Compromisul....o necesitate?

mai trebuie sa facem si compromisuri in viata ,ca asa sta treaba!
gregorio
Postat pe 8 Iunie 2010 08:20
cred ca este lipsa de maturitate din partea ta sa gandesti asa.Din ce spui tu despre barbati ,ii incluzi pe toti in aceiasi oala ,adica niste pierde vara ,fara nici un scop in viata.De ce am mai avea nevoie de un asemenea barbat? Daca gandesti asa despre el de ce te cramponezi de el? Ar fi ok ,sa admiti ca s-ar putea sa ai si tu o problema ,nu numai el.
miryana
Postat pe 8 Iunie 2010 17:32
Eu nu inteleg un lucru: de ce nu recunoasteti ca standardul barbatilor a scazut simtitor de mult, la fel si responsabilitatile de cuplu pe care ei si le asuma? Ce tot le tineti partea? Niciun cuplu nu merge bine in jur, decat daca ea este umila, face compromisuri sa mentina relatia, ii iarta toate magariile, jignirile, etc. Sunt prea putini cei care comunica si au o relatia normala.
Eu nu pretind ca sunt femeia perfecta, dar ma straduiesc sa fac totul cum trebuie si ce primesc in schimb? dezamagire...
Faza asta cu: "totul este bine, dar..." e cea mai mare amagire...si tot speri si uite asa trece viata pe langa tine...si nu stii de ce ai trait pana acum, de ce nu esti implinita, fericita? De ce in final, te paraseste pentru te miri cine?
Ei nu suporta concurenta feminina, prefera mai degraba una mai inferioara, care sa il adore pt inteligenta lui!!! Penibil!

Ce superficiali sunteti unii in a ma judeca, dar nu ati inteles nimic din ce am scris....
Nu vreau rezolvari la situatia mea, doar vreau sa trag un semnal de alarma, ca prea multe compromisuri facem noi, femeile, pentru ce?
Ne pierdem identitatea, demnitatea, fericirea, viata, tineretea, dorind sa ii fie lui, masculului, bine. SI VIATA NOASTRA UNDE E?
Ma bucur pentru cei ce m-au inteles si gandesc sanatos anumite aspecte ale vietii...
Sa va spun ceva: el vrea sa stea cu mine si in continuare, pentru ca e comod sa ai pe cineva pe care te poti baza, care te intelege, care te iarta, care e langa tine cand ai nevoie, care....
Toti sunt super la inceput, dar apoi vezi ca de fapt nu ofera nici macar cat oferi tu, nu sunt sinceri, tot ar da si pe la altele, nu ca nu ai fi tu suficienta, ci din plictiseala, distractie, divertisment, prostie, imaturitate...
Da, nu ii bag pe toti intr-o oala, mai sunt vreo doi normali, dar s-au ascuns pe undeva, ca nu dam de ei...ma uit in jur, nu vad niciun cuplu care sa functioneze cat de cat normal...si atunci nu pot sa nu ma intreb daca nu am dreptate, spre nefericirea mea si a altora care sufera in tacere sau nu recunosc.
calla
Postat pe 11 Iunie 2010 15:30
calla, nu mai am nimic de adaugat
zambila
Postat pe 18 Iunie 2010 11:57
Nici eu... Subscriu!
picaturaderoua
Postat pe 18 Iunie 2010 12:08
http://www.youtube.com/watch?v=aHwqYd_G43Y&feature=related

