Poate un barbat iubi doua femei in acelasi timp?????

Daca ajungi sa te intrebi pe cine iubesti, raspunsul este: pe nimeni. Altfel stii sigur, nu e cazul de intrebari. Cind un barbat oscileaza, lasa-l in pendularea lui... Este clar ca nu simte pentru tine nimic suficient de puternic sa conteze.
quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 09:30
p riveste-ti viata peste cativa ani , el va avea cati ani tu cati ani? Te va insela sigur si atunci vei suferi foarte mult.Omul mai are si discernamant.Iti doresc sa faci alegerea cea mai buna pt. tine,dar sa iubesti doua femei in acelasi timp nu cred
garbo079365
Postat pe 13 Mai 2010 12:24
Ai sa razi, n-ai sa ma crezi, dar el de fapt pe aceea cu care isi uneste viata o iubeste. Si iti garantez ca o iubeste mai mult pe ea decat pe tine! Imi cer iertare ca te fac sa suferi, dar sa stii ca acesta este adevarul.Sa stii ca un barbat nu iubeste doua femei in acelasi timp. Cu una se mandreste ca ii este sotie, iar cu alta poate face orice.Vei suferi mult, dar mai bine fi demna si incheie tu relatia acum!Daca vei continua asa, atunci sigur vei innebuni!
Numauita
Postat pe 13 Mai 2010 19:15
Nu! Poate le iubeste in feluri diferite... Asa s-ar explica... dupa parerea mea acel "va iubesc pe amandoua la fel de mult" e... o lipsa de respect fata de acele femei... Daca iubesti o persoana... mult..o vezi doar pe ea... Nu mai vrei altceva...sa nu fii o absesie pentru el,cel putin asa cred eu
garbo116792
Postat pe 13 Mai 2010 20:23
daca ar iubi-o pe aia cu care se casatoreste s-ar gandi ca afecteaza si viata ei relatia lui duala. Cel mai probabil nu iubeste pe nimeni.
quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 20:30
Ba se iubeste pe el. Pe restul se face ca iubeste.
Si uite-i iasa de minune!
AMELYY
Postat pe 13 Mai 2010 20:36
Amelly, subscriu la cele scrise de tine,.....
ladyDY
Postat pe 13 Mai 2010 20:40
eo zic k poti iubi sh 10 in acelasi timp
blondina_X
Postat pe 13 Mai 2010 22:59
Dragele mele,
Subscruiu la tot ce ati scris. Sunt perfect de acord . Din pacate, vorba noastra romaneasca '' socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ'' mi se potriveste perfect. Sunt constienta de faptul ca, diferenta de varsta dintre noi este colosal de mare si nu nu poate duce la ceva bun, si cu toate acestea am inceput si continui aceasta relatie fara sa am puterea de a spune stop, fara sa am puterea sa las ratiunea sa-mi coordoneze deciziile. Sunt perfect constienta ca aceasta iubire imposibila nu poate continua , pana ce'''moartea ne va desparti''. Am ajuns la faza la care imi doresc sa gasesc in mine puterea necesara sa raman cu picioarele pe pamant si sa fiu pregatita pentru atunci cand nu va mai fii sa fie. Ma gandesc ca povestea mea va fi o pilda pentru cei care la un moment dat al vietii lor vor fi aproape de a se implica intr-o relatie similara. NUUUU FACETI ASA CEVA, FERITI-VA CA DE DRACU!!!!..... (ma scuzati de comparatia aceasta neortodoxa), sa picati intr-o asemenea capcana.
In rest toate bune!!!!!.
Anilus
Postat pe 14 Mai 2010 07:46
acu' dupa ce ne adusesi si la morala :D (ma inteb dk nu ai creat topicu' doar in scopu' asta...), iote ca pot sa postez si io articolu' asta, pe care inainte nu indreazneam sa il scot la inaintare, de frica sa nu te demoralizez:

http://www.libertatea.ro/stire/femeile-care-se-casatoresc-cu-barbati-mai-tineri-mor-inainte-de-vreme-287893.html

