cim se trateaza ostoporoza la soldul piciorului


Buna ziua
mar interesa foarte mult cum se poate trata ostoporoza la sold
din luna ianuarie anul 2009 a inceput ca sa ma doara soldul drept de la incheietura,durerea este mai acentuata atunci cand ma ridic brusc sau far sami dau sema ma strapunge si este o durere de cateva minute,apoi se amelooreaza si incep sa schiopatez
sunt foarte interesat de acest lucru mai ales ca am o varstra la care nu pot ingnora ceasta boala
Astept un raspuns de la dv.
Va multumesc

dida







garbo119795
Postat pe 31 Mai 2010 10:38
De la: garbo119795, la data 2010-05-31 10:38:38
Buna ziua
mar interesa foarte mult cum se poate trata ostoporoza la sold
din luna ianuarie anul 2009 a inceput ca sa ma doara soldul drept de la incheietura,durerea este mai acentuata atunci cand ma ridic brusc sau far sami dau sema ma strapunge si este o durere de cateva minute,apoi se amelooreaza si incep sa schiopatez
sunt foarte interesat de acest lucru mai ales ca am o varstra la care nu pot ingnora ceasta boala
Astept un raspuns de la dv.
Va multumesc

dida








Salut !.
Asta nu insmneaza ca ai osteoporoza, osteoporoza este o boala *muta*. nu doare, si nu o constientizezi decat daca faci investigatii . sau se produc fracturi instantaneu si esti obligat sa faci investigatii de masurari ai densitatii osoase.
Durerile acstea spontane la miscari buste, este posibil sa fie niste iradieri cu dureri musculare si nu al osului , iar aceasta simptoma sa nu aibe nimic in comun nici cu osteoporoza si nici cu o eventuala displagie de sold. sa fie o problema fie genitala fie o afectiune reomatica. Pentru asta tr. sa faci investigatii complete: radiografie de sold. ecografie abdominala completa, inclusiv analizele de rutina.
Concluzie: durerile spontane de sold nu este din cauza ca ai avea osteoporoza.
dorina27
Postat pe 4 Iulie 2010 19:41
De la: garbo119795, la data 2010-05-31 10:38:38
Buna ziua
mar interesa foarte mult cum se poate trata ostoporoza la sold
din luna ianuarie anul 2009 a inceput ca sa ma doara soldul drept de la incheietura,durerea este mai acentuata atunci cand ma ridic brusc sau far sami dau sema ma strapunge si este o durere de cateva minute,apoi se amelooreaza si incep sa schiopatez
sunt foarte interesat de acest lucru mai ales ca am o varstra la care nu pot ingnora ceasta boala
Astept un raspuns de la dv.
Va multumesc

dida









Buna ! Nu numai ca aveam aceeasi problema , insa imi ,,scartaiau'' la modul propriu si genunchii ! Desi nu ma laud cu cel mai fin auz, auzeam zgomotul produs de genunchii mei, care impreuna cu disfunctionalitatea articulatiei coxo- femurale, imi dadeau o adevarata stare de panica ! Am gasit un remediu si pot spune ca e putin timp de cand il folosesc , insa schimbarea este intr-adevar spectaculoasa ! Nu ma mai deranjeaza deloc articulatia soldului, iar genunchii mei se comporta normal, nu ma mai dor, iar ,, sunetele '' ciudate aproape ca nu se mai percep.Mentionez ca terapia mea a inceput doar acum zece zile ! Desi imi faceam griji ca procesele degenerative au aparut prea devreme , chiar daca nu sunt deloc sedentara , acum chiar nu imi voi mai face deloc probleme , pentru ca am gasit ajutorul exact unde trebuia ! Deci , se poate ! Daca doriti detalii, oricand, cu draga inima ! Numai bine si sanatate deplina !
Leona_Forever
Postat pe 18 August 2010 11:24
ma doare soldul drept si se accentueaza sore tendoanele pelvian acum sa mutat si la cel sing am facumultumesc vioricat textul dxa la bucuresti si mi sa spus ca am un inceput de ostoporoza
garbo177423
Postat pe 26 Noiembrie 2010 15:51
nu vreau sa fiu indiscreta dar daca imi scrieti ce virsta aveti si ce fel de analize pentru depistarea osteoporozei ati facut va pot oferi cu draga inima atit tratamente naturiste cit si medicamentoase
europroiect2007
Postat pe 7 Decembrie 2010 22:42
Draga Leona_Forever,
Am citit postarea ta inlegatura cu durerea de la genunchi , avand si eu aceleasi dureri cu trosnituri mai ales cand urca si cobor scari, e cumplit de dureros si te-as ruga tare mult daca ai vrea sa-mi spui ce tratament ai folosit? Ti-as fi profund recunoscatoare dorindu-ti sanatate tie si tuturor femeilor indiferent de varsta, dar mai ales celor trecute de varsta de 50 de anisori,care se confrunta astfel de probleme cauzate de instalarea menopauzei.
Te rog din toata inima, fii generoasa si impartaseste cu credinta...,Dumnezeu va vedea si te va binecuvanta cu lucruri bune si frumoase!!!
Te-mbratisez cu drag si astept vesti...bune de la tine...sper!
Viky
vikyab123
Postat pe 29 Ianuarie 2011 09:55
Diagnosticul si initierea tratamentului in osteoporoza sunt facute doar de reumatolog, endocrinolog si ortoped. daca crezi ca suferi de aceasta boala dute la unul din ei si fa o DEXA. Nu lua nimic de capul tau, sau la recomandarea medicului de familie.
garbo190995
Postat pe 1 Martie 2011 11:08
Exista remediu contra osteoporozei, si inca unul sigur. Se numeste Caldenz si Osteodenx, se iau impreuna.In functie de cat de avansata este boala se ia intre 3 si 6 luni, insa are efecte foarte bune.Este pe baza de lactoferina.Este recomandata si apa alcalina. Mai multe informatii tel 0724734693 Nina Mihaescu reprezentant institut de cercetare Nikken
tehnologiejaponeza
Postat pe 16 Mai 2011 23:51
Buna tuturor!

