mi-e frica sa am copii

stau impreuna cu prietenu meu de 4 ani dar mi-e frica sa fac copii poate mi-e teama nu avem acte,eu am 26 ani dar nu ma simt pregatita voi ce credeti nu e el alesul meu sau e doar teama mea pt k ai mei sau despartit si eu am fost crescuta de bunici?astept pareri multumesc
garbo101309
Postat pe 27 Februarie 2010 18:52
hi
garbo101338
Postat pe 27 Februarie 2010 18:54
NICIODATA nu suntem "pregatiti" sa aducem pe lume copii

INTOTDEAUNA exista PRETEXTE ca nu ii momentul potrivit pt ca: si aci exista o lista intreaga
dar daca iti DORESTI cu adevarat sa ai copii ,nu exista nici un motiv plauzibil...

doar sa vrei...tu alegi
LILO
Postat pe 27 Februarie 2010 18:58
pana la urma actele nu conteaza, daca vrea sa te paraseasca o face chiar daca sunteti casatoriti, de exemplu am o colega de serviciu care sta cu iubitul ei, au 2 copii, nu s-au casatorit si se inteleg de minune....legat de faptul ca nu esti pregatita sa faci copii parerea mea e ca daca nu simti mai bine nu faci, e o mare responsabilitate sa cresti un copil; iar ceea ce ai patit cu parintii tai sunt sigura ca vei avea grija sa nu se intample asta cu copii tai, fiecare dintre noi incearca sa nu faca ceea ce au facut rau parintii nostri. Poate ca corpul tau nu e inca pregatit pentru a face copii, mai asteapta o vreme si vezi daca se schimba ceea ce simti. Nici eu nu ma simteam pregatita sa am copii la 26 ani, dar mai tarziu putin (cam 2ani) am simtit ca vreau si ca sunt pregatita pentru asta.
coadacareinteapa
Postat pe 27 Februarie 2010 19:04
eu SIMT ca 309 isi doreste copii...doar teama de "naluci" o opreste sa isi duca dorinta la indeplinire..

spune drept..iti doresti..doar ca ti-e teama ca nu vei fi sprijinita sa iti cresti copiii..
LILO
Postat pe 27 Februarie 2010 19:10
De la: garbo101309, la data 2010-02-27 18:52:43stau impreuna cu prietenu meu de 4 ani dar mi-e frica sa fac copii poate mi-e teama nu avem acte,eu am 26 ani dar nu ma simt pregatita voi ce credeti nu e el alesul meu sau e doar teama mea pt k ai mei sau despartit si eu am fost crescuta de bunici?astept pareri multumesc


Cand ai sa ramai insarcinata ,o sa iti dispara toate gandurile acestea.
Mai rau e cand cresti fara mama(pt ca este decedata) ...
Nu vad legatura ca ai tai au fost despartiti...banuiesc ca i-ai avut langa tine.Si in general,cand se despart parintii,copii tot copii raman.
Vei sti sa iti protejezi copilul si sa ai grija de el,atunci cand il vei avea in burtica...
blaa
Postat pe 27 Februarie 2010 19:22
ai mei n-au fost aproape de mine si mai ales mi-a lipsit iubirea parinteasca,mereu indiferenti cu mine am suferit f mult.Va multumesc pt sfaturi
garbo101309
Postat pe 27 Februarie 2010 19:55
tocmai de aceea ,incearca sa iti faci familia pe care nu ai avut-o,si cu siguranta ti-ai dorit-o!!!!
succes!!!
STIU ca iti doresti copii,mai mult ca orice..
si daca te hotarasti,nu o sa regreti!!!
LILO
Postat pe 27 Februarie 2010 19:58
De la: garbo101309, la data 2010-02-27 19:55:14ai mei n-au fost aproape de mine si mai ales mi-a lipsit iubirea parinteasca,mereu indiferenti cu mine am suferit f mult.Va multumesc pt sfaturi


Tocmai ,ca ti-a lipsit iubirea parintilor,vei sti sa iti iubesti copilul si sa ai grija de el !
Si mie mi-a lipsit ,iubirea,prezenta mamei( este decedata de cand aveam 6 ani ) si de aceea sunt convinsa ca atunci cand voi avea un bebe voi sti sa il iubesc si sa fac toate sacrificiile pentru el .
blaa
Postat pe 27 Februarie 2010 20:11
De la: LILO, la data 2010-02-27 19:10:06eu SIMT ca 309 isi doreste copii...doar teama de "naluci" o opreste sa isi duca dorinta la indeplinire..

