Sunt mai bun, nu sunt mai bun... sunt mai bun?

E un sentiment groaznic sa te simti bun de nimic! Am dobandit sentimentul asta in urma curiozitatii mele, caci of, parca i-mi lipsea ceva...
Va spun povestea in mare! E clar ca din moment ce ma aflu aici, la aceasta categorie, am o problema de cuplu. Eu zic ca mai degraba e problema mea...(ciudat, si ea zice la fel).
As putea spune ca toate probleme sunt generate de varsta...de diferenta de varsta as putea spune, pentru ca intre mine si iubita mea nu sunt nici mai multi, nici mai putin de 18 ani. Si ghiciti cine e ala micu... EU! As putea sa incep povestea prin a va spune ca a inceput intr-o zi de vara... niciunul nu avea nici o grija... si poate ca daca era asa, nu scriam aici, acum. Insa nu a fost! Ne stiam de aproape un an. Eram colegi de munca. Am devenit prieteni buni.. Foarte buni..Ea era casatorita. Apoi ceva ne-a legat, si de prin septembrie am inceput sa ne intalnim. Pe ascuns, bineinteles. Nu stia nimeni, nu stiau colegii.. nu stiau prietenii. NIMENI. Ideea e ca am inceput sa ne iubim foarte mult, si pentru a ne putea iubii asa de mult.A DIVORTAT! I-mi spun clar si raspicat, ca nu sunt cauza divortului.. dar sa fim seriosi! Insa dupa luni de zile... eu incep sa am niste comlexe, caci asta sunt niste COMPLEXE. NU MA CONSIDER MAI BUN CA SOTUL EI. La nimic. Si ea zice ca nu e asa, si ca sunt cel mai bun barbat din viata ei! Eh... problema e ca nu cred..si nu cred nimic! Si o tin pe a mea mult si bine. NU SUNT BUN, NU SUNT BUN, NU SUNT BUN. Ea i-mi zice ca sunt bun, eu ba! Si ajungem sa ne certam din ce in ce mai des!
Am ajuns sa cred ca sunt paranoic. Am intetia sa discut cu un medic. Insa, vreau sa i-mi gasesc eu convingerea ca nu e asa! Vreau sa fiu din nou EU!
(Nu e chiar pe scurt, ma cam dor degetele)
catharsis
Postat pe 21 Februarie 2010 12:45
Pai,intr`adevar u ai o problema!Aici e mult de discutat pt ca problema ta tre sa aiba si cauze...adica...detalii,ce te face sa spui mereu ca nu esti bun?
Cat despre diferenta de varsta de 18 ani...ii fi u mai mic,dar e si`aici discutabil!
Poti avea 20 de ani si ea 38 si`atunci e clara treaba...sau poti avea u 38 si ea 56 de ex. si`aici iar e discutabil dar din alt pucnt de vedere...
Oricum...iti tre mult curaj sa ai o relatie de genul...
AdrianaR
Postat pe 21 Februarie 2010 12:52
in ce consideri ca nu esti mai bun decat fostul ei sot? ce calitati avea acela si nu ai tu?
si apoi, ea te-a ales pe tine, deci pe tine te apreciaza mai mult.
stigandu-ti zilnic "inferioritatea", o vei convinge si pe ea ca ai dreptate.
va obosi sa mai sustina contrariul, sa te tot incurajeze si te va lasa in incapacitatea ta de a-ti depasi complexul. nu poti ajuta pe cineva care nu vrea sa fie ajutat.

nu cumva asta urmaresti de fapt? sa o determini sa te paraseasca...

