CINE APARA DREPTURIILE MAMICILOR CARE AU REALIZAT MAII MULT DE MINIM PE ECONOMIE

NU E DREPT PE NOII CINEE NE APARA IN TARA ASTA NIMIC NU E SIGUR CA SII PARINTII ITI FACI UN PLAN CA POTII SAU NU SA MAII AI UN COPIL SII CE PRIMIM IN SCHIMB PARCA NOII NU COTIZAM LA STAT RUSINEE SA LE FIE SA FACA TIGANII COPII CA LA AIA LE AJUNG 200 LEII CA DOAR DIN AIA TRAIESC
garbo113516
Postat pe 12 Mai 2010 17:55
fetita,stai linistita mama,nu te enerva....astia ne aduc la acelasi nivel....nu mai conteaza vad nici contributia,nici ca te-ai chinuit pentru un salariu mai bun,nimic....ne-au taiat prima de nastere,trusoul copiilor,ne taie din indemnizatie,vor taia pana la urma si alocatia copiilor...Dumnezeu e mare,sanatosi sa ne fie copiii si noi ca sa-i putem ingriji..
Roxxynela
Postat pe 12 Mai 2010 19:33
De la: garbo113516, la data 2010-05-12 17:55:36NU E DREPT PE NOII CINEE NE APARA IN TARA ASTA NIMIC NU E SIGUR CA SII PARINTII ITI FACI UN PLAN CA POTII SAU NU SA MAII AI UN COPIL SII CE PRIMIM IN SCHIMB PARCA NOII NU COTIZAM LA STAT RUSINEE SA LE FIE SA FACA TIGANII COPII CA LA AIA LE AJUNG 200 LEII CA DOAR DIN AIA TRAIESC
Pai ii un imbecil basescu..asta...El vrea in comuniunea europeana dar oamenii ii mor de foame
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Mai 2010 22:30
nu mai cotiza.
quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 13:04
cine apara drepturile omului in fata tiraniei ce s`a instalat la guvernul Romaniei?!

NIMIC NU ESTE drept IN TARA ASTA ADUSA IN MIZERIE DE CATRE CEI CARE se presupune CA GUVERNEAZA!

O sa ajungem ca si cei din africa, subnutriti, plini de boli, traind in mizerie si ei (cei care, se presupune ca, conduc tara asta) o sa ruleze cu boliduri de 50.000 de euro

mi`e scarba de ceea ce am ajuns ca tara, ca popor... subjugat... ce`mai... sclavi pe plantatie!
AMG22
Postat pe 16 Mai 2010 06:17





DRAGA MINTOSULE. cred ca atunci cand spui ca exista BATRANI FARA MINTE chear tu ca tanar nu ai minte. oare ai uitat Proverbul "CINE NU ARE BATRANII SA_SI CUMPERE, sau de SFATUL BATRANILOR INTELEPTI? Acei oameni batrani care au tipat la miting sunt bunicii sau parintii tai care au ajuns la disperare,dupa o viata de munca .Cand spun munca ,spun munca nu ca acum . RUSINE daca ai parinti sau bunici mergi si le cere iertare pentru cuvintele josnice spuse.
garbo090872_T_zuca
Postat pe 16 Mai 2010 06:38





DRAGA MINTOSULE. cred ca atunci cand spui ca exista BATRANI FARA MINTE cgear tu ca tanar nu ai minte. oare ai uitat Proverbul "CINE NU ARE BATRANII SA_SI CUMPERE, sau de SFATUL BATRANILOR INTELEPTI? Acei oameni batrani care au tipat la miting sunt bunicii sau parintii tai care au ajuns la disperare,dupa o viata de munca .Cand spun munca ,spun munca nu ca acum . RUSINE daca ai parinti sau bunici mergi si le cere iertare pentru cuvintele josnice spuse.
garbo090872_T_zuca
Postat pe 16 Mai 2010 06:38



