Cat v-ati luat concediu de maternitate?

Eu as fi vrut sa ma reintorc relativ repede la birou, adica sa stau 6 luni cu Ada. Este prea putin?
LoredanaE
Postat pe 21 Noiembrie 2007 20:47
Buna , eu am un baetel de 3 ani si sunt economist de meserie. Am stat acasa 2 ani si i-au prins foarte bine copilului, chear daca pe plan profesional am avut multe de pierdut. Ca mama nu este nimeni eu sunt foarte severa iar acesti ani stati acasa au contat in modelarea caracterului copilului si mai ales ma bucur nespus cand doamna imi lauda micutul la grdinita cat este de ordonat , cuminte si ramane uimita cum face pazal la varsta lui si manuieste jocuri de logica. Cred ca toti vrem ce este mai bun pentru copii nostrii , am uitat sa spun ca chear daca am stat cu el acasa nu este o fire mamoasa .Tu stii cel mai bine
FILLIA
Postat pe 7 Decembrie 2007 13:14
Se recomanda sa stai minim 1 an cu copilul acasa mai ales daca alaptezi.

Postat pe 13 Decembrie 2007 14:18
buna , este alegerea ta daca vrey sa nu ramai in concediu ,daca nu alaptezi si crezi ca pierzi prea mult stand akasa atunci nu ramane decat sa aduci bunica si Spor la munci
statul iti plateste si el ceva in cazul in care te intorci la munca dar mai putin ,dar se aduna plus salariul este binevenit si acel putin
Copii sanatosi!
Lory07
Postat pe 14 Decembrie 2007 14:33
Buna, am o fetita de 7 luni si o saptamana, si o sa stau acasa 2 ani.Mi se pare mai normal sa o cresc eu, consider ca e mai bine, si ca daca voi avea ceva de reprosat in educata ei, cel putin nu voi reprosa nimanui. Dupa 2 ani, bineinteles ca voi merge la servici, dar Chira va sta cu parintii mei, care stau la un bloc de noi, asa ca o voi vedea zilnic.Si in afara de asta, cred ca este f.frumos sa vezi cum creste copilul tau, sa fii tot timpul langa el, sa vezi ce a mai facut...Cand vine sotul meu seara, ii spun mereu ce a mai facut "pitica"noastra, si abia asteapta momentul sa o vada si el.Dar fiecare face cum crede ca este mai bine si fiecare stie ce e mai bine, fiecare avand anumite probleme, iar cu serviciul nu mai spun...Am cunostinte care au inceput serviciul la 2-3 luni dupa nastere...Dar la mine la servici nu sunt probleme, pot sta 2 ani, asta in cazul in care nu mai facem un bebe, pt.ca sotul meu mai vrea neaparat un baietel...
chira
Postat pe 14 Decembrie 2007 16:21
acum stau acasa RARES are 1 an si 3 luni ,dar cand implineste 2 ani vreau sa merg la servici, vreau sa va spun ca acum 13 ani cand lam nascut pe RAUL dupa vreo 3 luni m-am dus la servici am pierdut totul in ce fel nu l-am vazut cum creste nu -ma m-am trezit ca umbla si vorbeste ,mi la crescut mama cu RAULA nu am vrut sa mai lucrez dar va spun totul mie-ra nou asa ca eu cred ca bani ii mai faci dar cresterea unui copil este mai importanta ori cat ai castiga
rares_kidz
Postat pe 15 Decembrie 2007 06:43
Si eu am prefeart sa stau acasa,banii sunt aceeasi asa ca am preferat copilul in locul serviciului...sigur imi este dor sa merg la munca dar mai important este bebe. cand va implini 2 ani am sa merg la munca,dar cred ca imi va fii ft dor de el,ne-am obisnuit unul cu celalalt si ne intelegem excelent.
mdlcristina
Postat pe 17 Decembrie 2007 14:20
BUNA si eu am doi copii cu primul am stat acasa 1 an si 2 luni din motive financiare bineinteles dar cu fetita care are 9 luni sper sa stau 2 ani desi as castiga mult mai mult la serviciu .Cred ca mai important este copilul tau decat banii bineinteles daca nu sunt probleme grave.
