blocarea unui canal de lapte

salut la toate mamicile!

Am observat ca pe mamelon am ceva tare: mi s-a blocat un canal de lapte. Acum iau oxacilina 1000 mg la 6 ore. Ce pot sa fac ca sa desfund canalul de lapte. Doctorita de familie mi-a spus ca daca imi da ceva antiinflamator, nu mai pot alapta.
simi_kidz
Postat pe 23 Februarie 2008 14:35
si eu pateam asa in prima luna dupa nastere. dar ma storceam cu pompita sau manual si isi dadea drumul repede. durea un pic la inceput
byzu_68
Postat pe 24 Februarie 2008 10:06
si eu am patit-o de mai multe ori. chiar mi-au iesit si niste noduli. insa nu am luat niciodata antibiotic. ma masam sau ii dadeam lui bebe sa suga prima data de la sanul cu probleme.
otillia2001
Postat pe 25 Februarie 2008 09:04
salut toate mamicile! vreau sa va zic ca si mie mi s-a infundat un canal si o luna de zile mergeam la diferiti medici care m-au sfatuit sa ma mulg,sa iau antibiotice sa fac sedinte cu raze ,etc ca o sa dea inapoi ,si o luna de zile asa m-am chinuit pana am ajuns la bisturiu de aceea sfatuiesc ,cine are asemenea probleme sa mearga la un medi bun sa faca ecografie si sa se grabeasca nu are rost sa se chinuie cu diverse metode.Mai tarziu am aflat si eu ce usor se rezolva problema aceasta.Multa bafta!
cora_delly
Postat pe 25 Februarie 2008 15:43
si eu am avut probleme cu un san, dar ma masam si ma mulgeam de fiecare data dupa ce sugea fiica mea. Trebuie sa ai multa rabdare si sa te masezi mereu, sa te mulgi apoi. Asta este, n-avem ce face. Dar daca nu trece trebuie neaparat sa vezi un medic. Multa bafta!

Postat pe 25 Februarie 2008 20:22
hello la toate mamicile! mare atentie daca vi se blocheaza un canal de laptic ,am trecut prin asa ceva si nu doresc la nimeni sa sufere cum am suferit eu.La inceput s-a intarit putin un san,am alaptat si m-am muls cu pompita dar nu dupa mult timp ,cam o zi ,am facut febra dar doar la acel san.la sfatul medicului am luat antibiotice in jur de 120 de capsule deoarece nu scadea febra.asta a durat in jur de 2 saptamani.pana la urma am ajuns la bisturiu,operatia nu a reusit deoarece mai aveam un canal bloca(in lateral)pe care medicul nu l-a luat in seama dar care in 2-3 zile a inceput sa se intareasca si sa se formeze ca o punguta de puroi .am inteles ca era de fapt lapte care din cauza canalului infundat nu mai circula.am schimbat medicul cu unul care mi-a plans de mila prin ce am trecut .totul nu se terminase inca,a trebuit sa-mi faca punctie din acea punguta ca sa nu mai trec prin inca o operatie.a fost un chin de care imi amintesc si acum cu groaza.si ca o completare cand m-a incizat nu am fost cusuta ci s-a inchis incetul cu incetul operatia cam de 5 cm ,spalat ,pansat si toate cele cu rana deschisa deci .va rog din suflet,in clipa cand simtiti ca ceva nu e in regula ,mergeti la medic si va doresc sa aveti un medic bun.un alt sfat ,daca se intareste sanul trebuie sa puneti comprese reci pe san.
