Alimentatia bebelusilor

Ce spuneti despre un loc unde sa postam retete culinare pentru bebelusi...branzica, supa, piure si alte bunatati preferate de bebeii vostri. Retete neobisnuite, dar pe care puii nostri le adora si care ar putea sa ne inspire pe fiecare dintre noi, intrebari si sfaturi din experienta fiecareia dintre noi...
simona_petrescu2002
Postat pe 15 Februarie 2008 18:09
imi place subiectul.Abia astept!
chira
Postat pe 15 Februarie 2008 19:27
si mie imi place subiectul; noi papam deocamdata doar laptic, dar in curand schimbam meniul, asa ca abia astept sa aflu retete de la mamici cu experienta
danyelle005
Postat pe 15 Februarie 2008 19:45
Baietelul meu are 6 luni si pot spune ca am inceput diversificarea cu succes. Problema e la fructele pe care incerc sa i le dau dimineata si pe care le-am facut in toate variantele posibile. Nu prea le agreeaza. Mananca putin si eu trebuie sa am muuuuuuuuulta rabdare. Papa mai bine borcanelele din comert. In schimb, adora piureul de legume, indiferent ca e cu carne sau cu ousor.
simona_petrescu2002
Postat pe 15 Februarie 2008 20:03
supeeeer idee!!! chiar sunt in criza de idei. toata ziua (cat ma lasa buburuza mea) sunt in cautare de idei de mancarica pt. bebei(traiasca netu' !!!!!). noi avem 4 luni jumatate si mancam deja piure de fructe(mere, mar cu morcov si saptamana viitoare o sa incercam si banana) si supica de legume (deocamdata). pe la sfarsitul acestei luni o sa incepem si cu carnita (de pui). cu fructele ne descurcam, dar cand vine vorba de supica......mmmmmmmmmm ...... cam greu.
asteptam si noi sugestii.....
pupici la mamici si pitici.... :))
CORINA_DORILA
Postat pe 15 Februarie 2008 21:32
Incearca sa-i dai fructele in multe combinatii si nu crude. Eu asa-l pacalesc pe puiul meu sa manace. Acum poti sa-i dai mar, para, mango, ananas, dovleac dulce, banana si portocala. Daca le faci la abur sunt si mai gustoase.
aripii
Postat pe 15 Februarie 2008 21:37
Am incercat si asa, dar bebele meu nu prea are pofta de mancare pana pe la ora 13. Atunci nu mai pot sa ii dau fructe si trec la masa de pranz. Azi am avut in meniu piure de legume cu orez si muschiulet de vitel, bine-nteles facut pasta. A fost un deliciu! Chiar a mestecat carnita cu gingiutele...Poate incercam putin fruct la gustarica de la ora 15.30-16.00.Pofta buna la toti bebicii!!!!
simona_petrescu2002
Postat pe 16 Februarie 2008 13:59
Nici noi nu mancam dimineata fructe, deoarece la noi prima masa este pe la 10.00 si ii dau lapte.Mancam fructe sau iaurt la 18.30-19.00.Si pe la ora 15.00-16.00 maxim bem suc de fructe. si noi am incercat gustarile la borcanel, dar nu pot spune ca sunt multumita de ele...in schimb mancarea este super.Sincer imi place mai mult sa-i dau gustari facute de mine. Oricum , am tot timpul in casa, de rezerva.Si Chira mananca foarte bine mancarea la borcanele, dar eu i-am dat doar de la Nestle, dar cred ca va manca si de la celelate firme.Daca nu aveti probleme cu constipatie incearca si mar copt, sau banana cu branzica, poate mananca mai bine avand gust de branzica.Nu stiu ce sa-ti spun, eu nu am avut probleme cu Chira, pana ieri, cand nu a mancat nicio masa intreaga..., nici macar laptele.Astazi i-am dat si piure facut de mine, pe care nu l-a vrut , si la borcanele, si nici asa nu a mancat, abia a baut 150 ml lapte.Dar noi punem vina pe dintisori, pentru ca nu a mancat nici fructele seara, nici piureul la pranz, nici lapte.Doar sucul de fructe l-a baut pe tot si ceai.
