Poate un barbat iubi doua femei in acelasi timp?????

Doc Beauty, desi am last garda jos si m-am indragostit de o persoana cu care nu pot fii decat, poate, intr-o viata viitoare, acum vreau sa gasesc resursele necesare sa ma vindec de iubire.Sunt constienta ca prelungirea acestei relatii nu este benefica pentru nimeni. Stiu ca trebuie sa lupt sa ma desprind de iubirea asta pentru el. in mod special, ca sa nu iesim toti ''sifonati'' din povestea asta. Sufleteste vorbind, desigur.
In ceea ce-l priveste pe sotul meu nu ma simt vinovata deoarece l-am iubit mult, am incercat 25 de ani sa fac ca relatia noastra sa functioneze normal, aceste incercari repetate soldate de fiecare dat cu esec m-au descurajat si m-au vindecat de dragostea pentru el.
Revenind la subiectul postat de mine pe forum sunt constienta ca de fapt problema este la mine. Eu sunt cea care sufera. eu sunt cea care este prinsa in corzile iubirii imposibile. Iubesc un barbat pe care stiu ca nu trebuie sa-l iubesc deoarece nu-mi poate oferi ceea ce-mi doresc... Adica totul. Niciodata nu mi se va darui in totalitate, ci pe bucatele.Ori eu nu ma multumesc cu putin in iubire. Ori totul ori nimic. Asta vreau sa fac, sa gasesc puterea sa rup aceasta relatie. De aceea doresc sa cunosc parerea celor care au un cuvant de spus , a celor care au trecut prin ceva asemanator.
Anilus
Postat pe 11 Mai 2010 11:35
Dupa 25 ani de casatorie, copii , obligatii, compromisuri, nu e nimic ciudat in faptul ca te agati de ceva care te face sa te simti din nou femeie.Rau e ca te-ai implicat sufleteste atat de mult si la un moment dat cand se va sfarsi tu vei fi cea lovita, tu vei fi cea care vei ramane singura iar el isi va continua viata va avea alte vise si preocupari in care nu vei mai avea loc.Si atunci iti va fi cel mai greu.El se iubeste cel mai mult pe sine, ii este bine, cand e cu tine se simte iubit, cand e cu prietena oficiala se simte iubit.Ce-i trebuie unui barbat mai mult decat atata atentie din toate partile? Nici un barbat in zilele noastre nu se mai insoara din obligatie, nu te pacali singura.Iesi cu capul sus acum din povestea asta, incearca sa-ti gasesti niste preocupari care sa te ajute sa treci mai usor, care sa-ti aduca o fericire ce va putea inlocui sentimentul ca "zbori atunci cand esti cu el"
STAICU
Postat pe 11 Mai 2010 12:51
De la: Dor_marunt, la data 2010-05-11 05:53:26Bine mai baiatule.

Doruletz, nush' de ce percep in replica ta un dor mai mult decat marunt... probabil ca nu ai vrut sa parcurgi si ultimul randuri ale postului meu, cel cu traieste clipa.

io stiu bine k omu' nu-i condus de ratiune, ci de afect, insa tu pari a scapa din vedere faptul ca acesta nu e nici o suma de instincte refulate.

poate imi explici si mie cum vine asta cu: "te iubesc, da' ma insor cu alta", k io ma tavalesc de ras, minciuna mai pe fata nu stiu sa existe pe lumea asta... (repet, replica o analizez contextual, ptr ca sigur ca s-ar putea concepe scenarii diverse bazate pe aceasta).

