diferente de varsta

fleurdelis
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:26
nelly05
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:26
radem in cor
nelly05
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:27
eu zic k dc stai sa e gandesti bine...nu are nimiiic

nici sex, nici varsta si nici MARGINI!
fleurdelis
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:27
Buna

Am 39 ani si de cinci ani sunt divortata, divort in urma caruia am ramas cu o mandrete de baiat. Dupa divort nu am mai putut suporta nu numai sa am o relatie cu cineva, ci simpla prezenta a unei persoane de sex masculin.... si asta pentru ca dezamagirea a fost mare.... casatorie din dragoste, sacrificii, etc. Dupa trei ani am cunoscut un coleg de serviciu care a inceput sa ma curteze. L-am respins permanent, mai ales ca nu sunt de acord cu relatii la serviciu, insa nu a renuntat. Orice refuz il ambitiona mai mult. Ne-am intalnit intamplator de cateva ori, si asa am aflat ca e cu 14 ani mai tanar ca mine. Asta a intarit convingerea mea ca nu trebuie sa mi-l apropii prea mult. A avut o vointa de fier. Mi-a demonstrat fara sa stie, ca e ceea ce mi-am dorit intotdeauna la un barbat...tandru, atent, iar faptul ca a fost permanent inconjurat de persoane mature l-a determinat sa aiba o gandire matura. Cand i-am spus ca nu putem avea o relatie din cauza diferentei de varsta si ca nu va merge, m-a intrebat:" si daca-ti gasesti pe cineva mai mare ca tine, asa cum spui ca e normal, cine-ti garanteaza ca relatia va merge?!? In plus cine standardizeaza normalitatea?...defineste-o!" Atunci am realizat ca avea dreptate. Nimeni nu poate garanta ca o relatie va merge. Important e sa fii constient ca intr-o buna zi se poate sfarsi totul, indiferent de diferenta de varsta, important e sa nu fim dependenti de acea relatie. Important e ca atunci cand se va sfarsi sa avem taria sa ne amintim de lucrurile frumoase care s-au intamplat. E dureros ca de multe ori persoane casatorite nu pot avea atat de multe amintiri frumoase si nu se pot considera implinite. Au trecut doi ani de cand suntem impreuna si ne iubim si ne respectam ca la inceput. Simt ca suntem o familie prin conexiunea dintre noi si nu printr-un act, o obligatie. Fiecare zi e o lupta pentru a ne face sa ne simtim cat mai bine unul cu celalalt. Sincer va doresc si voua ca cel putin odata in viata sa traiti implinirea pe care o traiesc eu acum. Si chiar de-ar fi sa se rupa acest lant vreodata, nu-mi va parea rau ca am cunoscut o astfel de persoana. Dar atentie; nu va entuziasmati la inceput, ca nu veti mai judeca cu mintea, ci cu inima ....si e posibil sa gresiti!
garbo104146
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:28
Nu inteleg de ce femeile se discrimineaza singure si isi fac atitea probleme ca iubesc un barbat cu 1 an... 2...5... sau 10 ani mai tinar??? Barbatii nu au astfel de complexe, ei se pot casatori cu femei care le pot fi nepoate... sau stranepoate chiar (vezi Hugh Heffer de 80 de anisori, insurat cu una de 20....sau mai pe la noi Irinel Columbeanu si cu Monica) Asa ca, draga mea... curaj! Nu te mai complexa atita
garbo114280
Postat pe 25 Aprilie 2010 22:30
iarasi va spun ca in dragoste virsta nu conteaza. ce daca e mai tinar. nu te simti iubita, respectata , ocrotita in prezenta lui ? spune-mi ca nu este asa. ca nu te cred . unii barbati se nasc "maturi " altii copilaresc si la 50 de ani , asa ca nu conteaza virsta . daca doresti sa fii impreuna cu el mult timp nu lasa prejudecatile sa -ti invadeze mintea . da-le deoparte si mergi inainte.lupta si nu o sa-ti para rau.
inderagostita
Postat pe 26 Aprilie 2010 08:05
Buna,
Si eu am zvut o relatie cu un baiat mai tanar decat mine..eu 27 el 21..2 ani a durat relatia..am trecut prim multe bune si rele adunate..Insa orgoliul lui..incapatanarea..nu l-au lasat sa se modeleze dupa mine..am lasat in relatia asta cat nu am lasat in altele..nu regret..poate doar ca nu a fost sa fie..Iti trebuie foarte multa rabdare!
sweetsweet
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:05
ai dreptate cu rabdarea .la noi difera mediile in care ne invirtim- eu lucrez 8 ore, el are un progam unde la orice moment poate apare o urgenta si nu ne putem intilni la orele stabilite .mi-am educat f. mult rabdarea . dar asta numai pentru pentru ca il iubesc si nu vreau sa ne despartim .
inderagostita
Postat pe 26 Aprilie 2010 19:54
De ce oare genul asta de prejudecati inca functioneaza la noi?????Lipim etichete si stabilim reguli....Pana la urma...detinul e destin...
garbo094906
Postat pe 26 Aprilie 2010 20:02
femeia trebuie sa fie obligatoriu mai mica decat barbatul ,el poate sa fie mai mare si cu 30 de ani .
garbo065383
Postat pe 27 Aprilie 2010 00:58
ca sa vezi...da, el poate sa aibe si burta , sa fie si batran ..dar lasa ca merge si asa... mdeaaaaaa.....asta in opinia unora cand banii pot compensa anii in plus..
reyya
Postat pe 27 Aprilie 2010 01:06
De la: garbo065383, la data 2010-04-27 00:58:24femeia trebuie sa fie obligatoriu mai mica decat barbatul ,el poate sa fie mai mare si cu 30 de ani .





