FWB sau prietenie cu avantaje sexuale

Ma tot intreb ce inseamna FWB aka "friends with benefits" ?

Prietenii de sex opus de intalnesc, fac sex, poate mai participa si la ceva activitati distractive impreuna, dar atat; fara sentimente, fara responsabilitati si fara asteptari.

Cum vad femeile o astfel de legatura si cum o vad barbatii ? Ce granita exista intre FWB si implicarea emotionala ?

Cunosc o astfel de "prietenie" , in care unul e implicat intr-o relatie la distanta , insa cei doi "prieteni" fac totul impreuna - isi impartasesc gandurile cele mai intime , sunt acolo unul pentru celalat ,job , shopping, party-uri , timp liber, si sex. Toata lumea crede k este ceva intre cei doi , insa amandoi neaga chiar si intre ei.

Deci , ce parere aveti ?
anisina
Postat pe 19 Februarie 2010 10:06
Daca ei se simt bine asa - noi ce parere sa avem?
Lady_Di
Postat pe 19 Februarie 2010 11:01
Lasand la o parte principiile si moralul...Bravo lor!
AdrianaR
Postat pe 19 Februarie 2010 11:06
Asta daca nu cumva tu esti prietena de la distanta... caz in care am putea avea o parere.
Lady_Di
Postat pe 19 Februarie 2010 11:08
eh nu chiar.. ea este cea care are prietenul la distanta .. dar se bucura si de "prietenia" amicului care e din acelasi orash cu ea
anisina
Postat pe 19 Februarie 2010 12:51
nu cred in relatii in care este implicat sexul, dar nu exista implicare emotionala
si_totusi
Postat pe 19 Februarie 2010 13:08
ca femeie, nici eu nu cred insa exista - stiu barbati care se simt foarte bine numai in acest tip de relatie!
panty_C
Postat pe 19 Februarie 2010 13:12
de unde se vede ca barbatii istea s-au cam stricat. nu mai sunt ca pe vremuri
si_totusi
Postat pe 19 Februarie 2010 13:17
panty_C
Postat pe 19 Februarie 2010 13:19
...pe vremuri se insurau flacai,dupe ce faceau armata...



daria_
Postat pe 19 Februarie 2010 13:42
Asa credeau femeile
anisina
Postat pe 19 Februarie 2010 13:47
singurul lucru pe lumea asta mai bun decit sexul este sex + sentimente...

Asa ca de ce sa accepti mai putin?
quasaria
Postat pe 10 Martie 2010 22:54
As fi de acord cu quasaria si as spune ca singurul lucru mai bun decat sexul este sex+sentimente...adica,asa cum in algebra a+b = b+a ar insemna ca sex+sentimente=sentimente+sex...cu alte cuvinte nu ar avea importanta procentul lui a si b...pai cum sa fiu de acord cand viata imi arata altceva? una e sa iubesti simplu,alta e sa iubesti pasional,cu fluturi in stomac...(doar doamnelor li se intampla,barbatilor nu) una e sa vezi ca intunericul tine toata noaptea si alta e sa constati ca sexul nu tine toata noaptea...(stiu,nu va grabiti,exceptia confirma regula...)deci,care e singurul lucru mai bun decat sexul?!?

si_totusi...daca nu cred in relatia in care este implicat sexul dar nu exista implicare emotionala... de ce sa cred in relatia in care exista implicare emotionala dar nu exista implicare sexuala?de ce sa cred in extreme?stiu,extremele,geniile, imping societatea inainte...aici insa cred ca ambele sunt sortite esecului...stiu ,sunt si subtilitati de interpretare,dar nu despre exceptii vrem sa vorbim...si stai linistita si-totusi...nu numai barbatii s-au stricat...exista ceva nou sub soare?nu,nu exista,toate au mai fost...isi schimba doar forma,continutul ramane...