Iar pentru retete, circula pe net niste carti cu retete pentru bebei. Eu mi-am cumparat o carte "400 de retete cuilinare pentru copilul tau 0-3 ani" de Laurentiu Cernaianu, de unde ma mai documentez, nu pot spune ca respect exact retetele, deoarece cu unele ingrediente nu sunt de acord sa le introduc la varsta asta. Dar e ok, pt.cateva idei.
chira
Postat pe 16 Februarie 2008 17:50
Am cumparat si eu mai multe carti despre alimentatia sugarului si a copilului mic, dar ca si tine ma inspir si adaptez cu nevoile si preferintele lui Mario. Studiez intens, dar bebeii sunt foarte diferiti intre ei si la un moment dat te trezesti ca inventezi niste retete pe care nici nu gandeai ca le vei face vreodata. Asta numai pentru ca ei au niste preferinte uneori ciudate. Banana i-a placut, acum face nazuri si la ea, cat despre branzica de casa, trebuie sa i-o ascund bine, sa nu sesizeze ca i-am pus, ca nu ii place. Iaurt nu am inceput inca sa ii dau, dar cred ca o sa il introduc curand, ca ii mai pot combina si cu fructe.
Tocmai d-asta m-am gandit ca aici putem posta tot felul de trucuri pe langa clasicele retete.
simona_petrescu2002
Postat pe 16 Februarie 2008 20:13
iaurtul de la 7-8 luni. Vezi ce spune si dr.
chira
Postat pe 16 Februarie 2008 20:51
bubulina are 9 luni si nu mai stiu ce sa-ii dau sa manince pt ca ea ar manca orice,binenteles ca eu ii dau ce consider eu ca este consumabl pt varsta ei dar nu mai stiu ce sa-i dau
maria_adelina26
Postat pe 11 Mai 2008 09:29
am o carte cu retete pt bebei in format word de la dr. paul nistor (un utilizator de pe forum) , daca vrei ti-o trimit pe mail
byzu_68
Postat pe 12 Mai 2008 12:04
Despre ce carte este vorba. M-ar interesa si pe mine.Nioci eu nu mai stiu ce sa-i mai dau lui Mario sa pape. Cred ca s-a saturat si el toata ziua de aceleasi mancaruri. Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 12 Mai 2008 17:01
cu diverse retete pt bebe... trimite-mi adresa de mail si ti-o dau
byzu_68
Postat pe 12 Mai 2008 17:44
Adresa mea de mail este laura_paisan1983@yahoo.com. Mersi mult de tot. Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 12 Mai 2008 22:04
ar fi super adresa mea este mariageo26@yahoo.com multumim pentru raspuns
maria_adelina26
Postat pe 13 Mai 2008 15:33
buna eu sint Darius si mai am putin si fac 9 luni maninc tot ce imi da bunica dar lapte nu decit ce sug de la mami . As vrea si eu cartea cu retete ptr. bebeca chiar nu stiu ce sa ii mai dau . Adresa mea este milica.neagu@yahoo.com
milicaneagu
Postat pe 13 Mai 2008 21:59
multumim frumos pt retetele culinare si as mai avea o intrebare de ce nu am voie sa-i dau la fata banane,kiwi, cirese, carne de pui, carne de vitel,eu iam dat sa guste din fiecare cu toate ca nu a suferit nici o alergie in general este un copil fara mofturi ce ii dau mananca astept raspuns
maria_adelina26
Postat pe 14 Mai 2008 15:33
scrie asa prin cartile alea? eu doar m-am uitat prin ele, nu le-am studiat intens ca n-am prea avut timp.#. kiwi sigur e alergizant si se recomanda dupa 1 an, banana la fel e pusa sub semnul intrebarii (mai bine eviti partea din mijloc cu semintele) si referitor la carne stiu din alte surse ca nu e contraindicata de animal tanar(pui, vitel), dar se recomanda cea de animal batran, adica gaina, vita, pt ca are proteine mai calitative, cea tanara are mai multa gelatina, care e o proteina mai slaba, asa a zis si in emisiunea aia cu diversificarea de pe antena2... bine , acolo au zis si chestii gresite gen proba suptului, care nu e recomandata pt ca nu e asa precisa, streseaza mama degeaba, si altele mai ciudate.. n-am avut timp s-o urmaresc in totalitate. cam asta e raspunsul meu...
