Barbati la andropauza...

Nu ne credem, chiar suntem ...chiar ni se intampla fel de fel de rahaturi si voi sunteti vinovati, pentru ca nu va puteti tine pantalonii pe voi. De obicei povestim din experienta personala. Nu cred ca vreo femeie, la 40 de ani, isi permite s-o ia razna uitand de casa si copii. Numai voi, barbatii, alergati dupa prospaturi. Noi avem simtul ridicolului si nu ne aruncam la tinerei si nu cautam virilitate ci multa tandrete. Ne multumim de regula cu tovarasul de viata.
Ines
Postat pe 23 Ianuarie 2010 06:03
Andropauza exista, asa cum exista si menopauza, insa cel mai important la barbati este scadetea stimei de sine in ceea ce priveste potenta. Mai pe scurt exista o criza de identitate iar nevoia de-a cuceri si de-a satistace o femeie este acerba.
Experia "ma face sa ma simt barbat" face sa dispara celelalte posturi in care se afla: de sot si de parinte.
Sa recunoastem ca intr-un cuplu se asterne o obisnuinta, nu-mi place sa-i spun monotonie, pentru ca oricat ai incerca sa mentii o atmosfera animata, cunosti pe dinafara reactiile celuilalt.
tacere
Postat pe 23 Ianuarie 2010 06:41
ai descris foarte bine andropauza la barbati felicitari.
garbo075056
Postat pe 23 Ianuarie 2010 08:04
Din pacate ne lovim de o idee preconceputa, si anume aceia ca:in conceptia foarte saraca in idei a partii feminine numai barbatul este cel care calca stramb,tot el este cel care provoaca deraieri ale femeii,el este cel care intra in andropauza, el este cel responsabil de toate cele, eu stateam mai zilele trecute de vorba in parc cu un grup de barbati si ne aminteam fiecare prin cate case si paturi am trecut,bineinteles ca si pe la noi au incercat si poate au trecut altii, un lucru este sigur,femeia este vinovata pentru toate iar cand situatia este clara nu-i mai da nici o sansa indiferent de cati copii ai, in caz contrar ramai sclavul ei indiferent daca esti sau nu la andropauza
garbo083984
Postat pe 23 Ianuarie 2010 08:22
rapanosule ce bani bautura ca tu nu ai fata nici de bautura de la 30mii 2litri
garbo070418
Postat pe 23 Ianuarie 2010 08:25
O simpla gaura neagra te face sclav pe viata
garbo083984
Postat pe 23 Ianuarie 2010 08:31
De la: garbo083984, la data 2010-01-23 08:22:16 , eu stateam mai zilele trecute de vorba in parc cu un grup de barbati si ne aminteam fiecare prin cate case si paturi am trecut,bineinteles ca si pe la noi au incercat si poate au trecut altii, un lucru este sigur,femeia este vinovata pentru toate iar cand situatia este clara nu-i mai da nici o sansa indiferent de cati copii ai

De undetii asa sigur ca si pe la ale voastre au trecut altii? Daca esti sigur si situatia e clara asa cum spui de ce mai ai nevasta? Intotdeauna femeia e vinovata de toate? Nu spun ca nu au si ele partea lor de vina,dar nu mereu. Si te contrazici singur. Spui ca e o idee preconceputa ca barbatul calca stramb,dar in schimb in parc va laudati cu amantele. E corect? Si daca afla despre infidelitatea voastra femeile ar trebui sa va lasa indiferent cati copii ar avea altfel devin sclavele voastre?
Va e asa usor sa dati vina pe altul pt greselile voastre!
violeta1981
Postat pe 23 Ianuarie 2010 08:32
Asta este viata totdeauna mergi pe incredere si in cele mai multe cazuri pierzi, dar am incercat sa scot in evidenta doar un fapt si anume:ca asa cum eu tin minte ca am calcat stramb,ea nu mai tine minte de acest lucru iar familia unita merge inainte dupa sintagma nu stie dreapta ce face stanga si invers, din pacate aceasta este unitatea si trainicia in multe dintre familiile de astazi
garbo083984
Postat pe 23 Ianuarie 2010 08:40
Si daca recunosti ca ai calcat stramb, de ce spui ca vina e doar a femeii? Nu crezi ca amandoi sunteti vinovati? Acum tu ce vrei,sa o intrebi cati amanti a avut si ea sa ii insire? Tu asa ai face? Sau nu ai recunoaste nimic. Asta chiar daca iti aduci aminte de toate. Si parerea mea e ca pana nu vezi cu ochii tai nu poti sa stii sigur daca te-a inselat sau nu.
violeta1981
Postat pe 23 Ianuarie 2010 08:52

