"tacerea nu-i de aur"

"Se spune c "tcerea e de aur". Sau "dac tceam, filosof rmneam".
Eu cred, ns, c sunt mai multe situaiile n care e nevoie de ruperea tcerii, de adresare direct, dect cele care cer discreie i fermoar la gur.

Cteva exemple: el i ea sunt certai, indiferent din vina cui, dar tac. De regul, celui care a greit i se impune tcerea, iar acesta nu tie ce se ntmpl. Poate c cel care a greit nu tie asta, poate e nevoie de discuii pentru a se lmuri lucrurile, pentru a nelege... Tcerea nu va rezolva niciodat nimic aici, din contra, va adnci distana creat.

Doi prieteni buni, n aceeai situaie - certai. Poate unul dintre ei a gafat, poate a spus sau a fcut ceva nepotrivit, dar cellalt, n loc s discute franc i cinstit ce nu i-a convenit, tace i nu dezleag lucrurile. Ce rezolv astfel?

La serviciu faci o greeal, dintr-un motiv sau altul, dar eful prefer s tac acuzator la adresa ta..., i turbezi atunci, nu tii ce s faci. Mai bine i-ar spune care e problema, ca s poi s o rezolvi.

Sau: un el iubete o ea, dar nu i spune nimic, tace. De unde s ghiceasc ea? i el sufer...

Sau: ntr-o pereche, ea are nite fantezii sexuale cu el, dar nu i le dezvluie i lui. Tace. Pi de unde s tie el, sracul, ce ar trebui s fac, dac nu discut nimeni cu el? :) Am i glumit un pic.

La ce e bun tcerea? Cui folosete?
"Ai de spus ceva n via / Spune-o cu curaj pe fa / De la tineree, pn` la btrneeee...", sunt versurile dintr-un moment umoristic cu Toma Caragiu, de pe vremuri (parc). mi plac.

De unde s tie cineva ce se petrece dac nu exist comunicare clar, dac nu i se spune despre ce e vorba?
Sau tcerea, "fierberea" celuilalt poate fi o modalitate de... pedepsire a celui ce a greit? Ori reprezint lipsa de curaj n a nvinui pe cellalt, demonstrnd astfel slbiciune?

Voi ce credei? Tcerea e de aur sau nu? "'




f interesant.am citit undeva,dar nu scrie postatorul.am postat si eu parerea mea.eu cred ca in ziua de azi
"tacearea nu-i de aur." si nici daca taci nu ramai filozof.multe s-au schimbat ,dar noi nu ne dam seama oare?pacat ca persoana care a scris nu si-a dat numele.de aceea am pus totul in ghilimele ce a postat el{ea).
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 05:54
tacerea e ca mierea!!!
andreea_n_c
Postat pe 25 Februarie 2010 09:17
immm immm
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 09:19

Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 09:21
ladyDY
Postat pe 25 Februarie 2010 09:50
aleho, situatia ta e un fel de cerc vicios
la redusele tale capacitati intelectuale si boala de care suferi, tacerea ar fi de aur, dar daca ai tacea, ai dovedi un crampei de intelepciune, ceea ce ar contrazice simptomele recunoscute ale zgubilitismului cronic.
sarmana de tine... continua sa bati campii, incepe vremea lucrarilor de primavara...
pik_nik
Postat pe 25 Februarie 2010 09:54
da...la unii da, ar fi de aur
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 10:13
De la: pik_nik, la data 2010-02-25 09:54:36aleho, situatia ta e un fel de cerc vicios
la redusele tale capacitati intelectuale si boala de care suferi, tacerea ar fi de aur, dar daca ai tacea, ai dovedi un crampei de intelepciune, ceea ce ar contrazice simptomele recunoscute ale zgubilitismului cronic.
sarmana de tine... continua sa bati campii, incepe vremea lucrarilor de primavara...

....nu shtiu dar...cred ca mesajul asta...mergea trimis in private....chiar nu cred ca tre sa stie tot poporu....ca xulescu user are o parere foarte proasta despre ygreculescu user...
andreea_n_c
Postat pe 25 Februarie 2010 10:19
ca daca intra oricine si citeste cam tot ce s/a postat pe aici....s/ar putea ca parerile ...depreciative...sa se cam inparta...intr/un asha mod ...in care s/ar putea sa il vizeze pe cel care a emis primul astfel de ...pareri!!
andreea_n_c
Postat pe 25 Februarie 2010 10:24
stai sa auzi despre zetulescu..
garbocatalyna
Postat pe 25 Februarie 2010 10:25
io-te unde era barfa satului si nu stiam....uite cum aflu despre icsulescu, igreculescu si zetulescu...multam fratilor...
tutankhamon
Postat pe 25 Februarie 2010 10:43
de unde concluziaa.....k pt cam 80% din cei de pe forumul asta..tacerea ar cam fi de aur este??
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 12:31
De la: fleurdelis, la data 2010-02-25 12:31:45de unde concluziaa.....k pt cam 80% din cei de pe forumul asta..tacerea ar cam fi de aur este??
corect spus fleur
yanya_charberet
Postat pe 25 Februarie 2010 12:59
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 13:01
Andreea ,cred ca mai tragic,este faptul ca se considera oameni maturi,cu studii,cu familie si copii.ma intreb ce parere ar avea copii despre ce scriu unii dintre maturi pe net.si mai avem pretentii la tanara generatie sa ne asculte ca parinti si ca profesori.ma intreb ce ii poate invata pe tineri,unul ca personajul la care faci referire ,care altceva nu e in stare sa scrie decat sa se adreseze altuia , care nu-i placut okilor lui(dar de fapt nu l-a vazut in viata lui),cu asemenea cv fara bun simt.
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 14:43
De la: fleurdelis, la data 2010-02-25 12:31:45de unde concluziaa.....k pt cam 80% din cei de pe forumul asta..tacerea ar cam fi de aur este??





