Copii indigo

Buna,
Un inforenergitician mi-a spus ca bebelusul meu(acum are 9 luni) este copil indigo. Am citit foarte putin despre copii indigo. Problema e ca de la o vreme nu ne mai intelegem.Arunca jucariile, tipa daca nu il iau in brate, la masa nu sta linistit. Sa fie din cauza darului sau e ceva normal?
Lavy_kidz
Postat pe 13 Iulie 2009 12:41
pana acum 5 min nici nu auzisem despre copi indigo sau de cristal....si sincer te intreb chiar crezi in asa ceva? eu poate sunt putin cam superficiala dar din ce am citit,ptr k mi ai starnit curiozitatea,mi se par aberatii luate din sf-uri. sunt noi termeni dati pentru diagnostice cam severe cum ar fi SADH sau SAD. sincer..ca viitoare mamica eu te as sfatui sa consulti pediatrul daca observi schimbari in comportamentul copilului nu infoenergeticieni sau mai stiu eu ce alte persoane "cu dar" care sa ti nenoroceasca copilul.totusi suntem in mil 3....si acum mai credem in asa ceva?..totusi!!...sa ne tii la curent.pupici
carter
Postat pe 13 Iulie 2009 13:10
la 9 luni e ceva normal pentru un copil sa-si arunce jucariile sebi are 1 an si 2 luni si cand sta in scaunul lui isi arunca jucariile pe jos ca-i place sa ne vada cum i le dam de luat in brate nici nu se mai pune problema mai ales cand ii iese un dintisor sta numai in brate ca altfel e vai si chiu iar acum sincer in conceptia ta cum ar trebui sa se comporte copii????vorba aceea sunt copii nu tablouri mie din ce-mi descrii tu mi se pare a fi un copil normal
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Iulie 2009 14:25
ma.... in cazul asta toti copii sunt indigo sau cristali arata-mi tu un copil care sta locului la 9 luni sau si mai mare 9 luni, ca sunt activi nu-i bine daca sunt moi iar nu-i bine.Hai ca m-ai facut sa rid
alinakatt
Postat pe 13 Iulie 2009 14:32
si apropo de copii indigo chiar am avut ocazia sa fac cunostinta cu un astfel de copil la mare acum vreo 2 ani si ceva si oricum iti puteai da seama foarte usor ca e un copil "special" sa zic asa si culmea parintii lui erau chiar medici asa ca iti doresc numai bine tie si puiutului tau
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Iulie 2009 14:33
scuzati-mi interventia dar poate k o sa par proasta sau cum vreti voi... dar de fapt ce inseamna copil INDIGO sau de CRISTAL??? pt k sincer nu stiu
ale_micutza
Postat pe 13 Iulie 2009 14:45
da un search pe google si ai sa vezi ce gasesti.pe mine m a bufnit rasul.poop
carter
Postat pe 13 Iulie 2009 14:49
ale_micutza
Postat pe 13 Iulie 2009 14:51
A nu se confunda copii indigo cu copii SAD sau SADH. N-am terminat inca de citit cartea COPIII INDIGO de Lee Carroll si Jan Tober, dar scrie clar ca nu sunt copii SAD sau SADH, ci doar se confunda cu acestia.
Lavy_kidz
Postat pe 13 Iulie 2009 15:16
inca nu am aprofundat tainele psihologiei dar am o prietena care a terminat psihologia si o sa o intreb si eu ce si cum asta pentru cultura generala
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Iulie 2009 15:30
Buna idee, poate vii cu ceva noutati. In Romania dupa cate observ este un subiect tabu.
Lavy_kidz
Postat pe 13 Iulie 2009 15:32
da cam asa e la noi de fiecare data se incepe cu NU nici macar nu se asculta argumente pro sau contra oricum mi s-a parut un subiect mai interesant de acum 2 ani pentru ca nu stiam ce si cum dar niciodata din lipsa de timp nu am putut sa-l aprofundez dar acum fiind mamica ma intereseaza mai tot ce e legat de copii si lasand la o parte partea de inceput cu SF-ul atata timp cat un copil are vreo problema fie ea de natura fizica sau psihica nu mi se pare nimic de ras.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Iulie 2009 15:45
lavy nu mi-o lua in nume de rau nu am ris de tine,era asa de situatia in sine.Pe idea ca toti copii la 9 luni arunca pe jos lucrurile ca ei te antreneaza in jocul lor.El arunca si tu o ridici.Iar ca e neastimparat asta e...toti sunt mai mult sau mai putin.Totusi mai discuta si cu un pediatru. Vezi si ce zice el.
alinakatt
Postat pe 13 Iulie 2009 16:26
alinakatt stai linistita, mi-am dat seama ca nu ai ras de mine.
Lavy_kidz
Postat pe 13 Iulie 2009 16:53
buna lavy , felicitari pentru bebe , al meu este putin mai mare ca al tau (10 luni si trei sapt.) . ce ai descris tu este comportamentul unui copil normal , sanatos de 9, 10 luni . acum ,am citit ( din curiozitate ) acum ceva timp multa literatura ce trateaza subiecte precum aura , karma , chakra , kundelini etc. nu m-a convins , a fost pur si simplu o imbogatire a cunostiintelor .
acum , nu neg ca fiecare fiinta umana este speciala , eu cred ca in fiecare este ceva frumos , divin , iar la o varsta atat de frageda si pura se manifesta doar frumusetea si latura speciala a omului . probabil ca ni se pare incredibil , si aproape paranormala aceasta manifestare de puritate si iubire sincera a copiilor pt ca nu mai avem contact cu aceasta latura din noi , sau suntem inconjurati de intamplari negative . copilasul tau pare un bebe f normal si sanatos , dar sincer nu se potriveste " profilului indigo " copii aceia inca de mici sunt independenti , nu si manifesta nevoia de afectiune atat de puternic , isi arata rar dependenta fata de tine si sunt mai solitari inca de mici , bebelul tau vrea sa se joace cu tine ( arunca jucariile ca tu sa le ridici si sa i le dai ) , plange daca nu l iei in brate ( isi arata dependenta fata de tine si iti cere afectiunea ) . parerea mea este ca toti ne nastem cu spiritul liber , daca parintele nu ingradeste personalitatea copilului , ii ofera un mediu propice acel copil se va dezvolta mai repede , mai frumos , va fi mai fericit , mai dezvoltat intelectual si parca , cu o perceptie mai solara asupra vietii nu ?

