Iaurtul pt bebe

buna mamici...am nevoie de ajutorul vostru.

vreau s-o trimit pe bebelina (10 luni) in tara si nu stiu ce iaurt sa-i dau.noi suntem plecate din tara si aici avem normal alte firme si produse.eu ii dau aici iaurt simplu in combinatie cu banana si ii place f mult....dar acum nu mai stiu ce produse mai sunt in tara si care sunt recomandate bebelusilor...

multumesc
horobeanu
Postat pe 16 Mai 2009 18:41
dar lapte ca sa-i faceti branzica??? ce marca?

multumesc

horobeanu
Postat pe 16 Mai 2009 19:48
eu ii dau lui vlad (8 luni ) baby yogo nestle diverse combinatii sau iaurt humana , ca pret undeva la 12-13 lei 4 iaurturi de 100 g. ii dau si iaurt simplu bio andechser nature cred ca se numeste ,un iaurt de 100 si ceva in jur de 2 lei .
ion_cristina
Postat pe 16 Mai 2009 19:49
lapte tot bio de la aceeasi firma cu iaurtul , sunt in sectiunea bio din hipermarketuri .
ion_cristina
Postat pe 16 Mai 2009 19:49
dupa parerea mea cred ca merge orice tip de iaurt dar sa fie fara conservanti
ariana_kidz
Postat pe 24 Iulie 2009 12:05
E bun orice iaurt in termenul de valabilitate sa fie si fara conservanti, am primit o avertizare cum ca Tunuva nu ar fi prea stralucit, si l am schimbat dar dupa cum se observa e o moda acu BIO
kidz000488
Postat pe 5 August 2009 14:46
nu e o moda omul incearca sa manance cat mai sanatos ca s-a saturat de atatea chimicale.
SEBY1YEAR
Postat pe 6 August 2009 14:18
eu ai dau lui Alex lapte de la MILLI si iaurt TUNOVA este f bun iar despre iaurt cu fructe nu cumparam si nu papam asa iaurt, punem fructe proaspete in iaurtel
ALEXANDRU28
Postat pe 6 August 2009 14:49
Este o mare prostie cu produsele bio ptr.ca la noi inca nu se pot testa aceste produse ca sa demonstreze ca sunt 100% naturale,dar iti iau o gramada de bani pe acestea.De unde stim noi ca acele produse sunt naturale?
elenastoicescu2007
Postat pe 14 Octombrie 2009 14:10
dupa pret ca e dublu
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Octombrie 2009 15:18
dar despre iaurturile cu fructe de la Campina,ce parere avetzi?Mie mi se par mai ok decat danonino(la gust).
ina_rebeca
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:54
Sa stiti ca nu exista nimic 100% natural chiar daca dam o caruta de bani tot contin acolo cateva chimicale ascunse, oricat de bio sunt. Eu incerc sa evit sa ii dau din comert mai bine ii fac in casa si iaurtzel si brinzica.Pupici
cory_emy
Postat pe 6 Ianuarie 2010 19:22
baietelul meu are 1 an si o sapt si i-am dat pana acum numai iaurt de la humana ( diverse sortimente) si de la nestle iar din cel natural eu folosesc toata gama inclusiv smantanica de la Napolact ( este singura firma care nu foloseste lapte praf - sunt mai aproape de natural) - merita incercate .
alex_andrei
Postat pe 7 Martie 2010 15:21
cezara mea are 6 luni i-am dat iaur de la 3 luni din cand in cand cucat mai putini conservanti ,mamicilor nu mai fiti asa panicoase cresc copii sanatosi si in familii sarace fara bio si alte asa zise chestii,,cele mai bune pt copii,,daca doritiatat de mult cevacatdecat bio faceti voi iaurt din lapte devaca de tara
foxxxygirl
Postat pe 7 Martie 2010 18:34
asa-i, si eu am inceput diversificarea la 4 luni la baietelul mai mare, si a crescut mare si sanatos. Pe un alt site, mi-au sarit toate mamicile in cap ca am spus sa dea apa la bebelushi (nu cantitate mare, cateva lingurite) ....de parca le-as fi spus sa le dea ce stiu eu ce bauturi alcoolice...in fine..Au reactionat foarte urat,am fost uimita, eu nu vroiam decat sa dau un sfat. . .
aly_fab
Postat pe 7 Martie 2010 18:54
