De ce preotii nu vor sa se umileasca sa invete oamenii lucruri sincere,pt ca ceilalti ii necajesc pt ca nu au credinta

dar noi oamenii de rand cat trebuie sa ne umilim pt banii pe care ii castigam prin munca si suntem umiliti si cate trebuie sa mai induram.

si preotii nu vor sa ne invete de bine pt ca ii umilesc altii...
Ei vor bani mocca pe care noi ii castigam cu truda si munca..
noi oamenii de rand putem munci dar preotii nu pot..sa se umileasca pt banii lor..
pt ca banii se castiga prin truda si umilinta..

preotii vor bani pt minciuni pe care noi ii castigam prin munca si truda
ingerasulluptator
Postat pe 11 Iunie 2013 00:02
preotii nu te invata cum sa itti formezi un character..
nu te ajuta sa ai pace in familie prin corectitudine si bun simt.

ei incurajeaza la pacat barbatii ca ei au voie in altar femeile nu,sa fie supuse barbatilor adica bisericii ca sa le conduca ca pe oi sa nu isi educe copii in principia morale pe care nici macar preotii nu le au..

pt ca cersesc bani,,ca cica oamenii au bani ca merg la supermarchet ca au bani..Ei vor ca noi sa mancam de la gunoi,,,ca atunci ne cred ca o ducem rau si sa le dam lor bani ca si isi cumpere masini ultimul tip si noi sa meergem cu autobuzul pt ei zic ca noi suntem pacatosi si ei sunt ingeri pt ca poarta haine de preot..Cata excocherie si nesimtire din partea preotilor care vor sa ne fure banii nostril munciti.
ingerasulluptator
Postat pe 11 Iunie 2013 00:08
daca preotii nu lasa femeile sa fie preot si sa ii ajute sa isi formeze un character atunci nu merita sa le mai dam bani..
Eu una nu dau nici un ban la biseric sa ma ajute sa imi formez un carcater pt ca biserica pe mine nu m-a ajutat cu nimic decat sa imi cerseasca banii pe care eu ii castig cu truda si umilinta..

Si eu nu vor sa se umileasca pt ca cica ei sunt preoti si sunt barbate si poarta haine de preot ei nu trebuie sa fie cinstiti ei trebuie sa isi cumpere masini ultimul tip din banii pacatosilor asa cum ii numesc ei...pe care ii conduc ca pe ei si nu ii invata nimic cum sa devina mai buni..Ci ii fac doar sa se certe pt religie ca sa le distruga linistea sufl;eteasca...

biserica nu face nimic pt oameni doar ne fura banii castigati cu atata truda si umilinta
ingerasulluptator
Postat pe 11 Iunie 2013 00:15
De la: ingerasulluptator, la data 2013-06-11 00:15:06daca preotii nu lasa femeile sa fie preot si sa ii ajute sa isi formeze un character atunci nu merita sa le mai dam bani..
Eu una nu dau nici un ban la biserica pt ca nu a facut nimica sa ma ajute sa imi formez un carcater pt ca biserica pe mine nu m-a ajutat cu nimic decat sa imi cerseasca banii pe care eu ii castig cu truda si umilinta..
eu m-am ajutat singura,am citit dar biserica nu m-a ajutat.
Si eu nu vor sa se umileasca pt ca cica ei sunt preoti si sunt barbati si poarta haine de preot ei nu trebuie sa fie cinstiti ei trebuie sa isi cumpere masini ultimul tip din banii pacatosilor asa cum ii numesc ei...pe care ii conduc ca pe ei si nu ii invata nimic cum sa devina mai buni..Ci ii fac doar sa se certe pt religie ca sa le distruga linistea sufl;eteasca...

biserica nu face nimic pt oameni doar ne fura banii castigati cu atata truda si umilinta


apoi trebuie sa te spovedesti la ei sa te deschizi sufleteste ca ei sa te poata indruma gresit..

Apoi cand iti dau impartasanie iti dau sa o iei cu lingura cu acre o beau sute de oameni care unii pot fii bolnavi,,nu au nici macar bunul simt sa ia linguri de plastic ca imi dea sa beau dupa sute de oameni de aceea si exista atatea boli din cauza lor pt ca se transmit si pe cale bucala
ingerasulluptator
Postat pe 11 Iunie 2013 00:20
nu mi se pare igienic ce face biserica...Sa dai impartasanie la toata biserica cu aceasi lingura mi se pare scarbos cand ma gandesc sa iau cu lingura cu care au baut sute de oameni..
Ei nu au bani ca sa cumpere linguri de unica folosita sa dea la oameni pt ca ii strang ca sa isi cumpere masini ultimul tip si pe noi vor sa ne imbolnaveasca.

si nafura mucegaita dau am mancat eu odata la biserica a taiat painea mucegaita si ne-a data sa o mancam ca la porci ca noi suntem porcii lor pacatosi.
si ei sunt sfintii care trebuie sa le dam banii nostril munciti prin truda si umilinta,,,a sa isi cumpere masini ultimul tip si eneriasii sa mearga cu autobuzul si sa nu mai mearga in supermarchet sa isi cumpere de mancare mai bine sa caute la contanar si sa le dea la preoti care ei sunt cinstiti si ne ajuta sa evoluam spiritual..