si uite cum iubirea si libertatea au creat un " copil indigo " ..... :)

partea proasta in toata aceasta teorie este confuzia legata de afectiuni precum autismul . daca un copil este bolnav cel mai sanatos pt parinte si copil este sa accepte boala si sa isi traiasca viata cu impacare . nu este benefic pt nimeni sa cosmetizezi un copil bolnav cu denumire de " copil inzestrat cu daruri " . eu ma crispez cand aud asta , pt ca am senzatia ca acel copil nu este iubit asa cum este el , cu boala cu tot , nu , trebuie schimbata putin realitatea in mintea parintelui pt a-si accepta copilul , ori asta nu este ok .


am scris prea mult si sper ca s-a inteles ceva totusi :) concluzia , lavy copilul tau este special pt tine , si o sa fie pt multi altii de-a lungul vietii sale , din ce ai spus nu pare a avea o problema de ordin medical , de fapt pare un copil absolut NORMAL . sper sa fie indeajuns pt tine .
ion_cristina
Postat pe 13 Iulie 2009 16:55
NM, SDFDGHJ,HK.FHJGMHNBVCGBHJN
kidz007240
Postat pe 11 Martie 2010 01:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Retete pentru copii sanatosi 1 De la: 30 Martie 2009 23:15
vreau sa-mi duc copilul la mare 41 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:42
Deschid un after school in Aviatorilor! Asteptam copii clasa 1=2, scoli din zona. 2 De la: leiiana 26 August 2008 14:56
intrebare pt mamici cu bebei care au avut pojarel 5 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:30
Alergii alimentare...pete rosii 8 De la: anafaraon 6 Septembrie 2009 18:08
Setari Cookie-uri