Ce parere aveti? Ce este o religie? Si ce este o secta?

[/quote] Pai voi il negati pe Dumnezeu..Nu pe mine..Pt ca despre prostii lumesti va place sa vorbiti..dar pe Dumnezeu il negati si nu va place sa vorbiti despre El..Pt ca sunteti negri la inima si haini[/quote]


Te crezi vreo mare preoteasa sa vorbeasca lumea de pe internet cu tine despre Dumnezeu? Mai cucernicoooo, vrei sa se spovedeasca lumea vorbind cu tine? Daca nu vrea lumea sa vorbeasca cu neuronul tau, ai impresia ca-l reneaga pe Dumnezeu?

Zeloato... ti-ai gresit cariera. Nu pe net te faci maicuta! Fugi la munte!!!
ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 12:39
Nu trebuie sa uram pe cei care vorbesc urat.Pt ca sunt oameni frustrati de viata s necazurile lor...Trebuie sa ne rugam pt ei....Sa le dea Dumnezeu minte..Si sa ne straduim sa fim imuni la rautatile lor..Pt ca mai ales stiind ca sunt oameni care nu fac doi bani.Pt ca asa vor ei..Trebuie sa ne rugam pt ei si sa ii ignoram..Pt ca Dumnezu asculta rugaciunile din inima pt vrajmasi si oamenii fara de Dumnezeu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iunie 2010 12:43
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-06 12:43:02 Nu trebuie sa uram pe cei care vorbesc urat.Pt ca sunt oameni frustrati de viata s necazurile lor...Trebuie sa ne rugam pt ei....Sa le dea Dumnezeu minte..Si sa ne straduim sa fim imuni la rautatile lor..Pt ca mai ales stiind ca sunt oameni care nu fac doi bani.Pt ca asa vor ei..Trebuie sa ne rugam pt ei si sa ii ignoram..Pt ca Dumnezu asculta rugaciunile din inima pt vrajmasi si oamenii fara de Dumnezeu



Ai inteles ce e aia ignorare???? Ce fericire... te rog ignora forumul asta!!!

ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 12:45
Nu stiu ce imi pun mintea cu din aia ca tine...Daca nu stiai ca internetul este pt toata lumea.Nu doar pt tine,sau pt din aia ca tine...Asa ca duce si scupati veninul in alta parte....Sau ti-l versi doar pe internet..Si cand esti in mijlocul oamenilor te iei doar de oameni buni,ca sunt inofensivi..Si pe aia rai ii ajuti..apoi te miri de ce esti furat si inselat...Pai ca nu ajuti pe cine nu trebuie...pt ca ai minte de gaina cucuiata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iunie 2010 12:46
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-06 12:46:35 Nu stiu ce imi pun mintea cu din aia ca tine...Daca nu stiai ca internetul este pt toata lumea.Nu doar pt tine,sau pt din aia ca tine...Asa ca duce si scupati veninul in alta parte....Sau ti-l versi doar pe internet..Si cand esti in mijlocul oamenilor te iei doar de oameni buni,ca sunt inofensivi..Si pe aia rai ii ajuti..apoi te miri de ce esti furat si inselat...Pai ca nu ajuti pe cine nu trebuie...pt ca ai minte de gaina cucuiata


Cu toate astea, nu te poti abtine sa scrii, nu-i asa?
ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 12:49
Mereu trebuie sa ne straduim sa fim imuni si sa nu ne lasam intimidati de nimeni..Omul trebuie sa fie sigur pe sine si sa aiba parerea sa proprie despre viata... Si sa te rogi la Dumnezeu sa iti dea putere si mereu vei fii intarit..Pt ca rugaciunea te intareste si te ajuta sa fii un om,cumpatat si sigur pe tine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iunie 2010 12:49
De la: ovanova, la data 2010-06-06 12:49:05
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-06 12:46:35 Nu stiu ce imi pun mintea cu din aia ca tine...Daca nu stiai ca internetul este pt toata lumea.Nu doar pt tine,sau pt din aia ca tine...Asa ca duce si scupati veninul in alta parte....Sau ti-l versi doar pe internet..Si cand esti in mijlocul oamenilor te iei doar de oameni buni,ca sunt inofensivi..Si pe aia rai ii ajuti..apoi te miri de ce esti furat si inselat...Pai ca nu ajuti pe cine nu trebuie...pt ca ai minte de gaina cucuiata