Poate subiectul e mai serios si l-am putea discuta fara a da vina pe barbati sau pe femei...eu cred ca exista o vina comuna...
mark_on
Postat pe 10 Martie 2010 23:53
si io cred ca multi turbati misuna prin net
pik_nik
Postat pe 11 Martie 2010 00:01
ce inseamna sa iubesti "simplu"? Exista asa ceva?

... si tot n-am inteles cum e cu acordul: esti de acord cu mine, nu esti de acord cu mine... ca eu nu le prea am cu procentele...
quasaria
Postat pe 11 Martie 2010 00:03
Uitandu-ma in profilul tau cum te joci cu procentele... "Life is 10% what happens to you and 90% how you deal with it"...nu pot sa-mi inchipui ca te-ai poticnit de asa ceva ca sa ma intelegi... de fapt intentionat am lasat fiecaruia optiunea sa puna procentele dorite si sa vada ce sens capata in cele din urma egalitatea sex+sentimente=sentimente+sex...exemplu:10%sex+90%sent=90%sex+10%sent???

Cica atunci cand merge casnicia sexul reprezinta 20% iar cand nu merge,80%...cei casatoriti ne pot ajuta cu parerea lor...

Acum eu sunt cel care n-a inteles... trebuia sa fiu de acord cu tine sau am voie sa nu-ti impartasesc opinia? si asta fara a fi catalogat ca fiind lipsit de maniere elegante?
Cred ca singurul lucru mai bun decat sex ...depinde de ceea ce iti doresti...adica,un potential raspuns poate fi 2 x sex ...3 x sex...samd

In contextul postarii a iubi "simplu" inseamna a iubi fara fluturi pentru ca din auzite stiu ca nu este simplu si nici la indemana oricarei femei sa iubesti cu fluturi in stomac...



Revenind la tema subiectului cred ca nu este numai parerea mea ca in orice relatie,chiar si sentimentala,trebuie sa existe si un interes reciproc...subliniez,reciproc...altfel nu tine relatia...nu conteaza natura interesului cata vreme este inteles si acceptat de ambii parteneri...

mark_on
Postat pe 12 Martie 2010 21:22
tiiiiiiiiiine relatia, daca umbli cu pistolul dupa ea
pik_nik
Postat pe 12 Martie 2010 21:33
Eu cunosc un tip care ii numea fu_kbuddies pe cei care aveau astfel de relatii ! Eu una nu as putea sa fac asa ceva, sunt mai pretentioasa si nu ma multumesc doar cu placerea fizica...si mi se pare inutil sa imi ofere un tip doar sex, cand pot sa il gasesc pe altul care imi poate oferi mai mult !
Kid0
Postat pe 12 Martie 2010 22:37
da, am citit si eu despre asat! culmea e ca generatia voastra a adus moda
fleurdelis
Postat pe 12 Martie 2010 22:40
mai, mark. n-ai inteles ce am scris eu

reciteste


spuneam ca trebuie sa existe si sex si implicare emotionala.
si_totusi
Postat pe 12 Martie 2010 23:07
am recitit eu: mark on !
fleurdelis
Postat pe 12 Martie 2010 23:08
mark spune bine ce spune. nici eu nu-s de acord cu fluturii aceea. poate exista dar , ca fluturii. dispar repede
si_totusi
Postat pe 12 Martie 2010 23:25
Si_totusi, nu mai e nevoie sa recitesc, a recitit fleurdelis...multumesc fleurdelis...iti creste inima cand vezi ca pe forum oamenii se ajuta intre ei...

Apropo ,fleurdelis,daca tot esti atat de amabila...uite,vine Pastele si poate imi dai o mana de ajutor...am atatea de facut ,curatenie,alea-alea...iar masina mea de spalat care era top, spala rufele,le calca si le baga in sifonier s-a stricat si a plecat de acasa...si mai vreau sa imi faci un tort,cozonac si baclava ca e prajitura mea preferata...TE ASTEPT...



