Compromisul....o necesitate?

BUNA AMELY...SCZ PENTRU IERI... AZI E FRUMOS SI LA MINE ..SOARE..AFARA.. IN INTERIOR NUJTIU
scorpionultau
Postat pe 23 Mai 2010 10:19
Amy, imbratisez de la distanta soarele tau.
Al meu sta inca ascuns dupa un nor...
Tylly
Postat pe 23 Mai 2010 10:19
Deschide fereastra, scorpionule, sa intre soarele si in "interior".

Tylly
Postat pe 23 Mai 2010 10:20
AS DESCHIDE-O DAR MANERUL NU-I LA MINE,..
scorpionultau
Postat pe 23 Mai 2010 10:22
Cell, tie-ti imprumut din al meu!
AMELYY
Postat pe 23 Mai 2010 10:22
CUM POT DESCHIDE UN TOPIC..?
scorpionultau
Postat pe 23 Mai 2010 10:23
pai daca manerul nu-i la tine, nu poti
Reflex
Postat pe 23 Mai 2010 10:24
LILO
Postat pe 23 Mai 2010 10:25
LOOL SI EU CE AM ZIS.
scorpionultau
Postat pe 23 Mai 2010 10:27
"promiscuitate " ."mizerie" -da ,pot fi asociate cuvantului compromis ,daca faci compromisuri din egoism si doar pentru tine insuti.Pentru mai multi bani ,pentru un apartament frumos ,pentru haine ,pentru concedii cine stie pe unde.Dar exista momente cand facem compromisuri din necesitate ,din dragoste ,iar atunci cred ca prin extrapolare putem asocia cuvantul compromis cu CURAJ.Curajul de a renunta la tine insuti pentru un scop mai inalt decat proria-ti persoana. Iar aici ne putem aminti de romanul "Mizerabilii" a lui Victor Hugo unde Fantine parcurge treptele decaderii sociale din iubire materna.Iar Octavian Paler spunea "erou este cel ce face ce trebuie ,atunci cand trebuie" sau ma rog ,nu stiu daca citatul este exact dar esenta este ca uneori trebuie sa facem cea ce trebuie ,ceea ce este necesar nu neaparat ceea ce ne dorim.
mumuella
Postat pe 24 Mai 2010 10:58
Compromisuri!Da!eu le fac de dragul fetitei mele,sau mai bine zis le-am facut.De dragul ei am mai convietuit cu taticul ei timp de 7 ani dupa divort,dar mai tarziu am observat ca era mai bine sa nu fac acele compromisuri!
garbo104824
Postat pe 26 Mai 2010 21:08
compromisuri din necesitate,,adevarat
estela
Postat pe 30 Mai 2010 04:12
Voi admiteti ca e normal ca cel de langa voi sa fie pe siteuri de intalniri si sa scrie femeilor, ca si cum ar fi singur? Adica nu are ce imi reprosa, sunt tot ce si-a dorit, dar simte nevoia sa zburde pe imas sa vada daca mai e irezistibil! Astept pareri!
calla
Postat pe 31 Mai 2010 20:47
ce sa spun? nenea face un pas. daca ii va face si pe urmatorii, e greu de spus. depinde de multe insa, eu cred ca va face.
si_totusi
Postat pe 31 Mai 2010 21:15
Esti tot ce si-a dorit? Atunci ce-si mai doreste sa vada daca mai e irezistibil?
Doara
Postat pe 31 Mai 2010 22:25
pai eu zic sa faci un copromis,,,,necesar si sa -i dai cu calculatorul in cap...asa irezistibil cum e el....
estela
Postat pe 1 Iunie 2010 02:09
pai alte treburi n au bre barbatii,,,,decat sa vrajeasca pe mes?sa dea zapada,sa sparga lemne,sa repare ceva...nu pot?irezistibililor!
estela
Postat pe 1 Iunie 2010 02:11
Problema e ca a recidivat.L-am prins a doua oara...ii pare rau, dar el nu considera ca ma inseala..si atunci de ce se ascunde?! Deci in adancul inimii, stie ca de fapt nu e bine...Ideea e ca intra pe siteuri cand e singur...eu am perioade in care nu sunt langa el si atunci...o ia razna...dar eu de ce nu sunt tentata sa ma delectez tot asa?