Cu toate astea, nu te poti abtine sa scrii, nu-i asa?
Nu pot sa ma abtin atunci cand cineva se ia de mine..Pt ca sunt ambitioasa si vreau sa ii art omului ca eu sunt aia care am dreptate.Si nu ma las pana nu il pun in banca lui....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iunie 2010 12:51
Asa sunt si in realitate..Atunci cand cineva se ia de viata mea...Ma provoaca..Nu ma las pana nu ii demostrez ca eu sunt aia care are dreptate...Poate ca asa vrea Dumnezeu...Ca sa il ajut pe prost ca sa nu mai fie prost..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iunie 2010 12:53
[/quote] Nu pot sa ma abtin atunci cand cineva se ia de mine..Pt ca sunt ambitioasa si vreau sa ii art omului ca eu sunt aia care am dreptate.Si nu ma las pana nu il pun in banca lui....[/quote]

Esti orgolioasa pe nimic. Nu ai cu ce te mandri. Si mai ales... nu ti-ai gasit omul pe care sa-l pui tu in banca!!!

ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 12:54
"Parerea mea ca religia te lasa sa te descurci singur.....Cum ar fii biserica pt ca fiecare om trebuie sa fie individual..."

Uite cat de limitata poti fi!
Habar nu ai ce inseamna cuvintele religie si biserica. Iar de secta ai auzit cind erai mica, de la bunica ta... si te-ai speriat asa de tare, ca te-ai bagat sub pat.
ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 13:03
ce zodie ai ovi...de nu o lasi deloc pe luptatoare..
garbo065737
Postat pe 6 Iunie 2010 13:13
De la: garbo065737, la data 2010-06-06 13:13:10ce zodie ai ovi...de nu o lasi deloc pe luptatoare..


consideri ca are zodia vreo legatura cu lipsa mea de "compasiune"?

(25 dec)
ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 13:16
esti taios si direct....(iar michelangelo spune multe)
garbo065737
Postat pe 6 Iunie 2010 13:21
De la: garbo065737, la data 2010-06-06 13:21:35esti taios si direct....(iar michelangelo spune multe)


Yes, he does!
ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 13:23
ovi te-ai trezit tu disdamorning cu chef de lupta! as zice totusi ca-ti irosesti energia, masoara-ti fortele cu altcineva, e pacat de timpul tau
737 .. eu zic ca e prea bland....
silfida
Postat pe 6 Iunie 2010 13:33
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-06 11:27:48Parerea mea ca religia te lasa sa te descurci singur.....Cum ar fii biserica pt ca fiecare om trebuie sa fie individual...Si o secta iti dicteaza ce trebuie sa faci,asa ca omul care apartine unei secte numai trebuie sa gandeasca


irino... "numai" sau "nu mai"? ca e diferenta mare
silfida
Postat pe 6 Iunie 2010 13:38
De la: silfida, la data 2010-06-06 13:33:54ovi te-ai trezit tu disdamorning cu chef de lupta! as zice totusi ca-ti irosesti energia, masoara-ti fortele cu altcineva, e pacat de timpul tau
737 .. eu zic ca e prea bland....


buna silfi....

stii cum e... she brings out the worse in me
Nu a fost o lupta. Chiar nu s-au miscat trupe. Aceeasi... dragoste care pluteste de obicei in topicele luptatoarei de gherila.
Nu ma pot abtine de la orele de religie si sex ale Irinucai Che Guevara.

Viva la revolution! Mata todos los hombres!!!
You know.... stuff... and shit...
ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 13:46
ii place sa lupte pentru cauze pierdute din start, asta e maximul ei. au fost folosite toate formele de abordare intru reabilitarea-i fara nici cea mai mica urma de succes. so... ia pune tu de-un topic funny sa vina fetele la apel.


the worse??!!!! fugi de-aici, cine te crede, esti in stare de mai mult

silfida
Postat pe 6 Iunie 2010 14:05
De la: silfida, la data 2010-06-06 14:05:11ii place sa lupte pentru cauze pierdute din start, asta e maximul ei. au fost folosite toate formele de abordare intru reabilitarea-i fara nici cea mai mica urma de succes. so... ia pune tu de-un topic funny sa vina fetele la apel.