deh, savantii astia ciudati si ideile lor traznite...
anticenzura
Postat pe 14 Mai 2010 15:42
nu zii!!!!!britanici!!!!!
nazirra
Postat pe 14 Mai 2010 15:44
Io am citit doar titlul si mi-a ajuns...
Mai, anti, mi-ai taiat elanul, frate...
Tylly
Postat pe 14 Mai 2010 15:50
DA! Oricare barbat poate iubi doua sau chiar mai multe femei in acelasi timp!
Problema insa , draga mea este la tine!! Accepti sa-ti imparti barbatul cu alta?!... Ei, atunci asta e problema ta!... Sincera sa fiu, cred insa ca este ceva putred la mijloc. Ce virsta ziceai ca ai ?(sau nu ziceai)... Pune-ti ceasul desteptator sa -ti sune cit mai aproape de ureche si...TREZESTE-TE!!!!!!
garbo118501
Postat pe 14 Mai 2010 19:23
eu nu cred ca este iubire...e doar dorinta,placere,nevoie ...se simte bine cu tine pt ca impartiti doar bucuriile...o vrea si pe cealalta pt ca imparte bucurii si necazuri si e aproape de varsta lui...nu cred ca iubeste pe nici una...cred ca este nevoia de fericire...nevoia de a fi rasfatat...tu esti mai mare cu mult ca el...te atrage tineretea lui si spuneai impartiti cheltuielile...cand un barbat te iubeste nu te lasa sa platesti tu ....plateste el totul pt ca asta e o dovada de dragoste....se complace pt ca ii oferi...te minte ca nu se intelege cu cealalta ca sa nu te piarda...daca ar fi cum zice el nu s-ar casatori cu ea...daca vrei sa stii intr-adevar daca te iubeste spune-i ca-l vrei doar pt tine dar s-ar putea sa-l pierzi si tu stii asta de aceea nici nu-i ceri asta...tu ai viata ta el o are pe a lui...relatia ta cu el va dura atat cat vrei tu fara sa ai pretentii sau cat timp nu afla viitoarea ce e intre voi...il vrei ca amant trebuie sa accepti la el ce accepta el la tine ...adica o alta pers in viata lui...iubesti o singura persoana nu doua in acelasi timp dar posibil sa-ti placa si alta ...a place,a dori nu inseamna a iubi.
yzabela_03
Postat pe 14 Mai 2010 22:16
cellu'

doar titlul si eu...bine ca nu mai e wife p-acilea,(doar de data asta)ar fi cazut in depresie,dragutza...



iasomia
Postat pe 14 Mai 2010 22:19
Pai dupa parerea mea un barbat poate iubi foarte multe femei, cu conditia sa nu dureze prea mult nicio iubire. Barbatii au moduri foarte interesante de a iubi ( daca le convine, ei le iubesc pe toate femeile), nu? E drept ca si femeile pot iubi multi barbati, dar atunci sa cheama ca sunt nimfomane!
dor72
Postat pe 14 Mai 2010 22:52
De la: Celleste_, la data 2010-05-14 15:50:10Io am citit doar titlul si mi-a ajuns...
Mai, anti, mi-ai taiat elanul, frate...

n'ar trebui ca o simpla statistica sa iti taie elanul :) discutam cu o amica divortata de un tip cu vreo 10 ani mai mic decat ea, cu care a stat cativa ani, pe tema studiului cu pricina si ne intrebam oare de ce or fi ajuns ei la concluzia asta?

pe mine personal ma surprinde si nu prea. din cazurile pe care le cunosc mi-as putea face o ideea despre mecanismele care au condus la concluziile respective, dar totusi procentele pe care le dau ei mi se par mari (20 si 30%)
anticenzura
Postat pe 14 Mai 2010 23:36
Nu cred ca poate iubi in acelasi timp doua femei, cred ca se joaca cu amandoua, asa s-a obisnuit, si, probabil asa va face mereu.
deva2007
Postat pe 14 Mai 2010 23:54
Radio Erevan raspunde : Da , poate daca nu este impotent !
garbo110999
Postat pe 15 Mai 2010 07:38
De la: Anilus, la data 2010-05-04 07:37:50Dorulet, intrebarea era pentru iubit. imi spune ca ma iubeste dar se insoara cu cea pe care spune el ca nu o iubeste. asta ma inebuneste pe mine si ma face sa nu mai intel;eg nimic. m-a intrebat printre altele daca vreau sa ramana singur si ca dorinta lui este de a intra in randul lumii, de aceea se insoara.ca ma iubeste pe mine dara ii place sa-l astepte cineva acasa, cineva care-l intelege si mai ales care-l suporta. la dracu'n puii mei, ca sa zic asa, v-am spus ca am creierii varza si de aceea v-am cerut parerea. Poate asa ies din ceata. de aceea am intrebat, oare e posibil sa ne iubeasca pe amandoua?