sau mai degraba ei nu ne ajuta cu nimic pt ca ei sunt umiliti saracii dar eu trebuie sa muncesc sa ma umilesc sa castig un ban si sa le dau la preoti pt ca ma indruma gresitt ca le este frica sa nu fie umiliti
ingerasulluptator
Postat pe 11 Iunie 2013 00:27
asteptam si eu idei...darrrrrrrrrrrr
ingerasulluptator
Postat pe 11 Iunie 2013 22:43
Preoti nu se umilesc pentru a invata oamenii lucruri sincere,fiinca oameni ii considera nebuni,uite icoana este simbolica,dar in fiecare Altar este Isus,cand stai si te rogi,simntel pe Isus vui ca este langa tine simntei caldura comunica cu el,acum si eu o sa par nebuna,dar oameni ar trebui sa stie lucrul acesta mai ales femeile,incearca si o sa-mi dai dreptate.
getastanciu222222_yahooo_com
Postat pe 17 Iunie 2013 16:18
iete asa ca nu vor ei, na!
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2013 16:42
De la: getastanciu222222_yahooo_com, la data 2013-06-17 16:18:36Preoti nu se umilesc pentru a invata oamenii lucruri sincere,fiinca oameni ii considera nebuni,uite icoana este simbolica,dar in fiecare Altar este Isus,cand stai si te rogi,simntel pe Isus vui ca este langa tine simntei caldura comunica cu el,acum si eu o sa par nebuna,dar oameni ar trebui sa stie lucrul acesta mai ales femeile,incearca si o sa-mi dai dreptate.

pai preotii sunt platiti sa ajute oamenii sa evolueze spiritual..dar ei nu ii ajuta pe toti doar pe cei care vor ei pt ca sunt psihologi buni cred ca ei se razbuna pt ca si ei suporta rautati si din contra ca nu persevereaza sa se exteriorizeze fara sa se enerveze si sa reactioneze agresiv.
ei sunt platiti pt asta

ce conteaza daca unii oameni te umilesc
cat suntem noi umiliti la locul de munca si cate nu suportam pt niste bani
de ce preotii nu se umilesc ca doar si ei sunt platiti
eu

la munca esti platit sa te umilesti nu sa faci ce iti place,
noi nu putem evolua spiritual pt ca nu este nimeni care sa te ajute si este greu de unul singur
ingerasulluptator
Postat pe 22 Iunie 2013 21:43
De la: getastanciu222222_yahooo_com, la data 2013-06-17 16:18:36Preoti nu se umilesc pentru a invata oamenii lucruri sincere,fiinca oameni ii considera nebuni,uite icoana este simbolica,dar in fiecare Altar este Isus,cand stai si te rogi,simntel pe Isus vui ca este langa tine simntei caldura comunica cu el,acum si eu o sa par nebuna,dar oameni ar trebui sa stie lucrul acesta mai ales femeile,incearca si o sa-mi dai dreptate.

pai preotii sunt platiti sa ajute oamenii sa evolueze spiritual..dar ei nu ii ajuta pe toti doar pe cei care vor ei pt ca sunt psihologi buni cred ca ei se razbuna pt ca si ei suporta rautati si din contra ca nu persevereaza sa se exteriorizeze fara sa se enerveze si sa reactioneze agresiv.
ei sunt platiti pt asta

ce conteaza daca unii oameni te umilesc
cat suntem noi umiliti la locul de munca si cate nu suportam pt niste bani
de ce preotii nu se umilesc ca doar si ei sunt platiti
eu

la munca esti platit sa te umilesti nu sa faci ce iti place,
noi nu putem evolua spiritual pt ca nu este nimeni care sa te ajute si este greu de unul singur
ingerasulluptator
Postat pe 22 Iunie 2013 21:43
atunci cand preotul este sincer toti isi bat joc de el,dar el este platit pt asta asta este meseria lui

preotii ar trebui autoeduce sa nu reactionezi agresiv atunci cand cineva isi bate joc si este ironic ca sa fie stapanit si sa dea replici pe masura.
nu trebuie sa te enervezi atunci cand esti luat la misto,daca ei exerseaza cu stapanirea de sine ar putea replici pe masura si ar inchide gurile rele,dar pt ca se enerveaza ei devin vulnerabili si nu mai pot gandi bine.

la locul de munca nu poti face doar ce vrei tu,,,ci aceea ce trebuie si ce vor altii pt ca de aceea esti platit sa fii productive si preotul primeste bani destui


cum oamenii sa se apuce sa evolueze spiritual cand nu este nimeni care sa te sustina nici macar parintii tai

de aceea nici nu evoluam spiritual pt ca nu avem cine sa ne sustina


cum ar fii daca ar trebui sa inveti sa conduci o masina fara sa existe instructor care sa te invete.
ai reusi sa o conduci singur?

