TRADAREA PARTENERULUI -SPORT NATIONAL ?

iar vizavi de compromis...doara atat spun:atrage dupa sine...DEZASTRE!!!!
walkiria
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:20
De la: zambila, la data 2009-11-18 14:15:07mda...
bine si atunci care ar fi calea de mijloc
lika
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:21
asa cred si eu. poate nu m-am exprimat f clar. ajungi pana la urma sa nu te poti uita in oglinda. ...bine, daca are vreo importanta.
bluelight
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:21
calea de mijloc? zicea totusica. sa spui cinstit.
bluelight
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:23
Am intalnit oameni simpli care judecau corect si just...copii nu au de ce sa sufere atunci cand parintii aleg sa fie fericiti...mult mai mult sufera atunci cand in familie nu este armonie,liniste,dragoste.!
DORI_
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:24
De la: ancaflorea36, la data 2009-11-18 13:55:29cand ai copii mai trebuie sa uiti de tine si sa mergi mai departe. asta este parerea mea.
....as reformula...cand NU AI CURAJ SA IEI VIATA DE LA CAPAT...inchizi ochii si te complaci in ...ceea ce a ramas din ...dragostea de demult....
DORI_
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:26

cu conditia sa ai o influenta mai mare asupra lor decat 'gura lumii' . adica sa fii prezent.
bluelight
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:27
dar sunt copii care stiu sa-si ascunda suferinta si in sufletul lor tanjesc dupa unul din parinti ... ce te faci atunci?
lika
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:27
De la: bluelight, la data 2009-11-18 14:23:32calea de mijloc? zicea totusica. sa spui cinstit.


Eu mi-am stiut calea mea de mijloc.Iar acum...este ok pentru toata lumea.Fiecare trebuie sa gandeasca in situatia lui.Si...nu se poate ca toata lumea sa fie fericita!!!
walkiria
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:28
lika,incerci sa ii ajuti,sa le fi alaturi,sa le faci suferinta mai usoara...si mai ales incerci sa ii faci sa inteleaga
eladaela
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:31
Primordiala ramane dragostea pentru copilul tau ...si acolo unde este intelegere...copilul poate alege unde doreste sa stea mai mult...unde are conditiile necesare unui trai bun,decent...
DORI_
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:31
Draga Ancaflorea36, nimeni si nimik nu ar trebui sa te opreasca sa pui capat cand relatia si iubirea nu mai sunt ce au fost ..stii tu vorba aia..,,degeaba bati saua ..calul e demult plecat"
Un copil vede in famile suferinta si tensiunea dintre parintii lui ..asa ca nu vad rostul ..fiecare trebuie sa aibe acces la copilul lui dar ca sa ramai intr-o relatie nefericita si plina de suferinta de dragul copilului e mult prea mult, ai o singura viata ..traieste-o frumos..fiecare dintre noi avem dreptul asta.
reyya
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:33
eu nu discut un caz ci, in general.cine vrea sa asculte, bine. cine isi imagineaza ca la el/ea e altfel, treaba lui/ei

insa, se respecta acelasi scenariu :

-nevasta-i neglijenta, urata, clontzoasa, are grija numai de copii, etc.
-daca ea pricepe cam cum stau lucrurile, e bolnava, nebuna, exagereaza, e montata de cineva impotriva lui.
-de incearca sa dicute omeneste, el neaga totul; ea si-a imaginat, ea e cea care exagereaza. se da lovit in aripa si o face pe nervosul
-de o vede hotarata, incepe santajul din partea lui gen" nu te gandesti la copii?, dai cu piciorul la tot?" etc.de parca, pana atunci nu tocmai asta-i reprosa
- daca sotia se tot miauna si nu e hotarata, apoi, tine-te bataie de joc pe fata.stie ca e un fel de odor la care nu va renunta, ca-i este frica sa ramana singura, ca a dezvoltat o dependenta fata de cea casnicie. asta e momentul cand incepe balul. el face ce vrea, ea se miorlaie si sufera


de asta, nu-mi permit sa fac teoria omului cuprins de filozofia crestina. ma refer la povestea cu capul plecat. e paguboasa

in viata privata ,nu cred ca se poate accepta griul. da. prefer extremele : alb sau negru. nu e cale de invarteala si de abureala

spun pentru cele ce trec prin una ca asta. se pierd ani frumosi daca iti faci iluzii aiurea. tot acolo se ajunge

au mai fost pe aici discutii de acest gen. am spus ce spun si acum. au sarit destule cu sfaturi ce vizau compromisul. in timp, s-a verificat ca eu am avut dreptate. nu e o bucurie asta insa, cam asa e realitatea. a te amagi singur ,e mai grav decat cazul in care te amageste altul.


in privinta copiilor, cum ti-i cresti, asa ti-i ai. trebuie sa inteleaga o situatie si sa o accepte. ei nu trebuie bagati la mijloc cum nici nu trebuie sa li se ceara permisiunea cand se ia o hotarare. o viata de familie falsa nu e in avantajul dezvoltarii lor . vor crede ca viata e un lung sir de amagiri si compromisuri.