the worse??!!!! fugi de-aici, cine te crede, esti in stare de mai mult




dupa alergare, poate-mi vine vreun topic funny in minte.
ovanova
Postat pe 6 Iunie 2010 14:10

mi-ai facut pofta
fug sa dau si eu o tura cu bicicleta, ca mai are putin si rugineste. zi buna!
silfida
Postat pe 6 Iunie 2010 14:25
Eu una cred ca doar oamenii slabi..Se baga in secte si mai platesc si 10 la suta din salar....Ca altceva nu au de facut...Dar fiecare face cat il taie capul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 13 Iunie 2010 18:38
sunt de acord cu luptatoarea in ceea ce priveste subiectul deschis, diferenta intre secte (ereziile timpurilor noastre) si credinta adevarata intru hristos, dar in ceea ce o priveste ca si persoana, fara a jicni, mi se pare un pic aeriana, parca zice lucruri fara noima si sta cam prost la capitolul gramatica
oanaiulliana
Postat pe 15 Iunie 2010 08:39
Amindoua sunt aceeasi mincare de peste daca ajungem sa le comparam !
Religia e credinta intr-un idol sau mai multi(God or Gods) si de obicei este implicat un anume ritual spiritual ,ca un cod moral ce conduce drumul omenirii.
Secta e un grup ce adesea e neortodox si impartaseste idealuri cu conotatii religioase sau(si)politice.
Acum,ce mai poate fi spus? Bunul simt ar trebui sa fie cel care sa conduca si sa fie suprem ! Si atunci poate ca n-am mai vedea falsi credinciosi indiferent de religie,false credinte afisate doar pt. ochii vecinilor sau pentru cei ai comunitatii !
mala
Postat pe 15 Iunie 2010 16:15
De la: ovanova, la data 2010-06-06 11:58:00Tu nu umbli cu oameni. Punct.
Pe barbati ii iubesti pe ascuns dar ii dispretuiesti totodata ptr ca nu esti in stare sa te lipesti de unul.
Pe femei le dispretuiesti pentru ca le consideri proaste si dominate de barbati.
Ti-au mai ramas mielusei, pisicutele si cateii.
De astia cred ca ai multi prieteni si vorbesti cu ei toata ziua.
Eu nu urasc pe nimeni...Ci respect pe toata lumea care ma respecta....Stiu ca nimeni nu este perfect...Dar daca sar comporta frumos si ar fii mai amabili..Si nu ar mai umbla dupa profit...Mai bine sa isi bata capul,,sa munceasca...Apoi eu ma comport frumos,cu oamenii care se comporta frumos cu mine de la inceput...Pt ca eu la inceput ma comport frumos cu toata lumea...Daca vad ca oamenii sunt rai..ma retrag si imi vad de treaba mea...Am si oameni amabili care vorbesc frumos si imi face placere sa dicut cu ei...Dar sunt putini...Sincer in romania..la cat de rai sunt oamenii,,cred ca doar cu cainii poti discuta frumos.Pt ca sunt mai civilizati si ma recunoscatori ca romanii...Mai sunt si romani de treaba,dar sunt ascunsi..Pt ca daca sunt descoperiti,,,sar toti pe ei ca sa profite de pe urma lor...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 14:02
De la: mala, la data 2010-06-15 16:15:47Amindoua sunt aceeasi mincare de peste daca ajungem sa le comparam !
Religia e credinta intr-un idol sau mai multi(God or Gods) si de obicei este implicat un anume ritual spiritual ,ca un cod moral ce conduce drumul omenirii.
Secta e un grup ce adesea e neortodox si impartaseste idealuri cu conotatii religioase sau(si)politice.
Acum,ce mai poate fi spus? Bunul simt ar trebui sa fie cel care sa conduca si sa fie suprem ! Si atunci poate ca n-am mai vedea falsi credinciosi indiferent de religie,false credinte afisate doar pt. ochii vecinilor sau pentru cei ai comunitatii !
Asa este...Multi isi schimba religia...Mai mult de ochii lumii...Pt ca sa isi puna o eticheta de pocait sa fie respectat de oameni...Asa cum oamenii respecta pe preoti,,care nici macar nu le invata lucruri bune si doar profita de banii lor...Mai sunt si preoti buni,,dar rari...pt ca oricum pe oameni ii intereseaza mai mult eticheta..decat continutul....Daca vede un om cu suflet bun,profita de el; cat pot si rad..dupa aia....dar daca vad un om cu eticheta,,,cica ii respectat...Mintea omeneasca
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 14:07
fleurdelis
Postat pe 16 Iunie 2010 18:43
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-06 12:02:03
De la: ovanova, la data 2010-06-06 11:58:00Tu nu umbli cu oameni. Punct.
Pe barbati ii iubesti pe ascuns dar ii dispretuiesti totodata ptr ca nu esti in stare sa te lipesti de unul.
Pe femei le dispretuiesti pentru ca le consideri proaste si dominate de barbati.
Ti-au mai ramas mielusei, pisicutele si cateii.
De astia cred ca ai multi prieteni si vorbesti cu ei toata ziua.
Asta crezi tu..Crezi ca toti oamenii sunt asa diabolici ca voi..Inteleg ca vedeti oamenii prin ochii vostri...Si doriti raul oamenilor care nu aveti nimic de profitat de pe urma lor.La urma urmei,putin ma intereseaza de parerea ta si a celor ca tine