georgeta_claudia2000
Postat pe 19 Decembrie 2007 08:13
si eu sunt cu fetita de 9 luni acasa si vreau sa stau macar pana la 2 ani daca nu mai mult, este mai importanta decat toti bani din lume indiferent cat de multi ai castiga,va pup si avtei grija de bebeiii vostrii
pericol21
Postat pe 19 Decembrie 2007 10:10
ma bucur ca vreti sa stati acasa cu bebiti vostri, ati vazut la tv ce facea bona in lipsa mamei cu bebele... eu nici cu cresele nu sunt de acord.. VA PUP DULCE
rares_kidz
Postat pe 20 Decembrie 2007 07:04
Ce om!!! Bona...Nu pot sa cred!?
chira
Postat pe 20 Decembrie 2007 10:26
Eu am 2 baieti, cel mare are 15 ani iar cel mic are 3 ani. Cu cel mare am stat acasa doar 3 luni de teama ca o sa-mi pierd locul de munca. O sa regret asta toata viata. Copilul meu a stat mai mult cu mama mea iar din primii ani de viata ai lui nu-mi amintesc decat ca eram foarte obosita si stresata, mi-a fost foarte greu sa-mi impart timpul intre servici, bebelus si celelalte. Din toate astea am avut de pierdut amandoi.
Dumnezeu ni l-a dat pe cel de-al doilea baietel si vreau sa va spun ca in momentul in care am stiut ca sunt insarcinata am fost cea mai fericita femeie de pe pamant. Tot atunci i-am promis micutului din burtica, ca n-o sa mai fac acceasi greseala. Si m-am tinut de cuvant sa stiti ! Desi profesional am pierdut tot (dupa 14 ani de munca la intoarcerea din concediul de maternitate pot sa spun ca am luat-o de la inceput; din pacate asta se intampla cu aproape toate mamicile care "indraznesc" sa-si creasca copilasii in primii 2 ani de viata) sa stiti ca nu imi pare rau! Mi-am vazut copilasul zambind prima oara, l-am tinut in brate, l-am leganat, i-am cantat si i-am alinat durerile de fiecare data cand a fost nevoie, i-am vazut progresele si m-am bucurat de ele "pe viu" nu povestite de mama mea si nu in ultimul rand am avut ocazia sa recuperez o particica din timpul nepetrecut cu fiul meu cel mare. Si el a fost fericit cand dimineata l-am trezit eu sa mearga la scoala si cand la intoarcere l-am asteptat cu masa pregatita de mine.
Asa ca fetelor, va dau un sfat: ganditi-va bine inainte de a renunta la cresterea micutului vostru in favoarea serviciului! Nimic nu va da o satisfactie mai mare decat faptul ca ai fost alaturi de copilul tau atunci cand a pasit in lumea asta si este atat de neajutorat! Va pup.
ALANEX
Postat pe 3 Ianuarie 2008 13:34
B una Tuturora!ASA MI SA-NTAMPLAT MIE am stat pana la 4 aproape pana la gradi, si plangea de mama focului voma si mam lasat pagubasa peurma am rams cu baiatu lam facut si pesta mare dar nam cum sa ma duc la serviciu ptr. ca vreau sa-i dau tot cei bun sai ajut cum pot mai bine , cel mai de pret lucru cand ii cresti tu cu sotu adica inpreuna este mai usor.vezi rezultatele de la sc. si gradi. iti creste inima.dar eu zic k. si-un ajutor e bun din cand in cand daca il ai e bine.eu una nu am avut noroc de ajutor ai mei sau dus cand eram insarcinata cu fata unu dupa altu am fost ffff .suparata pe tata k. a luat-o repede la el cand stia..... acum a mai trecut.. vam zis asta k si cu bunici e bine dar mai bine can ii cresti tu si ii vezi din tot ce fac eii.pupici sanatate la prichindeii.
balu
Postat pe 14 Ianuarie 2008 16:46
ALANEX, se pare ca suntem, oarecum copie la idigo. Exact acelasi lucru mi s-a intimplat si mie. Cu fetita mea cea mare , care are acum 13 ani totul a "zburat" fara cale de intoarcere. M-am trezit si eu, ca si tine, ca nu-mi amintesc ziua cind a umblat fetita mea, ziua cind a vorbit si multe alte care nu au facut decit sa ma faca sa regret ca nu am stiu sa ma bucur indeajuns de ceea ce mi-a oferit Dumnezeu. In schimb ,cu cealalta fetita , care am avut-o dupa zece ani,am profitat si profit actualmente, din plin de toate secundele pe care o mama le poate petrece alaturi de ingerii ei, si e care , nici o mama de pe Pamint nu ar trebui sa fie privata, indiferent de motiv.Deci, unicul sfat pe care vi-l pot da calduros si DIN TOATA INIMA - BUCURATI-VA DIN PLIN DE COPII VOSTRII. ODATA CLIPELE TRECUTE, NU MAI PUTEM AVEA NIMIC INAPOI,ORICIT DE MARI AR FI REGRETELE!