In rest, iti doresc sa fii iubita, Dor_marunt!
anticenzura
Postat pe 11 Mai 2010 14:42
fetelor,de fapt ce inseamna pt voi iubirea,dragostea?ce simtiti?cum sunteti sigure ca stiti ce este iubirea,asa tinerele?a iti placea un baiat,nu este egal cu a iubi.nu intreb doar pt a ma invata pe mine acest sentiment.intreb pt a intelege daca voi ,fetitele daca iubiti sau e doar un moft?toate am trecut prin asa ceva.deci pt fetele tinerele,cam 17,18....sau mai mici-CE SIMTITI CAND SPUNETI CA IUBITI?abia cand veti sti voi insiva ce este acest sentiment,abia apoi puteti sa realizati daca si baiatul,este indragostit.voi vorbiti de un simtamant care il transformati in sentiment.
alexxandra
Postat pe 11 Mai 2010 15:02
fetelor,de fapt ce inseamna pt voi iubirea,dragostea?ce simtiti?cum sunteti sigure ca stiti ce este iubirea,asa tinerele?a iti placea un baiat,nu este egal cu a iubi.nu intreb doar pt a ma invata pe mine acest sentiment.intreb pt a intelege daca voi ,fetitele daca iubiti sau e doar un moft?toate am trecut prin asa ceva.deci pt fetele tinerele,cam 17,18....sau mai mici-CE SIMTITI CAND SPUNETI CA IUBITI?abia cand veti sti voi insiva ce este acest sentiment,abia apoi puteti sa realizati daca si baiatul,este indragostit.voi vorbiti de un simtamant care il transformati in sentiment.
alexxandra
Postat pe 11 Mai 2010 15:06
fetelor,de fapt ce inseamna pt voi iubirea,dragostea?ce simtiti?cum sunteti sigure ca stiti ce este iubirea,asa tinerele?a iti placea un baiat,nu este egal cu a iubi.nu intreb doar pt a ma invata pe mine acest sentiment.intreb pt a intelege daca voi ,fetitele daca iubiti sau e doar un moft?toate am trecut prin asa ceva.deci pt fetele tinerele,cam 17,18....sau mai mici-CE SIMTITI CAND SPUNETI CA IUBITI?abia cand veti sti voi insiva ce este acest sentiment,abia apoi puteti sa realizati daca si baiatul,este indragostit.voi vorbiti de un simtamant care il transformati in sentiment.
alexxandra
Postat pe 11 Mai 2010 15:07
fetelor,de fapt ce inseamna pt voi iubirea,dragostea?ce simtiti?cum sunteti sigure ca stiti ce este iubirea,asa tinerele?a iti placea un baiat,nu este egal cu a iubi.nu intreb doar pt a ma invata pe mine acest sentiment.intreb pt a intelege daca voi ,fetitele iubiti sau e doar un moft?toate am trecut prin asa ceva.deci pt fetele tinerele,cam 17,18....sau mai mici-CE SIMTITI CAND SPUNETI CA IUBITI?abia cand veti sti voi insiva ce este acest sentiment,abia apoi puteti sa realizati daca si baiatul,este indragostit.voi vorbiti de un simtamant care il transformati in sentiment.
alexxandra
Postat pe 11 Mai 2010 15:07
fetelor,de fapt ce inseamna pt voi iubirea,dragostea?ce simtiti?cum sunteti sigure ca stiti ce este iubirea,asa tinerele?a iti placea un baiat,nu este egal cu a iubi.nu intreb doar pt a ma invata pe mine acest sentiment.intreb pt a intelege daca voi ,fetitele iubiti sau e doar un moft?toate am trecut prin asa ceva.deci pt fetele tinerele,cam 17,18....sau mai mici-CE SIMTITI CAND SPUNETI CA IUBITI?abia cand veti sti voi insiva ce este acest sentiment,abia apoi puteti sa realizati daca si baiatul,este indragostit.voi vorbiti de un simtamant care il transformati in sentiment.
alexxandra
Postat pe 11 Mai 2010 15:07
fetelor,de fapt ce inseamna pt voi iubirea,dragostea?ce simtiti?cum sunteti sigure ca stiti ce este iubirea,asa tinerele?a iti placea un baiat,nu este egal cu a iubi.nu intreb doar pt a ma invata pe mine acest sentiment.intreb pt a intelege daca voi ,fetitele iubiti sau e doar un moft?toate am trecut prin asa ceva.deci pt fetele tinerele,cam 17,18....sau mai mici-CE SIMTITI CAND SPUNETI CA IUBITI?abia cand veti sti voi insiva ce este acest sentiment,abia apoi puteti sa realizati daca si baiatul,este indragostit.voi vorbiti de un simtamant care il transformati in sentiment.
alexxandra
Postat pe 11 Mai 2010 15:07
fetelor,de fapt ce inseamna pt voi iubirea,dragostea?ce simtiti?cum sunteti sigure ca stiti ce este iubirea,asa tinerele?a iti placea un baiat,nu este egal cu a iubi.nu intreb doar pt a ma invata pe mine acest sentiment.intreb pt a intelege daca voi ,fetitele iubiti sau e doar un moft?toate am trecut prin asa ceva.deci pt fetele tinerele,cam 17,18....sau mai mici-CE SIMTITI CAND SPUNETI CA IUBITI?abia cand veti sti voi insiva ce este acest sentiment,abia apoi puteti sa realizati daca si baiatul,este indragostit.voi vorbiti de un simtamant care il transformati in sentiment.
alexxandra
Postat pe 11 Mai 2010 15:07
scz mi s-a blocat netul...
alexxandra
Postat pe 11 Mai 2010 15:09
ii dau dreptate lui robin hood. un barbat nu poate iubi 2 femei. valabil si viceversa.
si_totusi
Postat pe 11 Mai 2010 15:19
De la: Anilus, la data 2010-05-11 11:35:29Doc Beauty, desi am last garda jos si m-am indragostit de o persoana cu care nu pot fii decat, poate, intr-o viata viitoare, acum vreau sa gasesc resursele necesare sa ma vindec de iubire.Sunt constienta ca prelungirea acestei relatii nu este benefica pentru nimeni. Stiu ca trebuie sa lupt sa ma desprind de iubirea asta pentru el. in mod special, ca sa nu iesim toti ''sifonati'' din povestea asta. Sufleteste vorbind, desigur.
In ceea ce-l priveste pe sotul meu nu ma simt vinovata deoarece l-am iubit mult, am incercat 25 de ani sa fac ca relatia noastra sa functioneze normal, aceste incercari repetate soldate de fiecare dat cu esec m-au descurajat si m-au vindecat de dragostea pentru el.
Revenind la subiectul postat de mine pe forum sunt constienta ca de fapt problema este la mine. Eu sunt cea care sufera. eu sunt cea care este prinsa in corzile iubirii imposibile. Iubesc un barbat pe care stiu ca nu trebuie sa-l iubesc deoarece nu-mi poate oferi ceea ce-mi doresc... Adica totul. Niciodata nu mi se va darui in totalitate, ci pe bucatele.Ori eu nu ma multumesc cu putin in iubire. Ori totul ori nimic. Asta vreau sa fac, sa gasesc puterea sa rup aceasta relatie. De aceea doresc sa cunosc parerea celor care au un cuvant de spus , a celor care au trecut prin ceva asemanator.