deci se decreteaza?caci 'obligatoriu'inseamna si legal uneori.si de ce neaparat cu 30 de ani mai mare el?eu vreau unul bogat ,batran ,cu zile putine.haaaaaaaaaaaaa.fara rude,fara mostenitori si cu testamentul gata parafat.,pt mine,iubita lui sotie.poate sa fie si matusalemic.castel,camere separate,mai departe astept sa devin sotia" indurerata'...OBLIGATORIUUUU!

P.S-asteptare cat mai scurta!Alexandra.
alexxandra
Postat pe 27 Aprilie 2010 04:43
De la: garbo065383, la data 2010-04-27 00:58:24femeia trebuie sa fie obligatoriu mai mica decat barbatul ,el poate sa fie mai mare si cu 30 de ani .
...da.si cu 30 de vile,30 de milioane de euro,30 masini,30 de zile de trait.....
estela
Postat pe 27 Aprilie 2010 05:23
estela??
ce-i cu ideile astea di bini la ora asta matinala?
shini mi te-o suparat??
LILO
Postat pe 27 Aprilie 2010 05:28
IDEI BUNE,NU? ca in dragoste tot nu avusi noroc.
estela
Postat pe 27 Aprilie 2010 05:31
hm...da di ce 30
ii cifra magica? "studiem" numerologia??
LILO
Postat pe 27 Aprilie 2010 05:33
nu.studiam ce zicea fatuca aaia cu barbatul care poate fi mai mare si cu 30 de ani,asa ca am ramas blocata la cifra 30
estela
Postat pe 27 Aprilie 2010 05:37
aham...interesant...
LILO
Postat pe 27 Aprilie 2010 05:44
De la: inderagostita, la data 2010-04-23 20:54:31mai terminati cu diferenta de virsta ! cind iubesti nu exista asa ceva!ce conteaza ? iubitul meu este cu 15 ani mai tinar decit mine. si cind suntem impreuna sint cu ceva mai tinara decit el. este foarte matur pentru virsta lui.nu conteaza decit ca ne iubim .traiesc cu el de ceva timp ce nu am trait in 20 de ani de casnicie.si nu regret nici un moment ceea ce fac.

felicitari !! pot sa te intreb ce inseamna? asta pentru ca eu am 44 de ani si...am trait 8 ani cu un barbat mai tanar ca mine cu 9 ani,a mers super , ne iubeam, nu conta varsta, nu conta ce spune mama tata,copii nostri, asta pana in ziua cand, tolerantza mea si... rabdarea de care vorbesti tu, s-a dovedit a fi, de prost augur, dupa 7 ani, a inceput sa umble ....si eu i-am lasat libertate si am avut rabdare, nu de alta dar...aveam oroare de ridicol , sa spuna ca sunt disperata si geloasa, ca sunt mai mare ca el, si asa a inceput calvarul,acum suntem si nu suntem impreuna,de ceva zile a plecat in strainatate la munca:D .....
deci asa cum spunea cineva aici traieste clipa nu o irosi gandindu-te ca e mai tanar,fa-tzi viata frumoasa,in nici o relatie nu e sigurantza.
daca ar fi sa o iau de la capat acelasi lucru l-as face, nu regret nimic, cu toate ca sufar cumplit:(
deci...in concluzie....traitzi,iubitzi,fara sa va facetzi sperantze ca va fi vesnic si fara sa va facetzi iluzii ca va fi pana moartea va v-a despartzi si....atunci vetzi fi fericite!!!!
Nicool
Postat pe 27 Aprilie 2010 07:33
de acord Estela,
alexxandra
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:08
Nicole,despre asta e vb,sa traim clipa!insa daca citesti mai sus,cineva spune ca barbatul trebuie sa fie OBLIGATORIU,cu 30 de ani mai mare decat femeia,nu mai mic. haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,ce gluma proasta!
alexxandra
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:15
De la: garbo065383, la data 2010-04-27 00:58:24femeia trebuie sa fie obligatoriu mai mica decat barbatul ,el poate sa fie mai mare si cu 30 de ani .