oooooofffff !!! nu se mai primesc dosare pentru pensionare anticipata ... nu se mai dau pensiile intregi , nu se mai dau bani pt. trusoul nou -nascutului, nu se mai dau bani . Gata, geaba am contribuit, geaba am muncit mult, geaba am sperat ca vom primi bani atunci cand nu vom mai putea munci, totul degeaba . Cei care conduc acum ca si cei ce-au condus de 20 de ani incoace, oameni degeaba.
liaiedera
Postat pe 16 Mai 2010 07:13
eu cred...ca pur si simplu se repeta istoria!
sunt oameni atat de bogati in romania, incat eu cred ca vor schimba moneda la un mom dat!
sa piarda toti cei, care nu au banii declarati!
fleurdelis
Postat pe 16 Mai 2010 08:03
sa facem copii??? mare dilema... copiii reprezinta un lux, nu si-i poate permite oricine! scuzati gluma proasta, dar asta e adevarul. am o fetita de un an. mi-am dorit copilul asta si ma consider o mamica fericita, implinita... pana cand ajung la magazin si scot lista, si vad ca abia abia am bani sa cumpar cele trebuincioase ei, la noi nici nu ma mai gandesc... as fi vrut sa mai fac un bebe, dar cine isi mai poate permite??? ma intorc la servici, unde salariu a scazut, dupa dorinta bravilor conducatori... sau raman acasa, sa-mi cresc copilul pana la 2 ani, cu o indemnizatie de mizerie???
cine ne apara in tara asta??? pai de ce sa ne apere??? ce reprezentam noi??? cu cat mai putini noi, cu atat mai grasi ei! cam asta e principiul
etinc3lle
Postat pe 16 Mai 2010 08:45
DREPTURI? O MAMA MAI NOU ARE NUMAI OBLIGATII!!!!!!SI EU SUNT MAMA LA DOI COPII SUNT SI DIVORTATA!!!!! CE E INTERESANT CA SUNT DREPTURI SI PTR MAME DAR NU NI LE CUNOASTEM!!!!!! ASTA E PROBLEMA!!!!! IN CE PRIVESTE INDEMNIZATIA PTR COPIII SA NU EXAGEREZE UNELE MAMICI SI EU AM CRESCUT COPIII CU SCUTECE NU NUMAI CU PAMPERS SI AM PRIMIT MATERNITATE DIN SALARIE DIN ULTIMELE 6 LUNI SI NU MI-A FOST USOR.SA VADA ATUNCI CAND CRESC CATE LE TREBUIE NU PANA LA 2 ANI!!!!!
FLORY_38
Postat pe 16 Mai 2010 09:01
Eu cred ca ar cam trebui sa ne aparam singuri. Nu sunt poate in masura sa vorbesc, copiii mei sunt mari. Eu i-am crescut pe timpul lui Ceausescu cu scutece de bunbac pe care le cumparam pe sub mana din magazine, deoarece nici pe alea nu le gaseai. Am avut 3 luni de concediu de maternitate, dupa care a trebuit sa merg la munca. Multi au uitat si tip acum ca nu au drepturi. Avem drepturi, pentru asta s-a facut revolutie acum 20 de ani. Problema e ca noi am stiut doar sa facem revolutia si i-am lasat pe altii sa profite de ea. De 20 de ani isi bat joc de noi cum vor si ne mai arunca si noua, prostimea, cate un os gol de ros. Sa tacem. Culmea e ca li s-a prins!!! Ne-am multumit cu cate un amarat de 5-10% la o pensie de 100 de lei, la un salarii de 200, ba chiar ne-am bucurat si i-am laudat cand i-am primit. Asta in timp ce ei isi umflau conturile in strainatate, isi faceau palate si isi cumparau masini scumpe. Cine e de vina ca am ajuns aici? NOI!! Pentru ca nu i-am pus la zid ca pe Ceausescu. Daca vom astepta inca 30 de ani pentru a ne revolta, ne meritam soarta.
Lidiaolteanu
Postat pe 16 Mai 2010 09:43
Imi cer scuze pentru greselile de scriere. Ma revolta toate masurile pe care acest guvern considera corect sa le ia, asa cum m-au revoltat masurile pe care toate guvernele de la revolutie incoace le-au luat. Noua sa ne fie rusine ca i-am ales si ca i-am suportat atata timp in fruntea tarii. Datorita noua si-au facut averile si ei si neamurile lor iar acum nu stiu pe unde sa scoata camasa. Pentru ce trebuie sa suferim tot noi acum? Pentru o noua trans de imprumut, din care sa-si sporeasca ei averile si pentru care sa slugareasca si copiii nostrii.
Lidiaolteanu
Postat pe 16 Mai 2010 09:47
Suntem in tara lui Papura voda. Nimic nu mai conteaza. Legile sunt facute doar ca sa existe pe hartie, dar nimic nu se respecta. Legislatia prevede ca in cazul concedierii din motive ce nu tin de salariat acesta sa beneficieze de somaj. Noua guvernare incalca si acest drept. Nu sunt bugetar, sunt o mamica oripilata. A spus cineva ca suntem sclavi pe plantatie. Adevarat, numai ca nu stim cine sunt stapanii. Romania nu mai e a noastra nici a urmasilor nostri. Spunea cineva la TV ca nu stiu ce sat (de prin Teleorman - sper ca nu gresesc) e vopsit tot in portocaliu: case, copaci. Mai trebuie sa ne impuna sa mergem pe strada in uniforma portocalie si am revenit pe vremea comunistilor, cand nu mai exista vointa proprie, totul era uniformizat, indobitocit. Daca tot ne iau si pielea de pe noi, de ce sa nu ne dea si cartele sa mancam la cantina saracilor? Ma intreb cum de-am ajuns asa si imi raspund singura: Cand avem reprezentare externa in Parlamentul Europei persoane agramate si inculte care scriu "sa-ntamplat" si "este oameni", "succesuri" etc., ma gandesc ca asta meritam. Doar noi i-am votat. NU?
t_dorina
Postat pe 16 Mai 2010 09:48
A spus cineva ca suntem sclavi pe plantatie

