cum pot face sa beneficiez de concediu pt cresterea copilului

iulia28 deci daca tu esti in somaj ce ai putea sa faci este sa te angajezi ...altfel din cate stiu eu nu ai cum....daca vrei sa-ti platesti tu contributiile la stat numai daca cunosti pe cineva care are o firma si te poate angaja cu carte de munca fara ca tu sa lucrezi si tu sa platesti contributiile la stat.Daca te angajezi imd din somaj atunci se ia la calcul somajul +timpul in care ai fost angajata pt ingrijirae copilului.
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 16:10
acum daca sunt angajata pot ramane insarcinata oricand tinand cont ca in decurs de 16luni nu am nici o zi intrepupta pe cartea de munca.
specific ca sunt angajata la aceasta firma de 1luna.
astept raspuns
multumesc mult de ajutor
iulia28
Postat pe 20 Martie 2010 11:37
Somajul se prelungeste in toate cazurile de concediu medical, precum si concediul medical luat in timpul concediului de odihna, care anuntat in timp util intrerupe co.
Lowiny
Postat pe 20 Martie 2010 13:19
iulia 28 - poti ramane insarcinata daca contractul tau este pe perioada nedeterminata, chiar daca ai 1 luna de la angajare, vei lua adeverinta cu salariile pe ultimele 12 luni, anterioare datei nasterii copilului. Sper ca nu ai intrerupere pana in prezent (si nici pana la data nasterii, cu exceptia concediilor medicale)!
Daca ai nelamuriri intreaba-ma! Te astept cu vesti bune! Succes!
Lowiny
Postat pe 20 Martie 2010 13:27
Cand esti in somaj, ca si la pensie beneficiezi de servicii de sanatate, pt ca se fac retineri, deci esti asigurat.
Hai sa va prezint urmatoarele, poate va sunt de folos. Cele 12 luni relevante pentru acordarea indemnizatiei de crestere sunt luate in calcul si pentru urmatorele categorii de persoane:
- cele care si-au insotit sotul sau sotia in misiuni permanente in strainatate;
- cele care au efectuat stagiul militar obligatoriu;
- cele care au beneficiat de indemnizatie de somaj, concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
- cele care au urmat cursurile la zi ale invatamantului universitar, pe durata normala a studiilor respective si cu conditia absolvirii acestora;
- cele care au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in temeiul contractelor de asigurari sau in conditiile unor acte normative speciale care reglementeaza concedierile colective.
Acestea trebuie demonstrate cu acte.
Lowiny
Postat pe 20 Martie 2010 13:40
Lowiny - multumesc mult de lamuriri.
iulia28
Postat pe 22 Martie 2010 17:17
Buna ziua,HRISTOS A INVIAT!As dori sa raman insarcinata dar am teminat somajul, angajata nu sant nicaieri pt. ca nu am gasit, in cazul care raman insarcinata statul ajuta femeile fara nici un venit si ne acorda si noua cei 600 de ron indemnizatie pt. cresterea copilului sau trebuie sa fii neaparat angajata?Si inca o varianta daca mi-as gasi de lucru sa zicem peste 6 lunidin momentul in care m-am angajat cate luni trebuie sa lucrez ca sa beneficiez de toate drepturile in cazul in care raman insarcinata?
eu acum o sapt. am terminat somajul daca ma angajez de maine aceste cateva zile conteaza pt. ca nu am continuitate.Intrebarea era :conteaza CHIAR si o zi daca ai ruptura aceasta.trebuie sa lucrezi 12 luni la ei ca sa beneficiezi de CCC.
Va multumesc anticipat tuturor celor care imi veti raspunde pt. raspuns.
corinutza_
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:28
corinutza daca te angajezi zilele astea n-ar fi problema cateva zile,pt ca pe adeverinta se scriu lunile,dar e bine sa ai continuitate ca sa fi sigura de aprobarea dosarului,ca sunt oameni si oameni.Ca sa primesti idemnizatia de crestere a copilului timp de 2 ani,tre sa ai 12 luni inainte sa nasti ori de angajare,ori angajare + somaj,ori studii la facultate sa fi,deci numai asa te ajuta statul,altfel nu.
bau
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:40
In primul rand bau multumesc frumos pt. raspuns, in al doilea rand as mai adauga ca sant in ultimul an la facultate licenta o dau in aceasta vara ,(dar(inca o intrebare )daca nu sant tanara ca cei de pe bancile scolii care termina acum, m-am apucat de fa. la batranete, dar o fac la zii am si eu dreptul?) daca nu imi gasesc de munca in acest caz de la 01.04 pana pe 15.07 pana dau eu licenta sant atatea luni descoperite . Ce fac? Deci ramane varianta sa ma angajez undeva?
corinutza_
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:41
Beneficiezi daca esti in facultate, nu conteaza cati ani ai sau daca esti la zi.
viobregar
Postat pe 7 Aprilie 2010 21:56
http ://www.avocatnet.ro/content/articles/id_18910/Mamele-care-urmeaza-cursuri-postuniversitare-vor-primi-indemnizatia-pentru-cresterea-copilului.html (am pus pauza dupa http)

Da, beneficiati, potrivit Legii nr.240/2009 care a modificat art.1 alin.2 din OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copiului, actualizata la 1 ianuarie 2009, dupa cum urmeaza:

Dupa litera l) se introduce o noua litera, litera m), cu urmatorul cuprins:

m) urmeaza cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar si universitar, organizat potrivit legii, frecventate fara intrerupere. Sunt exceptate de la aceasta obligatie persoanele care au intrerupt cursurile din motive medicale.
bau
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:00
buna am si eu o intrebare!eu am lucrat timp de 3 ani la o firma dar din anumite motive am plecat de la ei si m-am angajat la alta.intreruperea a fost de 5 zile in luna martie anul curent.dak raman akuma insarcinata mai pot primi indemnizatia de crestere a copilului,cand se va naste??????? mersi
tanydiana
Postat pe 21 Aprilie 2010 22:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Laura 1 De la: garbo002982 3 Martie 2013 16:21
merita sa va uitati la catalog sunt produse bio si sunt la preturi super bune http://www.life-care.ro/catalog/ 2 De la: pinky 25 Februarie 2010 01:27
ciclu in perioada de lactatie 13 De la: MAYATHEEO 24 Iunie 2010 17:19
Hotel in Oradea 5 De la: emi_vio 20 Septembrie 2009 13:25
SALINA TIMISOARA SALINA SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 12:46
Setari Cookie-uri