diferente de varsta

De la: delia_diana, la data 2010-04-08 02:02:30Buna,
In sfarsit a venit si soarele pe strada mea...asa imi zicea o prietena dupa o relatie care s-a terminat de ceva timp am prins si eu curaj sa accept o invitatie la o cafea.
A fost frumos, am ras am povestit, apoi a mai urmat o iesire in oras, apoi inca una si tot asa... insa la ultima noastra discutie surpriza EL are 25 de ani iar eu 32...e matur imi place baiatul, dar totusi cand ma gandesc ca el cand s-a nascut eu deja stiam sa scriu si sa citesc Dupa ce am aflat varsta lui parca simt nevoia sa il protejez, am observat ca ma comport altfel cu el decat cu ceilalti barbati de varsta mea...
Voi ce parere aveti, merita o sansa relatia asta?
Sau sa o las sa ramana la stadiul de amicitie?
Multumesc...




Tu ce simti cand esti cu el???

Te simti protejata, respectata???


Sau simti nevoia sa fii sora lui cea mare cu multe sfaturi??? Si dorinta de a-l proteja???


Frumusetea este trecatoare... Doar comunicarea poate fi de durata.

Poate te repezi intro relatie cand de abia ai inchis o usa???

Accepta-l doar de prieten pentru moment si vezi cum evolueaza, cum te trateaza..
anca_53
Postat pe 27 Aprilie 2010 11:37
ancutza...la ce faci reclama?????????????
nazirra
Postat pe 27 Aprilie 2010 11:45
zambila
Postat pe 27 Aprilie 2010 11:47
unde scrie asta ? daca ati place si esti placuta de un barbat mai mic decit tine ce-i spui inimii ? nu te indragosti ca este mai tinar decit mine !!!!!!!!. nu ? ia incearca si vezi cum este .crezi ca reusesti ??
inderagostita
Postat pe 27 Aprilie 2010 12:35
importanta este intelegerea ,comunicarea si sinceritatea unul fata de celalaltdiferenta devarsta nu este mare, eu sunt casatorita de 15 ani iar sotul meu este mai mic cu 5 ani si avem si un baiat de 13 ani,lasagurile rele si da curs relatiei.........
garbo106664
Postat pe 27 Aprilie 2010 13:52
pana la urma , fiecare cu gusturile lui....
dragoste sa fie ...........
jeanette40
Postat pe 27 Aprilie 2010 14:15
fetelor o relatie este uica in felul ei...nu va mai luati dupa reguli si dupa gura lumii k ei vorbesc tot timpul..totii suntem uici in felul nostru numai tu poti sa iei deizia asta nu conteaza parerea celor din jur daca te face fericit el ...de ce nu?merita sa incerci..nu conteaza cat o sa dureze..chiar daca o suferi dupa aceea..in urma se lasa niste amintiri frumoase..dar nu uita sa fii cu capul pe umerii..diferenta de varsta??...nu cred in asa ceva..vam pupat si fiti fericite k meritam
mademoiselle_berry
Postat pe 27 Aprilie 2010 14:49
si eu am 18 si el 30...e foarte gelos si vrea sa fac numai ce zike el...a zis k vrea sa ne casatorim crede-ti ca merita ???
oananebunatik
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:01
nu te gandi la casatorie de acum...vezi de tineretea ta....dupa 25 sa te gandesti...dupa....
marianela
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:16
De la: oananebunatik, la data 2010-04-27 15:01:03si eu am 18 si el 30...e foarte gelos si vrea sa fac numai ce zike el...a zis k vrea sa ne casatorim crede-ti ca merita ???

mai " copilareste" ....., apoi daca e gelos , nu faci nimic cu el
nu crede ca-l poti schimba , decat cu altul
jeanette40
Postat pe 27 Aprilie 2010 17:00
De la: oananebunatik, la data 2010-04-27 15:01:03si eu am 18 si el 30...e foarte gelos si vrea sa fac numai ce zike el...a zis k vrea sa ne casatorim crede-ti ca merita ???
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU....mai asteapta sa fii sigura de pasul ce vrei sa/l faci si atat mai mult cu cat este gelos si mai e si ss-ist
gmpa
Postat pe 27 Aprilie 2010 17:47
Daca simti ca iti iti place cu adevarat mergi mai departe caci nu vei regreta!!!!Si eu am 32 de ani si sotul meu are 26.Suntem impreuna de 6 ani si casatoriti de 3 si ne iubim ca in prima zi. la inceput nu a stiut ca sunt mai mare dar acest lucru nu a fost un impediment...dimpotriva...din experienta iti spun ca functioneaza o relatie de acest gen!!!
Multa bafta si sa speram ca va eti iubi mult!
Mihaela
garbo099982
Postat pe 27 Aprilie 2010 21:01
De la: delia_diana, la data 2010-04-27 11:01:07Am revenit...va multumesc pentru pareri si sfaturi, mi-am ascultat inima si pot spune ca am acum o relatie frumoasa...plimbari pana tarziu in noapte, nebunii adolescentine, e frumos tarim o dragoste intensa...traim clipa si atat, fara planuri marete si suntem foarte fericiti...ce va fi, va fi.

