lipici

Daca lipiciul superglue lipeste intr-adevar orice, de ce nu si interiorul tubului?
cely
Postat pe 10 Decembrie 2009 16:40
pt ca lipeste numai in contact cu aerul...probabil?
quasaria
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:17
waaai...si pentru asta trebuia deschis un topic nou???? vai de capul meu...teoria lipiciului.....hai ca am auzit-o si pe asta......

lipiciul nu lipeste interiorul tubului pentru ca acel lipici este, de fapt, un banal acrilat.....ca orice acrilat, este facut dintr-un monomer - lichidul si un polimer - care poate fi o pulbere sau alt lichid.....in tub, cand se ambaleaza, are mai mult monomer.....cand se pune pe suprafata de lipit, excesul se evapora, iar ce ramane, se combina cu polimerul....eventual topind si suprafata ce trebuie lipita....
tutankhamon
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:21
muream mai proasta decat sunt...
elodia
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:23
http://www.blogcatalog.com/topic/zero+stele/, de aici au fost luate :-)
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:26
are vreo 6-7 subiecte din astea inteligente
numai ca a copiat intrebarile din alt forum
pik_nik
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:27
las-o mai si ce daca?? uite asa am aflat si noi cata chimie stie sis!cat monomer si polimer exista intr-un tubulet din ala
fleurdelis
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:30
reyya...raspunsul meu nu e copiat.....eu lucrez cu acrilat pentru ca fac rebazari sau reparatii la proteze....si, daca pun mai mult monomer - lichid, nu face priza si nu se lipeste.....daca las sa se evapore, materialul proaspat se lipeste ca super-glue-ul de proteza reparata...
tutankhamon
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:33
Tuthankamon, celei care a deschis topicul m-am adresat , cely..parca
spuneam ca au fost copiate de pe blogul zero stele :-)
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:36
ok....raspunsul meu era mai mult pentru sistera mia....care radea di mini...ceapa si altzana ta de sister...las ca vezi tu in vichend....
tutankhamon
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:44
vad?? un....mono(mer), un poli(mer)?
acuma sa stii ceva..is bata la chimie...io chiar spuneam admirativ, sa stii!
fleurdelis
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:48
tuth, in ce limba vorbesti tu aici?
quasaria
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:54
in limba polimerilor si poliperilor....am urat chimia toata viata mea si in facultate abia am trecut la examenul de chimie organica....bleah...am invatat formulele ca pe apa....mecanic....nu mai tin minte niika....
tutankhamon
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:55
nu stiu daca trebuie sa dau vreo explicatie pt acest topic ..dar totusi o fac ..totul a inceput de la o gluma pe un alt topic ...in care se plictisea toata lumea ...am incercat sa fac ceva sa iesim dintr-o stare de nestare....imi pare rau ca nu mai stiu dupa ce topic s-a plecat gluma ....dar pot sa va arat unde s-a ajuns cu aceasta gluma ....http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/7296/METEO.html ..si asta pt ca unul este interesat de drumul meu virtual ..si de frica sa nu dau eu in groapa ..a dat el in penibil

o seara buna !!!!
cely
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:56
sister...asta am facut in facultate...am trecut prin toate materiile inrudite cu anatomia, si pe care se bazeaza fiziologia omului...de asta iti spuneam mai devreme la telefon ca am invatat de mi-au sarit capacele....si stai calma ca esti sora mia si nu ma pot supara pi tinii pientru ca tie iubesc mai....
tutankhamon
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:57
cely...din punctul meu de vedere nu este penibil....ca dovada ca am raspuns pertinent si la obiect si am fost luata si eu in balon...
tutankhamon
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:58
eu tin minte tabelul lui Mendeleev, ca juma din anii de scoala generala m-am holbat la el si la poza lu' nea nicu.... de plictiseala

