Alimentatia bebelusilor

retete clasice fara carte nu mai stie nimeni ca ce scrie in carte iti ia mult timp si cind sa stai si afara cind ii culci si tot asa timp putin. va pupam
milicaneagu
Postat pe 19 Iunie 2008 15:45
reteta de iaurt: 500 ml lapte pasteurizat 3,5% grasime se incalzeste la 20 - 30 grade (sa nu fie fierbinte) se pun 2 - 4 linguri de iaurt cumparat se lasa de dimineata pana seara la temp. camerei, seara ar trebui sa fie gata, se baga la frigider.
a1_23
Postat pe 19 Iunie 2008 16:51
branza calcica: 500 ml lapte pasteurizat 3,5% grasime se pun pe foc pana aproape sa dea in clocot, se adauga 4 tablete sfaramate f. fin de calciu lactic de 500 mg, se mai lasa cam 15 minute pe foc pana se face branza timp in care se mai amesteca din cand in cand. se strecoara branza, se pune la frigider..
a1_23
Postat pe 19 Iunie 2008 16:54
iti trimit eu daniela!multumesc celor care mi-au trimis si mie
bia_kidz
Postat pe 19 Iunie 2008 17:56
Multumesc pt cartea cu retete. Pupici
danyelle005
Postat pe 20 Iunie 2008 18:20
voi in ce combinatii le dati orezul bebelusilor?
danyelle005
Postat pe 10 Iulie 2008 12:46
scuze danyelle ca am trimis asa tarziu cred ca deja le aveai insa nu am mai avut timp sa intru pe kidz. eu la alesia combin orezul cu peste, ficatel si carnita de pui sau vitel un fel de piure mai moale il fac ca altfel nu il accepta, cu banana coapta , lapte si faina de orez un fel de budinca cred ca doar atat imi vine in minte acum.pupici
grety81
Postat pe 11 Iulie 2008 15:50
as dori si eu cartea de retete despre care vorbiti.
adresa mea de mail este: mihaimihalache2000@gmail.com
multumesc anticipat!
SIMONA
simona77
Postat pe 11 Iulie 2008 21:52
Multumesc Grety. O parte le aveam, o parte nu.
Simona iti trim eu acum.
danyelle005
Postat pe 12 Iulie 2008 11:13