cat despre iaurt, nu stiu, i-am dat putin mai taziu cred ca pe la 6 luni.. am inceput cu branzica din calciu lactic, normal putin la inceput...care este tot acelasi lucru daca ne gandim mai bine!
aly_fab
Postat pe 7 Martie 2010 19:04
buna,eu i-am dat la bb iaurt simplu(nutri day)si nu a patit nimic.poti sa i pui tu fructe, la alegere
garbo106566
Postat pe 8 Martie 2010 20:24
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:57
buna.si in carte scrie ca poti sa-i dai apa
selia
Postat pe 2 Aprilie 2010 09:06
mie mia zis ca pot sai dau branzica mili proaspata cu pulpa de fructe,mentionez ca fetita mea are 4 luni jumate,catdespre iaurturi nu mia zis nimic doar de danonino sa nu-i dau pana la un an.
selia
Postat pe 2 Aprilie 2010 09:12
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 18:44
eu zic ca parerile medicilor sunt impaRTITE,eu dau la fata mea danonino mic pentru copii de la 5 luni si ii palce tare mult.
rebeca_kidz
Postat pe 5 Aprilie 2010 15:11
de la ce varsta le-ati dat l abebei iaurt ca au am o fetita de 6 luni si nu stiu daca sa incep sa-i dau si de care? Dar de danonino ce parere aveti?
garbo031362
Postat pe 7 Aprilie 2010 08:20
poti sa incepi sa ii dai daca i-ai inceput diversificarea mai de mult si i-ai dat inainte suculet de fructe si pireuri de fructe. dupa aceea poti sa ii dai si iaurt si putin mai tarziu branzica
ionela_miruna
Postat pe 7 Aprilie 2010 08:25
Tot cu danonino mic am inceput si eu sa-i dau fetitei mele de la 5 luni si acum cand are 1 an si jumatate mananca 3-4 iaurturi nutriday simple pe zi. Medicul chiar mi-a recomandat sa-i dau iaurturi deoarece fetita mea nu mai bea lapte simplu si atunci trebuie sa-i compensez cumva refuzul laptelui.Bafta!!!!!!!!
kidz001637
Postat pe 7 Aprilie 2010 08:28
Buna mamicilor,
Eu am o fetita de aproape noua luni si papam Danonino mic de la 6 luni, iar ca iaurt ii dau Cremosso de la Danone si se simte bine. Toata lumea ne recomanda sa-i dam copilului produsese lactate facute in casa, dar ce facem daca nu le plac aceste produse naturale. Eu i-am facut fetitei mele branzica calcica si nu prea a mancat. Daca ar fi sa facem branzica si iaurt din lapte de vaca, stau si ma gandesc daca e indicat deoarece laptele de vaca este foarte gras si copiilor pana la un an nu le este recomandat laptele de vaca. Doctorita mi-a zis ca pot sa-i dau branzica degresata din comert si iaurtel . Legat de apa in toate cartile scrie sa le dam apa copiilor care sunt alimentati arficial (lapte praf), iar cei alaptati la san nu ar avea nevoie de apa, dar nu scrie ca nu le putem da.
Stau si ma gandesc daca mamele noastre isi faceau atatea griji legate de alimentatia noastra? Incercam sa le dam copiilor acum tot ce consideram ca este natural dar oare totusi cat de naturale sunt toate? Legumele care le cumparam de la piata oare nu sunt stropite cu nimic? Eu cred ca fiecare mamica stie ce e mai bine pentru copilul ei.
Va pup si spor la papici
ramona29
Postat pe 7 Aprilie 2010 09:55
HRISTOS AINVIAT
asa cum spunea o mamica fiecare face cum crede ca e maibine pt puiul ei
referitor la laptele de vaca, atunci cand este facut iaurt si branzica acea grasime despre care toata lumea vb se separa odata cu zerul acela; eu branza o fac cu lamaie la recoomandarea medicului si se separa si mai repede decat cu calciu si e si mai gustoasa; cat despre danonino.....danone si restul din gama DANONE...FERITI-VA CAT PUTETI
cel putin 3 dr. mi-au spus NU; am o prietena care se ocupa cu promotii si in trainiguri le spunea sa nu dea DANONE copiilor ;adica, daca veneau mamicile si luau...asta e dar ele sa nu le recomande pt copii; cel putin ea era obligata sa isi instruiasca fetele sa nu recomande