felicitari delia!!!!:*:*
sa fii fericita, si...nu uita nu gandi prea mult:) lasa te purtata de ceea ce simtzi:)
si totul va fi ok!
atat cat va fi, poate fi o vesnicie poate fi mai putzin dar nu conteaza, bucurate...fi fericita:*
Nicool
Postat pe 27 Aprilie 2010 21:25
De la: garbo065383, la data 2010-04-27 00:58:24femeia trebuie sa fie obligatoriu mai mica decat barbatul ,el poate sa fie mai mare si cu 30 de ani .


da 383, ca sa vezi...ma gandeam ce partide nebune de amor poti sa incinci cu ala cu 30 de ani mai in varsta decat tine...cam cum sta treaba..daca ai asa pe la 30 si putin sa-ti iei unu de 60-65...te rogi la Dumnezeu ( cu conditia sa crezi in el) sa nu dea coltu" in timpul unei partide mai ,,hard " de amor...sau il iei la munte si-l rogi mult sa reziste pe traseele montane.. sau daca ai chef de ceva distractie ..tu te intalnesti cu amicii de seama ta si el ramane acasa ca-i obosit probabil..Mda..e cam cosmar scenariul, doar daca banii compenseaza in ecuatie ..dar nici macar asa , e ca-n piesa aia pe care o canta ASIA , ,,tu ai anii..eu am banii" Mey,ce sa zic..eu as prefera sa fac eu banii decat ca iubitul meu sa fie mai mare decat taica-miu dar nah...chestie de gust..succes doritoarelor! :-) Eu nu ma bag :-)
reyya
Postat pe 28 Aprilie 2010 02:11
De la: nazirra, la data 2010-04-27 11:45:04ancutza...la ce faci reclama?????????????




Eu nu faca reclama!!!!!
Este ceva in neregula
Dar este haioasa as spune...


O zi buna Nazirra
anca_53
Postat pe 28 Aprilie 2010 17:46
Din pacate, mentalitatea noastra a romanilor este de a judeca oamenii dupa varsta. In definitiv nu iubesti o persoana cu buletinul la vedere. Viata e atat de scurta incat nu merita sa judecam dragostea dupa criterii legate de varsta, avere sau altele de felul asta. Eu consider ca iubirea adevarata este cea care conteaza. Eu consider ca respectul din cuplu conteaza. Eu consider ca a comunica bine cu partenerul tau conteaza. Eu consider ca atata timp cat nu faci rau celorlalti viata ta e numai a ta iar parerea celor din jur nu conteaza. Iubeste cu adevarat, nu face compromisuri si vei fi fericita.Fii fericita pentru ce ai in prezent si lasa viitorul sa devina prezent.In definitiv, dragostea nu este garantata la nici o varsta. Lasa lucrurile sa curga de la sine si traieste-ti viata... ai numai una.
Anilus
Postat pe 29 Aprilie 2010 10:13
De la: garbo114887, la data 2010-04-29 10:13:01Din pacate, mentalitatea noastra a romanilor este de a judeca oamenii dupa varsta. In definitiv nu iubesti o persoana cu buletinul la vedere. Viata e atat de scurta incat nu merita sa judecam dragostea dupa criterii legate de varsta, avere sau altele de felul asta. Eu consider ca iubirea adevarata este cea care conteaza. Eu consider ca respectul din cuplu conteaza. Eu consider ca a comunica bine cu partenerul tau conteaza. Eu consider ca atata timp cat nu faci rau celorlalti viata ta e numai a ta iar parerea celor din jur nu conteaza. Iubeste cu adevarat, nu face compromisuri si vei fi fericita.Fii fericita pentru ce ai in prezent si lasa viitorul sa devina prezent.In definitiv, dragostea nu este garantata la nici o varsta. Lasa lucrurile sa curga de la sine si traieste-ti viata... ai numai una.