Nici nu stii ce sa tolerezi, ce sa speri, ce sa mai astepti!
calla
Postat pe 1 Iunie 2010 23:01
De ce cand crezi ca totul merge bine, ca in sfarsit ti-ai gasit jumatatea si realizezi ca vrei sa iti petreci viata cu el, il prinzi ca te inseala? Ce e in capul lor? Nu are ce sa imi reproseze, m-am straduit sa fie totul ok, sa se simta iubit, respectat, si totusi vrea sa zburde pe imas!!! Pana la ce varsta o iau razna barbatii? E gresit ca ii oferi totul? Ce sa mai fac? Ce sa nu mai fac? Am dat si eu in sfarsit peste un tip cu care ma inteleg, suntem impreuna de cativa ani, avem o varsta...si degeaba, dracu isi baga coada!!! S-a dus tot farmecul, nu mai am incredere in el, nu stiu daca il mai vreau langa mine, nu stiu daca sa renunt la el, nu stiu daca sa il iert, mi-e frica sa raman singura, sa o iau de la capat cu altcineva, dar cine imi da siguranta ca nu va fi mai rau, mai afemeiat? E atat de greu de la o varsta sa te potrivesti cu cineva, sa uiti pe cel pe care il iubesti si sa o iei de la zero cu altcineva...Si daca nu il poti iubi? daca nu il poti uita pe celalalt? Daca faci comparatii si tot celalalt era mai bun, era mai bine cu el? De aceea facem compromisuri, dar nu stiu daca e bine...sunt atat de confuza...trista...dezamagita...singura....si nu stiu ce hotarare sa iau...
calla
Postat pe 1 Iunie 2010 23:12
Fiindca el nu crede in vesnicia dragostei si l-a invatat maica-sa sa ciuguleasca in fuga.
Ioana007
Postat pe 1 Iunie 2010 23:15
E liber sa plece...nu-l tin cu forta....
calla
Postat pe 2 Iunie 2010 22:53
Daca simte nevoia sa vorbeasca pe sit-uri pentru adulti ,poate ca nu esti totusi tot ce si-a dorit.Sau ai fost odata dar in viata nu de putine ori ne schimbam prioritatile si constatam noi insine ca ceea ce ne multumea odata ,nu mai este de actualitate in prezent.Poate ca nu il cunosti chiar atat de bine si nu sti ce se ascunde dincolo de aparente ,in adancul sufletului lui.Toti ne schimbam in viata ,uni evoluam mai mult ,alti mai putin ,exista si persoane care nu mai evolueaza ci chiar involueaza.Asa ca sfatul meu este sa nu incerci sa il judeci , sa il condamni ,ci mai degraba sa incerci sa afli ce se ascunde dincolo de nevoia lui de a comunica cu femei pe aceste sit-uri.Cine stie daca nu face si el un compromis incercand sa ramana cu tine .
mumuella
Postat pe 3 Iunie 2010 10:15
Suntem de vreo 3 ani impreuna, nu cred ca face niciun compromis ca sta cu mine, e liber sa plece. Si ii place cu mine, o spune mereu, chiar si cand bat apropouri ca vreau sa plec de langa el... parca simte ca m-am indepartat cu sufletul de el...dar , asa e la barbati...vor sa cucereasca pur si simplu, sa gagicareasca , sa se simta iar tineri, fara obligatii, fara responsabilitati... cred ca e o lipsa de maturitate, Eul copil iese in fatza si isi cere drepturile...Barbatii din ziua de azi nu isi mai asuma responsabilitatile, nu mai sunt capul familiei, nu mai sunt ei cei care aduc bani, ei sunt de decor, e o mare onoare pt o femeie ca o baga un barbat in seama, ca o iubeste (in felul lui)...ceva amestec din toate astea... e o mare dezamagire ca fii inselata, tradata...gratuit....nu sunt genul de femeie cicalitoare, nu il tin in lesa, are libertatea lui de a face cum simte, de a face ce vrea, cand vrea..si totusi nu e bine...atunci cum sa te mai porti sa nu simta nevoia sa se uite peste gard? Cateodata ma gandesc ca e mai bine singura...la ce bun sa iubesti si sa fii tradata exact cand te astepti mai putin?
calla
Postat pe 5 Iunie 2010 13:04
compromisul e o negare a propriei fiinte...
caasandra
Postat pe 5 Iunie 2010 13:15
De la: calla, la data 2010-06-05 13:04:39Suntem de vreo 3 ani impreuna, nu cred ca face niciun compromis ca sta cu mine, e liber sa plece. Si ii place cu mine, o spune mereu, chiar si cand bat apropouri ca vreau sa plec de langa el... parca simte ca m-am indepartat cu sufletul de el...dar , asa e la barbati...vor sa cucereasca pur si simplu, sa gagicareasca , sa se simta iar tineri, fara obligatii, fara responsabilitati... cred ca e o lipsa de maturitate, Eul copil iese in fatza si isi cere drepturile...Barbatii din ziua de azi nu isi mai asuma responsabilitatile, nu mai sunt capul familiei, nu mai sunt ei cei care aduc bani, ei sunt de decor, e o mare onoare pt o femeie ca o baga un barbat in seama, ca o iubeste (in felul lui)...ceva amestec din toate astea... e o mare dezamagire ca fii inselata, tradata...gratuit....nu sunt genul de femeie cicalitoare, nu il tin in lesa, are libertatea lui de a face cum simte, de a face ce vrea, cand vrea..si totusi nu e bine...atunci cum sa te mai porti sa nu simta nevoia sa se uite peste gard? Cateodata ma gandesc ca e mai bine singura...la ce bun sa iubesti si sa fii tradata exact cand te astepti mai putin?

