de la cat timp putem pune copii in fund (baietel)?

Fetita mea are 4 luni si doua saptamani si de vreo doua zile ne taram de-a busilea, pe la trei luni se intorcea singurika de pe fata pe spate si invers. In fundulet se chinuie sa se ridice singurika dar inca nu a reusit, o mai ajutam noi si e f fericita, asa poate avea o privire de ansamblu asupra camerei. Daca o sprijin de ceva sta fara probleme singurika in fundulet. Sper sa reusim si noi pasul cel mare si sa ne ridicam singure in funduleana ! Se pare ca majoritatea bebeilor au un ritm de dezvolatre ridicat.
iasmina_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:04
eu am pus-o pe micuta mea pe la 5 luni si ceva si mare mi-a fost mirarea cand am vazut-o cat de bine statea.
Natali_kidz
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:13
pe fetita mea am puso la 5luni jumate intre perne iar la 6 luni jumate in funt cate un pic,iar de la 7 luni jumate se pune ea singurica,iar in premergator de la 7 si merge de la 8 luni jumate,dar cred ca a mers asa devreme datorita premergatorului,acum nu stiuy cat de bine am facut dar timpul etrecut,si acum are 10 luni si merge fff bine
mada_sabina
Postat pe 1 Noiembrie 2009 11:38
Buna! Al meu bebe are aproape 3 luni 1/2 si ii place tot in fundulet. Nu-l pun des dar il tin de manute si-l las pe el sa se ridice tinandu-se de mine deoarece asa ne-a zis dr.Dar acum s-a-nvatat asa si plange cand il pun pe spate.Tot timpul, mai nou, incearca sa se ridice singur.Sper ca e ok sa-l m tin cate un minutel in fundulet.
tanase_claudia
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:29
Medicii recomanda de la 6 luni, insa copilul meu la 4 luni nu mai statea deloc pe spate, se chinuia mult sa vada tot in jur. Baietelul meu a avut si performanta de a sari din cantarul doctoritei la consultatia de 3 luni. Deci cand il vei vedea in stare, il poti sustine sa stea mai sus, dar e de preferat in reprize scurte ca sa se mobilizeze treptat sa-si sustina coloana.

Sa fie sana-tos /-toasa!
kidz004731
Postat pe 1 Noiembrie 2009 22:47
buna,violeta.si eu am fost panicata in legatura cu asta.chiar si dr de fam s-a agitat cand l-a vazut pe victor ca are 6luni si 20 zile si nu sta deloc in fundulet.am iceput sa inclin mai tare carutul cand ieseam la plimabare si minunea s-a produs:in ziua cand a facut 7 luni statea chair bine,dar sprijinit.ieri a implinit 8 luni si tot nu sta singur prea bine,dar am rabdare(e cam inalt si probabil isi gaseste greu echilibru).nu dispera,sa vezi ce bucurie ai sa ai intr-o zi!!!!pupicei
antoaneta_kidz
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:10
eu va zic sa aveti rabdare ca se pun singuri in fund,se aseaza ei cand sunt pregatiti,ca vam mai spus si eu am incercat de la 6 luni dar tot cand a vrut ea a stat,la 7 luni jumate
mada_sabina
Postat pe 2 Noiembrie 2009 16:34
Fiecare copil are ritmul lui si, de obicei, incearca singuri sa se ridice si sa stea in fundulet. Eu nu l-am incurajat numai dupa ce i-am facut filmul la bazin. Este foarte important sa fie oasele femurale crescute. Al meu a inceput sa stea in fundulet de la trei luni si jumatate.
prtn_yaya
Postat pe 5 Noiembrie 2009 18:45
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 14:58
adevarul e ca noi ne dorim cat mai multe de la bebei, dk ar fi dupa noi am vrea sa si merga la 6 luni si la un am sa il insuram dar nu se poate . mie dr pediatra mi-a zis ca e f importanta dezvoltarea coloanei vertebrale si de aceea nu trebuiesc fortati astia mici, la 3 luni ar trebui sa stea pe burtica cu capul ridicat bine sus ca sa se formeze prima curbura, la 6 luni in fundulet si la un an in picioare pt ultima curbura,acesta este idealul dar sunt bebei care anticipeaza sau altii care fac lucrurile astea mai tarziu, fiecare e unic.bebe meu are 4 luni si ceva il pun in fundulet rezemat pt ca nu stiu ce sa mai fac cu paturile din casa toate au ace si spini, nu mai vrea deloc culcat, dk ar putea ar sta in fund sprijinit ca sa poata observa prin casa sau varianta cea mai buna in brate la mami sau la tati.in funduletz nu isi tine echilibrul pt ca e ca un bobocel de ratza, dar o sa stea si singurel mai tarziu
yonella_mateo
Postat pe 25 Februarie 2010 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Meniu bebe - 1 an - 8 De la: emi_vio 14 Aprilie 2010 15:31
aplic unghii false cu gel sau acryl la domiciliul clientei sau al meu 1 De la: unghiifalseroxana 10 Noiembrie 2010 21:49
ce crema de corp folositi pe bebelusi? 72 De la: anton 17 Iulie 2017 10:28
tati se simte neglijat.... 18 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:32
Calciu 36 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 12:24
Setari Cookie-uri