INCERTITUDINE???

Pierdere de timp. Energie consumata in zadar.
Asa gandesc eu.
anca_53
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:31
Nu stiu ce sfat sa iti dau tie, dar iti pot spune despre mine. Viitorul meu sot are aproape 8 ani mai putin decat mine. Ma iubeste. Niciodata nu am facut "fuss" pe subiectul diferenta de varsta, eu una nici macar probleme nu mi-am facut. Si nici n-o sa-mi fac vreodata, e ultimul lucru la care ma gandesc. Sau la care se gandeste el.
Opal
Postat pe 29 Aprilie 2010 21:34
referitor la povestea ta seamana perfect cu a mea, numai ca difrenta de varsta intre mine si el e mai mare decat a ta de el,cu 11 ani sunt eu decat el si vreau sa spun ca dupa 2 ani de amicitie neam casatorit,ne intelegem super bine depinde de caracterul lui daca realizeaza cat suflet pui pt relatia voastra si daca dovedeste ca te iubeste nu ignora situatia, parerea mea e sal tii ca amic un timp, depinte ce vechime avati in amicitie
dananistor
Postat pe 30 Aprilie 2010 09:41
Nici o viata nu seamana una cu alta, nici viata traita de mine nu seamana cu cea traita de tine, fiecare are propriul destin si traieste cum vrea. Dar lasati prejudecatile ca nu traiti 7 vieti. Iubiti tot ce va face fericit/i/te caci doar fericirea va poate salva de la nebunie. Important este ca tot ceea ce iubiti sa o faceti cu discernamant, deci profitati atunci cand este momentul.Nebunia ne pandeste la tot pasul, iar dragostea o insoteste pentru a ne proteja. Pupici si pentru cei mari si pentru cei mici.(dar majori)
miknek2000
Postat pe 30 Aprilie 2010 11:30
diferenta de varsta chiar nu conteaza.ti-o zic din proprie experienta pentru ca si eu acum traiesc cam acelasi lucri.Dar nu ma gandesc la varsta,pana la urma conteaza ceea ce simtim si ratiunea fiecaruia, si nu in ultimul rand fericirea.Daca sunteti fericiti si impliniti asa cum sunteti, continuati relatia.O sa vezi ca nu o sa iti para rau:)
purposed_only
Postat pe 30 Aprilie 2010 22:23
bv fetele,vedeti ca se poate?ce atata incorsetare.traiti-va fericirea la maxim.principiile au fost odata ca-n povesti si nu au adus prea multi feromoni.,atatea endorfine.
alexxandra
Postat pe 1 Mai 2010 13:28
cand ne-am cunoscut el avea 22 iar eu 29.eu credeam ca el are 30 si el credea ca eu am 25 .suntem impreuna de 10 ani si avem 2 copii.nu stiu ce va fi mai tarziu,nu exista retete. la noi inca nu se vede diferenta de varsta,iar peste 10 ani asta s-ar putea sa nu mai conteze. ce ziceti?
garbo101988
Postat pe 2 Mai 2010 00:11
Povestea mea seamana dintr-un anumit punct de vedere cu a ta . Am cunoscut un barbat necasatorit care este cu 15 ani mai mic decat mine. Am avut o relatie de amicitie cu el 2 ani si jumatate, eu il iubeam ca pe un prieten iar el era indragostit de mine.Nu am aflat asta decat dupa ce relatia noastra a trecut pe un alt plan.Mi-a declarat intr-o zi ca ma iubeste... La inceput am ramas muta. Nu stiam cum sa reactionez.Apoi mi-am dat si eu seama ca intre noi e ceva mai mult decat prietenie. Acum pot sa-ti spun a lucrurile s-au complicat. Ne iubim din ce in ce mai mult. Suntem intr-o mare incurcatura. Eu sunt casatorita iar el in prag de casatorie.El nu-si iubeste viitoarea sotie iar eu nu-mi mai iubesc sotul. Amandoi avem un respect fata de partenerul nostru de acasa, si nu ne dorim sa-i ranim, Suntem constienti ca nu putem fii impreuna, datorita diferentei de varsta care este atat de mare, dar nici nu avem puterea de a ne desparti. Dragostea tampeste.Nu stiu cum se va termina. Suferim foarte mult. Suntem gelosi amandoi, ne certam prosteste dar de fiecare data ne cautam unul pe celalalt. Desi lucram impreuna si ne vedem zilnic la serviciu, nu trece o zi fara sa vorbim la telefon si seara.. La voi cum este??????
