TRADAREA PARTENERULUI -SPORT NATIONAL ?

nazi,pupa ela pelicanul
lasa nevrozeala ca nu face bine
faci riduri mami
eladaela
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:31
totusico, te iubesc!

cat despre gri..mai bine ma imbrac in alb si negru toata viata, de la o culoare d-asta naspa de gri, am tras de mi-au iesit ochii..
melanie
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:34
ioooi stiu!!!!
nazirra
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:35
iasomico, cand e vorba ca te inseala, nu stiu daca mai preferi griul

teoretic, da. se poate accepta. insa, daca esti pus / pusa in situatia asta real,crezi ca o sa accepti?

nu-mi plac ciocnirile pe sestache. la ce mai taraiesc cu ala, daca el e cu alta?


poate gresesc eu, poate e asa cum zici, poate asa e normal. insa, nu m-as mai respecta pe mine, daca as sti si as inchide ochii.

ii place vsa vaneze, ok. liber . care e problema? nu-l tine nimeni cu forta



si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:36
melanico,

pai ce sa zici si tu...ehe,he,he....

eu nu ma refer la cazurile tusicii acilea,pur si simplu sunt sincera,lucru rar in ziua de astazi...

in atatia ani am vazut o gramada de cazuri,o disciplina absoluta duce la nefericire...

iasomia
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:37
totusico......
nazirra
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:37
eeee..

tusico..sunt cazuri si cazuri..
ca de ex boala,cu toate neajunsurile ce deriva d-acilea.

daca nu o trage de mana pe nevasta sa-i spuna:
vezi ca ma duc sa dau la bouci,e ok...

si multe,f multe situatii..

femeile uita sa-si rasfete partenerii,sa le dea incredere in ei...sunt mama de baieti,f greu ..daca nu-si gasesc partenera potrivita,e jale...
iasomia
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:42
Iasomico, eu spun ce-am trait.

crede-ma, n-ai vrea sa traiesti o nefericire cauzata tocmai de griul ala..iti frange spiritul pana la urma, daca esti mai slab.
melanie
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:43
alb, negru, gri...

Cazul ideal... sau "normal" cum ar zice unii de pe aici: el si ea se plac, se iubesc, se unesc in "sfanta taina a casatoriei" (idioata formulare si la popii astia, zau asa!).
Eu raman la parerea ca nu poti iubi doua persoane in acelasi timp. Iar daca iubesti pe cineva, nu vanezi. Nici macar de curiozitate...
Nu exista asa ceva -"curiozitate", "sa vad cum e cu alta/altul"- cand ai langa tine o persoana care inseamna TOTUL pentru tine. Daca ai facut-o totusi, si ai mers si prin alte parti... deja nu mai poate fi vorba de "alb" acasa, in casnicie sau cum vreti voi sa ii mai ziceti. Asa ca ce rost mai au chinurile? Pentru ca dupa un astfel de moment, viata initiala se transforma in cosmar, cel putin pentru persoana inselata.
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:45
iaso, nu cred. povestea cu rasfatatul e falsa. nu cumva, si ei uita sa mangaie, la randul lor?

iar cu boala, trecem la situatii particulare. cati inseala pentru ca li-i bolnava sotia?

si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:45
cred ca am nimerit gresit,va las sa dezvoltati pt ca sunteti pe aceeasi unda,eu zic sa recititi ce am spus..

seara placuta...
iasomia
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:49
ready, de acord..

totusico, nici cu cazul asta particular nu-s de acord...
am fost martora la asa ceva..

pe scurt: ea bolnava de cancer ovarian, histerectomie totata, chinuit prin spitale cu chimioterapie, slava cerului, acum e bine..
el. n-a avut altceva de facut, decat sa-si "aline" amarul, cand nevasta-sa se chinuia cu chimioterapia,cu o fufa, care i-a dat cu piciorul, pana la urma..