cu parerea aceasta despre barbati, ma mira faptul ca a rezistat 3 ani langa tine. chiar asa, pentru ce ai tu nevoie de barbat langa tine?
Reflex
Postat pe 5 Iunie 2010 23:09
Suntem de vreo 3 ani impreuna, nu cred ca face niciun compromis ca sta cu mine, e liber sa plece. Si ii place cu mine, o spune mereu, chiar si cand bat apropouri ca vreau sa plec de langa el... parca simte ca m-am indepartat cu sufletul de el...dar , asa e la barbati...vor sa cucereasca pur si simplu, sa gagicareasca , sa se simta iar tineri, fara obligatii, fara responsabilitati... cred ca e o lipsa de maturitate, Eul copil iese in fatza si isi cere drepturile...Barbatii din ziua de azi nu isi mai asuma responsabilitatile, nu mai sunt capul familiei, nu mai sunt ei cei care aduc bani, ei sunt de decor, e o mare onoare pt o femeie ca o baga un barbat in seama, ca o iubeste (in felul lui)...ceva amestec din toate astea... e o mare dezamagire ca fii inselata, tradata...gratuit....nu sunt genul de femeie cicalitoare, nu il tin in lesa, are libertatea lui de a face cum simte, de a face ce vrea, cand vrea..si totusi nu e bine...atunci cum sa te mai porti sa nu simta nevoia sa se uite peste gard? Cateodata ma gandesc ca e mai bine singura...la ce bun sa iubesti si sa fii tradata exact cand te astepti mai putin?
Dumnezeule! cata dreptate ai!,sau poate cele care gandim astfel suntem, duse? as dorii raspuns de la oameni peste 35 ani!scuze ptr ceilalti. Si inca ceva reflex cred ca te pricepi mai bine la politica..multumesc ptr abtinere
garbo035697
Postat pe 6 Iunie 2010 00:05
da e adevarat este o necesitate, orce ai face in orce domeniu acepti compromisuri, se la vie!!!
narcysa
Postat pe 6 Iunie 2010 05:28
atunci cand intri intr o relatie pt ca este vb de compromisul in cuplu da?deja sunteti doi si gandesti la binele amandurora la binele relatiei calea de misloc nu intotdeauna este si cea corecta dar ne gandim la binele nostru si de comun acord ajungem la compromis in cuplu faci multe compromisuri doar ca asta nu inseamna ca trebuie sa fi in slujba celuilalt si fara compromis unde ajungi face fiecare ce il taie capul pai mai bn stai sg si faci ce te taie capul si nu mai tragi pe nimeni dupa tn
mary_yahoo_com
Postat pe 6 Iunie 2010 07:01
Compromisul nu inseamna sa te sacrifici tu in favoarea celuilalt ci cum bine a spus cineva si cum e definit si in DEX inseamna un acord bazat pe cedari reciproce adica lasi si tu putin lasa si el si se poate ajunge la o intelegere adica la o cale de mijloc si asta este ok, altfel daca ii ceri doar celuilalt sa cedeze inseamna ca tu te crezi perfect si nu il respecti pe cel de langa tine,adica nu admiti ca poate o parte di vina o ai si tu .
liapetcu
Postat pe 7 Iunie 2010 16:05
Daca el vrea dormitorul de culoare galbena si ea rosie, atunci exista o culoare de mijloc cea portocalie sau a prietenilor care au ales albastrul, ocrul cum il au socrii mici sau verde-mar cu au socrii mari. Compromisul este un rezultat al negocierii, atat timp cat nu te deranjeaza parerea celuilalt. Daca nu accepti pareri contradictorii si nu esti dispusa sa adopti alte opinii, poti trai singur. In acel moment vei alege culoarea la camera rosie.
anarax
Postat pe 7 Iunie 2010 16:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum isi poate pastra pacea in suflet un angajat atunci cand seful lui e un om artagos si rau? 1 De la: xenaluptatoareainimoasa 4 Septembrie 2010 15:44
ASLO 1 De la: luckyelle 27 Ianuarie 2010 13:17
Cum sa castigi un I-phone sau premiu dorit 1 De la: Dydylina 5 August 2009 02:46
De ce trebuie sa platesc cu bani pe oamenii profitori ca sa imi spuna o vorba buna...De parca eu as avea nevoie de vorbele lor bune false.. 2 De la: luptatoareacurajoasa 23 Aprilie 2010 22:49
Cele mai bune prajituri 1 De la: garbo_2455 26 Aprilie 2012 17:43
Setari Cookie-uri