OARE DE CE?
asa ca ....eu prefer acea grasime cat o fi ea acolo in laptele de vaca in locul chimicalelor si colorantilor alimentari;
Andrei inca este alimentat cu lapte praf TOPFER insa iaurtul e numai de casa;
daca suntem in deplasare cumpar mili 0% grasime sau napolact daca nu este mili; oricum sunt aceasi treaba(stiu din surse sigure); si mai avem si varianta humana
cat despre iaurt cu fructe......o lingurita de gem facut in casa in cazul in care nu avem fructe proaspete si gata iaurtul cu fructe;
si inca ceva
sa nu credeti ca efectele unei alimentatii nesanatoase se vad acum; mult mi tarziu; cred ca stiti cu toatele ca multe din problemele de sanatate ale unui adult se trag din alimentatia din copilarie;
toate cele bune
dumbravaandreeamaria
Postat pe 7 Aprilie 2010 12:04
Salutare,eu am o fetita de 8 luni si i-am dat pana acum doar produse Covalact,mi se par mie ca au un pic de gust mai bun,in general folosim produse Covalact in casa si i-am dat si ei prima data iaurt si acum am inceput sa ai dau branzica de casa ,tot de la aceasta firma.I-am facut si eu branzica din calciu lactic dar nici nu a vrut sa puna gura pe ea si am renuntat ,stricam laptele degeaba si sincer nici mie nu mi-a placut,asa ca am luat Branzica asta de casa si o mananca nemaipomenit de bine,fie in combinatie cu fructe fie simpla.Va pupam
adiemilik
Postat pe 7 Aprilie 2010 13:33
Mie mi-a recomandat dr pediatra sa ii dau si branzica de vaci (4 luni jumate) si iaurtul (7 luni) numai facute in casa. Mi-a interzis cu desavarsire produsele Danone (cica nu's sanatoase pt bebei). Cum nu am timp sa i le fac eu, am rugat o cunostiinta din provincie sa mi le faca NATURAL. (aica direct de la vacuta cu tot ce trebuie TARANESC) si nu am probleme cu bebe. Ba mai mult. Am ramas la un mom dat fara iaurtel si am cumparat de la Humana (cu fructe) si... parca ii dadeam ... l-a aruncat pe mijlocul casei fiindca am insistat sa pape! Situtia a repetat-o (am crezut ca nu are pofta de mancare si am mai incercat de 4 ori) asa ca am renuntat la Humana si am asteptat iaurt de tzara. Care mi l-a papat fff bine!
hamham
Postat pe 7 Aprilie 2010 14:54
Aly, recatia care de care ai avut tu parte de la mamaicile cu pricina, am e u parte aproape zilnic de la nasa copilului (am ghinionul sa-mi fie vecina si vine des p'aici) asa ca.. nimic surprinztor. Sunt unele persoane cu idei fixe care daca aud de un fenomen difderit decat STIU ELE(ca in cazul tau cu apa) considera ca se comite o CRIMA. Nu pune la suflet. Cel mai bine e sa ignori. Iti dau un exempul banal: fimiu e fff agitat si daca il tin doar de o manuta risc sa ii rup mana ca se zbate. Nasa imi sugera sa scot copilul de cap (sa-l tin de maxilar) din cadita. Mi-am pus imdeiat problema "si, daca se zbate si ii rup gatul?" Am facut gresala si am gandit cu voce tare iar nasa m-a auzit... recatia ei a fost "da! mai bine lasa-l sa ramana cu gatul ca petre roman! nu stii sa cresti un copil si nu asculti cand ti se da UN SFAT BUN. Ar trebui sa ma asculti, ca am crescut si eu 2 copii si uite ce sanatosi si frumosi sunt!"( ) asa ca... repet... NIMIC NOU Nu pune la suflet, scumpo! Nu se merita!
hamham
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Raceala 12 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:19
dans pentru copii??? 2 De la: matac_catalina 19 Ianuarie 2010 18:11
bebe nu doarme noaptea 1 De la: luca_elena22 9 Ianuarie 2011 13:01
Retete pentru copii sanatosi 1 De la: 30 Martie 2009 23:15
caut bona 39 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:27
Setari Cookie-uri