tipa a aflat..nu vrei sa stii urmarea..
melanie
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:52
De acord, totul intervine daca in relatia deja existenta apare o fisura..si atunci incerci sa compensezi in alta parte ceea ce iti lipseste ( daca intr-adevar lipseste ceva)
Daca nu lipseste nimik si totusi unul dintre cei doi insala atunci ...probabil ca decizia initiala nu a fost cea optima sau prioritatile s-au schimbat intre timp.Daca cineva insala pur si simplu deh ,,curiozitatea ..bat-o vina.."atunci e doar tampit si nu stie ce vrea cu adevarat, habar nu are sa iubeasca sau crede(doar ) ca poate iubi .Oricum ar fi nimeni nu trebuie sa traiasca intr-o stare de continua suferinta si chin psihologic , in dragoste e ca la reanimare..daca merge bine ..daca nu ,,hasta la vista baby" Viata merge inainte.
reyya
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:53
iasomica, spuneam ca sunt cazuri particulare cand ea, e foarte bolnava. e normal ca sotul sa aiba o viata sexuala mai ales daca cea boala tine de ceva timp. asta da, e un caz particular.nu-s de acord dar, e un fapt


in rest, vivus a dezvoltat corect, dupa parerea mea
si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:55
mami iaso, am citit atent ce ai scris. tu te-ai referit la viata in general, nu la cazul particular in care el/ ea "tradeaza" partenera/ partenerul. Si da, ai dreptate, nu poate sa existe doar alb si negru din punctul asta de vedere - atentie, ma refer la viata de cuplu in general. Mai apar certuri, mai iese soarele, mai vine o furtuna...
In momentul in care, insa, unul din ei se duce si prin alta parte... eu cred ca s-a rupt ceva ce nu mai poate fi reinnodat. Vorba povestii aleia de prin cartea de citire din clasa a patra: "Da, fiule, ai scos toate cuiele... dar gaurile?..."
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:56
cand cel de langa tine iti ofera totul,nu cred ca mai intervine curiozitatea.
de obicei cautam ce nu avem
eladaela
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:57
ela, nu prea. cautam pentru ca ne-am obisnuit sa cautam. o tinem tot intr-o curiozitate

cum spuneam, depinde de cum suntem construiti. vesnici calatori sau oameni stabili
si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:00
si totusi..unii oameni is nesatui...sau orbi..
ori nu se multumesc cu ce au si cu ce le ofera partenerul/partenera..ori nu vad ce comoara au langa ei...ori is prosti....
complicat ...
LILO
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:01
ca sa o faci doar din curiozitate, inseamna sa fii extrem de superficial..bine, am destula flexibilitate sa accept ca exista si de astia, de ambe sexe..

insa, intr-o relatie, trebuie sa existe un echilibru..si mai ales sa intelegi ca cel de langa tine trebuie sa fie complementar cu tine..

lilo..am mai invatat ceva, de-a lungul anilor..ca, la un moment dat , oamenii ajung sa-si doreasca altceva, li se schimba nevoile, ori abia mai tarziu ajung sa si le cunoasca..
melanie
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:03
De acord ..trebuie sa-l intelegi , ss-l sprijini..sa-l iubesti ..dar..daca unul dintre cei doi sare calul ...asta a fost( flexibilitatea trebuie sa se opreasca strict acolo unde cel in cauza devine porc:-)
reyya
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:07
De la: melanie, la data 2009-11-18 17:03:15bine, am destula flexibilitate sa accept ca exista si de astia, de ambe sexe..


cred ca toti acceptam ca exista din astia. Ceea ce nu acceptam, si mi se pare normal sa fie asa, este faptul de a trai cu unul/ una din astia...
In cazuri din astea, griul chiar nu are ce cauta.
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:08
melani, cand azi e cu una si maine cu alta cum se cheama? nu superficialitate?

asta nu pot intelege eu. risti o relatie frumoasa doar de dragul experientelor ? si daca da, ce implinire sufleteasca ai ?

pot intelege ca ea sau el s-a indragostit .in acest caz, nu e normal ca cea casnicie sa dispara? ce tot ne legam de ce a fost sau de un petic de hartie ?

de ce trebuie sa acceptam langa noi, un barbat indragostit de alta femeie?