pentru femei...
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:11
Calla.... "nu ofera NICI MACAR cat oferi tu"????????? cum nici macar? dar cat ar trebui sa ofere? credeam ca trebuie sa ofere fiecare in mod egal, sau na, sa se simta fiecare fericit cu ce primeste. cum NICI MACAR cat oferi tu? deci recunosti ca vrei mai mult decat esti dispusa sa oferi
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:11
De la: calla, la data 2010-06-01 23:12:49De ce cand crezi ca totul merge bine, ca in sfarsit ti-ai gasit jumatatea si realizezi ca vrei sa iti petreci viata cu el, il prinzi ca te inseala? Ce e in capul lor? Nu are ce sa imi reproseze, m-am straduit sa fie totul ok, sa se simta iubit, respectat, si totusi vrea sa zburde pe imas!!! Pana la ce varsta o iau razna barbatii? E gresit ca ii oferi totul? Ce sa mai fac? Ce sa nu mai fac? Am dat si eu in sfarsit peste un tip cu care ma inteleg, suntem impreuna de cativa ani, avem o varsta...si degeaba, dracu isi baga coada!!! S-a dus tot farmecul, nu mai am incredere in el, nu stiu daca il mai vreau langa mine, nu stiu daca sa renunt la el, nu stiu daca sa il iert, mi-e frica sa raman singura, sa o iau de la capat cu altcineva, dar cine imi da siguranta ca nu va fi mai rau, mai afemeiat? E atat de greu de la o varsta sa te potrivesti cu cineva, sa uiti pe cel pe care il iubesti si sa o iei de la zero cu altcineva...Si daca nu il poti iubi? daca nu il poti uita pe celalalt? Daca faci comparatii si tot celalalt era mai bun, era mai bine cu el? De aceea facem compromisuri, dar nu stiu daca e bine...sunt atat de confuza...trista...dezamagita...singura....si nu stiu ce hotarare sa iau...




pai calla, tu ai decis sa ii oferi totul cand este evident ca el nu te apreciaza: ce cauta pe site-ul de matrimoniale sau alte feluri de site-uri de astea? i-ai oferit totul si nu are ce iti reprosa. pai daca nu are ce iti reprosa, atunci insemana ca isi bate joc de tine de vreme ce inca mai "cauta". dar daca are ceva de reprosat sa zica frate! ascunsul dupa deget nu foloseste nimanui la nimic:nici tie nici lui. eu sincer nu inteleg de ce mai stai langa el, dar na, e alegerea ta...
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:14
Corola, nimeni nu are o dimensiune a cat ar trebui; nu e conform nici unei legi; numai legea firii, poate, vine si spune de cat ai tu nevoie; asta conteaza: daca ti se ofera ceea ce tie iti este necesar.
Toti am iubit, toti am suferit; dar fiecare in felul lui.
Asta nu putem schimba, oricat am polemiza pe tema.
Si nici nu cred ca trebuie sa recunosti nimic, nimanui: poate doar tie, seara, cand asezi capul pe perna, daca ceva nu te lasa sa adormi (cu exceptia unui cazului in care nu este un tantar! :) )
eu spun ca tu ar trebui sa iti treci aici, la catastif, propria parere si nu neaparat sa te grabesti sa imparti feliile in jumatati, sefrturi, etc!

moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:16
Multumim Moniq pentru piesa
picaturaderoua
Postat pe 18 Iunie 2010 12:18
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:19
multumim moniq

corola, ai cam dat cu bata in balta, parerea mea!

"credeam ca trebuie sa ofere fiecare in mod egal"
mda...

nu-i sanatos sa stai sa cantaresti iubirea, da' cand tot oferi si tot oferi si esti luat de fraier...te cam saturi, nu stiu cum sa-ti explic!
zambila
Postat pe 18 Iunie 2010 12:19
pai asta e parerea mea: "Compromisul" implica ambele parti: eu las de la mine, tu lasi de la tine (ex: bine, nu mai mergem la teatru dar atunci ia un film pt acasa). daca doar unul din cei 2 "lasa sa treaca" ala nu e compromis, e disperare! e disperarea omului care crede ca fara cel de alaturi nu va putea trai. si atunci ii tot cauta in coarne si face pe dracu in 4 sa il incante pe asta ca sa nu plece. altfel, ce motiv ar avea cineva sa accepte la nesfarsit sa fie calcat in picioare, timp in care pe de alta parte se plange pe umarul te miri cui ca vai uite ce imi face cutarica.... Pai du-te frate, du-te si cauta pe unul care sa merite. si daca chiar nu merita nici unul asta e. nu poti obliga pe cineva sa se poarte intr-un anume fel, fie accepti omul asa cum e fie nu mai stai cu el si nu te mai chinui...
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:20
De la: zambila, la data 2010-06-18 12:19:46multumim moniq

nu-i sanatos sa stai sa cantaresti iubirea, da' cand tot oferi si tot oferi si esti luat de fraier...te cam saturi, nu stiu cum sa-ti explic!


