Alergii alimentare...pete rosii

Buna.Am o fetita de an si 3 luni acusi si zilele trecute a facut o alergie f urata,mai exact i-au aparut pete rosii f mari pe fata,manute,picioruse;eu am incercat mereu sa ii dau mancare sanatoasa ,dar e o mare pofticioasa si i-am dat un jeleu de fructe din comert,si pastramioara de pui,si miere de albine care nu a mai mancat niciodata.Inainte sa imi faca alergia cu o zi a debutat si o rinofaringita,cu rinoree,febra,o stare generala proasta...si tot tacamul
Intrebarea mea ar fi ce alergii alimentare ati mai avut la copii,si cum ati rezolvat problema?
anafaraon
Postat pe 29 August 2009 10:50
Cum la 3 luni tu i-ai dat jeleu din comert, pastrama si miere? La numai 3 luni?????Tu pe ce lume traiest? Tu ca mama nu te-ai informat deloc inainte sa ii dai astea, este vorba de copilul tau!!!!! Daca ii dai lapte praf diversificarea incepe la 4 luni de regula,si nu cu ce i-ai dat tu, intreaba un medic. Mierea se da dupa un anisor.Esti de la tara???? Mi-e mila de copilul tau ca are o mama asa iresponsabila!!!!!
silvia_kidz
Postat pe 2 Septembrie 2009 09:47
UN AN SI 3 LUNI, ibita, un an si 3 luni!!!!!!!! (bine, nu ca la varsta asta as vedea avantajele in a-i da toate astea dar ma rog, era vorba de un an si 3 luni)
pinicuta
Postat pe 2 Septembrie 2009 09:56
Aaaaa scuze nu am citit corect, chiar eram foarte contrariata cum poate sa existe o mamica atat de dezinformata.
Si baietelul meu a avut cateva pete rosii dupa ce a mancat banana pe la 7 luni, dar petele au disparut prin eliminarea bananei din alimentatie si introducerea acesteia mai tarziu.
silvia_kidz
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:47
Revin,greseala este a mea ca nu aveam selectat la tastatura din momentul in care am inceput sa scriu num lock-ul,si din acest motiv s-a inteles gresit varsta fetitei mele(1 AN SI 3 LUNI).este adevarat ca am gresit ca i-am dat jeleu si pastramioara de pui,pana acum nu ii dadusem,dar am fost la aniversarea nasei noastre de cununie si ea a fost tentata de ceilalti copii,si -iam dat...iar cu mierea de albine mancam eu cu unt si paine, m-a prins si i-am dat o gurita,in nici o secunda nu m-am gandit ca va face alergie,intocmai vorbisem cu pediatra care imi este si ruda,si imi spuse-se ca as putea sa ii dau in cantitati mici desigur miere de albine dimineata sau dulceata facuta in casa ,dar se pare ca fetita mea este alergica la un anumit polen,inca nu stiu exact voi vedea dupa analize,pt ca din acest motiv a facut alergia pana la urma.te rog sa nu ma intelegi gresit silvia nu sunt nici o inconstienta de la tara,ii vreau binele copilului meu,la 3 luni o alaptam exclusiv ,in nici un caz nu i-as fi dat pastrama de pui sau jeleu la aceea varsta,consider ca a fost doar o interpretare gresita...
incerc sa fiu o mamica care se adapteaza zilelor in care traim,lucrez in sistemul sanitar...am de unde sa fiu f informata..bunicul mi-a fost medic...nu vreau sa ma abat de la anumite principii,alegem ceeea ce gasim,nimic numai e natural
anafaraon
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:36
iar cu alergia am rezolvat-o cu bine,acest lucru se putea intampla si mai tarziu din moment ce ea este alergica la miere....cam asta a fost...
anafaraon
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:40
Draga mea te rog sa ma ierti ca te-am judecat asa dar am citit pe fuga, am inteles 3 luni si m-am speriat, poate si tu reactionai la fel daca erai in locul meu nu?...Oricum nu cred ca e asa grav ca i-ai dat pastrama, jeleu sau miere asa de pofta, macar ai aflat ca este alergica la miere....
Ai dreptate nimic nu mai este natural iar organismul micutilor trebuie sa se adapteze si cred ca orice mamica vrea ce este mai bun pentru bebele ei.
Multa sanatate va doresc!!
silvia_kidz
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:39
buna,silvia,nu e nici o problema...eu am deschis acest topic pt a afla de la alte mamici ce au mai patit cu bebeii lor,mai exact ce alergii au avut copii si de la ce, cum s-au manifestat?la tratament nu e cazul sunt in domeniu.ma refer la un fruct,aliment,in limita varstei lor...cum ai zis ca ai patit si tu cu copilul tau ca a facut o usoara alergie de la banana...la asta ma refeream si nu avea 1 an desi este contraindicata pana la aceea varsta sunt copii care o papa fara probleme,alergii la care nu ne asteptam,eu una nu am crezut ca de la miere va face asta din moment ce noi papam fara nici o grija,dar se pare ca nu se stie niciodata ce se va intampla...si noi va uram multa,multa sanatate,si va asteptam cu noi sfaturi....iubim ce e sanatos
anafaraon
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Deschid un after school in Aviatorilor! Asteptam copii clasa 1=2, scoli din zona. 2 De la: leiiana 26 August 2008 14:56
olita 49 De la: viobregar 19 Martie 2010 14:21
Crese de stat cu program de vara in Iasi 4 De la: ameno 22 Iunie 2010 10:27
gradinita 43 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:27
salut 6 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:06
Setari Cookie-uri