MULTUMESC DANIELA
simona77
Postat pe 12 Iulie 2008 13:02
daca tot ati citit in cartile astea ce mincare ati facut din ele ca tare sint curioasa
milicaneagu
Postat pe 12 Iulie 2008 23:21
a1_23
Postat pe 17 Iulie 2008 20:21
eu am facut supici, in tot felul de combinatii; atat pana acum, dar o sa mai incercam si altceva
danyelle005
Postat pe 18 Iulie 2008 15:22
multumesc pt cartile cu retete!
voi ati dat bebelusilor vostri de 6, 7 luni sa pape sana?
sabina82002
Postat pe 21 Iulie 2008 10:42
nuuuuuuu este indicat iaurt da facut de tine in casa
milicaneagu
Postat pe 22 Iulie 2008 22:10
sabina eu acum cand avem aproape un an ii mai dau iaurt insa cu 2% grasime de la danomino pana acum nu , am facut eu insa alesia nu prea vroia sa pape nici branzica facuta in casa este diferita de cea din comert si abia o pacaleam.eu zic sa ii faci tu pana mai creste .pupicei
grety81
Postat pe 23 Iulie 2008 15:55
buna fetelor!si eu i-am facut fetitei mele iaur si branzica ,dar nu a acceptat branzica sub nici o forma.E drept ca iautul il vrea ,dar il fac cu fructe.Am incercat sa-i dau si eu danonino-branzica de vaci.A mancat cateva si acum nu mai vrea sa le vada.Parerea mea e ca trebuie sa ii invatam sa manance natural desi pe toate produsele astea scrie ca nu contin conservanti,sa fim serioase!Daca tii un lapte mai mult de 2 zile in frigider,sau iaurt facut in casa,cu siguranta isi modifica gustul,de aceea nu trebuie sa facem cantitati mari .Eu nu am incredere in produsele ce au termen de valabilitate mare.Multa rabdare si sanatate voua si bebeilor vostri!
bia_kidz
Postat pe 23 Iulie 2008 16:49
buna fetelor!
copilasii mei mananca branzica numai cu banana sau cu ou fiert.
baietelului ii place branzica su mamaliga si cu smantana, insa pe fetite nu le pacalesc decat daca pisez banana si pun branzica. iaurturi mananca nu ma pot plange in fiecare zi ori dimineata ori seara.
simona77
Postat pe 24 Iulie 2008 15:35
eu branzica i-o dau cu fructe, mar ras in principal ca asta-i place Cu iaurtul facut in casa nici el nu s-a impacat desi am incercat diverse combinatii, si cu fructe, si cu cereale. oricum am citit ca la cei ce inca primesc lapte de mama iartul nu e chiar necesar, asa ca nu am insistant chiar asa de mult
a1_23
Postat pe 24 Iulie 2008 16:23
buna mamici avem nevoie de ajutorul celor care au bb peste un an ; am tot cautat despre alimentatie peste un an insa nu e trecut ceva concret ; ce la dati sa pape? raman 2 mese de lapte? astept sfaturi ;pupici
multumim
grety81
Postat pe 2 August 2008 18:42
BUNA MAMICI, as dori si eu carticica cu difersificare pe adresa giliola_aliman@yahoo.com ,multam frumos .
printesa mea are deja 4 luni si o saptamina si tb sa incepem cu papa mai consistent,chiar daca maninca de la sursa si 1,2 biberoane de formula,pupici la bebelusii
GILIOLA
Postat pe 4 August 2008 18:48
Grety81, Chira are doua mese de lapte, dimineata , cca250 ml si seara, cam 250-300, depinde cat vrea.Dupa un an ar trebui sa bea cam 500 ml/zi, din cate stiu eu.
Iar noi avem urmatorul meniu:
-dimineata 10.00-11.00 - 250 ml lapte
- la pranz, in jur de ora 14.00, piureul de legume, sau orice altceva
- la 19.00, iaurt 250-300 g, sau fructe cam 250g, nu mananca mai mult
- seara, pe la 22.00, 300 ml lapte
In funtie de cat de bine a mai mancat la pranz, ii mai dau un fruct, dar nu intotdeauna.

Dupa ce a implinit un an, am inceput sa-i introduc, incet-incet, cam de toate in alimentatie. Nu i-am dat chiar ce mancam noi, ca este mult mai condimentata mancarea noastra, dar in concediu pot spune ca a mancat de toate, mai putin porc, prajeli, etc, produse care nu se dau pana la 3 ani. Manca panini, care aveau si sunca, deci a mancat si mezel. Nu am exagerat, dar tot ce mancam noi, trebuia macar sa guste si ea, ca altfel nu ne intelegeam. In toata perioada , cat am fost in concediu, nu a mancat decat 2 borcanele...
chira
Postat pe 5 August 2008 02:34
la pranz eu ii dau de ex: in afara de mancarea clasica, care le-o dam pana la 1 an, eu i-am mai dat piept de pui la gratar cu piure sau legume, i-am dat si paste cu sos alb, rosu, chiar si cu ton, pizza, rulada de curcan, dar fara umplutura,pizza, cartofi la tava, rosii cu branza (ii place la nebunie), ciorba facuta pentru noi, diferite chestii pe care ni le serveau la restaurant si vroia si ea,nu stiu, acum nu-mi mai vin in minte. O sa ii dau de toate, bineinteles nu o sa-i dau mazare, fasole sau mai stiu eu ce, si nu foarte sarat si condimentat.
chira
Postat pe 5 August 2008 02:44
Multumesc Mari pt. raspuns .Alesia tot asa papa laptic seara si dimineata insa nu f mult seara undeva la 210 ml si dim. numai 100 -150 ml pe ca il bea la 7 cand se trezeste prima data si apoi doarme pana la 9 .avem la 10 gustare cu fructe - sfaramate si iaurt iar azi dim. i-am facut un ochi fiert la abur dar a papat tot .la amiaza 13-14 mananca supica crema cu carnita sau legume cu peste - eu ii dau somon ca stiu sigur ca nu are oase , la 18 o portie de cereale , branzica cu fructe , gris cu fucte depinde ce imi sa fac uneori imi piere inspiratiea si se mai repeta 2 zile acelas meniu la 18 si seara la 21 laptic.
Insa trebuie sa guste tot ce mancam noi ca daca nu nu sta in loc un pic si avem niste "crizute" de nu o recunosc .ii plac fructele indiferent ce sunt insa sucul nu prea il bea mai mult apa si ceai ii place .stiu ca trebuie sa ii introduc cat mai multe in alimentatie ; chira papa singura cu lingurita? eu incerc insa nu pot sa iti spun ce se intampla si cum arata dupa .pupici si sa cresteti mari
grety81
Postat pe 5 August 2008 15:33
incearca sa pape cu lingurita, dar nu reuseste. mai mult pe ea. dar vrea sa manance singura si de cele mai multe ori cu mana, cu toate ca eu nu-i dau cu mana, decat cu lingurita. dar o las, ca altfel face scandal.