adriana1972
Postat pe 2 Martie 2008 21:00
si eu am avut probleme cu sanul. fetita mea nu papa tot laptele iar eu nu ma mulgeam de fiecare data. intr-o seara a inceput sa mi se intareasca un san dar nu am dat importanta pana cand a inceput sa ma doara asa de tare incat nici nu mai puteam sa-mi ating sanul, aveam frisoane si febra. Am mers la dr si mi-a dat antibiotice, m-a pus sa ma mulg tot timpul, sa-mi pun comprese reci (chiar gheata) dupa ce alaptez ( ca sa se mai opreasca productia de lapte) si comprese calde inainte sa alaptez. Din fericire fetita mea a continuat sa suga si dupa cateva zile mi-a trecut, dar puteam sa ajung si eu la operatie, de aceea sfatui toate mamicile sa aiba mare grija. pupici
danyelle005
Postat pe 7 Martie 2008 18:04
si eu am patit-o si nu o singura data.prima data am fost la medic,mi-a dat tratament,am pus si comprese cu apa rece,am oprit alaptarea si am utilizat pompa.a doua oara s-a intimplat imediat dupa ce am crezut ca a trecut totul.din nou antibiotice,comprese,alaptat nu...si fetita deja nu mai vroia sa suga,avea doar 4 luni,dar plingea una intr-una la sin si atunci am hotarit sa opresc lactatia.am mers la medicul ginecolog,i-am explicat situatia si mi-a dat pastile ca sa nu ne mai chinuim,pentru ca durerile erau groaznice.
ikarinusa
Postat pe 7 Martie 2008 19:58
Simi: La desfundarea unui canal de lapte trebuie sa te ajute si sotul tau...e amuzant dar asa am fost si eu sfatuita si mi-a prins foarte bine astfel ajungeam fara doar si poate la bisturiu. BB-ul nu trage cu forta asa ca...apelati mai sus .El poate trage lapticul mai cu forta decat bebelusul si desfunda imediat canalul:)))
codreas
Postat pe 23 Aprilie 2008 16:30
fetele imi pare rau prin ce ati trecut, dar cred ca si eu am aceeasi soarta....nu mai alaptez de aproape 3 luni...in acest timp m-am muls. de o luna nu m-am mai muls ca nu iesea mai nimic..totusi sanul doare, si din cand in cand parca simt intepaturi si arsuri...miercuri am programare la eco mamar..sper sa fie bine dar nu prea cred...
.miercuri va dau de stire ce o sa imi zica...nu vreau sa patesc ceva mai grav...am o prietena care a trecut prin asa ceva....si e tare dureros..nu vreau sa ajung la cutit...sper sa nu fie cazul....
tudor_claudia
Postat pe 10 Iulie 2008 23:21
tudor_claudia, ce s-a intamplat pana la urma???
msh2007
Postat pe 2 Noiembrie 2008 22:59
salut!

Ce ti s-a intamplat Tudor_Claudia pentru ca aceeasi problema o am si eu acum si mi-a dat doctorita mea ampicilina de 500 este pentru a doua oara de cand alaptez si iau antibiotic.BB meu mai are putin si face 7 luni.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Decembrie 2008 20:32
Buna,
numele meu este Silvia. Sunt mamica pentru doi copii, o fetita de 4 ani si jumatate si un baietel de 10 luni. Sunt in aceeiasi situatie cu tine. Stiu insa si am si probat ca poti lua fara probleme paracetamol (care este cu siguranta un antiinflamator!) si sa alalptezi in acelasi timp. Eu am luat paracetamol ori de cate ori am fost racita si atunci cand m-a durut o masea. Asa ca daca iei antibiotic si paraetamol sper sa iti treaca.
Mai pune comprese calde si impacheteazati sanul in foi de varza prospata. Strivesti foile de varza spalate si le asezi intr-un tifon, apoi le aplici pe san. Peste aceasta asezi un prosop si stai asa pana aproape se usuca varza- este un foarte bun antiinflamator. Un alt antiinflamator natural ami este laptele batut amestecat cu malai de porumb. La fel asezate intr-un tifon, ca sa poata veni in contact cu pielea (ca si in cazul verzei).
Ce cred ca este foarte important - sa lasi copilul sa suga cat mai des la san - el te va ajuta cel mai mult.