Nu de inselat poate fi vorba sau de cate sau cati,familia ca institutie este foarte grav afectata de raspunsul la aceste intrebari pe care sa fim seriosi le mai punem cateodata doar in gand daca........eu nu sunt inca casatorit si nici nu-mi doresc acest lucru dar ceilalti sau celelalte care derapeaza voit de la regula invocand esecuri de tot felul sau mai nou fenomenul de andropauza la barbati cum mai au oare curaj sa mearga alaturi tinandu-se de mana iar altii in spate sa-si de cu cotul la cate si cum le facea cumatra sau cumatru de bine aseara. Familia din pacate datorita duritatii vietii a devenit ceva care nu mai inseamna respect si iubire ci mai mult razbunare si incertitudine-desigur nu in toate cazurile dar majoritatea clacheaza invocand tot felul de bizarerii.

La vita come lei è una cagna che vivono insieme per tutto il tempo
garbo083984
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:19
Andropauza nu este atunci cand suntem inselate.Da,este adevarat ca barbatii dupa 40 de ani cauta ceva nou si inseala....ca doar sunt barbati...este cumplit sa fi inselata dar asta este.Fiecare femeie reactioneaza intr-un fel si depinde daca poate sa treaca peste acest...fenomen...suferinta.Iti doresc sa ai putere sa treci peste si nu uita ca totul in viata se plateste.
silviuta
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:20
-D-le Judecator,am circumstante atenuante.
-Cum adica inculpat?
-Poi...sunt la ...andropauza,adica am luat o pauza de la Andra si am trecut la Cristina.
Acum serios..poate fii un motiv andropauza sa-ti inseli..perechea?!??Eu nu cred asta.
O zi buna tuturor...fara pauze
Ariesh
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:22
De la: garbo029140, la data 2010-01-23 05:06:47
Daca o sa am chef, poate mai dezvolt, deocamdata n-am

Lasa draga, stai linistita si nu iti ma fa chef. Poate ai treaba si te retinem.
Doara
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:22
Din fericire mai sunt si casnicii fericite,in care exista intelegere,incredere si iubire.
Iar despre barbatii la 40 de ani,da,se mai schimba,dar depinde si de noi sa-i tinem aproape. Al meu sot are 40 de ani si vad ca o schimbare exista,dar cautam sa ne intelegem si sa avm incredere unul in celalalt.
violeta1981
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:24
Violeta...schimbarea lui nu are treaba cu andropauza sigur...se mai schimba omul...
lala_cri
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:26
De la: lala_cri, la data 2010-01-23 09:26:24Violeta...schimbarea lui nu are treaba cu andropauza sigur...se mai schimba omul...

"Criza" e de vina!
violeta1981
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:28
io as vrea sa vad ce fac barbatii la menopauza, k la andro am aflat destul
fleurdelis
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:28
buna idee...toti barbatii la menopauza...
lala_cri
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:30
De la: lala_cri, la data 2010-01-23 09:30:55 buna idee...toti barbatii la menopauza...