Si_totusi, te-am inteles foarte bine,exprimarea ta era simpla si clara ca de obicei,ma dezamagesti daca iti inchipui ca nu te-am inteles...doar ca si eu spuneam acelasi lucru,asa cum relatia sexuala fara implicare sentimentala nu are sorti de izbanda...si relatia sentimentala fara sex are aceeasi soarta...

Si cu toate astea,relatiile in care este implicat sexul si nu exista implicare sentimentala,adica nici unul nu e implicat sau doar unul nu e implicat sentimental, sunt cele mai frecvente...mai sa crezi ca in iubire doar unul iubeste si celalalt se lasa iubit...sau ca sexul a ajuns moneda de schimb...

Oricum,vine primavara si fluturii trebuie sa apara...
mark_on
Postat pe 13 Martie 2010 10:45
bineinteles ca poti sa nu fii de acord...
Dar cu ultima parte a mesajului tau sint de acord eu: relatiile in care DOAR UNUL sau nici macar unul nu iubeste sint cele mai frecvente. Iubirea asta e floare rara, problema e ca dupa ce ai iubit o data faci diferenta - iar diferenta pina la sex sportiv e mare, asa ca nu prea mai e satisfacator ce i-ar satisface probabil pe majoritatea oamenilor... adica pe majoritatea aia care nu iubeste si nici nu isi doreste neaparat sa iubeasca. Mai bine sa aduca bani in casa si sa faca baclava buna, pai ce, eu sint fraier sa nu beneficiez cu nimic de relatie? Eeeeee....
quasaria
Postat pe 15 Martie 2010 23:33
quasaria,uite ca si eu sunt de acord cu tine..."sa faca baclava buna " ca si mie imi place tare mult...si imi pare tare rau ca vine pastele si n-are cine sa imi faca o baclava...fleurdelis nu vrea sa ma ajute cu nimic...ea doar reciteste...

Si stii de ce nu am fost de acor cu tine ca singurul lucru mai bun decat sexul e sex +sentimente? pentru ca nu e singurul mai bun...dovada?citeste ce a scris kid0..."mi se pare inutil sa imi ofere un tip doar sex, cand pot sa il gasesc pe altul care imi poate oferi mai mult !" mi se pare ca pot fi liber sa interpretez ca apare interesul material...am putea face chiar o egalitate :sex+sentimente=sex+interes material...bagi de seama ca in ambii termeni ai egaliatatii elementul comun ramane tot sexul? si uite asa ajungem sa credem ca sexul e cel mai bun...el tine sentimentul sus...el impaca sotii in pat...si tot el ii desparte cand apare altcineva...
mark_on
Postat pe 21 Martie 2010 02:05
pai ..si ii putin lucru??
fleurdelis
Postat pe 21 Martie 2010 17:52
Eu zic ca ai incarcare. Fisa postului e bine structurata.
Doara
Postat pe 21 Martie 2010 18:43
fleurdelis,eu nu stiu daca-i putin lucru...daca tu stii raspunsul,il astept cu interes...poate ar trebui s-o rugam pe Dor_marunt sa faca publica fisa postului...sa stim si noi incarcarea fiecaruia...
mark_on
Postat pe 22 Martie 2010 00:54
Eu n-o stiu decat pe a ei. De ce generalizezi?
Doara
Postat pe 22 Martie 2010 06:21
Din cauza "dorului..."c are te marunteste in anumite situati!!!mi-a placut ID'ul tau si am vrut sa te bag in hora...
mark_on
Postat pe 22 Martie 2010 07:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa continue relatia cu el sau nu? 157 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:30
El ma place eu nu?! 17 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:52
imi e frica sa ma mut cu ea 22 De la: garbo_2177 16 Iunie 2012 11:30
Vreau sa iubesc si sa fiu iubit... 114 De la: Ioana007 30 Iulie 2009 17:36
CUM TRECI PESTE PIERDEREA UNEI PRIETENE? 2 De la: Laura76 21 August 2018 23:32
Setari Cookie-uri