pai daca tot oferi si tot oferi si esti luat de fraier, nu inseamna ca tu oferi si celalat nu? deci nu ofera amandoi in mod egal, eu ce zic?
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:22
pai niciodata n-o sa ofere ambii amandoi, ca sa zic asa , in mod egal! asta-i utopie! nu se exista!

important e sa fii multumit cu cat primesti, cum a zis moniq...

da' sti ce-i cel mai rau? cand celalalt nu face " nimic" rau! si tocamai asta-i baiul, ca " nu face nimic", da' nu pricepe ca " nimic" nu-i suficient!
zambila
Postat pe 18 Iunie 2010 12:24
@Corloa:

Pai nu: nu inseamna ABSOLUT nimic! Fiecare situatie si traire sunt speciale si personale. Atata timp cand nu sunt impinse la anularea persoanei.
Si toti suntem fraieri cand iubim sau credem ca iubim!
Sunteti tampiti, penibili si cum vrei tu.
E dreptul nostru sa fim fraieri cat ne tine! Nimeni nu il cantareste! NA!

moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:25
mai scuza-ma , dar faza cu compromisul mi se pare ca faza cu sotia batuta de barbat: lasa ca trece, lasa ca se schimba el, lasa ca nu e asa de grav, vai cat il iubesc si nu pot fara el, vai nu pot sa ma despart .... DACA NU TE SIMTI BINE cu cineva, la ce mai stai cu el?????????????? ce compromis? pt ce? ce castigi cu asta? fiecare culege roadele alegerilor sale. nu vad de ce se mai plang atunci cei care au facut compromisurile....i-a obligat cineva la ceva?
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:26
Da, ti se pare. Cu asta sunt de acord. Seamana, dar nu rasare!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:27
faza cu bataia nu-i compromis, e prostie!
si nici macar nu-i caut explicatii
zambila
Postat pe 18 Iunie 2010 12:27
vrei sa zici ca femeia batuta nu a facut "un compromis" stand langa ala care o bate?
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:28
bine atunci hai sa facem "compromisuri" si sa ne plangem in continuare de cat de greu ne e sa oferim tot in schimbul a a nimic...
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:29
Vrea sa spuna ca situatia aceea e cu totul alta, fara justificare, fara putinta de a fi inteleasa, calificata drept obiect de proces penal!
intelegi? Si fara de nici o legatura cu cazul despre care noi vorbeam.
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:29
Da' cine se plange, draga mea? Noi ne mandrim, nu ne plangem! oofff, fiecare intelege ce vrea!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:31
"Nu vreau rezolvari la situatia mea, doar vreau sa trag un semnal de alarma, ca prea multe compromisuri facem noi, femeile, pentru ce?
Ne pierdem identitatea, demnitatea, fericirea, viata, tineretea, dorind sa ii fie lui, masculului, bine. SI VIATA NOASTRA UNDE E?"


interesant mod de a te mandri
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:33
si atunci tocmai, ar trebui facute CATMAI MULTE compromisuri, pt a avea cat mai multe motive de mandrie
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:34
De la: calla, la data 2010-06-01 23:12:49De ce cand crezi ca totul merge bine, ca in sfarsit ti-ai gasit jumatatea si realizezi ca vrei sa iti petreci viata cu el, il prinzi ca te inseala? Ce e in capul lor? Nu are ce sa imi reproseze, m-am straduit sa fie totul ok, sa se simta iubit, respectat, si totusi vrea sa zburde pe imas!!! Pana la ce varsta o iau razna barbatii? E gresit ca ii oferi totul? Ce sa mai fac? Ce sa nu mai fac? Am dat si eu in sfarsit peste un tip cu care ma inteleg, suntem impreuna de cativa ani, avem o varsta...si degeaba, dracu isi baga coada!!! S-a dus tot farmecul, nu mai am incredere in el, nu stiu daca il mai vreau langa mine, nu stiu daca sa renunt la el, nu stiu daca sa il iert, mi-e frica sa raman singura, sa o iau de la capat cu altcineva, dar cine imi da siguranta ca nu va fi mai rau, mai afemeiat? E atat de greu de la o varsta sa te potrivesti cu cineva, sa uiti pe cel pe care il iubesti si sa o iei de la zero cu altcineva...Si daca nu il poti iubi? daca nu il poti uita pe celalalt? Daca faci comparatii si tot celalalt era mai bun, era mai bine cu el? De aceea facem compromisuri, dar nu stiu daca e bine...sunt atat de confuza...trista...dezamagita...singura....si nu stiu ce hotarare sa iau...