dandenianca
Postat pe 8 Februarie 2008 08:08
Si eu voi sta in concediu de maternitate 6 luni. Am salariul mai mare decat indemnizatia de la stat si avand rate mari nu pot sa stau acasa. Din fericire ma va ajuta mama mea cu fetita. La servici mi s-a propus program de 6 ore si intentionez sa iau 2 ore liber in timpul programului ca sa merg acasa sa alaptez fetita. Doctorita de familie mi-a spus ca pot sa congelez laptele de mama pentru perioada in care ma voi intoarce la servici.
simi_kidz
Postat pe 24 Februarie 2008 09:42
imi doresc tare mult sa am si o fetita pe linga strengarul meu dar e destul de greu de hotarit deoarece cind ma gindesc la faptul ca as primi indemnizatia de crestere a copilului la jumatatea salariului actual ma cuprinde o neliniste totala.ce sa fac?chiar nu stiu,si sint motive serioase si de o parte si de alta parte a balantei.e foarte greu sa ma hotarasc....iar timpul trece atit de repede...totusi problema banilor e foarte importanta in zilele noastre....asa ca voi lasa providenta sa hotarasca in numele nostru!si daca va fi sa fie un bebe!!!!!!va fi binevenit!
nicoll_delly
Postat pe 24 Februarie 2008 22:04
buna fetelor,
eu sunt insarcinata in luna a sasea, dar nu ma gandesc nici o secunda sa las bebele pentru servici,desi salariul pe care il am acum este aproape dublu.Am si rata la banca de 8 mil,dar banii oricum se duc...nu vreau sa regret toata viata ca pentru cativa banuti mi-am lasat copilul pe mana altcuiva su nu l-am vazut eu cum creste, cum spune mama sau cum face primii pasi.Viata oricum e scurta si de aceea prefer sa petrec cat mai mult timp alaturi de cei dragi.Ma gandesc ca sunt foarte multe mamici care traiesc doar din banii acestia pentru copil, si se descurca cat de cat.De aceea, ganditi-va foarte bine ce vreti sa faceti?Sunt mai importanti banii decat clipele petrecute alaturi de bebe?
Cu drag,
Violeta
violeta_popescu
Postat pe 3 Martie 2008 18:32
Sunt ani care nu se mai intorc...sunt momente unice care nu le veti putea retrai.Cel mai mult copii au nevoie de iubirea mamei.Nu ii lasati in grija altcuiva ca veti regreta mai tarziu.
gabyta14
Postat pe 8 August 2008 13:47
Eu am stat cu Costy acasa cei 2 ani chiar dc indemnizatia era mai mica decat slariul meu si la a doua sedinata de la gradi mi-a crescut atat de mult inima incat ma gandesc k dc da D-zeu sa-l am si pe cel de-al doi-lea copil,tot asa am sa stau cu el acasa.Se cunoaste cresterea parintelui matern.Sora mea nu a stat cu nepoata si este o razgaiata,foarte greu ii intra in voie,pt k mama mea a tinut-o in "puf", acum are 15 ani si nici la magazin nu se duce decat cu insistente.Trebuie indrumati de mici pe cararea cea buna,ca nu se va descurca in viata daca nu-i pui un pic la treaba.
costyn2003
Postat pe 11 August 2008 11:41
Buna ziua.Eu am 2 baieti de 7ani si respectiv 1an si 8luni.Cu primul baiat am stat acasa 1an si 5 luni din motive financiare si dupa aceea a mers pe la crese,camine.La prima cresa la care l-am dus 3zile s-a imbolnavit de eram sa-l pierd si de atunci a devenit mai sensibil si a fost bolnav tot timpul pana acum vreo cateva luni (se spune ca ai probleme cu copii pana la 7 ani).Cu al doilea, am degand sa mai stau vreo jumatate de an peste cei 2ani, deoarece cel mare este in clasa intai si vreau sa ma ocup de el cu scoala si pt cel mic numai vreau sa fac aceeasi greseala pe care am facut-o cu primul ca sa-l imbolnavesc cu crese,camine de mic.Bunici....comozi care stau tot la oras si sunt pensionari,deci ajutor nu am din partea lor.