Tylly
Postat pe 21 Februarie 2010 13:03
Subscriu Celleste_
Are dreptate,deci baga la cap!Altfel n`ai sa reusesti decat s`o indepartezi de tine!
AdrianaR
Postat pe 21 Februarie 2010 13:06
Asa e! Chiar am o problema. Recunosc. Lupt. Incerc sa remediez! In privinta varstei. Ai nimerit din prima. Asa e. Eu am 20, ea are 38 (face 39 curand). Ce m-a determinat sa cred ca nu sunt bun... Nu stiu... pleaca dinauntrul meu! Niciodata nu mi-a spus ca nu sunt mai bun, sau ca altii au fost mai buni ca mine. Ma iubeste, stiu asta! S-a atasat foarte mult de mine. Spune ca vrea sa plecam impreuna... ca sunt jumatatea ei. Simt ca ma doreste. Insa stiu ca nu e la fel de multumita de partea sexuala, si cred ca mult mai bine s-a simtit cand o facea cu sotul ei decat cu mine. Ea zice ,, NU E ADEVARAT, TU ESTI CEL MAI BUN BARBAT DIN VIATA MEA". Din cate mi-a povestit, nu prea a avut o viata sexuala activa, ba chiar a facut pauze foarte mari. Iar noi de cand suntem impreuna o facem in fiecare zi. Si eu tot nu o simt multumita. Nu vreu sa o jignesc, suna urat. Ea spune ca e multumita, eu zic ca nu e asa. Sunt constinet ca problema e la mine in cap. Si nu e real nimic din ceea ce cred eu. Ca neah... am zis-o si pe asta. Eh?
catharsis
Postat pe 21 Februarie 2010 13:10
De la: Celleste_, la data 2010-02-21 13:03:23in ce consideri ca nu esti mai bun decat fostul ei sot? ce calitati avea acela si nu ai tu?
si apoi, ea te-a ales pe tine, deci pe tine te apreciaza mai mult.
stigandu-ti zilnic "inferioritatea", o vei convinge si pe ea ca ai dreptate.
va obosi sa mai sustina contrariul, sa te tot incurajeze si te va lasa in incapacitatea ta de a-ti depasi complexul. nu poti ajuta pe cineva care nu vrea sa fie ajutat.

nu cumva asta urmaresti de fapt? sa o determini sa te paraseasca...





Of. Numai eu stiu de cate ori i-am spus sa plece. Sa ma paraseasca. Am plecat de la ea noapte in timp ce dormea de nenumarate ori. Si plange, ma suna ca nu vrea sa ma piarda. Efectiv i-mi spune ca nu vrea sa ma piarda, si de ce nu vad cat de bine se simte ea cu mine, si ca ce ii ofer eu nu i-a oferit nimeni,(vorbeste din toate punctele de vedere) Atunci.. ce sa cred... Ca eu sunt problema. Nu am mai avut nici o relatie serioasa inainte, si poate lipsa unei astfel de experiente dauneaza acesteia. Incerc sa i-mi fac eu ordine in minte! Asta trebuie.. vad ca voi ma ajutati... ma mai scoate-ti din ceata ( bune halogene)
catharsis
Postat pe 21 Februarie 2010 13:15
Exact cum am banuit...baga bine la cap ca daca n`o satisfaceai,n`o mai faceati voi in fiecare zi...asta 1 la mana....si 2 la mana,invata una alta de la ea...inca esti "necopt" la minte,mai tre sa te maturizezi...si daca zici ca va iubiti termina cu prostiile cum ca u nu esti bun!
Eu personal nu vad asta o relatie de viitor...nu va vad o familie pe viitor...nu va vad avand copii...dar depinde ce vreti voi...si daca u zici ca va iubiti....
Parintii vostrii ce parere au de relatia voastra?
AdrianaR
Postat pe 21 Februarie 2010 13:17
Nu cumva ai inceput sa regreti pasul facut? Poate ca te gandesti ca la 20 de ani ar trebui sa faci altceva si ai realizat prea tarziu si te simti ca prins in plasa. Pentru ca ai facut-o si pe ea sa divorteze si nici nu vrei sa o ranesti.
Cea mai buna modalitate de a afla ce anume te deranjeaza ar fii sa fii sincer tu cu tine insuti.
Parerea mea.
Eu una din tot ceea ce ai scris tu, asta percep, Regret.
persidadamian
Postat pe 21 Februarie 2010 13:18
nu esti inca matur si de aceea ai aceste complexe nu o inteleg pe ea...poate ea te face sa te simti asa nu iti da siguranta si greseste.
garbo065737
Postat pe 21 Februarie 2010 13:21
De necopt, ma cherie, stiu ca sunt necopt. Insa e foarte greu sa faci fata unei femei de 38 de ani. De pariniti, pot sa spun ca nu stie nimeni nimic. Doar 2-3 prieteni apropiati. Sunt convisn ca nu ar fi nimeni de acord, mai ales ca nu sunt doar parintii la mijloc... si cred ca stiti foarte bine la ce ma refer... :|.
Ok. Sa revin la problema tulburatoare. Eu nu sunt bun pentru ea... La fel i-mi zicea si ea mie.,,Mai omule, daca nu erai bun pentru mine, stateam cu tine atatea luni, o faceam cu tine asa de des, ( ca deah...aproapa de fiecare data cand ne intalnim... trebuie sa se termine in dormitor...si nu numai...) In fine! Toate sunt in favoarea mea, tot ce aud sugereaza ca sunt cel mai bun din viata ei. Atunci, DE CE NU CRED ASTA. Cred ca lupta ce cu mine insumi! Trebuie sa o duc pana la capat!
catharsis
Postat pe 21 Februarie 2010 13:24
hai sa-ti zic eu cum percep problema ta:
sa te plangi la 20 de ani ca nu satisfaci o femeie de 38, e praf in ochi... (asta doar daca nu ai cu adevarat o problema fiziologica).
ce se intampla, nu ai imaginatie, n-ai auzit de preludiu?