ACEASTA E O GLUMA?
alexxandra
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:18
asa bre 383....si neaparat insurat.....ca altfel n-are farmec
eladaela
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:22
De la: Alexxandra, la data 2010-04-27 08:15:12Nicole,despre asta e vb,sa traim clipa!insa daca citesti mai sus,cineva spune ca barbatul trebuie sa fie OBLIGATORIU,cu 30 de ani mai mare decat femeia,nu mai mic. haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,ce gluma proasta!

nu stiu daca e o gluma...dar eu am trait 18 ani cu un barbat mai mare ca mine cu 12 ani,am facut impreuna doi copii minunatzi si....s-a terminat incet, incet, pe nesimtzite ne-am racit ...baututra bat-o vina.Am divortzat, dupa trei ani de singuratate....am avut un curaj nebun ( nu stiu, de unde a venit ,pentru ca eu sunt un rac, plangacios, timid si...un pic prostutz:D) am intrat in relatzia de care Va spuneam....deci.... pot spune de la o extrema la alta:D
NU ESTE O REGULA!!!!!
ce-a care spune ca obligat barbatul trebuie sa fie mai mare.....sa ma ierte dar greseste....in dragoste nu exista:TREBUIE!!!!
Nicool
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:24
buna eu am 32 de ani iar prietenul meu 24 sunt impreuna cu el de aproape un an si sunt foarte fericita,,,,eu din prima casatorie am si un baiat de 10 ani dar nu asta conteaza si intelegere dragosta nu are varsta
garbo092450
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:38
De la: delia_diana, la data 2010-04-08 02:02:30Buna,
In sfarsit a venit si soarele pe strada mea...asa imi zicea o prietena dupa o relatie care s-a terminat de ceva timp am prins si eu curaj sa accept o invitatie la o cafea.
A fost frumos, am ras am povestit, apoi a mai urmat o iesire in oras, apoi inca una si tot asa... insa la ultima noastra discutie surpriza EL are 25 de ani iar eu 32...e matur imi place baiatul, dar totusi cand ma gandesc ca el cand s-a nascut eu deja stiam sa scriu si sa citesc Dupa ce am aflat varsta lui parca simt nevoia sa il protejez, am observat ca ma comport altfel cu el decat cu ceilalti barbati de varsta mea...
Voi ce parere aveti, merita o sansa relatia asta?
Sau sa o las sa ramana la stadiul de amicitie?
Multumesc...


Orice relatie merita o sansa si orice persoana merita sa incerce.
Intotdeauna vedem cum debuteaza o relatie, niciodata nu stim in ce se transforma. Omul e matur nu datorita varstei, e matur, cinstit, responsabil datorita educatiei, auto-educatiei, bunului simt si caracterului. E foarte important sa stii ce-ti doresti tu si ce doreste el. Si dupa ce stiti asta sa tratati cu seriozitate si respect propriile voastre dorinte precum si dorinta partenerului. Ai tot dreptul sa te razgandesti daca nu o sa rezonezi cu ceea ce o astfel de relatie iti va aduce. Te pup si bafta!
P.S.-nu fii mamoasa, fii autentica, fii tu...
garbo_carmen
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:19
Buna Delia. Eu ma numesc Eliza...ce povestesti tu eu am trait si din relatie a iesit si un copil superb., dar diferenta de varsta m'a lasat singura acum cu un copil.
garbo084622
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:21
Buna Delia. Eu ma numesc Eliza...ce povestesti tu eu am trait si din relatie a iesit si un copil superb., dar diferenta de varsta m'a lasat singura acum cu un copil.
garbo084622
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:21
Am revenit...va multumesc pentru pareri si sfaturi, mi-am ascultat inima si pot spune ca am acum o relatie frumoasa...plimbari pana tarziu in noapte, nebunii adolescentine, e frumos tarim o dragoste intensa...traim clipa si atat, fara planuri marete si suntem foarte fericiti...ce va fi, va fi.
delia_diana
Postat pe 27 Aprilie 2010 11:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parerea voastra conteaza 6 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:44
cum ma chema 17 De la: elodia 24 Aprilie 2010 18:19
Nu stiu ce sa fac, n"am puterea sa merg mai departe ... astept un sfat de suflet 265 De la: fleurdelis 29 Martie 2010 19:37
Remedii impotriva caderii parului! 35 De la: Mastrokosta 21 Decembrie 2019 17:09
Diferenta de varsta conteaza asa mult??? 42 De la: AMELYY 23 Iulie 2010 22:07
Setari Cookie-uri