uite de aceea nu evoluam spiritual pt ca nu este nimeni care sa ne sustina

ingerasulluptator
Postat pe 22 Iunie 2013 21:53
Doamneeeeeeeee cata lume bolnava........LUMINEAZA-I DOAMNE
,MAICA DOMNULUI ROAGA-TE PT NOI TOTI
daca vreti femei in altare sau sa slujeasca in locul preotilor ,
mergeti acolo unde le da voie ,la alte religii ,biserica ortodoxa tine randuiala lasata de la inceputurile ei asa cum AU MOSTENIT-O ,NU POTI SA TE ABATI DE LA CUVANTUL EVANGHELIEI
DUPA CUM IL TAIE CAPUL PE FIECARE
Sa schimbe preotii randuiala in biserica dupa mintea fiecaruia
nu-i nimeni obligat sa mearga acolo unde nu-i pe placul lui
DUMNEZEU a lasat credinta libera ,cine vrea sa creada crede ,si respecta regulile respectivei religii
sau cine nu vrea sa creada nu crede
preotul nu trage pe nimeni de maneca si nu obliga pe nimeni sa creada si sa respecte biserica asa cum este ea cu regulile ei ,cu legile ei
dar nici nu poate sa vina cineva care habar nu are de credinta ortodoxa si sa introduca noi reguli dupa mintea fiecaruia
asa este asa o respect si inerc sa fac cum se cere in sf evanghelie ,la sfintele slujbe , sa ascult de sfaturile si indrumarile preotilor
nu am auzit de nici un preot sa dea invataturi si sfaturi din afara bisericii ,sa invete pe cineva eronat ,si chiar daca este platit pt a fi preot nu cred ca are dreptul cineva sa isi bata joc de ei sau sa ii umileasca .
Ce Doamne iarta-ma ,numai satana pune la incercare in modul asta ,ispiteste
Si nu sunt de acord ca la locul de munca esti platit pt a fi umilit
la locul de munca te duci pt a-ti castiga existenta ,si pt ca asa e lasat de DUMNEZEU sa ne castigam painea cea de toate zilele prin munca
nu prin umilinta ca doar nu suntem pe timpul sclavagismului sa suportam toate umilintele
sunt de acord ca se intampla si asa ceva ,dar nu trebuie sa plecam capul cand suntem umiliti ,numai pt ca suntem platiti ,suntem egali in fata lui DUMNEZEU chiar daca avem meserii diferite si o stare materiala deosebita unul de altul ....
Cotos_Maricica_1
Postat pe 23 Iunie 2013 15:14
NU NE OBLIGĂ NIMENI SĂ DĂM BANI PREOȚILOR.CINE VREA POATE SĂ DEA ,CINE NU VREA NU DĂ.Nu am văzut niciun preot să bage mâna în buzunarul cuiva. Dacă mergi la slujbă la biserică nu te obligă nimeni cât să stai ,cât să dai preotului.Se poate intra într-o biserică să te închini,să te rogi,să participi la o slujbă religioasă,poți face ce vrei .Numai persoana decide ce și cum referitor la viața creștină.Dar mai devreme sau mai târziu orice persoană care are un necaz la un moment dat, cu siguranță, îi va cere ajutorul lui DUMNEZEU.Avem la dispoziție atâtea cărți din care putem să ne documentăm ,să studiem cu adevărat,să găsim răspuns la întrebările care ne frământă ....Nu suntem noi în măsură să-i judecăm pe preoți ce fac,ei vor da socoteală în fața lui Dumnezeu. PREOȚIA este o TAINĂ,la fel ca și taina CUNUNIEI,BOTEZULUI,ETC.Sunt multe de spus la acest subiect .Numai bine și multă liniște sufletească(sufletul are nevoie de multe ,dacă pentru trup ne preocupăm să ne spălăm ,parfumăm,etc,pentru suflet ce facem?).Sigur vor fi voci care mă vor critica ,așa că ......
garbo203525
Postat pe 23 Iunie 2013 22:10
De la: garbo203525, la data 2013-06-23 22:10:04 NU NE OBLIGĂ NIMENI SĂ DĂM BANI PREOȚILOR.CINE VREA POATE SĂ DEA ,CINE NU VREA NU DĂ.Nu am văzut niciun preot să bage mâna în buzunarul cuiva. Dacă mergi la slujbă la biserică nu te obligă nimeni cât să stai ,cât să dai preotului.Se poate intra într-o biserică să te închini,să te rogi,să participi la o slujbă religioasă,poți face ce vrei .Numai persoana decide ce și cum referitor la viața creștină.Dar mai devreme sau mai târziu orice persoană care are un necaz la un moment dat, cu siguranță, îi va cere ajutorul lui DUMNEZEU.Avem la dispoziție atâtea cărți din care putem să ne documentăm ,să studiem cu adevărat,să găsim răspuns la întrebările care ne frământă ....Nu suntem noi în măsură să-i judecăm pe preoți ce fac,ei vor da socoteală în fața lui Dumnezeu. PREOȚIA este o TAINĂ,la fel ca și taina CUNUNIEI,BOTEZULUI,ETC.Sunt multe de spus la acest subiect .Numai bine și multă liniște sufletească(sufletul are nevoie de multe ,dacă pentru trup ne preocupăm să ne spălăm ,parfumăm,etc,pentru suflet ce facem?).Sigur vor fi voci care mă vor critica ,așa că ......
a judeca pe altii nu inseamna sa te razbuni pe ei,,sa le faci rau cum ar fii cum fac ei sa moara capra vecinului..

