"tacerea nu-i de aur"

parerea mea e ca e un handicap...ori esti mut ori nu stii ce sa spui...
lala_cri
Postat pe 25 Februarie 2010 20:55
Se spune ca, uneori e mai bine sa taci ca lumea sa te creada prost, decat sa vorbesti ca lumea sa se convinga ca esti.
Doara
Postat pe 25 Februarie 2010 20:57
okay, f binee...atunci hai ca-l inkidem si pe asta!
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 20:58
Cu ce?
Doara
Postat pe 25 Februarie 2010 20:59
am io keia
lala_cri
Postat pe 25 Februarie 2010 21:00
fleurdelis
Postat pe 25 Februarie 2010 21:01
De la: Alexxandra, la data 2010-02-25 05:54:21"Se spune c "tcerea e de aur". Sau "dac tceam, filosof rmneam".
Eu cred, ns, c sunt mai multe situaiile n care e nevoie de ruperea tcerii, de adresare direct, dect cele care cer discreie i fermoar la gur.

Cteva exemple: el i ea sunt certai, indiferent din vina cui, dar tac. De regul, celui care a greit i se impune tcerea, iar acesta nu tie ce se ntmpl. Poate c cel care a greit nu tie asta, poate e nevoie de discuii pentru a se lmuri lucrurile, pentru a nelege... Tcerea nu va rezolva niciodat nimic aici, din contra, va adnci distana creat.

Doi prieteni buni, n aceeai situaie - certai. Poate unul dintre ei a gafat, poate a spus sau a fcut ceva nepotrivit, dar cellalt, n loc s discute franc i cinstit ce nu i-a convenit, tace i nu dezleag lucrurile. Ce rezolv astfel?

La serviciu faci o greeal, dintr-un motiv sau altul, dar eful prefer s tac acuzator la adresa ta..., i turbezi atunci, nu tii ce s faci. Mai bine i-ar spune care e problema, ca s poi s o rezolvi.

Sau: un el iubete o ea, dar nu i spune nimic, tace. De unde s ghiceasc ea? i el sufer...

Sau: ntr-o pereche, ea are nite fantezii sexuale cu el, dar nu i le dezvluie i lui. Tace. Pi de unde s tie el, sracul, ce ar trebui s fac, dac nu discut nimeni cu el? :) Am i glumit un pic.

La ce e bun tcerea? Cui folosete?
"Ai de spus ceva n via / Spune-o cu curaj pe fa / De la tineree, pn` la btrneeee...", sunt versurile dintr-un moment umoristic cu Toma Caragiu, de pe vremuri (parc). mi plac.

De unde s tie cineva ce se petrece dac nu exist comunicare clar, dac nu i se spune despre ce e vorba?
Sau tcerea, "fierberea" celuilalt poate fi o modalitate de... pedepsire a celui ce a greit? Ori reprezint lipsa de curaj n a nvinui pe cellalt, demonstrnd astfel slbiciune?

Voi ce credei? Tcerea e de aur sau nu? "'