vise...vise frumoase...
violeta1981
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:32
Criza...sau poate ca ne mai maturizam si noi o data cu varsta...cine stie...
lala_cri
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:35
acum nu stiu daca e o regula generala ca la 40 de ani barbatii o iau razna,cert e ca al meu a luat-o.Culmea a fost ca nu a fost din cauza unei domnioare cu 20 de ani mai tanara,ci una mai mare ca mine cu un an,dar care stia sa faca pe neajutorata sa se scuze sunt blonda.... Si dintr-o data am devenit din femeia perfecta ,piatra de moara
mikiduta39
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:36
De la: garbo093004, la data 2010-01-23 09:36:19acum nu stiu daca e o regula generala ca la 40 de ani barbatii o iau razna,cert e ca al meu a luat-o.Culmea a fost ca nu a fost din cauza unei domnioare cu 20 de ani mai tanara,ci una mai mare ca mine cu un an,dar care stia sa faca pe neajutorata sa se scuze sunt blonda.... Si dintr-o data am devenit din femeia perfecta ,piatra de moara

Serios vorbind,nu are legatura cu varsta,asa a fost sa fie. daca e s-o faca,o face si la 30 de ani si la 50 si la 70(daca mai poate),nu numai la 40.
violeta1981
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:40
Nah...tentatia e mare cu atatea trufandale pe piata...
lala_cri
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:43
mai nene, adevarul e k la cate scorpii maritate cunosc, nu ma mir cd barbatii o iau raznaa ma mir doar de cei care n=o fac!
fleurdelis
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:43
De la: lala_cri, la data 2010-01-23 09:43:14Nah...tentatia e mare cu atatea trufandale pe piata...
daca
mai eu daca as fi berbant si as avea drum zilnic prin zona universitate-romana asa...clar nu mi-as mai dori o nevasta abatuta acasa si plina de griji!! ce fetee se perinda pe-acolo si cum se imbraca....MIEEE immi pica fata asa ca...
fleurdelis
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:47
Cu femeia nu trebe sa te pui...ca ea se naste cu o samanta de scandal si cand te insori iei ditamai copacul si nu ai nici un spor... stiu unul care a facut-o si saracu' a ajuns de batea covorul cu capul
lala_cri
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:47
De la: fleurdelis, la data 2010-01-23 09:43:21mai nene, adevarul e k la cate scorpii maritate cunosc, nu ma mir cd barbatii o iau raznaa ma mir doar de cei care n=o fac!

Si cand s-au insurat nu au vazut ca sunt scorpii? Ori s-au transformat pe parcurs?
violeta1981
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:48
Sita cat e noua sta in cui...ai uitat...
lala_cri
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:50
ce este andropauza? sa fim seriosi ": incercarea unora de a-si explica prostiile barbatilor de la 40 de ani (fiziologic vorbind exista , dar nu ar trebui sa fie o explicatie). In afara de asta , barbatii trec prin tot felul de crize de-a lungul vietii...... la 20 cand li se urca hormonii la cap si se gandesc sa se insoare , la 30 cand majoritatea vad ca ii depaseste situatia , la 40 cand se gandesc sa incerce si cu alta, la 50 cand au situatie financiara si , isi refac viata cu o alta femeie (daca e de o varsta cu fii-sa nu e nimic anormal ), la 60 cand le scade potenta chiar de tot........si tot asa. Cine e vinovat de toate astea "??????? NOI ,femeile , mamele lor care ii cocolim si ii iubim mult si asa ajung ei niste nepregatiti pentru viata
jeanette40
Postat pe 23 Ianuarie 2010 09:54
Varsta de 40 de ani nu are a face cu andropauza care poate (sau nu) sa apara dupa 50-70.
De la: lala_cri, la data 2010-01-23 09:43:14...tentatia e mare cu atatea trufandale pe piata...

daca gaseste o trufanda care nu e scorpie, sigur ramane cu trufandaua!
garbo059117
Postat pe 23 Ianuarie 2010 10:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna...am nevoie de un sfat va rog.. 10 De la: garbo070402 9 Martie 2010 00:05
Barbati la andropauza... 234 De la: vivacedonna 19 Februarie 2010 21:28
Sa scriem corect. :) 25 De la: Axl_R 8 Iulie 2015 00:08
ma simt ca naiba:-( 28 De la: Luna_in_capricorn 29 Septembrie 2010 19:04
habar n'am ... 53 De la: Strumfette 19 Septembrie 2009 16:33
Setari Cookie-uri