Pe preoti trebuie sa ii puna careva la punct,nu inseamna ca daca le spui adevarul in fata ii judeci..Nu sunt ei Dumnezeu..

Daca oamenii platesc au si pretentii sa fie ajutati sa evolueze spiritual.

preotii le manipuleaza mintile enoriasilor fara carcater care ii face sa se certe intre ei.

eu spre exemplu un preot ne poate invata sa devenim mai buni prin exemplu propriu.


eu una nu ma iau dupa invataturile preotilor doar daca ma invata prin exemplu propriu.


ingerasulluptator
Postat pe 23 Iunie 2013 23:01
De la: Cotos_Maricica_1, la data 2013-06-23 15:14:53Doamneeeeeeeee cata lume bolnava........LUMINEAZA-I DOAMNE
,MAICA DOMNULUI ROAGA-TE PT NOI TOTI
daca vreti femei in altare sau sa slujeasca in locul preotilor ,
mergeti acolo unde le da voie ,la alte religii ,biserica ortodoxa tine randuiala lasata de la inceputurile ei asa cum AU MOSTENIT-O ,NU POTI SA TE ABATI DE LA CUVANTUL EVANGHELIEI
DUPA CUM IL TAIE CAPUL PE FIECARE
Sa schimbe preotii randuiala in biserica dupa mintea fiecaruia
nu-i nimeni obligat sa mearga acolo unde nu-i pe placul lui
DUMNEZEU a lasat credinta libera ,cine vrea sa creada crede ,si respecta regulile respectivei religii
sau cine nu vrea sa creada nu crede
preotul nu trage pe nimeni de maneca si nu obliga pe nimeni sa creada si sa respecte biserica asa cum este ea cu regulile ei ,cu legile ei
dar nici nu poate sa vina cineva care habar nu are de credinta ortodoxa si sa introduca noi reguli dupa mintea fiecaruia
asa este asa o respect si inerc sa fac cum se cere in sf evanghelie ,la sfintele slujbe , sa ascult de sfaturile si indrumarile preotilor
nu am auzit de nici un preot sa dea invataturi si sfaturi din afara bisericii ,sa invete pe cineva eronat ,si chiar daca este platit pt a fi preot nu cred ca are dreptul cineva sa isi bata joc de ei sau sa ii umileasca .
Ce Doamne iarta-ma ,numai satana pune la incercare in modul asta ,ispiteste
Si nu sunt de acord ca la locul de munca esti platit pt a fi umilit
la locul de munca te duci pt a-ti castiga existenta ,si pt ca asa e lasat de DUMNEZEU sa ne castigam painea cea de toate zilele prin munca
nu prin umilinta ca doar nu suntem pe timpul sclavagismului sa suportam toate umilintele
sunt de acord ca se intampla si asa ceva ,dar nu trebuie sa plecam capul cand suntem umiliti ,numai pt ca suntem platiti ,suntem egali in fata lui DUMNEZEU chiar daca avem meserii diferite si o stare materiala deosebita unul de altul ....


satana este in preotii fara credinta si care nu duc o viata curate sufleteasca si trupeasca.

cineva trebuie sa le mai spuna si adevarul in fata la preoti..Daca unele femei ii considera pe preoti mesagerii lui Dumnezeu sunt proaste eu cred ca sunt mai degraba mesagerii lui satana.


si apoi daca femeile ar fii preoti atunci barbatii trebuie sa faca copii..da am inteles femeia trebuie sa fie supusa si sa le faca pe toate..


barbatii atunci la ce sunt folositori?

eu vreau dreptate...

si preotii nu sunt luptatori pt dreptate sa invete oamenii sa evolueze sufleteste.

pe ei iI intereseaza doar sa ii faca pe oameni sa se certe pe tema religiilor.

nu sunt preotii Dumnezeu ca sa nu le spuna adevarul in fata...