din coltul meu, lucrurile apar altfel.
te vad ca pe unul dintre multii barbati, depasiti de situatie, incapabili sa ia o decizie pe termen lung, incapabili sa-si asume responsabilitatile care ii revin intr-o relatie, sau care pur si simplu nu-s in stare marturiseasca ca, vraja s-a rupt, si care cauta tot felul de motive in spatele carora sa se ascunda.

ai rugat-o sa te paraseasca, ai parasit-o in miez de noapte... asta numesti tu iubire? aiurea!

fa ceea ce ar trebui sa faca un adevarat barbat.
spune-i in fata, deschis, ca nu mai vrei sa faci parte din relatia asta, ca te depaseste.
o va durea, dar se va vindeca mult mai repede.
iar tu, maturizeaza-te!
Tylly
Postat pe 21 Februarie 2010 13:25
Cell
persidadamian
Postat pe 21 Februarie 2010 13:30
De la: Celleste_, la data 2010-02-21 13:25:43hai sa-ti zic eu cum percep problema ta:
sa te plangi la 20 de ani ca nu satisfaci o femeie de 38, e praf in ochi... (asta doar daca nu ai cu adevarat o problema fiziologica).
ce se intampla, nu ai imaginatie, n-ai auzit de preludiu?

din coltul meu, lucrurile apar altfel.
te vad ca pe unul dintre multii barbati, depasiti de situatie, incapabili sa ia o decizie pe termen lung, incapabili sa-si asume responsabilitatile care ii revin intr-o relatie, sau care pur si simplu nu-s in stare marturiseasca ca, vraja s-a rupt, si care cauta tot felul de motive in spatele carora sa se ascunda.

ai rugat-o sa te paraseasca, ai parasit-o in miez de noapte... asta numesti tu iubire? aiurea!

fa ceea ce ar trebui sa faca un adevarat barbat.
spune-i in fata, deschis, ca nu mai vrei sa faci parte din relatia asta, ca te depaseste.
o va durea, dar se va vindeca mult mai repede.
iar tu, maturizeaza-te!