da io am spus-o

si mai spun ca suntem in papuris
adica(telea) suntem ca puiul in caltz
LILO
Postat pe 16 Mai 2010 09:51
pe aci,prin partea locului,era impamantenita o zicere
sa se manance la SAIKA

saika este un fel de recipient de tabla din care mancau soldatii pe front

LILO
Postat pe 16 Mai 2010 09:53
eu as intreba...
cine apara drepturile copiilor???

a celor mai neajutorati dintre noi

ma credeti ori nu,sunt zile cand plang de mila batranilor,a copiilor

de mila mea nu,ca eu inca mai pot rabda

dar pana cand???
asta este intrebarea??

pana CAND???
LILO
Postat pe 16 Mai 2010 09:56
flory 38...ai DREPTATE avem drepturi
pe care nu le cunoastem,si cei care ar trebui sa ne lumineze nu o fac

asa ca drepturile exista dar pe hartie

birocratia aceasta,care ne ingroapa pe toti in hartii,este de-a dreptul aberanta
nici functionarii nu mai pot face fata atator documente pe care le au de intocmit

eu am la hartii din astea cu sacii,hartii fara valoare cu sacii

si hartia costa!!!
si alegerile neghiobilor ne costa...
bani aruncati pe apa alegerilor
LILO
Postat pe 16 Mai 2010 10:01
bine bine dar in situatia de fata ce vom face? vom sta asa cu mainile in san sa ne ia din indemnizatie si alocatie?
garbo115510alessia_maria
Postat pe 16 Mai 2010 10:04
daca acum ne vor luna din ele ca sa achite datoria de 3.5 miliarde de euro catre fmi ,la anul ne vor impozita si acesti 600 ron pentru o alta transa catre fmi ,
garbo115510alessia_maria
Postat pe 16 Mai 2010 10:07
NU!!! tara se misca...oamenii nu mai pot suporta datoriile pe care le impun mai marii zilei

sa dea DUMNEZEU sa reusim sa obtinem ceea ce ni se cuvine si ceea ce meritam
LILO
Postat pe 16 Mai 2010 10:08
De la: garbo090872_T_zuca, la data 2010-05-16 06:38:11