Desi n-am fost niciodata casatorita,am avut cateva iubiri,mai mari sau mai mici,si eu am luptat ptr.totul sau nimic,si de obicei m-am ales cu nimic.Daca reusesti sa te multumesti cu bucatele,s-ar putea sa ai totul,destul de greu,chiar utopic de obtinut,iar cand il obtinem deja am facut atatea compromisuri unilaterale incat iubirea e ucisa.Daca ar fi din ambele parti aceste compromisuri,probabil ca rezultatul ar fi totul,intr-o deplina iubire si armonie,dar ptr asta trebuie discutie deschisa,si multa sinceritate fata de celalat si de voi insiva.Daca se fuge de aceste discutii cel ce o face se minte singur si il minte si pe celalat.Dar cel putin cel ce e deschis discutiei,va sti ca a incercat totul,si va fi mai inpacat cand se va uita in urma.
comoaramea
Postat pe 11 Mai 2010 15:49
Anti, nici nu m-a interesat ultimul rand cu "traieste clipa". Asta e clar si strict problema ei daca vrea sau nu sa faca asta.
Doara
Postat pe 11 Mai 2010 16:21
cand e cu doua, nu le iubeste sigur, mereu se uita dupa o a treia.
vyva
Postat pe 11 Mai 2010 16:26
raspuns....punctu b...nu poate!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 11 Mai 2010 17:40
cred ca at trebui sa treci peste asta, si el sa si vada de viata lui
narcysa
Postat pe 12 Mai 2010 06:54
De la: tabita, la data 2010-05-12 06:54:58 cred ca at trebui sa treci peste asta, si el sa si vada de viata lui


Am inecput sa cred ca asta e cea mai buna solutie. Numai ca este extrem de greu.
Anilus
Postat pe 12 Mai 2010 08:19
tusica,

unii au sufletul mai mare,fetitza...

