de ce fug barbati de casatorie?

De la: ioana_ady4u, la data 2009-12-16 20:09:45de ce fug barbati de casatorie?o intrebare care macina majoritatea femeilor tot timpu cand se aduce vorba intr-o reletie despre casatorie fug de zici ca le-ai da k paru in cap si in fond si la urma ce e asa de garv sa te casatoresti .astazi nu mai suntem in epoca de piatra sa nu poti divorta![/quo





citind titlul am crezut ca este o alta tema de discutie a Irinucai.dar se pare ca nu este singura care a pierdut examenul de maturitate.cum ai dedus ca acest subiect 'macina majoritatea femeilor"?fii convinsa ca esti intr-o totala eroare,permitandu-ti sa emiti pareri prin inducerea raspunsului ,la tema abordata de tine.da-mi voie sa te contrazic,cel putin in privinta mea. chiar nu am avut nici o' macinare' cand mi-am cunoscut actualul sot,daca ma va lua sau nu de nevasta.in primul rand nici barbatul nici femeia nu sunt 'tinte".subiectul este valabil pt ambele sexe.nici femeile din societatea actuala nu stau la coada la maritis.crezi ca o relatie de cuplu trebuie sa se finalizeze indubitabil printr-o casatorie? total gresit.de ce crezi ca exista concubinajul?pt ca partenerii sa vada daca sunt compatibili si in mediul unei vieti private de cuplu. parerea mea este ca atunci cand cunosti un barbat sa nu il transformi imediat in musculita prinsa in panza de paianjen,adica obligatoriu in viitor sot.daca procedezi asa inseamna ca esti disperata de situatie in care te afli.alegerea barbatului din punctul tau de vedere nu se bazeaza pe iubire reciproca,ci pe interesul de a nu ramane femeie batrana nemaritata aici intervenind si cutuma societatii in care te invartesti,adica sa gasesti un barbat care prin casatorie sa te transforme in Doamna.am cunoscut un barbat care tinea mortis sa se casatoreasca cu o femeie cu trei copii,ea inca ,casatorita,el deja singur si tot cu copii. erau profesori amandoi.ea era o femeie frumoasa,el doar un suflet mare dar egoist.tipa insa nu prea avea intentie de de spartire de sot.insa el fiind plecat mai des de acasa,era buna si o manta de vreme rea.barbatul a umblat pa la vrajitoare fiind convins ca au vraji facute de umbla doamna profesoara cand pe la sot cand pe la amant si nu se hotara.daca mi-a cerut parerea,eu mi-am dat-i dupa ce am cunoscut-o si pe eroina.din spusele ei el o lua cu tot cu copii,o tinea inchisa in casa dorind de la ea dragaleala,ba si gospodarie,el pleca cu prietenii la o beuta,dar se chema ca "viitoarea lui sotie trebuie sa il astepte acasa''.o mai si batea.apoi am stat de vorba cu amandoi de fata.el traia intr-o viata paralela iubind o himera,iar ea se bucura de ceea ce nu avea de la sot,adica de sex.reflecteaza cu multa maturitate cand mai emiti astfel de pareri si nu generaliza.viata reala are multe mistere dar si multe necunoscute.succes in dragoste si multa fericire.important este sa elimini din gandire ideea ;'pune inelu pe deget cu forta"!!!
vuvuzela
Postat pe 13 Aprilie 2011 02:30
De la: ioana_ady4u, la data 2009-12-16 20:09:45de ce fug barbati de casatorie?o intrebare care macina majoritatea femeilor tot timpu cand se aduce vorba intr-o reletie despre casatorie fug de zici ca le-ai da k paru in cap si in fond si la urma ce e asa de garv sa te casatoresti .astazi nu mai suntem in epoca de piatra sa nu poti divorta!


E normal sa fuga de casatorie cand simt ca persoana de langa ei nu este cea potrivita si la fel de bine cand intalnesc acea persoana compatibila o fac fara doar si poate .... E grav sa te casatoresti doar ca sa te casatoresti sau de gura lumii sau ca deja ai o anumita varsta ....Casatoria de multe ori sperie si pt. ca o cladesti pt. totdeauana ( sau cu gandul asta se incepe o casatorie ) dar in acelasi timp stii ca nu poti accepta defecte majore (care pot aparea pe parcurs) ale partenerului .... e ca intr-un cazinou ..... Din ceea ce spui pari o persoana superficiala si jucausa ori casatoria nu e o joaca .... Doar n-o sa te casatoresti de n ori cu n persoane
Fata_Morgana
Postat pe 19 Iulie 2011 00:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
speed dating 51 De la: garbo270885 23 Mai 2012 14:51
club literar de toamna 661 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:19
de ce fug barbati de casatorie? 62 De la: ingrid76 19 Iulie 2011 00:52
Ce mi-a placut azi... ! 104 De la: barboneli 27 Februarie 2015 20:50
CEARDACUL OMENIRII 6 De la: AMOREZATUL 2 Martie 2012 21:29
Setari Cookie-uri