DRAGA MINTOSULE. cred ca atunci cand spui ca exista BATRANI FARA MINTE chear tu ca tanar nu ai minte. oare ai uitat Proverbul "CINE NU ARE BATRANII SA_SI CUMPERE, sau de SFATUL BATRANILOR INTELEPTI? Acei oameni batrani care au tipat la miting sunt bunicii sau parintii tai care au ajuns la disperare,dupa o viata de munca .Cand spun munca ,spun munca nu ca acum . RUSINE daca ai parinti sau bunici mergi si le cere iertare pentru cuvintele josnice spuse.


draga mea..cine ii MINTOSUL?? ca nu il gasesc pe acest topic?
as vrea sa ii zic si eu vreo doua,neaos ROMANESTE si batraneste
LILO
Postat pe 16 Mai 2010 10:12
Astia au furat de la fundul sacului si cand au vazut ca nu mai au de unde sa fure au iesit sa spuna ca trebuie luate masuri de taiere ca nu mai sunt bani pt plata salariilor, a pensiilor etc. Pai nu mai au de unde fura.
Lucrez in sistemul d einvatamant ca informatician fac si secretariat e o munca colosala , lucrez la o scoala foarte mare cu multi copii si multi angajati, am fost anuntati ca de la 31 mai se intra in greva generala deja profesorii nu mai trec notele in catalog. In acelasi timp sunt si parinte, copilul meu e in clasa a II-a si nu o termina ca nu se vor incheia mediile , nu ami spun de cei de a VIII-a care au intrat in disperare pentru ca ei vor sa se duca la liceu si in loc sa se intample asta se intra in greva.
De data asta profesorii au spus gata ne-am saturat si prevad o greva fara precedent in invatamantul romanesc.

Lumea nu va sta cu mainile in san, stati linistiti.
no_identify
Postat pe 16 Mai 2010 10:31
Nu e drept nimic in tara asta .Sa muncesti pe 3 mil.jumatate ,sa mergi 12 kilometri pana la locul de munca si sa ai si facultate si cursuri de formare continua. Daca apar petitii sa semnati si sa mergeti la greva .
garbo065371
Postat pe 16 Mai 2010 10:32
De la: garbo113516, la data 2010-05-12 17:55:36NU E DREPT PE NOII CINEE NE APARA IN TARA ASTA NIMIC NU E SIGUR CA SII PARINTII ITI FACI UN PLAN CA POTII SAU NU SA MAII AI UN COPIL SII CE PRIMIM IN SCHIMB PARCA NOII NU COTIZAM LA STAT RUSINEE SA LE FIE SA FACA TIGANII COPII CA LA AIA LE AJUNG 200 LEII CA DOAR DIN AIA TRAIESC

pai daca pui asa problema, este grav. tu ai facut copii motivata de cuantumul indemnizatiei de la stat? de ce crezi ca, copii tiganilor ar putea trai cu 200 lei si ai tai nu? copii la nastere au cumva un semn dinstinctiv, privind originea sociala si statutul parintilor in societate? crezi ca noi, generatia lu`ceausescu, am facut copii motivati de indemnizatie -care nu exista, nu exista concediu prenatal, decat 90 de zile, or il lua mama inainte ori dupa, dar cu ala ramaneai. dupa care, la munca si la plimbat copilul pe la bone, ca nici locuri in crese nu era, si nici conditii de supravietuire, pentru ei.
eu consider ca, aceea indemnizatie (care a fost o greseala ca s-a acordat grosso modo, trebuia o limitare pana la un anumit venit net/familie) ar trebui sa fie egala pentru toti copii. de ce? pentru ca nu ai contribuit din salariu in nici un cont special sa primesti, basca, acesti bani. asa ca nu mai faceti taraboi, si la munca! tara asta, nu are putere sa suporte aceste cheltuieli, urmare a unor legi populiste si paguboase. da, sa fie ajutate familiile cu venituri mici, stabilite real, si nu sa mergi cu C classe sa-ti ridici "ajutoarele" de la stat, luate de pe spatele firmelor private. ca de la buget, vax venituri la PIB.
Reflex
Postat pe 16 Mai 2010 10:59

