Legis

Stie cineva, daca sau adus modificari, legi privind indemnizatia si cresterea copilul ?
se zvonea ca sau facut cateva modificari, cu ar fi :
- perioada ar fi de 3 ani
-indemizatia pt mame este mai mare, 800 lei
-alocatia copilul este de 300 lei
Multumesc
creatza_kidz
Postat pe 2 Octombrie 2008 16:51
Nu s-a schimbat nimic, a ramas in vigoare OUG 148/2005 privind susinerea familiei n vederea creterii copilului, cea cu 600 Ron indemnizatia, 200 Ron alocatia pana la implinirea varstei de 2 ani, 2 ani durata concediului de ingrijirea copilulul! O gasesti pe net, cauta forma actualizata!
ruschitu28
Postat pe 6 Octombrie 2008 09:16
merci pt lamurire:)
creatza_kidz
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:13
Buna , mamici !
Am si eu o intrebare. Poate ma ajutati cu ceva informatii...
Care sunt pasii care trebuie urmati dupa nasterea copilului, ptr a beneficia
de drepturile mamei si ale copilului ? Unde se merge? La primarie? La Asistenta
Sociala? La ambele? Ce acte se depun? Care sunt drepturile de care vom
beneficia?
Multumesc mult !
lehtinen
Postat pe 30 Octombrie 2008 18:07
Dupa ce se naste bebicu, dupa ce trec cele 42 zile concediu de lauzie, trebuie mers la primaria in raza in care aveti domiciliul si de acolo o sa va dea un biletel cu tot ce trebuie depus pt a beneficia de cei 800 RON. Primaria va depune dosarul complet la Directia Muncii care va plati acei bani (se poate merge si in prealabil dar dosarul se depune numai dupa ce trec cele 42 zile).
ATENTIE mamici, de la 01.01.2009 intra in vigoare optiunea pt 85 % din veniturile de pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau pt 600 RON (plus 200 Ron in ambele cazuri alocatia copilului). Sa ne ajute Dumnezeu sa putem beneficia cat mai mult de ac. prevederi benefice, sa nu se abroge sub noua conducere ce va sa vina!
ruschitu28
Postat pe 3 Noiembrie 2008 09:48
Multumesc mult , mult !!
Si eu sunt foarte interesata de noua lege. Se va face un nou dosar?
Eu am inteles ca face referire la toate veniturile si nu doar la salariu.
Oare asa sa fie?.........
Inca o data, multumesc!
Pupici !
lehtinen
Postat pe 3 Noiembrie 2008 20:12
Din ce se aude se va face o cerere de optiune la Directa muncii, dar inca nu se stie sigur, sa vedem dupa ce se publica in monitorul oficial forma finala, at. vom stii sigur cum va fi! Da asa e, venituri, nu doar salariul! Cu mare placere, oricand! Pupici si de la noi multi si dulci!
ruschitu28
Postat pe 5 Noiembrie 2008 09:59
Salut,

as vrea sa stiu daca cei 85% se dau in urmatoarele conditii: am trecut in cartea de munca salarul minim pe econimie pentru persoanele cu studii superioare (880) si restul salrului il primesc pe PFA pentru care platesc impozit, dar avand in vedere ca sunt si salariata impozitul care il platesc pentru restul salarului e foarte mic in comparatie cu salarul. Astfel ceea ce vreau sa stiu e daca primesc 85% din tot venitul si cel din cartea de munca si cel de pe PFA sau doar pe cel din cartea de munca.

daca stiti un link unde as putea citi exact cum se calculeaza indemnizatia pentru mame si in cazul meu...

Multumesc anticipat!
ioanaunique
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:04
http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=13686
ruschitu28
Postat pe 14 Noiembrie 2008 08:31
buna!
sunt nou intrata in clubul vostru. in lrg
ada_kidz
Postat pe 8 Decembrie 2008 18:06
sorry, cu un bebe cu colici in brate... mai greseste omul. revenind la topicul nostru, s-au publicat normele pt aplicrea noii legi, ca fara ele legea nu are efecte.


ada_kidz
Postat pe 8 Decembrie 2008 18:08
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SALINA JURCA TIMISOARA 2 De la: garbo185021 3 Februarie 2011 19:34
Salutare mamici! 16 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 16:45
Vine Luna Cadourilor !! 1 De la: sorinheisu 12 Octombrie 2009 08:56
Cum pot sa scap de vergeturi? 4 De la: garbo_380519 18 August 2013 16:20
ma intorc la servici 2 De la: bb28263 13 Ianuarie 2010 09:59
Setari Cookie-uri