asa urat se vad.Daca esti din cluj si zici ca ai fost la cea mai buna doctorita ai putea sa-mi dai si mie adresa de la cabinetul ei sa imi fac si eu o programare ca as vrea sa stiu si parerea altui medic.Eu sunt din ciucea daca ai auzit!Iti multumesc mult!Mai vb.pa
auricasur
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:26
SCUZE,,,anacs!
auricasur
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:30




-----------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 29 Aprilie 2010 16:12
ce vrei sa zici cu ochisorii acestia bulbucati?
auricasur
Postat pe 30 Aprilie 2010 15:09
Iti dau numarul de telefon de la cabinetul particular aici te poti programa.O consultatie costa100 lei Tel:0264448800 doamna dr.Rodica Cosgarea.Sper sa reusesti si sa ii treaca.II doresc insanatosire grabnica.Sa -mi scrii dupa ce ai fost la ea.
anacs
Postat pe 3 Mai 2010 15:13
multumesc.cu siguranta o sa iti spun!sper sa pot merge cat de repede!
auricasur
Postat pe 4 Mai 2010 15:13





-------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Mai 2010 16:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
somajul.. 2 De la: ruschita 2 Martie 2009 09:15
albastru de metil 14 De la: Aly_Fab 11 Aprilie 2010 13:32
pt.mamicile din IASI 6 De la: office_salinasusesi_ro 8 Februarie 2010 13:19
Iasi,oferta supraveghere si educare copii, program la cerere(lunga sau scurta durata) 1 De la: garbo118447 29 Ianuarie 2011 11:05
Asistent maternali 6 De la: garbo_468592 12 Iunie 2017 19:55
Setari Cookie-uri