Ce varsta ai? daca el se insoara cu alta e clar ca o iubeste pe ea si tu esti de umplutura pentru ai satisface dorintele sexuale. Daca ai o fata studenta suntem cam de aceiasi varsta destul de matura sa gandesti rational. Zii ca esti dispusa sa divortezi sa te muti cu el si vezi ce zice. pune-l la incercare sa te convingi, el e barbat si barbatii nu se iubesc decat pe ei, asa ca nu trai din iluzii si vino la realitate. Da-i teste dupa teste si o sa vezi cum dispare, daca e dispus sa se mute cu tine e ok inseamna ca te iubeste .
garbo057279
Postat pe 15 Mai 2010 08:34
nu stiu cum o fi sa iubesti 2 oameni in acelasi timp, fie ei 2 barbati ori 2 femei, ca urmare nu ma pot pronunta. si cu atat mai mult, in numele altora. stiu doar atat, ca in momentul in care am iubit pe cineva, am renuntat la orice alta alternativa si am incercat sa ma dedic in sensul asta, adica dorintelor si cerintelor fiintei mele si, bineinteles, celui iubit. asa vad si inteleg eu lucrurile. asadar, daca iubesti cu adevarat si intelegi ce inseamna asta pt tine, ca necesitate, implinire si devenire (fie asta si o stare de moment, una pasagera, dar pe care tu o echivalezi cu durata unei vesnicii), il lasi balta pe al doilea ori pe a doua. si nu o faci pt ca u just toss the coin and that will make your decision sau pt ca iti faci o lista cu avantaje si dezavantaje sub numele celor 2, ci pt ca vine de la sine. nu mai exista niciun `,dar...`. e exclus. punct.
esme
Postat pe 15 Mai 2010 08:53
esme
Postat pe 15 Mai 2010 08:53
corect!!!!nu poti iubi doi oameni in acelsi timp....indiferent..femei,barbati....exclus....
nazirra
Postat pe 15 Mai 2010 08:57
fleurdelis
Postat pe 15 Mai 2010 08:59
ce fleur....n am dreptate//????????????
nazirra
Postat pe 15 Mai 2010 09:02
barbatii............,majoritatea nu sunt in stare sa se iubeasca nici pe ei , dar pe altiiiiiiiiiiiiiii??? dar , doua femei ????????????in acelasi timp?????????????
asta e o aberatie
jeanette40
Postat pe 15 Mai 2010 11:44
Eu cred ca e posibil sa iubesti doi oameni in acelasi timp, dar cu intensitati diferite. Pasiunea face diferenta.
Unul dintre ei va trece in plan secundar.
Zic si io...

Tylly
Postat pe 15 Mai 2010 12:01
Poate ca si pasiunea...face diferenta.
Dar, diferenta o face capacitatea noastra sufleteasca, a tuturor, calitatea simtiriilor noastre, calitatea noastra ca indivizi.
Putem iubi doua persoane, chiar si cu aceeasi intensitate si asta nu inseamna neaparat ca suntem...nerusinati, prost crescuti sau mai stiu eu ce.
Inseamna ca nu am avut ragazul necesar, ori poate nu am vrut neaparat a incheia o relatie si a incepe curat, frumos...o alta.
Uneori e usor, f.usor sa spui, sa vorbesti teoretic si atat de greu sa aplici.
Dar e intr-adevar dureros sa te trezesti ca inima lui este impartita in doua-si haideti sa fiu feminista si sa ma intreb si eu ca si voi daca el are asa ceva si daca in ea se afla sentimente pentru altcineva in afara de el.
mari_lyn
Postat pe 15 Mai 2010 12:15
Un barbat nu poate iubi niciodata doua femei in acelasi timp.Una dupa alta, da.
Ioana007
Postat pe 15 Mai 2010 15:16
Un posibil raspuns la intrebarea topicului,nu si la situatie:

Daca te- ai fi uitat in DEX ai fi aflat ca iubirea este : "sentiment de dragoste pentru O PERSOANA de sex opus....sentiment de afectiune fata de O PERSOANA de sex opus..."
Cu alte cuvinte este exclus din start sa nutresti acest sentiment pentru doua persoane in acelasi timp...interesant este ca DEX' ul precizeaza ca sexul trebuie sa fie opus...cum sa intelegem relatia dintre persoanele de acelasi sex,nu stiu...o fi ramas in urma vietii acest dictionar...