spune drept..iti doresti..doar ca ti-e teama ca nu vei fi sprijinita sa iti cresti copiii..
cu sigurantza za teama de 'naluci' o opreste sa nu aiba bebe
yanya_charberet
Postat pe 27 Februarie 2010 20:23
Daca eziti, poate nu e barbatul cu care vrei sa ai copii.
Doara
Postat pe 27 Februarie 2010 20:29
De la: garbo101309, la data 2010-02-27 18:52:43stau impreuna cu prietenu meu de 4 ani dar mi-e frica sa fac copii poate mi-e teama nu avem acte,eu am 26 ani dar nu ma simt pregatita voi ce credeti nu e el alesul meu sau e doar teama mea pt k ai mei sau despartit si eu am fost crescuta de bunici?astept pareri multumesc
Draga mea..Eu cred ca datoria parintilor inainte de a aduce un copil pe lume..Este sa fie siguri ca pot sa ii ofere macar strictul necesar..Si sa fii casatorita cu barbatul ca sa poti face cu copil...Dar sa vezi cum se comporta barbatul atunci cand o sa aiba acte cu tine..Sa vezi o sa aiba acelasi respect ca la inceput..Pt ca din cate stiu,foarte putini romani se comporta frumos cu femeile...Ca sotul tau sa aiba un serviciu stabil,,si sa castige bine asa incat sa va ajute pe tine si pe copil,sau copiii ca poate sunt gemeni
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Februarie 2010 20:56
daca nu esti sigura, nu face deocamdata. Nu e o decizie reversibila. Ai adus pe lume un copil, indiferent cum decurge viata ta si indiferent ce ti se intimpla din acel moment esti responsabila de el pina la moarte.
Asta este adevarata responsabilitate. Ca te cuplezi, decuplezi, mariti, divortezi, e egal cu zero fata de decizia de a aduce pe lume un suflet.
quasaria
Postat pe 1 Martie 2010 01:08
eu nu am fost pregatita niciodata si am 3 copii si o casatorie ok.De regula se intampla si te intrebi: sa-l las?Eu am facut actele cu sotul meu dupa 8 ani.Aveam deja cei trei copii nascuti.Si am facut actele din cu totul alt motiv decat faptul ca doream sa fu d-na x cu acte in regula.Dupa mine nu are decat valoare juridica si sociala acel certif de casatorie.bine am avut o situatie materiala ce nu ma facea dependenta de el.E un aspect important!Nu-ti fa pb ca va creste copilul fara tata(daca va fi cazul).Ideal este sa aiba ambii parinti dar daca nu merge.... nu merge.Mi se pare o prostie femeile care stau cu sotul(alcoolic,violent....)doar de dragul copilului.Dai drumu fata la productie
mans
Postat pe 12 Martie 2010 12:24
Sa stii ca multe dintre noi avem temerile astea si ohoho cum dar, cum spunea cineva mai sus, in fata faptului "implinit" vor mai dispare
blue_dream
Postat pe 12 Martie 2010 14:04
De la: garbo101309, la data 2010-02-27 18:52:43stau impreuna cu prietenu meu de 4 ani dar mi-e frica sa fac copii poate mi-e teama nu avem acte,eu am 26 ani dar nu ma simt pregatita voi ce credeti nu e el alesul meu sau e doar teama mea pt k ai mei sau despartit si eu am fost crescuta de bunici?astept pareri multumesc
garbo101309
Postat pe 12 Martie 2010 16:46
viata e foarte grea cand simti ca vrei un copil atunci sa vina poate sati schimbe mult viata in bine dar si in rau dar orce ar fi ai o alinare care cand treci deo varsta orce sa intampla ai o fiinta langa tine pa
garbo160960
Postat pe 2 Iulie 2010 09:46
De la: garbo101309, la data 2010-03-12 16:46:52
De la: garbo101309, la data 2010-02-27 18:52:43stau impreuna cu prietenu meu de 4 ani dar mi-e frica sa fac copii poate mi-e teama nu avem acte,eu am 26 ani dar nu ma simt pregatita voi ce credeti nu e el alesul meu sau e doar teama mea pt k ai mei sau despartit si eu am fost crescuta de bunici?astept pareri multumesc
nu este bine sa stati in pacat,,,pt ca de asta si se intampla atatea probleme
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 Iulie 2010 22:30
''nu este bine sa stati in pacat''

mai luptatoarea dar trimiti cate o bomba zilnica catre spatiul garbo si mi-e frica bre ca o sa sarim in aer intr-o zi

pai tu esti fara de pacat?tu care blamezi si jignesti barbatul si la culcare si cand te trezesti