....imi pare rau ca nu am intrat mai repede in jocul forumurilor astea dar....e nebunie de misto ce schimb de idei sunt aici!
Dar...mai bine ma abtin,se pare ca nu te intereseaza inca o parere in plus !Dar in schimb ma intereseaza parerea ta.Da si tu un raspuns la intrebarile pe care le-ai pus ca si tema...
mala
Postat pe 17 Iunie 2010 00:02
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-16 14:07:18
De la: mala, la data 2010-06-15 16:15:47Amindoua sunt aceeasi mincare de peste daca ajungem sa le comparam !
Religia e credinta intr-un idol sau mai multi(God or Gods) si de obicei este implicat un anume ritual spiritual ,ca un cod moral ce conduce drumul omenirii.
Secta e un grup ce adesea e neortodox si impartaseste idealuri cu conotatii religioase sau(si)politice.
Acum,ce mai poate fi spus? Bunul simt ar trebui sa fie cel care sa conduca si sa fie suprem ! Si atunci poate ca n-am mai vedea falsi credinciosi indiferent de religie,false credinte afisate doar pt. ochii vecinilor sau pentru cei ai comunitatii !
Asa este...Multi isi schimba religia...Mai mult de ochii lumii...Pt ca sa isi puna o eticheta de pocait sa fie respectat de oameni...Asa cum oamenii respecta pe preoti,,care nici macar nu le invata lucruri bune si doar profita de banii lor...Mai sunt si preoti buni,,dar rari...pt ca oricum pe oameni ii intereseaza mai mult eticheta..decat continutul....Daca vede un om cu suflet bun,profita de el; cat pot si rad..dupa aia....dar daca vad un om cu eticheta,,,cica ii respectat...Mintea omeneasca


.....iubita fata..... esti geniala ! eu NU ma refeream la "pocaitii" pe care nu-i iubesti
tu ! eu ma refeream tocmai la unii ortodoxi(si nu numai la ei ! )...care sub umbrela credintei lor afisate sunt mai diavoli decit diavolul !si nu vorbesc aici despre preoti !
mala
Postat pe 17 Iunie 2010 00:16
De la: mala, la data 2010-06-17 00:16:58
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-16 14:07:18
De la: mala, la data 2010-06-15 16:15:47Amindoua sunt aceeasi mincare de peste daca ajungem sa le comparam !
Religia e credinta intr-un idol sau mai multi(God or Gods) si de obicei este implicat un anume ritual spiritual ,ca un cod moral ce conduce drumul omenirii.
Secta e un grup ce adesea e neortodox si impartaseste idealuri cu conotatii religioase sau(si)politice.
Acum,ce mai poate fi spus? Bunul simt ar trebui sa fie cel care sa conduca si sa fie suprem ! Si atunci poate ca n-am mai vedea falsi credinciosi indiferent de religie,false credinte afisate doar pt. ochii vecinilor sau pentru cei ai comunitatii !
Asa este...Multi isi schimba religia...Mai mult de ochii lumii...Pt ca sa isi puna o eticheta de pocait sa fie respectat de oameni...Asa cum oamenii respecta pe preoti,,care nici macar nu le invata lucruri bune si doar profita de banii lor...Mai sunt si preoti buni,,dar rari...pt ca oricum pe oameni ii intereseaza mai mult eticheta..decat continutul....Daca vede un om cu suflet bun,profita de el; cat pot si rad..dupa aia....dar daca vad un om cu eticheta,,,cica ii respectat...Mintea omeneasca