Iisus I-a facut pe preoti farisei si copiii lui satana pt ca pe ei doar banii ii interseaza sa fure banii oamenilor bagand frica in ei ca ajung in iad..
dar in tatal nostru se spune Fie Tata precum in cer si pe pamant.
adica dreptatea ti-o faci prin adevar nu ca sa te razbuni sa faci rau pt ca razbunarea este arma prostului
ingerasulluptator
Postat pe 23 Iunie 2013 23:10
De la: Cotos_Maricica_1, la data 2013-06-23 15:14:53Doamneeeeeeeee cata lume bolnava........LUMINEAZA-I DOAMNE
,MAICA DOMNULUI ROAGA-TE PT NOI TOTI
daca vreti femei in altare sau sa slujeasca in locul preotilor ,
mergeti acolo unde le da voie ,la alte religii ,biserica ortodoxa tine randuiala lasata de la inceputurile ei asa cum AU MOSTENIT-O ,NU POTI SA TE ABATI DE LA CUVANTUL EVANGHELIEI
DUPA CUM IL TAIE CAPUL PE FIECARE
Sa schimbe preotii randuiala in biserica dupa mintea fiecaruia
nu-i nimeni obligat sa mearga acolo unde nu-i pe placul lui
DUMNEZEU a lasat credinta libera ,cine vrea sa creada crede ,si respecta regulile respectivei religii
sau cine nu vrea sa creada nu crede
preotul nu trage pe nimeni de maneca si nu obliga pe nimeni sa creada si sa respecte biserica asa cum este ea cu regulile ei ,cu legile ei
dar nici nu poate sa vina cineva care habar nu are de credinta ortodoxa si sa introduca noi reguli dupa mintea fiecaruia
asa este asa o respect si inerc sa fac cum se cere in sf evanghelie ,la sfintele slujbe , sa ascult de sfaturile si indrumarile preotilor
nu am auzit de nici un preot sa dea invataturi si sfaturi din afara bisericii ,sa invete pe cineva eronat ,si chiar daca este platit pt a fi preot nu cred ca are dreptul cineva sa isi bata joc de ei sau sa ii umileasca .
Ce Doamne iarta-ma ,numai satana pune la incercare in modul asta ,ispiteste
Si nu sunt de acord ca la locul de munca esti platit pt a fi umilit
la locul de munca te duci pt a-ti castiga existenta ,si pt ca asa e lasat de DUMNEZEU sa ne castigam painea cea de toate zilele prin munca
nu prin umilinta ca doar nu suntem pe timpul sclavagismului sa suportam toate umilintele
sunt de acord ca se intampla si asa ceva ,dar nu trebuie sa plecam capul cand suntem umiliti ,numai pt ca suntem platiti ,suntem egali in fata lui DUMNEZEU chiar daca avem meserii diferite si o stare materiala deosebita unul de altul ....
Pe vremea lui Hristos nu a propavaduit evangelia si religia..


Iisus a propavaduit iubirea,dreptatea,sinceritatea evangelia este scrisa de preotii ca sa manipuleze oamenii...

credeti si nu cerceta asa spune biserica ca sa ne manipuleze ei si sa gandeasca preotii biserica pt noi..

preotii nu trebuie sa gandeasca pt oameni,,ci trebuie sa ii ajute sa se increada in bunatatea lui Dumnezeu si in Iisus Hristos...Sa isi smereasca mintea si sa lase sa il invete Dumnezeu nu trebuie sa gandeasca preotii pt oameni..
Ci doar sa ii ajute sa aiba incredere si sa ii invete cum sa isi formeze o personalitate..un character.
Preotii nu sunt Iisus ca sa gandeasca in locul oamenilor...
Ci poti ajuta pe oameni sa ii incurajezi la necaz si ca oamenii isi fac dreptatea singuri din punct de vedere pozitiv de aceea se spune Fie doamne precum in cer asa si pe pamant..
ingerasulluptator
Postat pe 23 Iunie 2013 23:19
Dreptatea si-o fac oamenii singuri impunandu-si puncte de vedere...De aceea se spune si in Tatal nostru precum in cer asa si pe pamant..
Si preotii sunt oameni si noi enoriasii avem tot dreptul sa ne cerem drepturile de a nu ne lasa manipulati de ei si sa nu se mai dea mesagerii lui Dumnezeu..

Pt ca sa fii mesagerul lui Dumnezeu trebuie sa fie preoti care traiesc curat sufleteste si trupeste...

nu inseamna ca daca iti pretinzi drepturile ii judeci..Ca asa zic preotii ca sa fie lasati sa faca ce vor ei.
ingerasulluptator
Postat pe 23 Iunie 2013 23:25
Generalizati...nu e bine,sunt atatia preoti buni in Romania...e mai bine aici la mine in Grecia,unde sunt bisericile golale golute,doar de craciun si Paste sunt slujbe,si cele de duminica?????
daniilia
Postat pe 24 Iunie 2013 14:43
Da , tu te duci la biserica sa vezi lumea ? Ori sa te rogi ?
Foarte bine ca e goala biserica....deabia nu se uita nimeni la tine si poti vorbii in tihna ci D-zeu
Rotty
Postat pe 24 Iunie 2013 15:25
De la: daniilia, la data 2013-06-24 14:43:24 Generalizati...nu e bine,sunt atatia preoti buni in Romania...e mai bine aici la mine in Grecia,unde sunt bisericile golale golute,doar de craciun si Paste sunt slujbe,si cele de duminica?????
pai oricum in alte tari trebuie apreciati cei care nu merg la biserica pt ca ei inteleg ce fac preotii si eu merg de ochii lumii la biserica si daca nu cred o recunosc.