si Chira trebuie sa guste tot, ca la fel, altfel nu ne mai intelegem. si i-am cam dar din tot ce se putea.
chira
Postat pe 6 August 2008 16:10
m-ar interesa si pe mine.fetita mea ,Anastasia are 7 luni jumatate si nu mai stiu ce sa-i dau sa manance.dimineata ora 7 mananca lapte 180 ml,la ora 11 banana.mar sau mar cu biscuite,la ora 15-16 mananca pireu de cartofi cu morcovi si o bucatica de carne de pui intr-o zi iar a doua zi jumatate de ou si lapte 120 ml.la ora 20 mananca cereale si bea 140 ml lapte.
nu stiu ce mancare sa-i mai dau.
astept cu nerabdare sugestile voastre.
cu drag Anastasia si meme(asa imi spune)
gabriela_nistor2005
Postat pe 7 August 2008 12:22
adresa mea este countesa@yahoo.com
gabriela_nistor2005
Postat pe 7 August 2008 12:24
Buna ..Baietelul meu are 10 luni si uneori , intram in pana de retete culinare 1Este mofturos si nu stim ce sa-i mai dam...vrea mereu ceva nou...daca va rog mult , mult de tot...i-mi trimiteti si mie ceva retete..carti....???? Pls..Adresa mea este dorul2a@yahoo.com Va multumesc mult ! ( Eu sunt un tatic preocupat de bebelusul lui.. )
dorul2a
Postat pe 7 August 2008 15:38
countesa, dar ii dai numai piureu de cartofi cu morcovi si carne? de ce nu incerci piureuri din diferite legume? De fiecare data piureul va avea alt gust, ca niciodata nu o sa poti pune aceeasi cantitate, si eventual ii strecori si putina lamaie, daca ii place. Noua ne place mai acrisor. Poti sa incerci si carne de vita sau curcan...De ex. de la 7 luni eu i-am dat mamaliguta cu branzica si smantana ( vegetala), sau spanac...Poti sa incepi sa introduci si ficatul...

Tot de la 7 luni ii poti da si iaurt ( ar fi de preferat simplu, sau ii pui tu fructe), orez cu lapte...

Ca si fructe:mar, para, banana, portocala, caisa, piersica, cirese, visine. Numai sa le introduci pe rand si sa ai grija sa nu faca alergie la vreunul, mai ales la piersici si nectarine.

Poti sa mai ceri detalii poate te ajutam mai mult...

Ti-am trimis carti cu retete, poate te ajuta...
Pupici!
chira
Postat pe 7 August 2008 16:44
te rog trimite mi si mie cartea,antonalinamd@yahoo.com,multumesc frumos
antonalinamd
Postat pe 31 August 2008 16:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Doriti hainute bebe super ieftine? 1 De la: Bianca291 2 Mai 2009 20:56
AFTER SCHOOL CLUBUL ISTETILOR DIN CONSTANTA (SCOALA DUPA SCOALA) 1 De la: kidz001127 6 Iulie 2009 18:29
Hainute de bebe la preturi modice 1-9 lei 1 De la: adelaeu 23 Iunie 2010 18:30
bb nascuti in luna iulie 19 De la: horobeanu 30 Iulie 2009 15:25
bb-ei nascuti in aprilie..la mai mult.... 21 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:50
Setari Cookie-uri