Groaznic sistemul asta de invatamint romanesc...
quasaria
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:00
De la: tutankhamon, la data 2009-12-10 23:58:37cely...din punctul meu de vedere nu este penibil....ca dovada ca am raspuns pertinent si la obiect si am fost luata si eu in balon...
nu ma refer la acest topic ...ma refer la celalalte ...defapt trebuia sa fie vreo 21 de topicuri ..cu intrebari traznite gen :
1. Daca de la inot se slabeste, unde gresesc balenele?
2. Daca uleiul de porumb se face din proumb, cum este cu uleiul de corp?
3. Daca lipiciul superglue lipeste intr-adevar orice, de ce nu si interiorul tubului?
4. De ce nu suna ocupat cind gresim numarul?
5. De ce iti trebuie programare la clarvazator?
6. Daca azi sunt zero grade, si maine e de doua ori mai frig, cat de frig va fi maine?
7. Primesti bani inapoi daca taxiul merge cu spatele?
8. De ce morcovii sunt mai portocalii decit portocalele?
9. De ce oamenii te cred pe cuvant cand le spui ca exista 400 milioane de stele pe cer, dar cand le spui ca aceasta banca a fost proaspat vopsita, cred ca glumesti?
10. De ce sucul de lamaie este in mare parte din ingrediente sintetice, pe cand in solutia de spalat vase este zeama de lamaie adevarata?
11. De ce Tarzan nu are barba?
12. Oamenii casatoriti traiesc mai mult, sau doar li se pare?
13. Cu ce viteza se deplaseaza intunericul?
14. Cum se impacheteaza bilutele de polistiren cand vrei sa le trimiti pachet?
15. Exista alt cuvant pentru cuvantul sinonim?
16. Cum ar arata scaunele, daca am avea genunchii la spate?
17. De ce femeile nu merg niciodata singure la WC?
18. Un termos vara pastreaza bautura rece, iarna calda. De unde stie termosul cand e vara si cand e iarna?
19. Eschimosii orbi au caini de sanie dresati pentru orbi?
20. Un sofer care lucreaza pe masini de desapezire, cum ajunge dimineata la servici ?
21. Daca penisul se micsoreaza la apa rece, de ce nu se mareste la apa calda?

muti au prins gluma ..si chiar se raspundea cu raspunsuri traznite dar ...totul a fost distrus intr-o clipa ...a venit un baietel si ne-a dat cu piciorul in toate jucariile

te
cely
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:04
eu n-am facut bascalie! spuneam doar k este educativ!
fleurdelis
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:04
multumesc fleurdelis ...numai ca nu toti gandim la fel ...si nu avem dreptul sa cerem mai mult decat oferim
cely
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:08
bre cely...ce baietzel....? a fost profesorul "cel rau".
l_flory
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:08
scuza-ma flory ..eu acel comportament nu-l pot asocia cu al unui profesor ..pt mine ramane un copil frustrat...un copil care face orice rau ...numai sa atraga atentie ..nu conteaza daca este o atentie negativa sau pozitiva ..poate ca unii vad in el altceva ...poate unii se tem sa-si spuna parerea ..pt ca este un tip agresiv ..si daca nu esti de acord cu el merge cu mamica de mana la nenea adminu ..si cere banarea userilor
cely
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:13
cely...mie nu mi-e frica sa-mi spun parerea... in aceasta lume doar ma distrez...si cu pik chiar nu am avut astfel de probleme....
deocamdata mi-a rasp. la comentarii foarte ok si respectuos...


l_flory
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:22
saracutza de ea...
pik_nik
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:23
flory, tu nu ai avut comportamentul ala de c***a fatza de mine doar pentru ca eu am avut discutii contradictorii cu iepurasul tau
pik_nik
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:24
pik... care iepuras...?
l_flory
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:28
bay omule ..ma acuzi de niste chestii ..pe care nici tu nu le crezi ..te-ai lasat inegrit la minte ...daca ai crezand ca sunt nu stiu ce alta persoana ..dar cu mine nu ti-a mers sa ma iei la intors ..cu ti-am intrat in cont ..ca nu stiu ce alta minune ...pt ca inca ...mai pricep ce se intampla si in spatele unui panou de control ..asa ca ramai si abereaza sanatos ...ca sa nu ai congelatorul gol de craciun

ps :daca eu veneam aici la agatat ..dupa iepurasi cum spui tu ...poate ca nu-mi treceam o varsta mai mare la profil ..dar trebuie sa te duca si mintea
cely
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:30
nu asta era ideea, flory
individa asta stie ca daca ma ignora, pentru mine nu exista
da' cum nu se poate abtine, si spumeaza periodic, o rasplatesc intretinandu-i un timp tonusul
pana ma plictisesc si o las iar dreaq in pace
pik_nik
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:31
bay omule ..esti penibil rau ...cine dracu s-ar uita la tine ...tu chiar nu te vezi in oglinda???tu crezi ca eu ma dau in vant sa vb cu tine ???te inseli ...asa ai zis mereu ..ca ma ignori ..desi n-am inteles niciodata de ce ..dar sigur te-ai speriat ca am 58 de ani ...dar tu nu m-ai ignorat ... m-ai intepat de cate ori ai avut posibilitatea /...asa cum faci cu multi de aici ..dar imi place ca te distrezi ,,o sa ai somnul linistit
cely
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:37
bine babutzo, acum bashti la agatzat si lasa-ma sa te ignor

a, bafta!
pik_nik
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
topicul vecinei...sau al caprei vecinului 142 De la: garbo166116maryeta 7 Octombrie 2010 14:54
ajutor prietenesc! 1 De la: allexanndrra 20 Iulie 2009 20:51
ROSTUL 0 De la: 26 Februarie 2011 12:52
un simplu cliseu.. 8 De la: quasaria 22 Martie 2010 23:28
cea mai buna metoda de a gestiona.... un stalker? 198 De la: quasaria 11 Ianuarie 2014 17:42
Setari Cookie-uri