.....iubita fata..... esti geniala ! eu NU ma refeream la "pocaitii" pe care nu-i iubesti
tu ! eu ma refeream tocmai la unii ortodoxi(si nu numai la ei ! )...care sub umbrela credintei lor afisate sunt mai diavoli decit diavolul !si nu vorbesc aici despre preoti !
Da,,pai ortodoxii sunt chiar rautaciosi pt ca asa vor ei...dar pocaitii sunt vicleni..Eu nu am nimic cu nimeni doamne fereste...Dar ma scoate din sarite,,atunci cand se lauda cu secta lor..De parca religia ar fii importanta...Sunt vicleni,,apoi iti mai si ea 10 la suta din salar...Eu nu am nimic cu pocaitii..Dar nici ei nu sunt sanatosi la minte...Pt ca sunt fanatici...Credinta este importanta...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Iunie 2010 17:35
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-17 17:35:36
De la: mala, la data 2010-06-17 00:16:58
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-16 14:07:18
De la: mala, la data 2010-06-15 16:15:47Amindoua sunt aceeasi mincare de peste daca ajungem sa le comparam !
Religia e credinta intr-un idol sau mai multi(God or Gods) si de obicei este implicat un anume ritual spiritual ,ca un cod moral ce conduce drumul omenirii.
Secta e un grup ce adesea e neortodox si impartaseste idealuri cu conotatii religioase sau(si)politice.
Acum,ce mai poate fi spus? Bunul simt ar trebui sa fie cel care sa conduca si sa fie suprem ! Si atunci poate ca n-am mai vedea falsi credinciosi indiferent de religie,false credinte afisate doar pt. ochii vecinilor sau pentru cei ai comunitatii !
Asa este...Multi isi schimba religia...Mai mult de ochii lumii...Pt ca sa isi puna o eticheta de pocait sa fie respectat de oameni...Asa cum oamenii respecta pe preoti,,care nici macar nu le invata lucruri bune si doar profita de banii lor...Mai sunt si preoti buni,,dar rari...pt ca oricum pe oameni ii intereseaza mai mult eticheta..decat continutul....Daca vede un om cu suflet bun,profita de el; cat pot si rad..dupa aia....dar daca vad un om cu eticheta,,,cica ii respectat...Mintea omeneasca


.....iubita fata..... esti geniala ! eu NU ma refeream la "pocaitii" pe care nu-i iubesti
tu ! eu ma refeream tocmai la unii ortodoxi(si nu numai la ei ! )...care sub umbrela credintei lor afisate sunt mai diavoli decit diavolul !si nu vorbesc aici despre preoti !
Da,,pai ortodoxii sunt chiar rautaciosi pt ca asa vor ei...dar pocaitii sunt vicleni..Eu nu am nimic cu nimeni doamne fereste...Dar ma scoate din sarite,,atunci cand se lauda cu secta lor..De parca religia ar fii importanta...Sunt vicleni,,apoi iti mai si ea 10 la suta din salar...Eu nu am nimic cu pocaitii..Dar nici ei nu sunt sanatosi la minte...Pt ca sunt fanatici...Credinta este importanta...
Pe cand preotii nu sunt intregi la minte nici atat...Dar mai sunt si preoti ortodoxi buni...Dar mai sunt sectanti care nu se lauda cu religia lor?..De parca religia ar conta...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Iunie 2010 17:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Acneea 6 De la: barboneli 14 Mai 2015 13:25
buna 1 De la: andreea_dora19 21 Februarie 2009 01:05
Care e cea mai frumoasa amintire a ta din copilarie?Una din ele... 27 De la: Alexxandra 25 Februarie 2010 16:05
Va astept! 31 De la: reyya 7 Mai 2010 21:08
Chiloti cu fese push-up pentru un fund bombat? Voi ati purta? 1 De la: Chiloti_Cu_Fese_Push_up_1 30 Mai 2012 14:58
Setari Cookie-uri