pe cand romanii merg la biserica zic ca cred,poarta cruci dar ei fac rautati asa ca in numele lui Dumnezeu.

daca nu esti crestin si in fapte atunci nici nu trebuie sa pronunti numele lui Dumnezeu si sa il murdaresti.

romanii merg la biserica dar fac rautati cu toate ca stiu ca daca esti credincios trebuie sa fii un om curat si correct si cu bun simt.
macar strainii nu merl la biserica pt ca nu cred,,ei fac rautati in numele lor,,nu zic ca sunt crestini si fac rautati asa cum sunt romanii..

ingerasulluptator
Postat pe 24 Iunie 2013 16:02
pai oricum in alte tari trebuie apreciati cei care nu merg la biserica pt ca ei inteleg ce fac preotii si eu merg de ochii lumii la biserica si daca nu cred o recunosc.

pe cand romanii merg la biserica zic ca cred,poarta cruci dar ei fac rautati asa ca in numele lui Dumnezeu.

daca nu esti crestin si in fapte atunci nici nu trebuie sa pronunti numele lui Dumnezeu si sa il murdaresti.

romanii merg la biserica dar fac rautati cu toate ca stiu ca daca esti credincios trebuie sa fii un om curat si correct si cu bun simt.
macar strainii nu merl la biserica pt ca nu cred,,ei fac rautati in numele lor,,nu zic ca sunt crestini si fac rautati asa cum sunt romanii..
ingerasulluptator
Postat pe 24 Iunie 2013 16:04
Noi oamenii trebuie sa il luam exemplu pe Iisus nu pe preoti pt ca si ei sunt tot oameni cu interese egoiste..

Iisus nu a propavaduit evanghelia ci a vorbit despre bunatatea lui Dumnezeu si dorinta Lui de a-I ajuta pe oameni.

Iisus a incurajat sinceritatea,faptele bune,corectitudinea,a fost un luptator pt adevar si dreptate in lume,pe care crestinii trebuiau sa duca in continuare planul pe care il incepuse Iisus..Iisus a luptat pt adevar si dreptate si nu si-a urmarit interesele sale egoiste de a minti si de a se imbogati de pe urma nestiintei oamenilor. El a vrut sa ii ajute sa ne mearga pe pamant asa cum este in cer..Ca in Tatal nostrum..Tata ta ceresc facase voia ta precum in cer asa si pe pamant.si Iisus a fost un exemplu ca sa ne arate ceea ce trebuie sa facem daca vrem sa ne mearga ca in cer,sa fim luptatori pt dreptate si adevar si sa facem sa ne mearga pe pamant asa cum este in cer.minti luminate statornice in adevar si bunatate neconditionata.


Un crestin adevarat nu profita de pe urma slabiciunilor si prostia celorlalti ci din contra incearca sa ii ajute neconditionat pt ca asa a facut si Hristos si tu daca te numesti crestin atunci trebuie sa il iei exemplu lui Iisus..Daca nu vrei atunci nu te mai numi crestin.


ingerasulluptator
Postat pe 24 Iunie 2013 16:17
Nu e igienic deloc. Ai dreptate. Dar gresesti daca iti imaginezi ca te imbolnavesti din asta. E in acelasi timp simplu, dar si complicat de explicat. Impartasania reprezinta Corpul lui CRISTOS. Nu e o metafora, e Corpul Real al lui Cristos. Sunt cazuri documentate (unul dintre cazuri a fost studiat chiar de actualul papa Francesco, cred ca la Buenos Aires), in care ostia (impartasania) s-a transformat in carne vie (s-a constatat ca era tesut de muschi cardiac), zic vie, pt. ca PULSA exact ca o inima vie.

Deci, daca ai credinta, stii ca impartasania nu te poate imbolnavi, pt. ca DA VIATA, nu iti ia din ea.
Relaxeaza-te.....

Bineinteles ca exista persoane care se pot imbolnavi, dar asta se intampla doar daca Dumnezeu vrea asta pt. tine si face parte dintr-un desen divin chemat MISTER. Misterele divine nu le-au inteles pe deplin nici cei mai mari sfinti, dar au legatura cu rolul pe care Dumnezeu il da fiecarui om pe pamant .

Sunt concepte teologice complicate, asa ca te sfatuiesc doar atat; crede si nu cerceta. Cred si ca esti o persoana foarte norocoasa...pt. ca EL te iubeste mult, altfel nu ai simti nevoia sa vorbesti de religie tot timpul.

Nu glumesc.

garbo_14483
Postat pe 25 Iunie 2013 14:53
De la: daniilia, la data 2013-06-24 14:43:24 Generalizati...nu e bine,sunt atatia preoti buni in Romania...e mai bine aici la mine in Grecia,unde sunt bisericile golale golute,doar de craciun si Paste sunt slujbe,si cele de duminica?????