crezi ca daca stai in concubinaj este pacat?daca iubesti sincer fara niste hartii doveditoare este un pacat? te contrazic,pacate sunt altele nu pentru ca nu dai cu pixul pe o hartie traiesti in pacat,sa fim serioase maica Precista
anaROBERT
Postat pe 3 Iulie 2010 01:28
De la: garbo101309, la data 2010-02-27 18:52:43stau impreuna cu prietenu meu de 4 ani dar mi-e frica sa fac copii poate mi-e teama nu avem acte,eu am 26 ani dar nu ma simt pregatita voi ce credeti nu e el alesul meu sau e doar teama mea pt k ai mei sau despartit si eu am fost crescuta de bunici?astept pareri multumesc


pentru ca ai tai s-au despartit si au fost credcuta de bunici in mintea ta crezi ca te va parasi daca ai un copil cu el
garbo185480
Postat pe 9 Februarie 2011 04:56
Este pacat sa stai in concubinaj,,chiar daca barbatului ii convine pt ca primeste toate de-a gata,cand se satura pleaca la alta...Eu zic ca sa te casatoresti cu el la biserica,,,si barbatul sa aiba si el credinta sa fie un barbat bun nu un techea berchea...sa va casatoriti cu acte la biserica,,sa te rogi la Dumnezeu sa va dea pace in familie si iubire unul pt celalat si sanatate....si sa va ganditi si aduceti pe lume si un copilas
ingerasulluptator
Postat pe 22 Martie 2011 16:57
vai mai Irino, mai poti?
Laura_M
Postat pe 22 Martie 2011 17:04
De la: Laura_M, la data 2011-03-22 17:04:30vai mai Irino, mai poti?
ce sa mai pot?
ingerasulluptator
Postat pe 23 Martie 2011 11:25
ingerasule .. parca ziceai ca nu stii cine e Irina
cricat
Postat pe 23 Martie 2011 11:28
ai spus ca provii dintr-o familie in care parintii s-au despartit.ceea ce se intampla cu tine nu este teama ,esti doar marcata de acel eveniment nefericit.in loc sa te gandesti la el ,fa un efort de imaginatie si gandeste-te la familiile fericite cu copii .cumpara reviste despre bebelusi,si copii.inconjoara-te de prieteni cu copii .incearca sa te joci cu ei,sa comunici.uita-te la filme si reclame cu copii.mangaie obrajorul unui copilas.sterge-ti din memorie gandul "imi este teama sa fac copii".iesi in parcuri unde vezi copii jucandu-se.tie nu iti este teama sa ai copii ci doar sa nu fii parasita de tatal copiilor tai.acest lucru il rezolvi cunoscandu-ti partenerul si discutand cu el acest subiect.poti apela si la un psiholog.iti doresc sa ai un partener de viata care sa aibe intelepciunea si dragostea de a te face sa intelegi ca teama de a face copii este una si teama de a fii parasita de tatal lor este altceva.de aceea vazand confuzia ta,parerea mea este ca e bine sa discuti si cu un psiholog.iti doresc si tie o alegere inteleapta in decizii.
vuvuzela
Postat pe 23 Martie 2011 12:11
De la: cricat, la data 2011-03-23 11:28:26ingerasule .. parca ziceai ca nu stii cine e Irina
pai voi m-ati9 botezat asa....ma credeti ca sunt irinuca si eu saraca nu am auzic niciodata de numele acesta......voi ziceti mereu irina....si eu nu am habar cine este
ingerasulluptator
Postat pe 23 Martie 2011 22:08
si, cum a ramas ? faci ori ba ?
Freya__
Postat pe 21 Mai 2011 21:01
ei, cum?! irina crede inca cu incapatanare ca e menirea (a se citi `datoria`) barbatului sa faca copii si e o greseala a naturii ca-i face femeia. insa, fiindca nu e smerit, fiindca e un porc si-un nenorocit, barbatului i-a fost stirbita acesta ordine a firii.
esme
Postat pe 21 Mai 2011 21:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne casatorim si acum ma bate la cap cu dans, dj si aranjamente 14 De la: raul_constantin 21 Noiembrie 2017 20:38
castiga bani in timpul liber...si tu poti deveni reprezentant! 1 De la: fyfy 17 Noiembrie 2009 22:46
ARANJAMENTE FLORALE 1 De la: laura33c 27 Mai 2012 20:02
dragosea si netul.............. 156 De la: garbo079586 23 Septembrie 2014 16:26
casatorie in las vegas 173 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:20
Setari Cookie-uri