In alta ordine de idei,daca vrei sa iti reamintesti cuplurile de iubiti din literatura universala (Romeo si Julieta,Trstan si Izolda...lista e lunga) sau mai mult,cele din istorie,reale(Antoniu si Cleopatra,Napoleon si Josefina...)vei constata repede ca in iubire nu au fost implicati decat doi...trei doar atunci cand doi iubesc aceeasi persoana ...
Iubire inseamna implicarea sufletului si mi-e imposibil sa cred ca sufletul se poate imparti in doua...adica un barbat nu poate iubi doua femei in acelasi timp...
Daca o femeie poate iubi doi barbati in acelasi timp...aflu,dupa unii autori ,ca se poate...minune mare...

Dar eu cred ca ca tu ai vrut altceva,ai asteptat altceva de la noi...ai vrut sa iti gasesti un punct de sprijin sa poti merge mai departe,o justificare pentru situatia prin care treci...si ai si gasit,au fost destui care te-au sfatuit sa te bucuri de ceea ce ti-a oferit viata...ca e scurta,vaz doamne...

Facand o socoteala simpla,daca nu ai mintit,31 ai lui plus 15 diferenta,tu ai acum 46 de ani... tinand cont de varsta ta nu pot crede ca nu stii si raspunsul la intrebarea topicului...cu alte cuvinte intrebarea e de prisos...dar stau si ma intreb,pe fata aia a ta,in ce princiii de viata ai educat-o?!? cum te mai uiti in ochii ei? cum poti avea pretentii de la ea sa-ti urmeze sfaturile pe viitor?!?

De altfel sunt destui useri care te-au luat in serios si ti-au dat raspunsuri pertinente supra carora ar trebui sa mai reflectezi...

Cineva te trimitea la biserica sa te rogi sa-ti dea Dumnezeu o solutie...Eu n-am auzit ca cel Sfant sa dea astfel de dezlegari...altfel ar fi facut legi de alta factura pentru oameni...

Mai repede cred ca tu ai fost un trofeu care-i lipsea din biblioteca...daca spui ca el e frumos probabil ca si tu arati si bine si sexy la 45...poate asa a inceput totul...a fost curios sa vada cum va fi sotia lui in pat la 45 de ani...prietenie 2 ani jumatate spui?ce fel? nu inteleg nici durata nici genul de prietenie...daca acum aveti o comunicare buna si va simtiti bine impreuna nu inseamna ca te iubeste...ca nu vrea sa te scape e normal...voi nu sunteti decat doi amanti care isi cladesc fericirea pe minciuna...sa te iubeasca dar sa se insoare cu alta mi se pare o minciuna si mai mare...dar daca se insoara cu cealalta, vai mama ei saraca ce o va astepta intr-o casnicie cu un astfel de barbat...zi mercie daca scapi...

Tu esti doar fructul oprit pe care nu si-l poate dori din cauza diferentei de varsta...esti amanta ideala care nu-i rapeste tot timpul...ma intreb,oare numai voi doua existati? si ai zis bine, nici el nu-ti poate darui ceea ce-ti doresti,niciodata nu ti se poate darui in totalitate ci doar pe bucatele si asta pentru ca acest barbat nu are capacitatea sa iubeasca ...era sa spun profund dar s-ar fi putut interpreta ca iubirea e de mai multe feluri...
Eu nu pot sa cred ca te iubeste...dar pot sa cred ca tu suferi...si cel mai mult cred ca suferi din neputinta.
mark_on
Postat pe 15 Mai 2010 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat va rog ... 8 De la: Lara777 22 Septembrie 2015 23:04
Ajutati-ma va rog.e urgent 137 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:37
buna 9 De la: garbo272995 23 Aprilie 2012 18:07
o fosta prostiuata 47 De la: marinela_223 17 Octombrie 2010 18:26
Buna. 29 De la: Thor_again 17 Iulie 2011 22:28
Setari Cookie-uri