Ba da, inseamna ca ii judeci. Si de judecat are grija Dumnezeu, nu tu. Tu trebuie sa-l iei ca exemplu doar pe Isus, care s-a lasat crucificat fara sa protesteze nici macar o data. Si nu era vinovat de nimic.


Preotii care nu respecta legamantul pe care l-au facut lui Dumnezeu, de abandon total in fata vointei divine, se duc direct in iad. Asa ca e bine sa te rogi pt. ei, ca e vai de sufletul lor.....

Trebui sa-ti fie mila de ei, nu sa ii urasti sau sa ii judeci, pt. ca ei nu stiu ceea ce fac.

Ai inteles acum???
garbo_14483
Postat pe 25 Iunie 2013 15:03
De la: garbo_14483, la data 2013-06-25 15:03:29
De la: daniilia, la data 2013-06-24 14:43:24 Generalizati...nu e bine,sunt atatia preoti buni in Romania...e mai bine aici la mine in Grecia,unde sunt bisericile golale golute,doar de craciun si Paste sunt slujbe,si cele de duminica?????



Ba da, inseamna ca ii judeci. Si de judecat are grija Dumnezeu, nu tu. Tu trebuie sa-l iei ca exemplu doar pe Isus, care s-a lasat crucificat fara sa protesteze nici macar o data. Si nu era vinovat de nimic.


Preotii care nu respecta legamantul pe care l-au facut lui Dumnezeu, de abandon total in fata vointei divine, se duc direct in iad. Asa ca e bine sa te rogi pt. ei, ca e vai de sufletul lor.....

Trebui sa-ti fie mila de ei, nu sa ii urasti sau sa ii judeci, pt. ca ei nu stiu ceea ce fac.

Ai inteles acum???


Iisus s-a lasat crucificat pt ca el vroia sa castige inimile oamenilor si de a-l accepta ca pe Fiul Lui Dumnezeu..
Cand Iisus era pe cruce si suferea nimanui nu credea ca este Fiul Lui Dumnezeu.chiar si ucenicii s-au lepadat de El..

Apoi cand Hristos a inviat,,El a spus ca sa spuna la toata lumea ca Hristos a inviat si ca El este fiul lui Dumnezeu celui Viu.si sa spuna la toata lumea ca Hristos a inviat si ca toata lumea sa Il ia ca Exemplu pt ca Dumnezeu l-a trimis..Ne-a trimis un indrumator,un invatator si chiar pe Fiul Sau Neprihanit.

Noi crestinii nu trebuie sa ne lasam chinuiti de oamenii rai,pt ca Hristos insusi Fiul Lui Dumnezeu s-a lasat chinuit pt noi ca noi sa credem ca este fiul lui Dumnezeu,,a murit si a inviata a treia zi dupa scripturi.

pe preoti nu trebuie sa ii luam ca pe exemplu,,,ci pe Dumnezeu,,pe Iisus trebuie sa il luam ca pe un exemplu,El a fost un luptator pt dreptate si adevar.


si prin crucificare a aratat cat ne iubeste Dumnezeu..Oamenii nu il credeau ca El este Fiul Lui Dumnezeu mai ales ca El nu avea bani pt ca El nu umbla sa insele oamenii,,,ci era exigent cu oamenii si cu El insusi..

ingerasulluptator
Postat pe 25 Iunie 2013 16:52
Iisus s-a lasat crucificat pt ca el vroia sa castige inimile oamenilor si de a-l accepta ca pe Fiul Lui Dumnezeu..
Cand Iisus era pe cruce si suferea nimanui nu credea ca este Fiul Lui Dumnezeu.chiar si ucenicii s-au lepadat de El..

Apoi cand Hristos a inviat,,El a spus ca sa spuna la toata lumea ca Hristos a inviat si ca El este fiul lui Dumnezeu celui Viu.si sa spuna la toata lumea ca Hristos a inviat si ca toata lumea sa Il ia ca Exemplu pt ca Dumnezeu l-a trimis..Ne-a trimis un indrumator,un invatator si chiar pe Fiul Sau Neprihanit.

Noi crestinii nu trebuie sa ne lasam chinuiti de oamenii rai,pt ca Hristos insusi Fiul Lui Dumnezeu s-a lasat chinuit pt noi ca noi sa credem ca este fiul lui Dumnezeu,,a murit si a inviata a treia zi dupa scripturi.

pe preoti nu trebuie sa ii luam ca pe exemplu,,,ci pe Dumnezeu,,pe Iisus trebuie sa il luam ca pe un exemplu,El a fost un luptator pt dreptate si adevar.


si prin crucificare a aratat cat ne iubeste Dumnezeu..Oamenii nu il credeau ca El este Fiul Lui Dumnezeu mai ales ca El nu avea bani pt ca El nu umbla sa insele oamenii,,,ci era exigent cu oamenii si cu El insusi..
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iunie 2013 16:55
De la: garbo_14483, la data 2013-06-25 15:03:29
De la: daniilia, la data 2013-06-24 14:43:24 Generalizati...nu e bine,sunt atatia preoti buni in Romania...e mai bine aici la mine in Grecia,unde sunt bisericile golale golute,doar de craciun si Paste sunt slujbe,si cele de duminica?????