f interesant.am citit undeva,dar nu scrie postatorul.am postat si eu parerea mea.eu cred ca in ziua de azi
"tacearea nu-i de aur." si nici daca taci nu ramai filozof.multe s-au schimbat ,dar noi nu ne dam seama oare?pacat ca persoana care a scris nu si-a dat numele.de aceea am pus totul in ghilimele ce a postat el{ea).
Eu cred ca tacerea este foarte gresita si toleranta...Pt ca fara cearta nu exista dreptate..Si daca nu te impui,nu asi cum sa ai demnitatea ta..Multe femei nu se impun intr-o casatorie si nu isi pun barbatii la punct ca sa ii invete sa le respecte..De asta nici nu isiu pot educa copiii,pt ca copii fac ce vad la tatal lor....Eu cred ca este binwe sa taci cand trebuie....Dar trebuie sa lupti sa te impuii..Si sa iti castigi demnitatea..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Februarie 2010 22:48
Eu cred ca tacerea este foarte gresita si toleranta...Pt ca fara cearta nu exista dreptate..Si daca nu te impui,nu asi cum sa ai demnitatea ta..Multe femei nu se impun intr-o casatorie si nu isi pun barbatii la punct ca sa ii invete sa le respecte..De asta nici nu isi pot educa copiii,pt ca copii fac ce vad la tatal lor....Eu cred ca este bine sa taci cand trebuie.,sa nu ai un tupeu nesimtit,,sa respecti..Sa vorbesti cand trebuie.,sa te impui sa nu te lasi calcat in picioare de nimeni..Dar trebuie sa lupti sa te impuii..Si sa iti castigi demnitatea..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Februarie 2010 22:51
Eu cred ca tacerea este foarte gresita si toleranta...Pt ca fara cearta nu exista dreptate..Si daca nu te impui,nu asi cum sa ai demnitatea ta..Multe femei nu se impun intr-o casatorie si nu isi pun barbatii la punct ca sa ii invete sa le respecte..De asta nici nu isi pot educa copiii,pt ca copii fac ce vad la tatal lor....Eu cred ca este bine sa taci cand trebuie.,sa nu ai un tupeu nesimtit,,sa respecti..Sa vorbesti cand trebuie.,sa te impui sa nu te lasi calcat in picioare de nimeni..Dar trebuie sa lupti sa te impuii..Si sa iti castigi demnitatea..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Februarie 2010 22:51
tacerea nu-i de aur,un prost care tace il poti confunda usor cu un intelept,vezi cazu' pic si poc de aici de pe forum,care nu scapa vorbe prea multe,unu ca nu stie sa vorbeste si doi ii e frica sa nu-si dezvaluie prostia-i infinita
florin999
Postat pe 25 Februarie 2010 22:52
Eu cred ca tacerea este foarte gresita si toleranta...Pt ca fara cearta nu exista dreptate..Si daca nu te impui,nu asi cum sa ai demnitatea ta..Multe femei nu se impun intr-o casatorie si nu isi pun barbatii la punct ca sa ii invete sa le respecte..De asta nici nu isi pot educa copiii,pt ca copii fac ce vad la tatal lor....Eu cred ca este bine sa taci cand trebuie.,sa nu ai un tupeu nesimtit,,sa respecti..Sa vorbesti cand trebuie.,sa te impui sa nu te lasi calcat in picioare de nimeni..Dar trebuie sa lupti sa te impuii..Si sa iti castigi demnitatea..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Februarie 2010 22:52
Eu cred ca tacerea este foarte gresita si toleranta...Pt ca fara cearta nu exista dreptate..Si daca nu te impui,nu asi cum sa ai demnitatea ta..Multe femei nu se impun intr-o casatorie si nu isi pun barbatii la punct ca sa ii invete sa le respecte..De asta nici nu isi pot educa copiii,pt ca copii fac ce vad la tatal lor....Eu cred ca este bine sa taci cand trebuie.,sa nu ai un tupeu nesimtit,,sa respecti..Sa vorbesti cand trebuie.,sa te impui sa nu te lasi calcat in picioare de nimeni..Dar trebuie sa lupti sa te impuii..Si sa iti castigi demnitatea..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Februarie 2010 22:53
De la: florin999, la data 2010-02-25 22:52:31tacerea nu-i de aur,un prost care tace il poti confunda usor cu un intelept,vezi cazu' pic si poc de aici de pe forum,care nu scapa vorbe prea multe,unu ca nu stie sa vorbeste si doi ii e frica sa nu-si dezvaluie prostia-i infinita
yanya_charberet
Postat pe 25 Februarie 2010 22:53
....Eu cred ca este bine sa taci cand trebuie.,sa nu ai un tupeu nesimtit,,sa respecti..Sa vorbesti cand trebuie.,sa te impui sa nu te lasi calcat in picioare de nimeni..Dar trebuie sa lupti sa te impuii..Si sa iti castigi demnitatea.. Eu cred ca mai bimne taci decat sa scoti niste vorbe de batjocura si ironie..De rautate...Asa ca atunci este mai bine sa taci..Pt ca daca tacea-i filozof ramaneai..Pt ca rautatea atrage rautate
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Februarie 2010 22:55
Da ai super dreptate.Doar unui prost si unui om care ii este rusine de persoana lui...Ii este rusine sa fie sincer..Ca sa nu isi descopere prostia infinita..Asa ca se ascunde dupa o fata de om puternic...Apeland la un tupeu nesimtit asa ca decat asa vorbe,,mai bine tacere si bagare la capatina..Ca nimeni nu s-a nascut invatat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Februarie 2010 22:58
ba-i de aur!
fleurdelis
Postat pe 26 Februarie 2010 11:56
Sunt situatii si situatii - evident ca sunt momente cand tacerea e de aur - si momente cand e mai bine sa spui ce ai de spus. Atata doar - ca trebuie sa rumegi bine ce ai de spus - sa nu spui lucruri pe care le-ai putea regreta.