Au!!!! Mai dureros decat un cutit infipt in spate! Ce stiu sigur e ca vraja inca mai exista. E ca vreau ca relatia asta sa mai mearga! Altfel nu ma mai intorceam cand plecasem intaia oara! In privinta satisfacutului...e doar in capul meu... si stiu asta! Insa vreau sa o scot afara...Dar nu reusesc!
catharsis
Postat pe 21 Februarie 2010 13:32
De la: catharsis, la data 2010-02-21 13:10:13Asa e! Chiar am o problema. Recunosc. Lupt. Incerc sa remediez! In privinta varstei. Ai nimerit din prima. Asa e. Eu am 20, ea are 38 (face 39 curand). Ce m-a determinat sa cred ca nu sunt bun... Nu stiu... pleaca dinauntrul meu! Niciodata nu mi-a spus ca nu sunt mai bun, sau ca altii au fost mai buni ca mine. Ma iubeste, stiu asta! S-a atasat foarte mult de mine. Spune ca vrea sa plecam impreuna... ca sunt jumatatea ei. Simt ca ma doreste. Insa stiu ca nu e la fel de multumita de partea sexuala, si cred ca mult mai bine s-a simtit cand o facea cu sotul ei decat cu mine. Ea zice ,, NU E ADEVARAT, TU ESTI CEL MAI BUN BARBAT DIN VIATA MEA". Din cate mi-a povestit, nu prea a avut o viata sexuala activa, ba chiar a facut pauze foarte mari. Iar noi de cand suntem impreuna o facem in fiecare zi. Si eu tot nu o simt multumita. Nu vreu sa o jignesc, suna urat. Ea spune ca e multumita, eu zic ca nu e asa. Sunt constinet ca problema e la mine in cap. Si nu e real nimic din ceea ce cred eu. Ca neah... am zis-o si pe asta. Eh?
-PROSPATURA TU NU AI DE UNDE SA STI CARE A FOST VIATA EI...ZI MERCI CA TE-A ALES PE TINE...TU PT EA ESTI GEROVITAL SI DACA MAI AI SI UN CONTULET.....
mcherciu
Postat pe 21 Februarie 2010 13:35
hahahaha,...mi-a placut asta cu gerovitalul,..
ladyDY
Postat pe 21 Februarie 2010 13:37
esti imatur inca, nu stii ce-ti doresti cu adevarat si am o veste trista , e posibil sa tina mult indecizia , pe unii ii apuca varste considerabile :-) So ..daca ai chef de joaca no problem, insa poate tipa chiar isi doreste o relatie serioasa...dincolo de latura sexuala( spunea cineva pe aici ceva de Gerovital :-)
reyya
Postat pe 27 Februarie 2010 03:46
Eu cred ca tu iti doresti sa termine ea relatia pentru a nu avea mustrari de constiinta sau pentru a nu parea lash. Incerci sa o determini pe ea sa faca pasul. Sau esti doar un complexat care isi va plange de mila toata viata.
Doara
Postat pe 27 Februarie 2010 08:07
uite ce cred eu. Daca vroiai sa o parasesti o faceai, nu cereai sfaturi aici: in fond, n-ai nevoie de sfaturi pentru un pretext. Trebuie sa il creada ea, nu tu.
Tu doar ai dat in mania (des intilnita) a barbatilor care, oricit ar insemna pentru o femeie, se vad in roluri mult mai ample in care noi, prapaditele de noi, nu va putem plasa... pentru ca rolul ala nu exista. Nici Mos Craciun nu exista. Nici BARBATUL SUPREM nu exista. Si crede-ma, faptul ca o femeie TE ALEGE e un compliment suficient de important. Nu exista altul mai important. Si nici nu va exista. Pentru lauri si covorul rosu incearca alte competitii. Urca pe Everest. De exemplu.
Si poate dupa ce o sa reusesti sa escaladezi Everestul o sa descoperi ca nu exista "premiu" care sa echivaleze sufletul - nu trupul - unei femei. Al unei femei oarecare.
quasaria
Postat pe 27 Februarie 2010 21:22
foarte frumos spus, quasaria...
garbo010448
Postat pe 27 Februarie 2010 21:53
daca nu erai mai bun decat el .. nu il lasa pentru tine! scurt si la obiect :P capul sus .. din strat esti mai bun decat el .. nu distruge o relatzie bazata pe iubire pentru o chestie de genu!
papushika19
Postat pe 27 Februarie 2010 23:01
e bazata pe ,,Gerovital" nu neaparat pe iubire :-)
reyya
Postat pe 27 Februarie 2010 23:04
parerea mea e ca ai o pb psihologica nu una fizziologica! daca ea zice ca esti okay
deci la tine...in forta psicho sta problema... te-au impresionat probabil problemele ei, ale vietii, gradul lor de complexitate...si tot asa! si probabil k or sa treaca.in cuplul lor lipsea evident ceva, si ai aparut tu...ce mare poveste
fleurdelis
Postat pe 27 Februarie 2010 23:12