draga calla, ia putin aer in piept, distanteaza-te putin , incearca sa-ti impui o cerebralitate rece , ia o coala A4 , pe care o imparti in doua coloane si apuca-te sa scrii plusurile si minusurile lui ..ei bine, eu cred ca minsurile vor inclina balanta..inca ceva : daca tu esti nefericita si simti ca devii si mai mult pe zi ce trece , pleaca pur si simplu din viata aluia, oamenii nu se schimba , tabieturile si defectele, diversele apucaturi se acutizeaza in timp , nu incerca sa -l schimbi nu vei reusi , eu cred ca asta a facut toata viata, fie ca va fi cu tine sau cu alta...sau pur si simplu singur va avea mereu acelasi apetit in a intrat pe situri de cuplaje , i a-si dovedi ,,puterea de seductie"..in a nu refuza pe cineva daca tot i s-a oferit ocazia. Fie ca are 20 , 30, 40, 60 ..anumite ,,gusturi" raman neschimbate, asa ca..
Nu trebuie sa-ti fie teama ca ramai singura, ne nastem singuri si murim singuri ,nimeni altcineva nu o face pt noi , cum nimeni alticineva nu ne traieste viata, clipele, orele, zilele , anii nu le poti oferi decat cuiva cu care te simti bine, e cert, suntem fiinte eminamente singure, e starea noastra naturala..atunci cand pur si simplu ceva nu merge.Iubesc insa o fac cerebral ...cred cu tarie ca iubirea ar trebui sa mearga STRICT pana in acel punct in care creeaza suferinta, deranjare, umilire..sau pur si simplu o stare lipsita de confort psihic, aia ar trebui sa fie bariera.Succes!
reyya
Postat pe 18 Iunie 2010 12:34
@Corola
Mai fata, tu chiar ai un mod ciudat si rasucit de a pricepe ceea ce se spune! Nu era vorba despre o mandrie reala in vorbele mele... era usturimea cauzata de sentimentele de suferinta...

Modalitatea de expunere a unei situatii nu este o teza de doctorat, este expresia unei stari a celui care o transpune in forma ei scrisa! Asta referitor la pasajul pe care l-ai extras din expunere!
Tu, pentru cat de isteata crezi ca esti, pricepi extrem de putine si in cadrul unui orizont cam limitat de propria interpretare!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:34
@Reyya:
in total acord cu tine!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:37
gata hai ca in sfarsit m-am prins: nu e nici suferinta nici mandrie, e doar masochism
corola
Postat pe 18 Iunie 2010 12:38
Da. Te-ai prins; acum, da-ti drumul!
Deoarece nu cred ca mai rezisti mult sa ramai asa, suspendata!
moniq_
Postat pe 18 Iunie 2010 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La ce intrebari ar trebui sa raspunda o carte despre iubire? 56 De la: giul1a 4 Iulie 2010 13:17
Carpeta curatata profesional, miroase ingrozitor a doua zi, ce recomandati sa fac? 1 De la: aly_fab 30 Noiembrie 2012 15:09
Povestea cinicului perfect 18 De la: cricat 26 Octombrie 2011 09:43
Lentile de contact colorate 2 De la: cri_cat 9 Februarie 2012 10:03
vreau sa imi fac singura haine 47 De la: garboeva 30 Ianuarie 2010 13:02
Setari Cookie-uri