totul este posibil,inclusiv viceversa aia..
iasomia
Postat pe 12 Mai 2010 09:52
bre iasomico, in general filozofeaza pe tema asta cu doi parteneri tocma' aia de n-au niciunu'... ofticosi, mami...
zambil
Postat pe 12 Mai 2010 09:55
unde mai pui ca unele din femeile astea ofuscate sunt barbati fara noroc... he,he,he...
zambil
Postat pe 12 Mai 2010 09:58
daca ii iei la scuturat, toti au iubit te miri cand.. barbati,femei ...care numa' singuri nu erau...

da' asa considera ca da bine....

tusica,

nu ma refer la talica,spun la modu' general...
iasomia
Postat pe 12 Mai 2010 10:08
hai ma mami...
iasomia
Postat pe 12 Mai 2010 10:11
Totusico, salutari de la robin hood :)

am trecut kestia asta cu iubitul simultan a 2 femei (vitza vercea nu pot sti exact cum e, dar empiric vorbind pare a fi la fel) la miturile urbane, c'am observat ca e o credinta raspandita.

asa, sa va fac o marturisire, iubesc si sportul si muzica, culmea, in acelasi timp, e.g., fac joggind cu ipodul dupa mine. oare ma contrazic, fata de afirmatia anterioara, spunand asta??
anticenzura
Postat pe 12 Mai 2010 16:14
cam...

numa' ca te rasfeti anti,eu zic ca stii exact raspunsul...
iasomia
Postat pe 12 Mai 2010 16:24
nu cred ca un barbat ar putea iubi 2 femei
garbo118619
Postat pe 12 Mai 2010 17:10
De la: comoaramea, la data 2010-05-11 15:49:57
De la: Anilus, la data 2010-05-11 11:35:29Doc Beauty, desi am last garda jos si m-am indragostit de o persoana cu care nu pot fii decat, poate, intr-o viata viitoare, acum vreau sa gasesc resursele necesare sa ma vindec de iubire.Sunt constienta ca prelungirea acestei relatii nu este benefica pentru nimeni. Stiu ca trebuie sa lupt sa ma desprind de iubirea asta pentru el. in mod special, ca sa nu iesim toti ''sifonati'' din povestea asta. Sufleteste vorbind, desigur.
In ceea ce-l priveste pe sotul meu nu ma simt vinovata deoarece l-am iubit mult, am incercat 25 de ani sa fac ca relatia noastra sa functioneze normal, aceste incercari repetate soldate de fiecare dat cu esec m-au descurajat si m-au vindecat de dragostea pentru el.
Revenind la subiectul postat de mine pe forum sunt constienta ca de fapt problema este la mine. Eu sunt cea care sufera. eu sunt cea care este prinsa in corzile iubirii imposibile. Iubesc un barbat pe care stiu ca nu trebuie sa-l iubesc deoarece nu-mi poate oferi ceea ce-mi doresc... Adica totul. Niciodata nu mi se va darui in totalitate, ci pe bucatele.Ori eu nu ma multumesc cu putin in iubire. Ori totul ori nimic. Asta vreau sa fac, sa gasesc puterea sa rup aceasta relatie. De aceea doresc sa cunosc parerea celor care au un cuvant de spus , a celor care au trecut prin ceva asemanator.