byzu_68
Postat pe 14 Mai 2008 15:58
adevarul este ca daca ne luam dupa doctori ar trebui sa avem doar meniuri vegetariene , doc noasra de fam ne-a zis de carnea tanara ca ar contine hormoni care produc dezvoltarea prea brusca a copiilor dar pot sa spun ca la fetita mea nu ii place carnea de gaina sau vaca pentru ca roade prea mult si se enerveaza
maria_adelina26
Postat pe 14 Mai 2008 18:17
dar nu i-o mixezi sau pasezi? fiarta bine, maruntita si amestecata in mancare.. sau si asa tot o roade?
byzu_68
Postat pe 14 Mai 2008 21:03
De kiwi stiu si eu ca nu se da pana la un an, banana eu ii dau lui mario de la 4 luni, chiar si carne de pui ii dau si ficatel de pasare, astea de la 6 luni.Aseara i-am facut lui Mariutu gris cu lapte.i l-am dat dupa baita, ia placut asa de mult, tot biberonul la papat si pe la 11 noaptea a mai baut si laptic si minune nu s-a trezit decat o data azinoapte, dar la 6 dimineata tot s-a trezit ca sa isi bea lapticul. Voi ce lapte folositi pt grisul cu latpe?
laura_paisan1983
Postat pe 15 Mai 2008 11:10
multumim pentru cartea cu retetele culinare celor care ne au trimiso si speram sa ne fie de folos
milicaneagu
Postat pe 15 Mai 2008 16:15
ii dau si ei in manuta ca sa se invete singura dar carnea de animal matur se paseaza foarte greu in schimb legumele ii plac foarte mult iar ficatelul de pasare fiert si pasat nu il vrea nu am ce sa-i fac il scoate afara si se pune pe plans am incercat de atatea ori chiar azi am incercat din nou si degeaba nici pireul de legume nu a mai vrut sa il manance de frica .
maria_adelina26
Postat pe 15 Mai 2008 16:23
Incearca sa-i faci piureul de legume cu ficatelul de pasare numai in laptic. Eu asa il fac lui Mario si il papa.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Mai 2008 11:54
mai incearca sa ii pui si un pic de cereale in supica si ficaciorul tocat marunt si ai sa vezi ca o sa ii placa ,asa ii pun eu lui darius si maninca cu placere,pentru ca ficatul e putin cam inecacios.
milicaneagu
Postat pe 16 Mai 2008 20:45
Buna!Sunt Bianca si am 7 luni,desi nu sunt f mancacioasa, tare ar vrea mami sa mai incerce retete noi dar le-a cam epuizat!Va rog frumos s-o ajutati sa ma uimeasca! As vrea si eu daca se poate cartea cu retete.Adresa mea e : symy_ban@yahoo.com .Multumesc mult de tot!Pupici
bia_kidz
Postat pe 17 Mai 2008 23:41
salut!
tare mi-as dori si eu cartea cu retete culinare ca nu mai stiu ce sa ii dau micututlui.
multumesc!
sabina82002@yaoo.com
sabina82002
Postat pe 4 Iunie 2008 15:56
va trimit eu ceva carticele cu retete sper sa va prinda bine
pupici si sa pape bb
grety81
Postat pe 17 Iunie 2008 13:28
as vrea si eu va rog cartea cu retete; adresa mea este danyelle005@yahoo.com. multumesc anticipat.
danyelle005
Postat pe 19 Iunie 2008 10:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici nascute in septembrie 18 De la: kidz003535 10 Aprilie 2010 21:39
Vand haine de calitate pentru fetite si mamici 9 De la: letice 27 Octombrie 2009 22:21
MARA BIANCA VA ROG UN VOT 3 De la: florena_florentina 12 Mai 2009 09:37
Vand carut Hauck, nou, 300 ron 2 De la: ahsoka 20 Mai 2010 16:00
vand carut bertoni star roz nou 1 De la: margeo99 6 Ianuarie 2010 12:00
Setari Cookie-uri