Ba da, inseamna ca ii judeci. Si de judecat are grija Dumnezeu, nu tu. Tu trebuie sa-l iei ca exemplu doar pe Isus, care s-a lasat crucificat fara sa protesteze nici macar o data. Si nu era vinovat de nimic.


Preotii care nu respecta legamantul pe care l-au facut lui Dumnezeu, de abandon total in fata vointei divine, se duc direct in iad. Asa ca e bine sa te rogi pt. ei, ca e vai de sufletul lor.....

Trebui sa-ti fie mila de ei, nu sa ii urasti sau sa ii judeci, pt. ca ei nu stiu ceea ce fac.

Ai inteles acum???


Pai preotii sunt platiti de oameni care le dau banii lor munciti asta inseamna ca si enoriasii au un cuvant de spus..Nu pot sa dai bani si sa nu pretinzi nimica..

preotii sunt pusi acolo ca sa spuna un cuvant de incurajare celor in necaz si suferinta,sa ii ajute dar nicidecum sa ii ia pe preoti ca exemplu.

Pe Iisus trebuie sa il luam ca exemplu,,

si apoi daca le spui adevarul in fata nu inseamna ca ii judeci..

Eu nu ii urasc pe preoti ci le doresc ca Dumnezeu sa le lumineze mintile si noi sa putem avea preoti cu gandire curate si care urmaresc binele oamenilor nicidecum propriil sale interese egoiste
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iunie 2013 16:59
Pai preotii sunt platiti de oameni care le dau banii lor munciti asta inseamna ca si enoriasii au un cuvant de spus..Nu pot sa dai bani si sa nu pretinzi nimica..

preotii sunt pusi acolo ca sa spuna un cuvant de incurajare celor in necaz si suferinta,sa ii ajute dar nicidecum sa ii ia pe preoti ca exemplu.

Pe Iisus trebuie sa il luam ca exemplu,,

si apoi daca le spui adevarul in fata nu inseamna ca ii judeci..

Eu nu ii urasc pe preoti ci le doresc ca Dumnezeu sa le lumineze mintile si noi sa putem avea preoti cu gandire curate si care urmaresc binele oamenilor nicidecum propriil sale interese egoiste
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iunie 2013 17:01
Isus clar a schimbat legile din Vechiul Testament

Evanghelistul Matei a considerat Predica de pe Munte ca un sumar la învăţătura lui Isus.



Matei 5:17: "Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc. " La ce legi şi profeţi a referit Isus? Isus defineşte "legea şi proorocii" în Matei 7:12: " Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel; căci în aceasta este cuprinsă Legea şi Proorocii."



Este clar atunci când un fariseu întreabă pe Isus care poruncă din lege este cel mai mare. Matei 22:37-40: Isus i -a răspuns: ,,Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău. 39 Aceasta este cea dintîi, şi cea mai mare poruncă. 39 Iar a doua, asemenea ei, este: ,Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. 40 În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii.



Isus a sprijinit respectuos Scriptura Vechiului Testament, dar apoi a clarificat ceea ce El înţelege prin "Legea şi proorocii". Isus vorbind unui public mixt de evrei şi alte neamuri. El a încercat să meargă pe o linie fină, să respecte convingerile evreieşti, dar a învaţă că El (Isus) a venit şi înlocuit scripturile evreieşti.



Isus ne-a arătat cum să interpretăm legea în modul corespunzător, fără a o schimba, pentru că El este împlinitorul legii
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iunie 2013 18:19
Cele zece porunci sunt scrise in vechiul testament atunci au trait moise si alti prooroci.
in care scrie ca nu trebuie sa te inchini la chip cioplit,sa nu ucizimsi altele..



apoi in noul Testament Iisus Hristos a definit doar doua Porunci.

sa il iubesti pe Dumnezeu prima dintre toate din toata inima si cugetul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti

pt ca atunci cand iubesti pe cineva nu ii doresti raul si nu ii faci rau..

in poruncile lui Hristos nu scrie ca nu ai voie sa te inchini la icoane,,si sa asculti de Dumnezeu mai mult ca de parintii tai trupesti,este bine sa fii incapatinat in lucruri positive si care sunt constructive.



ingerasulluptator
Postat pe 25 Iunie 2013 18:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HIGH SCHOOL/UNIVERSITATI DIN BRNO CEHIA IN LIMBA ENGLEZA 1 De la: irenaradulescu 3 Ianuarie 2010 11:54
concurs 1 De la: garbo084932 6 Decembrie 2010 10:12
Craciun fericit! 38 De la: lia_rascol 27 Decembrie 2008 14:03
Psihologie 71 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 11:12
Religie sfinti si Dumnezeii 1 De la: ingerasulluptator 19 Noiembrie 2011 14:18
Setari Cookie-uri