...profesorii, inainte de a cere bani de stat, ar trebui sa-si scoata autorizatii de liberprofesionisti, sa taie chitante pentru meditatiile din bucatarie, si sa vireze la stat impozitele pe incasari. s`atunci vor primi salarii mai mari. daca nu le convine "regimul" vira! lasati locul absolventilor care someaza. oricum, poate se va face si o curatenie morala in sistemul educational, care si asa-i praf.
n-am zis nimic despre celelalte categorii socio-profesionale (medici, avocatii, etc...stiti voi de ce ).
Reflex
Postat pe 16 Mai 2010 11:12
Din pacate, acum suntem cu totii la stadiul de dat cu capul de pragul de sus.
Toti vor bani, salari, sporuri, alocatii... de toate.
Statul ca sa le dea, cu sau fara procentul de furt, trebuie sa colecteze din taxe.
Anul trecut, nimeni, dar absolut nimeni din sectorul bugetar nu a luat apararea sectorului privat, caruia i s-au pus biruri extreme in carca. Nu a comentat nimeni complicitatea statului cu bancile , rezultand taierea creditarii pe sectorul privat ca ii trebuiau statului bani.

Sute de mii de microintreprinderi, au inchis in urma birurilor si a piedicilor.asta inseamna oameni care contribuiau si in nici un caz nu erau sustinuti de stat. insa, daca nu esti lasat sa produci, nu ai nici de unde plati la stat, oricate taxe ti-ar pune. Asta e o realitate, dura, dar realitate.

E criminal sa tai de la gura copiilor si a batranilor, insa daca fiecaruia i-a pasat numai de el, degeaba urla acum sindicatele si restul lumii, ca sa fie de unde da, trebuie dat oamenilor de lucru.

24%, 16%, 19% sunt procente din ceva.
Ori in momentul de fata nu poti lua procente din zero. Aritmetica e aritmetica, indiferent de politica

Manifestati si faceti greve pentru stimularea economiei, ca sa fie de unde colecta taxe si sa poata trai toti.
Clientu
Postat pe 16 Mai 2010 11:14
...sa te atingi de pensiile de subzistenta, este crima curata! ar trebui sa-si bage mana in buzunarul celor cu pensii grase, care in proportie de 99,99% sunt tot urmare a salariilor bugetare, care s-au acordat, dupa bunul lor plac, fara noima.
pai ce plm, face un director de regie autonoma, sa ia salar de la stat, 14000 lei/luna? am zis un caz rezonabil. pai daca respectivul este asa capabil, hai sa-l disponibilizam, sa-si faca o firma privata, ca poate-i o eminenta in management si va aduce mari venituri economiei nationale.
Reflex
Postat pe 16 Mai 2010 11:24



Reflex, ai, tu, dreptate . O mica nelamurire: ce e plm?
liaiedera
Postat pe 16 Mai 2010 11:30
...si mai terminati in plm, cu cerutul de la stat! nu exista asa ceva! statul sunt contribuabilii, toti, dupa aportul lor la venitul intern brut. inainte de a cere, intreaba-te cat ai dat, si de unde ai dat, daca ai produs valoare pentru ei, sau si ce ai dat, a fost din ce-ai primit! adica, ai dat din nimic, daca n-ai produs valoare. acuma...strangeti cureaua, pana lesinati, daca n-ati avut grija de averea nationala, si ati lasato la tagma hotilor.
Reflex
Postat pe 16 Mai 2010 11:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUT PRIETENI EMO SI COLEGI EMO 52 De la: anndrreead_sexygirl 16 Decembrie 2009 20:59
relatie complicata.. 10 De la: 23 Mai 2018 17:36
Despre compatibilitate 2 De la: garbo094431 1 Februarie 2011 17:36
Nulitatea sentimentelor ofera echilibru 559 De la: _blondyna 29 Iulie 2013 13:00
iadul meu 50 De la: quasaria 25 Aprilie 2011 16:56
Setari Cookie-uri