Linkedin

Voi aveti profil pe Linkedin? Stiti care sunt avantajele acestui site?
Cum te poate ajuta sa-ti faci conectii profesionale si te poate ajuta in dezvoltarea profesionala?
Aemulus
Postat pe 14 Iulie 2009 22:50
Multe salutari tuturor !!!
antonius2500
Postat pe 14 Iulie 2009 22:59
Tuturor de pe Linkedin ori..Garbo????
Aemulus
Postat pe 14 Iulie 2009 23:04
ce-i asta linkedin??
tutankhamon
Postat pe 14 Iulie 2009 23:18
E un site de socializare profesionala.Intra daca vrei si ai sa vezi ce ofera.
Bineteles ca e foarte bun pentru persoane care se uita pentru slujbe mai sus decit entry level dar nu numai.
Poti sa-ti gasesti fosti colegi, iti faci prieteni care au preocupari similare cu tine, schimb de informatii de ce natura vrei tu.
Adica nu e in nici un caz precum Garbo.
Aemulus
Postat pe 14 Iulie 2009 23:21
e un site misto, cu profil real,cv-ul e real, acolo n-am .
la fel este si facebook, acolo am..
kyra
Postat pe 14 Iulie 2009 23:32
Facebook e de copii, serios.Am si eu acolo dar la ce-mi ajuta?
Linkedin e un site serios un intilnesti lumea serioasa nu inoportunisti.
Cred ca e cel mai tare (sau o sa devina curind) site de slujbe.
Plus ca te mai uiti la Cv-ul unuia altuia si inveti cum sa ti-l faci pe al tau profesional etc...
Aemulus
Postat pe 14 Iulie 2009 23:35
ei, nu stiu daca-i de copii, probabil depinde si de cum il folosesti, la mine are legatura cu grupurile in care sunt membra...
kyra
Postat pe 14 Iulie 2009 23:38
fiecare cu ce s-a obisnuit....
tutankhamon
Postat pe 14 Iulie 2009 23:40
Chirule, tu ai dreptate. Dar atita vreme cit si copilul meu si toata gasca lui si pustimea in general au profil pe Facebook....De aia zis de Linkedin ca acolo nu vezi grupuri de copii.Doar oameni seriosi si teposi
Aemulus
Postat pe 14 Iulie 2009 23:41
aia da. ma batea gandul de-o bucata de vreme sa-mi fac profil pe site..
kyra
Postat pe 14 Iulie 2009 23:43
Aaa si sa-ti spun ca pe mine m-a ajutat Facebook sa gasesc o pustoaica (eram 100% sigura ca are cont pe Facebook) care e romanca si a carei bunica (care a crescut-o) e grav bolnava in Rom si nu mai stie nimic de ea sau de tatal ei (baiatul batrinei) de muuulti ani.
Ei, am gasit pustoaiaca, i-am scris, mi-a confirmat ca e ea si atit.
O fi luat legatura cu biata batrina care face chemo acum, nu stiu.
Cert e e ca mie nu mi-a multumit niciodata pentru informatie.
Cine stie, oi fi deranjat-o!
Aemulus
Postat pe 14 Iulie 2009 23:45
Hai Chirule baga-te acolo sa ne conectam!!!! Si sa ne dam recomandari desi nu ne stim decit de pe Garbo!!!!
Aemulus
Postat pe 14 Iulie 2009 23:46
Si tu esti mama ranitilor ? , hai sa-ti zic ce am comis eu, cand am avut festivitatea pentru licenta..

erau 40 jda grade afara , io-n tramvai in bucuresti, tronca-tronca, langa mine o piranda..
cum stateam eu asa..zbang! se lasa greu pe mine si pica jos..nene, a lesinat gagica, lipotimie d-aia...
babele..repede, distonocalm , le-am dat dreaq peste maini, murea aia, avea tensiunea 8 cred..nu mai stia de ea saraca..
am dat-o jos din tramvai, am sunat acas` la ma-sa, i-am dat bani de taxi..si vira..

si p-orma alearga , ca-mi pierdeam mandrete de festivitate..
kyra
Postat pe 14 Iulie 2009 23:53
Fete bune scorpioancele astea frate.Numai sa le vorbesti frumos si le ai la degetul mic.
Aemulus
Postat pe 14 Iulie 2009 23:57
cred ca, daca am fi si ale dreaq, pe cat ne merge buhul, ar fi mai bine..

crez ca ma bag, pe bune...
kyra
Postat pe 15 Iulie 2009 00:01
Pai cei rai ne0au scos vorbe Chirule, cei rai, uriti si egoisti! ca noi...

Stii tu vorba aia "numai prostii e modesti"
Aemulus
Postat pe 15 Iulie 2009 00:03
adeca, vorba lui zambilu`, aia echilibrati, care sar de tartita in sus..maica mea, ce-am mai ras atunci..
kyra
Postat pe 15 Iulie 2009 00:06
De la: micabis, la data 2009-07-14 22:50:09Voi aveti profil pe Linkedin? Stiti care sunt avantajele acestui site?
Cum te poate ajuta sa-ti faci conectii profesionale si te poate ajuta in dezvoltarea profesionala?


buna! cand o sa gasesti tu un super job pe site-ul acela super profesional, sa-mi zici si mie, te rog frumos. in afara de faptul ca are acces toata lumea din univers la cv_ul tau....si esti monitorizabila ca sa zic asa...eu una, la altceva nu stiu la ce iti foloseste!
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 06:24
Love, ma dezamagesti.
Se vede clar ca nu stii prea multe despre Linkedin.
Momentan (am contul de mai putin de o luna) am deja in contacte recrutori (despre care stii cit sunt de importanti in gasirea unei slujbe). Cu ajutorul uneia dintre recrutoare am avut deja un interviu.