Desi n-am fost niciodata casatorita,am avut cateva iubiri,mai mari sau mai mici,si eu am luptat ptr.totul sau nimic,si de obicei m-am ales cu nimic.Daca reusesti sa te multumesti cu bucatele,s-ar putea sa ai totul,destul de greu,chiar utopic de obtinut,iar cand il obtinem deja am facut atatea compromisuri unilaterale incat iubirea e ucisa.Daca ar fi din ambele parti aceste compromisuri,probabil ca rezultatul ar fi totul,intr-o deplina iubire si armonie,dar ptr asta trebuie discutie deschisa,si multa sinceritate fata de celalat si de voi insiva.Daca se fuge de aceste discutii cel ce o face se minte singur si il minte si pe celalat.Dar cel putin cel ce e deschis discutiei,va sti ca a incercat totul,si va fi mai inpacat cand se va uita in urma.
Iubire adevarata poate fii..Daca barbatul si femeia au principiii solide..Si nu se iau dupa intrigele soi rautatile oamenilor care mor de invidie si vor sa strice relatiile la cei care sunt fericiti....Dar daca sunt principiii intr-o relatie si incredere posibil sa existe iubire si incredere reciproca...Ca barbatul sa nu insele femeia si femeia sa nu insele barbatul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Mai 2010 17:30
De la: comoaramea, la data 2010-05-11 15:49:57
De la: Anilus, la data 2010-05-11 11:35:29Doc Beauty, desi am last garda jos si m-am indragostit de o persoana cu care nu pot fii decat, poate, intr-o viata viitoare, acum vreau sa gasesc resursele necesare sa ma vindec de iubire.Sunt constienta ca prelungirea acestei relatii nu este benefica pentru nimeni. Stiu ca trebuie sa lupt sa ma desprind de iubirea asta pentru el. in mod special, ca sa nu iesim toti ''sifonati'' din povestea asta. Sufleteste vorbind, desigur.
In ceea ce-l priveste pe sotul meu nu ma simt vinovata deoarece l-am iubit mult, am incercat 25 de ani sa fac ca relatia noastra sa functioneze normal, aceste incercari repetate soldate de fiecare dat cu esec m-au descurajat si m-au vindecat de dragostea pentru el.
Revenind la subiectul postat de mine pe forum sunt constienta ca de fapt problema este la mine. Eu sunt cea care sufera. eu sunt cea care este prinsa in corzile iubirii imposibile. Iubesc un barbat pe care stiu ca nu trebuie sa-l iubesc deoarece nu-mi poate oferi ceea ce-mi doresc... Adica totul. Niciodata nu mi se va darui in totalitate, ci pe bucatele.Ori eu nu ma multumesc cu putin in iubire. Ori totul ori nimic. Asta vreau sa fac, sa gasesc puterea sa rup aceasta relatie. De aceea doresc sa cunosc parerea celor care au un cuvant de spus , a celor care au trecut prin ceva asemanator.



Desi n-am fost niciodata casatorita,am avut cateva iubiri,mai mari sau mai mici,si eu am luptat ptr.totul sau nimic,si de obicei m-am ales cu nimic.Daca reusesti sa te multumesti cu bucatele,s-ar putea sa ai totul,destul de greu,chiar utopic de obtinut,iar cand il obtinem deja am facut atatea compromisuri unilaterale incat iubirea e ucisa.Daca ar fi din ambele parti aceste compromisuri,probabil ca rezultatul ar fi totul,intr-o deplina iubire si armonie,dar ptr asta trebuie discutie deschisa,si multa sinceritate fata de celalat si de voi insiva.Daca se fuge de aceste discutii cel ce o face se minte singur si il minte si pe celalat.Dar cel putin cel ce e deschis discutiei,va sti ca a incercat totul,si va fi mai inpacat cand se va uita in urma.
Iubire adevarata poate fii..Daca barbatul si femeia au principiii solide..Si nu se iau dupa intrigele soi rautatile oamenilor care mor de invidie si vor sa strice relatiile la cei care sunt fericiti....Dar daca sunt principiii intr-o relatie si incredere posibil sa existe iubire si incredere reciproca...Ca barbatul sa nu insele femeia si femeia sa nu insele barbatul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Mai 2010 17:30
Iubire adevarata poate fii..Daca barbatul si femeia au principiii solide..Si nu se iau dupa intrigele soi rautatile oamenilor care mor de invidie si vor sa strice relatiile la cei care sunt fericiti....Dar daca sunt principiii intr-o relatie si incredere posibil sa existe iubire si incredere reciproca...Ca barbatul sa nu insele femeia si femeia sa nu insele barbatul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Mai 2010 17:31
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-04 16:10:26 Pai mergi si tu la biserica..Rogate din inima...Ca Dumnezeu sa te ajute sa iti dea o solutie...Pt ca la Dumnezeu totul este posibil

m-am trezit si eu....draga mea, crezi ca dumnezeu nu are alta treaba decat asta? sunt atatia oameni care au nevoie de el...
sigmir
Postat pe 13 Mai 2010 06:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eUniversum- un Site pentru ajutorul tau! 9 De la: elisabeta_boia 21 Septembrie 2011 21:48
Fetele bune nu au noroc 37 De la: garbo253072 6 Decembrie 2011 14:24
buna 45 De la: tutankhamon 12 Iunie 2009 23:40
A doua casatorie 56 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:38
unsfat 8 De la: anastasya 25 Septembrie 2010 18:52
Setari Cookie-uri