La nervi - sigur tacerea e de aur.
Lady_Di
Postat pe 26 Februarie 2010 12:18
ba-i de auuuuuuurrrrrrrrrrrr , am ziis!
fleurdelis
Postat pe 26 Februarie 2010 13:56
cini mai ii di aur?????????
nazirra
Postat pe 26 Februarie 2010 14:01
tuuuuuuuuu mai!
tuu si tacerea aiaaa a ta cd vii in bucuresci
fleurdelis
Postat pe 26 Februarie 2010 14:02
Fleur...ce ai mai mami??????ce ai patit?????
nazirra
Postat pe 26 Februarie 2010 14:04
nu treci tu ptrin bucuresti si taci mai??
de,nu, asta ii, zic si eu,...curat pusca si vb prostii, ce sa fac
fleurdelis
Postat pe 26 Februarie 2010 14:07
fleur....tac ca n ar trebui sa fiu.asta ii ideea.....is in alta parte!!!!telegi?????
nazirra
Postat pe 26 Februarie 2010 14:11
fleurdelis
Postat pe 26 Februarie 2010 14:14
pe mime ma doare ca oamenii mai mult lupta pt interesele proprii..Decat pt interese comune...Fiecare isi urmareste intesul propriu,de unul singur..De unul singur este foarte greu sa evoluezi..Ama refer la societate
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Februarie 2010 19:11
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-02-26 19:11:30pe mime ma doare mult ca oamenii mai mult lupta pt interesele proprii..Decat pt interese comune...Fiecare isi urmareste intesul propriu,de unul singur..De unul singur este foarte greu sa evoluezi..ma refer la societate,pt ca pt a rezolva ceva pt a evolua...Pt ca pt evoluare barbatii si femeile au nevoie de colegiaritate...Sa nu ne mai comportam ca niste animale...Sa atacam prada...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Februarie 2010 19:17
De la: Lady_Di, la data 2010-02-26 12:18:37Sunt situatii si situatii - evident ca sunt momente cand tacerea e de aur - si momente cand e mai bine sa spui ce ai de spus. Atata doar - ca trebuie sa rumegi bine ce ai de spus - sa nu spui lucruri pe care le-ai putea regreta.

La nervi - sigur tacerea e de aur.
eu una la nervi ma descarc cel mai bine..chiar imi aduc aminte de tot si nu uit nimic...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Februarie 2010 19:20
Bai Fleur, daca tu zici ca e de aur, sa spui tu acum unde e aurul meu? Ha? Ca eu de regula sunt tacuta.
Doara
Postat pe 26 Februarie 2010 20:13
nu-i de aur, de foarte multe ori daca taci esti luat de fraier, deci.....
nelly05
Postat pe 26 Februarie 2010 20:16
Dar si daca deschizi gura cand nu trebuie...
Doara
Postat pe 26 Februarie 2010 20:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
taxi cele 2 cuvinte 17 De la: anisoaraf 13 Decembrie 2010 16:31
Va invitam sa va inscrieti in comunitatea online eXPRIM! 3 De la: delly002922 21 Ianuarie 2010 11:34
fara politie veterinara in Romania? 0 De la: 5 Martie 2010 16:34
pentru slabit fara infometare,pentru cobebei,minunata Aloe vera 1 De la: alexgl 3 Iunie 2009 15:50
Bancuri culinare 19 De la: tvikea 10 Aprilie 2009 20:06
Setari Cookie-uri