ameliadaniela
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:24
Buna fetelor!! Bebele meu are 6 luni acum,initial voiam sa stau acasa numai pana la 9 luni! Acum avand in vedere ca s-a modificat legea iar mamicile vor primi 85% din media sal net incasat in ultimele 12 luni,voi sta negresit 2 ani cu bebelusul meu!
ramona_iuliana
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:13
Buna,
Am hotarat sa stau langa copii pana la 2 ani;consider ca nimic nu are o importanta mai mare decat copii nostri.
Va doresc numai bine si bucurii cu picii
julita79
Postat pe 5 Decembrie 2008 18:08
buna
eu am 2 copii, o fetita de 5 ani si un baietel de 1 an si pot sa spun ca am ners la serviciu de la 2 saptamani ale lor. cu copii a stat strabunica lor si sincer cred ca a fost o alegere buna deoarece am obsrevat ca buni are o rabdare de fier, chiar mai mare decat a noastra, si sincer am prins si toate etapele lor de dezvoltare. cand vin de la serviciu mergem in parc, cand este cald, si ne intoarcem seara tarziu. si cei mici chiar stiu ca eu sunt mama.....
tmirelaalina
Postat pe 27 Decembrie 2008 10:59
apropo de concedii , imi poate spune cineva si mie daca ramii gravida din nou in cei 2 ani de stat acasa sau in primul an dupa, cind te intorci din nou la lucru, mai poti beneficia de concediu de crestere a copilului ?avind in vedere ca nu poti zice ca ai un an lucrat anterior
vivi23ro
Postat pe 28 Decembrie 2008 09:38
Buna, Robert are 3 ani acumsi am stat acasa 11 luni dupa care m-am intors la serviciu. Acum sta cu bunica lui si sunt multumita iar de la anul va merge la gradi.
helene_kidz
Postat pe 28 Decembrie 2008 10:23
Am un baietel de 4 ani jumate si o fetita de 1 an si 8 luni. am stat cu baietelul 2 ani si stau si cu fetita 2 ani. Pot considera ca a fost cea mai fericita perioada din viata mea sa pot sa ma ocup de copiii mei. nu am nici un ajutor decat pe sotul meu care lucreaza mult si , asa cum baietelul a fost la cresa si acum la gradi asa va fi si cu fetita. Am lucrat 8 ani, dar nici o cariera nu face cat mandria de a-ti creste singur copiii. Poate unii vor spune ca si-asa copiii nu isi amintesc si nu pot aprecia efortul parintilor, dar de asta am facut acesti copii sa ii cresc eu.
lauram_kidz
Postat pe 11 Martie 2009 16:52
e mult mai importanta crsterea unui copil decat toti banii...cne il ingrijeste mai bine ca mama?eu nuam luat cei 8 mil k nu amprins 12 luni de servsi totusi m ales sa ne kinuim un pic dar sa stau cu puciu acasa caci stu igur ca imi va fi dor de anii astia si nu imi pare deloc rau...imi pare rau k o sa incep munk si o sa pierd f multe in viata lui...sanatate





























































--
izab33lla
Postat pe 11 Iulie 2009 23:15
ai dreptate izab33la dar daca esti nevoita datorita imprejurarilor cu inima strinsa alegi totusi sa te intorci la servici , crede-ma ca nimeni nu o face de placere
cory_emy
Postat pe 18 Martie 2010 19:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Senzational ! Michael Jackson nu a murit? 1 De la: absolutep0wer 12 August 2009 01:00
castiga banii mai simplu! 1 De la: icutzzza 9 Iulie 2009 09:37
? 1 De la: garbo1208 11 Octombrie 2011 19:00
buna fetelor 4 De la: doryna_dobrescu 29 Noiembrie 2013 07:33
sindromul steven johnson 5 De la: floriberaru28 24 Februarie 2009 21:41
Setari Cookie-uri