Toate aceste sfaturi le-am pus in practica cu succes, dar m-am apucat "de treaba" imediat ce sanul a inceput sa dea semne ca nu e bine golit (ma durea, era mai tare in anumite zone, un pic rosie pielea in zona respectiva, dureri de maini.)
silviafilip1
Postat pe 9 Ianuarie 2009 10:56
Eu am alta problema. Am un san mult mai mare decat celalat; din cel mic bebe nu vrea sa pape decat fortata si foarte putin. Pompa pe care am avu-o pana acum, n-a fost buna de nimic (era gen seringa). Acum am o pompa noua de la avent (manuala) dar nu pare sa traga mai mult de cateva picaturi. Diferenta este foarte mare intre sani. Dupa ce nu voi mai alapta, vor ramane asa (asa diferiti unul de celalat)?Ce sa fac sa micsorez diferenta dintre ei?
cristinfir
Postat pe 5 Februarie 2009 22:58
cristinfir, aceeasi problema o am si eu...papa numai din sanul drept, asta se intampla de cand avea 2 luni, acum are aproape 8 luni. Poate ca pe la 3-4 luni, era mare diferenta, dar acum cred ca incep sa raman fara lapte si am impresia ca isi revine la marime. Nu cred sa ramana unul mai mare si unul mai mic, dar cine stie...
anflo
Postat pe 6 Februarie 2009 02:10
cristinfir incearca sa o pui la sanul cel mic atunci cand este flamanda ca s-a obisnuit cu sanul mai mare pentru ca-i curge laptele fara sa mai "munceasca" ea sa traga si bebelusul meu are un san preferat dar eu l-am pus la fiecare san nu numai la unul asa ca daca-i dai din sanul drept sa manance acum la urmatoarea masa incepi cu sanul stang chiar daca face mofturi si apoi completezi cu dreptul.La fel eram si eu stresata la inceput sa manance copilul fie ce o fi dar sa stii ca pediatrul o sa-ti spuna acelas lucru .Pupici si multa rabdare
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Februarie 2009 17:55
Multumesc mult de sfaturi. Am inceput deja sa o pun sa manance de la sanul mic, dar inca nu se vad modificari. Sanul mic nu face la fel de mult lapte ca cel mare. Bebe a inceput sa accepte sanul mic, doar ca nu are suficient lapte si se enerveaza. Poate pe viitor va face si el la fel de mult lapte, vom vedea, sau va ramane si cel mare fara lapte si se va micsora. Oricum, multumesc pt sfaturi.
cristinfir
Postat pe 17 Februarie 2009 22:27
cristinfir cu cat pui bb mai des la sanul mic cu atat va face mai mult lapte daca-l pui de 2 ori pe zi e si normal ca sanul sa faca lapte atat cat se cere multa bafta in continuare.
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Februarie 2009 12:18
Buna fetelor!Eu am alaptat un an si 8 luni si pana pe la un an cred ca m-am infundat de vreo zece ori cand la un san cand la celalalt.Deja ma obisnuisem.uneori reusea bebe sa ma desfunde,alteori insistam eu manual sau cu pompa si de cateva ori m-a ajutat si sotul.Important e sa stiti ca infundatul asta se intampla exact pe sfarc unde sant capetele canalelor de lapte si daca va uitati cand faceti presiune pe san de multe ori se poate observa un punct alb mic-exact canalul inchis din care laptele ar tasni daca ar trece prin dopul format.Resturile de lapte ramase pe sfarc se usuca si favorizeaza infundarea.sutienele prea stramte si bluze incomode de asemenea.
laurik77
Postat pe 13 Februarie 2010 22:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FITI PATRIOTI! 2 De la: kidz000948 13 Ianuarie 2010 21:08
cum o intarc? 1 De la: ubita 24 Martie 2010 17:34
buna 3 De la: reyya 24 Iunie 2010 00:52
VOTATI-O PE EMA 1 De la: ema_6 2 Decembrie 2009 13:37
Indemnizație creștere copil 2 De la: Emilia_Evu_1 28 Februarie 2016 06:42
Setari Cookie-uri