Pentru prevenirea osteoporozei recomand suplimentele nutritive, mama le foloseste, Bio Elemente are doua, respectiv Articular Total si Cartilaj de rechin, avand efecte remineralizante, si mentin sanatatea articulatiilor. Recomand! Maria.
new_machbeth
Postat pe 14 Octombrie 2011 11:31
eu am fost cu tatal meu pentru o osteodensitometrie, care este investigatia paraclinica de masurare a densitatii osoase prin care se poate pune dignosticul de osteoporoza, mai pe scurt.

ce ni s-a recomandat si am si facut a fost un test standard DXA care este nedureros si neinvaziv, cu iradiere minima si astfel doctorii isi pot da seama daca exista vreun risc care sa produca fractura. am facut asta la medicover, au o sectie foarte bine pusa la punct la acest capitol.. ma rog, sunt mai multe teste pe care ti le fac (examen la sold, de antebrat, de coloana vertebrala lombara si mai multe..

eu zic sa te programezi pt. un consult si ti-i recomand tot pe ei (md.), doar la fata locului vezi cel mai bine ce se inampla si cum poti sa tratezi sau sa preintampini.

Bafta si multa sanatate!
laly02
Postat pe 18 Ianuarie 2012 12:38
Salutare!

Poate va este de ajutor:


Asociaia pentru Prevenirea Osteoporozei din Romnia (ASPOR) mpreun cu Houston NPA, companie de comunicare medical au deosebita plcere de a v invita s participați la evenimentele desfșurate cu prilejul Zilei Mondiale a Osteoporozei 2012, acțiuni care vor avea loc n intervalul 19-20 octombrie, n București, la Crystal Palace Ballroom. Acțiunile dedicate Zilei Mondiale a Osteoporozei 2012 vor reuni peste 300 de participanți: pacienți cu osteoporoz, membri ASPOR și cadre medicale implicate n diagnosticarea și tratarea osteoporozei.
Scopul acțiunilor dedicate Zilei Mondiale a Osteoporozei 2012 este creșterea nivelului de conștientizare asupra incidenței pe care Osteoporoza o are la nivel național și mondial, asigurarea unui cadru propice de comunicare ntre pacienții cu osteoporoz și cadrele medicale, ct și consolidarea noțiunilor privind Osteoporoza și informarea participanților despre noutțile existente n acest moment pe plan național și internațional.
Cu ocazia Zilei Mondiale a Osteoporozei 2012 va fi lansat numrul 32 al revistei Osteon-info, publicație a Asociației pentru Prevenirea Osteoporozei din Romnia, dedicat pacienților cu Osteoporoz. Revista conține informații despre noutțile aprute n studiul Osteoporozei, metode de tratament, viața cu Osteoporoz etc.







Evenimentele dedicate Zilei Mondiale a Osteoporozei 2012 sunt structurate pe parcursul a dou zile n felul urmtor:
 Vineri (19 octombrie) Conferința cadrelor medicale implicate n diagnosticarea și tratarea Osteoporozei
Specialitțile aflate n focus sunt: medicin de familie, reumatologie, endocrinologie, balneofizioterapie, kinetoterapie, medicin intern și ortopedie). Programul se va desfșura ntre orele 15:00 20:00, fiind creditat EMC și EFC.

 Smbt (20 octombrie) Conferința dedicat persoanelor cu Osteoporoz
Participarea persoanelor cu Osteoporoz, familiile acestora, ne-membrii ASPOR, la o serie de prezentri și dezbateri cu privire la cauzele apariției Osteoporozei, evoluția maladiei și metode de tratament.

 Duminic Mișcarea mpotriva Osteoporozei!
Activitți fizice dedicate persoanelor cu Osteoporoz, desfșurate n parcul central București n compania promotorilor Zilei Mondiale a Osteoporozei 2012.

Pentru nscriere la eveniment și orice alte detalii legate de Ziua Mondial a Osteoporozei 2012, v rugm s contactați compania Houston NPA
Persoan de contact: Cristina Tache cristina.tache@houston.ro / tel: 0725.221.016
garbo_6427
Postat pe 8 August 2012 11:41
buna seara as vrea sa aflu si eu reteta pentru tratamentul articulatiilor,daca se poate
garbo_457682
Postat pe 18 Octombrie 2016 22:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Crampe musculare , articulatii 10 De la: garbo_446242 12 Mai 2017 10:30
Diabetul 7 De la: fasneata 10 Noiembrie 2010 21:17
site interesant pentru gravide si nu numai 1 De la: garbo001333 12 Mai 2009 12:56
Un par mai des 8 De la: garbo_13629 18 Ianuarie 2016 21:10
cim se trateaza ostoporoza la soldul piciorului 13 De la: garbo_446242 12 Mai 2017 10:29
Setari Cookie-uri