Anilus
Postat pe 2 Mai 2010 07:52
buna fetelor...la 25 de am am cunoscut un tanar de 18 an i si in ciuda prejudecatilor "e prea tanar, e un copil" m-am trezit indragostindu-ma la randul meu de el...partintii lui nu au avut nimic impotriva mea si m-au acceptat in mod normal...mi-a oferit clipe minunate incarcate de tineretea si inocenta varstei, in timp ce si el a gasit alaturi de mine cai de a se maturiza...eram pe aceesi lungime de unda din orice privinta...visa un viitor impreuna, dar eu, in ciuda sentimentelor, l-am batut mereu la cap sa isi fac un viitor alaturi de cineva de varsta lui....a plecat din tara, a trecut prin multe incercari care l-au maturizat mai multe decit pe mine in toti acesti 20 de ani care au trecut de atunci...acum e casatorit, are un copil, si de cate ori ne intalnim intimplator vad in ochii lui ca nu m-a iertat pentru ca am renunat la el...viata mi-a oferit de multe ori alte ocazii de a intani barbati mai tineri, si mereu am refuzat cu aceeasi idee, ce va fi, eu sint mai mare...acum la varsta mea am un prieten de 25 ani...imi veti spune ca nu e decat o legatura fizica...si va raspund...si ce daca?...suntem unul alturi de celalalt, bucurandu-ne unul de altul...atat cat va fi...are mai multa intelegere pentru problemele mele dect barbatii de varsta mea care vor sa traiasca ca trantorii pe banii mei...imi veti spune poate ca are interesul sa fie atent...poate...nu imi cere decat putina atentie, putin din timpul meu...nimic nu dureaza o viata...nu varsta e importanta...nimeni nu poate garanta ca un om de varsta potrivita inseamna si o relatie reusita.nimeni nu are dreptul sa judece pe cineva pentru ca nimeni nu stie ce va avea viata de oferit fiecaruia.niciodata sa nu spui niciodata.....
dunare
Postat pe 2 Mai 2010 08:08
merita' sunt femei care au iubiti cu 15 ani mai mici decat ele si se inteleg de minune
salvyna_g
Postat pe 2 Mai 2010 14:01
Va multumesc din suflet pentru sfaturi si pentru experientele voastre de viata impartasite cu mine, sincer m-au ajutat foarte mult...si cum ma bazez pe voi vreau sa ma mai ajutati inca o data cu ceva.
Urmeaza intalnirea cu parintii nostrii...deja ai mei il cunosc am fost ieri la ei, bine nu l-am prezentat ca iubitul meu, dar si-au dat seama...insa partea ce mai grea abia acum urmeaza...intalnirea mea cu parintii lui. Mama lui e o femeie foarte posesiva si protectoare... asa ca nu ma vad sa ies foarte bine din toata aceasta situatie...
Imi dati o mana de ajutor?!
Multumesc mult...
delia_diana
Postat pe 2 Mai 2010 21:33
comporta-te natural..si o sa fie cel mai bine..in plus ai grija sa nu abordati subiecte mai sensibile..dar trebuie sa vb si cu dl tau in legatura cu parintii lui, ca sa vezi,mai degraba sa iti expuna el ceea ce gandesc ai lui,ce conceptie asupra vietii au acestia..cam asta ar fi..dar trebuie neaparat sa stai chill..totul va fi ok:)
purposed_only
Postat pe 2 Mai 2010 21:54
nu cred ca are viitor relatia aceasta el tanar ea batrana ..poveste rar auzita
oly25
Postat pe 2 Mai 2010 21:57
dar totusi..dragostea nu are varsta..
purposed_only
Postat pe 2 Mai 2010 22:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac?e doar o faza sau nu o mearga? 25 De la: bulish 14 Martie 2013 17:14
urgent!!!!!!! va roggg mult 7 De la: vuvuzela 4 Februarie 2011 19:42
Workshop: Crezi ca stii totul despre sex ? Cele 7 formule interne de practica ale Imparatului Galben 13 De la: KNIGHT_31 29 Septembrie 2010 13:50
compatibilitate 10 De la: garbo005402 11 Iulie 2009 16:20
Atunci cand unul din parteneri vrea sa il schimbe pe celalalt 212 De la: reyya 10 Decembrie 2009 17:41
Setari Cookie-uri