Intimplator, aici unde locuiesc eu, pozitiile high level se obtin cam la modul asta.Daca te uiti pentru entry level, da, s-ar putea sa nu gasesti pe Linkedin.
Aemulus
Postat pe 29 Iulie 2009 06:45
ma bucur sa aud asta! dar asa cum ai spus este foarte bun pentru RECRUTORI. si atat! iti doresc multa bafta ce sa zic, ca mie mi-a facut un mare deserviciu linkedin? dar chiar unul foarte mare!!!deci chiar astept vesti bune
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 07:02
Sunt surprinsa sa aud ce spui.Tu unde locuiesti? Eu nu locuiesc in Rom. si poate de asta....
Aemulus
Postat pe 29 Iulie 2009 07:34
desi nu as considera asta un criteriu(cu romanica sau in afara ei), eu cred ca e cu dus si intors, chestia asta. probabil ca in orice lucru exista jumatatea plina si jumatatea goala a paharului! la mine s-au folosit niste cretini, si lenesi pe deasupra , de la o publicatie ...de datele mele, si si-au construit ei un articol de mare efect...au zis ei! astfel incat, fara sa primesc nici un telefon, fara sa dau nici un interviu, m-am trezit cu "asa zisele mele afirmatii" ...intr-un ziar! lucrurile pareau sa fie cu convingere afirmate de mine, pentru ca erau sustinute de informatiile corecte luate din cv-ul meu! mi-a fost foarte greu sa infirm dupa aceea publicatia respectiva pentru ca nu ma mai credea nimeni/ eu insami , am crezut ca fac infarct pana sa ma dumiresc de provenienta surselor. asa ca lumea e plina si de valori si de non valori, depinde pe mana cui cazi.dar principalul este, ca atata timp cat tu oferi informatii gratuite despre tine, linkedin, facebook, hi5, sau mai nu stiu care conturi...toate acestea iti pot face la fel de bine un serviciu ca si un deserviciu! de aceea spun ca astept sa gasesc partea pozitiva, pentru ca mie una, mi se pare suspect, cum de s-au nenorocitii aia tocmai acolo sa imi fure datele! probabil fac frecvent asa ceva... oricum astept vestile bune de la tine, sincer acum! & multa bafta!
fleur_de_lis
Postat pe 29 Iulie 2009 07:56
Presupun acum ca daca cineva vrea sa iti ia cv-ul sa ti-l publice poate sa il ia de pe orice site cu joburi pe care poti fi inscris. Asta ar insemna sa nu mai poti aplica on line la nici un job.
Micass
Postat pe 29 Iulie 2009 08:55
bre... ia sa-mi ziceti voi cate si-au gasit un job postand aplicatii pe internet?... vorbesc de joburi profesionale, nu baby sitter sau culegator de capsuni...
zambil
Postat pe 29 Iulie 2009 09:02
Eu mi-am gasit. Si mai am si in jurul meu oameni care si-au gasit. Altfel cum? Din ziar?
Micass
Postat pe 29 Iulie 2009 09:04
daca locuiti in romania, ce-si gaseste o femeie pe internet e maximum un post de secretara, vanzatoare sau asistenta personala... in rest, joburile bine platite se gasesc prin relatii... si crez ca si prin alte parti e cam tot asa...
zambil
Postat pe 29 Iulie 2009 09:10
iar joburile alea de le pomenii mai sus, sunt pentru fete tinere si daca posibil, cat mai nemaritate...

cu cat femeia se maturizeaza si are mai multi copii, cu atat e mai greu sa-si gaseasca un job...

cand e vorba de femei, majoritatea anunturilor sunt un fel cereri de amantlac cu perdea... no offence, da' asta-i realitatea...
zambil
Postat pe 29 Iulie 2009 09:17
Daca iti spun ca nu e adevarat ma crezi?
Micass
Postat pe 29 Iulie 2009 09:23
nope... desigur, eu vorbesc la modul general, nu neaparat de cazul tau... or mai fi si exceptii...

nimic nu s-a schimbat in lumea asta, emanciparea femeii trece prin paturile barbatilor...
zambil
Postat pe 29 Iulie 2009 09:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce credeti ca putem face noi romanii sa iesim cu bine din criza 77 De la: Alexxandra 7 Mai 2010 11:25
amante inselate 316 De la: garbo079375 3 Decembrie 2009 13:10
Romania sau alte tari? 14 De la: violete 7 Noiembrie 2013 12:19
Invitatie! 1 De la: garbo020670 26 August 2009 12:12
noua politie on-line 11 De la: dor72 5 Aprilie 2011 22:42
Setari Cookie-uri