doar ca asta e morala? din motivul ca asa e normal ca un barbat sa mai calce stramb? pentru ca o femeie trebuie sa-si tina casa?

valabil si viceversa ca sa nu-mi aud vorbe
si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:11
pai si ce, sa stea cu mine de..mila? sa-i stea-n gat..

sa zica si sa plece neneaca, ca sa pot sa-mi reiau viata..
melanie
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:16
nu-ti auzi, nu-ti auzi! doar o sa le vezi

in fine, nu cred ca asta a fost esenta celor spuse de Mel, normal ca tot superficialitate e si asta. Ca sa folosim totusi un eufemism...

acceptarea unui partener indragostit de altcineva... in ce scop? pentru ce dreaq? doar pentru ca e un copil la mijloc? iar uitam motivul primordial al casatoriei? care este starea de a te indragosti, a te intelege, a te completa cu celalalt?

in momentul in care partenerul s-a indragostit de altcineva, cum se mai satisfac motivele alea pentru care a intervenit deranjul? pardon, casatoria...
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:16
Poate chiar institutia casatoriei ucide pasiunea...( E o supozitie doar..nu sariti!!! )))
reyya
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:19
vivus, nu am zis ca asta sustine melani. continuam discutia. am inteles ce voia sa scoata in evidenta



si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:19
deranjul ?
melanie
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:21
care sport, nenik? sportul are reguli, regulamente, etc... se stabileste ce inseamna performanta. asta e mai degraba o stare de drogare, inconstienta, prostie. de fapt, incep sa cred ca nu exista cuvinte, ca ar mai trebui inventate... zicea cineva mai sus ca nu esti curios daca iubesti, ca nu vanezi. e adevarat! nu am chef sa detaliez foarte mult, dar va spun ca am stat cu un tip doar pentru simtul umorului. intre noi era o discrepanta fizica majora si nici intelectual nu eram foarte compatibili. dar eram innebunita dupa el. si desi am intalnit tipi mult mai misto, nu am iesit cu altii, nu am vanat pe altii...
cat despre statul cu cineva pentru copil, e o aiureala... dupa agonie oricum mori. depinde daca vrei sa te chinui mai mult sau mai putin...

o sa-mi cer scuze in avans daca voi fi un pic gloomy zilele astea... cred ca s-a apropiat luna de pamant...
snowflake
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:24
pai nu, Mel?
Ia gandeste-te un pic: stress, neamuri, invitatii, cheltuiala, declaratii peste declaratii, drumuri la primarie, drumuri la biserica, suporta-i pe popi cand te stropesc si te ciocanesc in cap cu chestia aia, apoi stai la dispozitia tuturor nuntasilor, ca, deh, e nunta ta, cea mai frumoasa noapte din viata, trebuie sa ii multumesti pe invitati, ca oricum iti vor iesi vorbe, asa ca degeaba te chinui...

Si peste toate astea, te mai alegi si cu un bonus cat toate zilele: UNA BUCATA SOACRA pe cap, de mai mare dragul!!!

Si dupa toate astea sa mai suport si "curiozitati"???
NO WAY!!!!
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:25
reya, si eu m-am gandit de multe ori la asta. e ceva psihologic. posibil ca la un moment dat, sa vezi pe cel de langa tine ca pe un obiect ce-ti apartine. ca pe un bun.

esti sigur de el, nu-ti mai trezeste acele nelinisti. acolo il lasi, acolo il gasesti. e al tau, nu se agata nimeni de el ca e luat de altul .

acea siguranta ca-i al tau, poate e si cauza pentru care nu mai prezinta interes. il poti avea oricand intinzi mana. nu trebuie sa faci nici un efort
si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pls help :D 2 De la: Dor_marunt 18 Noiembrie 2009 19:11
INTREBARI 41 De la: garbo020614 14 Februarie 2010 19:28
relatie 96 De la: Helen29 7 Decembrie 2009 13:57
Ma simt foarte singura 51 De la: garbo_1304 7 Decembrie 2012 19:34
cea mai romantica cerere in casatorie, 213 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:22
Setari Cookie-uri