cat de greu este sa intelegi esnta celor scrise la inceputul topicului?nu ma mira de ce poporul asta este in declin.ai vre-o sursa de statistica si ti-a dat ,cumva pronostic 80% sa mai puna mana pe carte ,sa mai iasa in lumea reala?vezi ca internetul nu e ce pare a fi.asa ca si in acest caz tacerea nu e de aur.intuitia ta pare mai mult de alama.sorry....mai vrei sa fi filozof?nu te mai lua dupa ixulescu si igreculescu.ce nu sunteti in stare sa aveti pareri proprii?
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 14:58
si cine zici ca a stabilit procentajul asta in dolari?
Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 15:01
De la: Celleste_, la data 2010-02-25 15:01:42si cine zici ca a stabilit procentajul asta in dolari?



corect ieri mi-am serbat ziua azi nu am dormit.deci oboseala incepe.sorry corectez acum 80%......ok .acum esti linistita in lumea virtuala?
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 15:08
foarte linistita, la fel ca si tine.
sau ai impresia ca in acest moment comunici cu mine prin telepatie?
Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 15:10
De la: Celleste_, la data 2010-02-25 15:10:37foarte linistita, la fel ca si tine.
sau ai impresia ca in acest moment comunici cu mine prin telepatie?




pot si asa ceva,dar nu azi.sunt prea obosita.nici nu pot dormi.beau lapte ,citesc cate ceva si mai tastez din cand in cand.
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 15:14
omnipotento, lasa teoria!
traiesti in spatiul virtual mai mult decat noi. dovada stau nenumaratele topice deschise de tine, la cele mai variate ore din zi.

Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 15:18
De la: Celleste_, la data 2010-02-25 15:18:03omnipotento, lasa teoria!
traiesti in spatiul virtual mai mult decat noi. dovada stau nenumaratele topice deschise de tine, la cele mai variate ore din zi.





ce copil esti,asta e munca mea,printre altele...topicele deschise au si ele un scop....orele variate fac parte din programul nostru de lucru....vin colegii si imi i-au locul,asa ca voi putea sa ma odihnesc.spre deosebire de voi eu am 570 topice+comentarii.voi aveti peste 4mii,deci cine tasteaza mai mult,mai pisic?

tu ai venit abia in anul 2010?
ma lasi?
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 15:30
asta e munca ta... cine crede o iota din ce spui tu, mai cezare?
ai uitat ca deunazi iti nastea nevasta?
ma lasi?!
Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 15:40
auzi cell, cica tu ai venit abea din 2010 ofofof
nelly05
Postat pe 25 Februarie 2010 15:42
De la: Celleste_, la data 2010-02-25 15:40:07asta e munca ta... cine crede o iota din ce spui tu, mai cezare?
ai uitat ca deunazi iti nastea nevasta?
ma lasi?!




daca ai sti ce meserie am ,nu te-ai fi grabit sa dai cu barda.dar mie putin imi pasa de ce spuneti sau ce credeti .de unde sti tu sigur,mai pisic care este genul meu?
pot fi si lady Gaga si Obama...pot fi tu ....oricine..
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 15:47
De la: nelly05, la data 2010-02-25 15:42:21auzi cell, cica tu ai venit abea din 2010 ofofof




vezi aici gresiti voi.veniti repede si dati cu barda fara sa cititi atent.pai acelasi lucru i-am zis si eu Cellestei,ca nu a venit in 2010.acum ce sa iti fac Nelly sa te trag de ciuf ca esti prea grabita sa faci rau cuiva,numai si prin vb?eu nu fac asta ci iti raspund frumos,altadata citeste mai atent.
alexxandra
Postat pe 25 Februarie 2010 15:54
da, hai trage-ma de ciuf
nelly05
Postat pe 25 Februarie 2010 15:57
aleho, cui ii pasa ce job ai tu, fetita? iti spun asa, pentru ca in contul asta porti fusta.
ideea e ca, atata vreme cat nu esti sincera, si incerci sa ne prostesti, nimeni nu te ia in serios, oricat te-ai zbate.

nelly, n-avem cu cine discuta.
ea se crede detinatoarea adevarului ei e absolut.
pe mine m-a plictiseste de moarte!


Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 16:04
ba-i de aur!
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:53
baaaaaaaaaaaaa...nu-i de aur
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
legile lui Murphy 1 De la: vuvuzela 28 Martie 2011 14:55
jocul vietii si cum sa-l joci 26 De la: Ciresica 4 Aprilie 2010 23:06
La multi ani 1 De la: Alexandra_Mihaita31_yahoo_com 31 Decembrie 2010 03:42
ce ati spune de un turism gastronomic? 14 De la: sicir 10 Februarie 2010 20:13
Redactia Garbo.ro va ureaza un 2018 bestial! 10 De la: Redactie_Garbo 1 Decembrie 2018 01:48
Setari Cookie-uri