baiatu.....dar o singura intrebare am....tu...tu...personal.....sufletul tau...inima ta...creierul tau.....ce doresc?????.....esti sudleteste pregatit pentru o relatie stabila-stabila cu ea, esti pregatit pentru o viata de familie????...ca treaba cu sexu' e discutabila...si analizeaza bine problema.....nu e nici de I-maturitatea ta, nici de PREA-maturitatea ei....
tutankhamon
Postat pe 27 Februarie 2010 23:15
Pai aia e, ca nu e pregatit. Altfel n-ar face-o pe-a mimoza. Are mereu nevoie de incurajari si de aprobari. Oboseste lumea in jur sa ii tot spuna cat de minunat este. Asemenea oameni ajung sa fie foarte obositori. Ti se acreste la un moment dat sa ii tot confirmi ce vrea el sa auda.
Doara
Postat pe 28 Februarie 2010 07:56
Bine zis quasaria! Ma simt parca intr-o competitie, iar egoismul meu; caci acesta e cel care ma impinge sa reactionez in modul asta, care i-mi impune acest mod de a gandi, nu i-si are locul in aceasta relatie! Cu siguranta dorindu-mi sa fiu laudat, obosesc persoanele din jurul meu. Doar ca eu nu vreau sa mi se spuna toata ziua esti asa...sau asa, doar, ca orice om, cred ca as vrea si eu sa fiu apreciat, as vrea sa ma simt si eu bun de ceva!
Oarecum, fiind plecat cateva zile fara compania ei, am realizat cat de mult tin la ea, si ea mi-a demonstrat cat de mult contez pentru ea! Si despre problema propriu-zisa, as putea zice ca m-am cam lamurit. Daca nu eram mai bun, nu era cu mine. Daca nu era acel ceva, care sa o tina langa mine, nu ajungeam noi aici! Doar ca.. nu stiu, nu prea stie ea sa i-mi arata niste lucruri. Eu tanjesc sa mi se dea importanta, asa am fost mereu, si poate cer prea mult lucrul acesta de la ea!
garbo101434
Postat pe 28 Februarie 2010 08:24
Esti doar imatur, alintat si razgaiat. E si normal de altfel ca ai doar 20 de ani. Dar daca ea te suporta si te vrea asa. Daca nu vrei sa fii laudat toata ziua, nu spune toata ziua: nu sunt bun de nimic. Daca nu te-ar contrazice atunci cand zici, ai spune ca asa crede si ea. Ce-ai vrea sa-ti spuna cand tu spui asta? Ca "da, ai dreptate"?
Doara
Postat pe 28 Februarie 2010 08:28
Exact! De multe ori stam linistiti, ne uitam la un film sau poate citim ceva, iar eu incep: "-Ma simt bun de nimic!",iar ea i-mi spune contrariul: "- Nu e adevarat, pentru mine esti cel mai bun!" Si eu o contrazic ( normal) zi ii spun: "-Stiu eu ca nu e asa!" si ii spun, ca si deaca nu as fi mai bun, nu mi-ar spune, "-Da! Asa e! Nu esti mai bun!" Mamaaaa, ce ghiveci e in capul! I MUST GROW UP!
garbo101434
Postat pe 28 Februarie 2010 08:42
Eu una ti-as da un shut in popou de te-ar ustura. Asa ca, ar trebui sa te consideri norocos.
Doara
Postat pe 28 Februarie 2010 08:56
cred ca toti oamenii tinjesc sa li se dea importanta, nu numai tu. Este una din scarile piramidei Maslow. Dar incearca sa nu corelezi aprecierea fata de tine insuti numai cu aceasta relatie. Nu este firesc si nu e nici bine pentru relatie sa rezumi toata viata ta la ea. Ajungi sa ai intr-adevar asteptari foarte mari - asa e natura umana creata, pentru asteptari mari - si daca nu esti fericit tu cu tine, tu esti exact ce aduci in relatie. In loc sa o faci mai buna, o faci mai dificila. Ai pasiuni, hobbyuri, prieteni, familie, job, etc.

Nu ii cere ei sa iti demonstreze ca esti bun. Ea nu are cum. Tu trebuie sa iti demonstrezi tie asta. Si pe toate planurile, nu numai corelat cu ea. Nici nu e ceva rau, pina la urma...
quasaria
Postat pe 28 Februarie 2010 09:00
corect, Q!
Tylly
Postat pe 28 Februarie 2010 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna. am si eu o problema dk ma poate ajuta cineva 51 De la: nelly05 27 Februarie 2010 14:37
Barbatii sunt rai sau prost intelesi? 15 De la: quasaria 4 Ianuarie 2011 15:30
povestea mea trista- SOS 81 De la: garbo206316 21 Iunie 2011 09:01
Cu ajutorul vostru am reusit sa incep o viata noua! Va multumesc! 1 De la: femeiadesucces 24 Martie 2010 17:58
E bine sa vorbesti cu strainii? 347 De la: alla 8 Septembrie 2010 19:04
Setari Cookie-uri