e un proverb " prost sa fii ,dar sa-ti revii"

vorbesc la modul generic
si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:43



jos palaria!!!!(fara ironie si fara a dori sa iti mai perii o scama )
eladaela
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:57
totusico, io cu cine votez??

mai, ti-am mai zis, tu imi dai de banuit...
zambila
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:01
Multumesc .si_totusi se vede ca esti realista.
ancaflorea36
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:24
fetele, atat trebuie sa stiti. sa nu mutati un pai, daca asta nu va aduce fericire.

o fi femeia sexul slab insa, trebuie sa aiba taria diamantului cand e vorba de viata ei. nu trebuie sa permiteti nimanui sa se joace cu ea. nu traiti de doua ori. asa cum barbatii stiu sa-si cladeasca relatii comode si frumoase, tot la fel trebuie sa ni le cladim si noi

un barbat nu e de neinlocuit.se poate trai frumos si alaturi de altul,daca cel in care ati investit sentimente calca peste ele.

in voi sta puterea de a spune "nu" cand sufletul vostru nu zambeste
la ce bun o relatie stressanta cu reveniri si intoarceri ? asta nu e fericire. e un joc nebun si aiurea . e ceea ce s-ar numi 'dragoste toxica". fugiti de astfel de aranjamente, ca dracul de tamaie.
si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:27
totusico...cum le stii tu pe toate.

si mi-ai mai zis de cateva ori...si tot in panta blandetzii o dau

dar...ce e drept...e drept...nu pot contesta!!!
walkiria
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:27
dap
zambila
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:29
tothusico......esti plina de intelepciune!!!!!!!!!!!!!!!da mi voie.......
nazirra
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:31
Ai dreptate, si_totusi
Oricum, o decizie intr-o aceasta situatie se ia dupa o indelunga chibzuinta...

http://verze.ro Site-ul verzelor, fff simpatic!
pretty_varza
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:31
totushico... "scumpo"... chapeau! da' cu o lacramatie la textele lu' matale: ian mai rectifica un pic, adica mai completeaza si cu celalalt gen, nu numai cu masculinu' ca doar n-om fi noi, berbatii, ai mai porci si mai perfizi iar voi, fomeile, alea mai iubite dintre pamantene...
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:43
bre, asta cu verzele... dadui o raita pe colea, pe unde spui matale. Mare greseala!
Stii cum pute butoiul de varza murata primavara, cand il scoti pentru spalaturi? Ei, cam asa mi-a mirosit si mie pe chestiutza aia de-i zici matale "site fff simpatic".
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:44
vivus, niciodata nu am facut diferente din astea. si barbatii si femeile se pot lovi de astfel de probleme.

eu nu consider barbatii porci si femeile albe ca zapazile . omul e om si, fie femeie fie barbat, se poate comporta aiurea

tine de educatie, de caracter si de ce nu, de materialul din care e cladit

sin coada de caine, nu poti face sata de matase
si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:55
totushico, no ashe, scumpo!

io stiu ca tu ai destula glagorie in cap ca sa nu faci discriminari... dar stii si tu la fel de bine ca exista o "majoritate" pe aici care le face si care considera materialul tau drept apa la moara

si nu de alta, da' azi chiar nu vreau sa ma enervez citind replici idioate...
ready_vivus
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:00
pretty, o decizie nu se poate lua la nervi si nici in stare de criza. insa, in cazul adulterului, care e decizia ce trebuie luata la care sa meditezi atat?

exista cale de mijloc? si daca da, care credeti ca e?

sa treci peste?

sa incerci sa uiti?

sa ierti?

sa innozi casnicia?

trebuie sa va raspundeti la niste intrebari, daca alegeti una din aceste cai:

ce sanse de reusita aveti, ca dragostea sa reinvie?

veti putea uita trecutul?

o sa mai aveti incredere?

il / o mai vreti dupa ce v-a desconsiderat?

eu zic ca la nici una din aceste intrebari nu veti putea raspunde " da" din toata inima.

si atunci, la ce bun acele deliberari in timp?
ce va schimba din situatie daca tot amanati o decizie?
cum se va imbunatati viata voastra ,daca alegeti sa ramaneti impreuna?

fiti capitanii vietii voastre , lasati la tzarm pe astia care nu v-au apreciat si nu va temeti sa calatoriti singuri

gata. ma potolesc. imi ajunge pe ziua de azi



si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:05
erata " si din coada...." nu au aparut niste litere
si_totusi
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:14
tothusico....cit adevar.....ma emotionezi de adreptu!!!!!si serios acuma ai dreptate!!!!!!

da ...da ...alta i viata.....iubirea asta ii asa de parsiva....ne face din femeile tari care sintem ..niste...blege....ii mai dai o sansa ca l iubesti......el stie ca o sa l ierti....bla bla bla.......gata ca ma apuca pe mine nervozealaa!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:25
totusico, nu poti face bine omului, cu forta...

unii prefera sa faca compromisuri inutile si sa-si planga de mila, decat sa infrunte viata si sa lupte pentru mai bine
garbo_C
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:29
tusel,

stii ca eu nu ma bag peste tine,insa,in viata trebuie sa acceptam la un moment dat cateva nuante de gri, pt a fi fericiti.

alb-negru..nu prea tine,de fapt...tocmai d-asta este viata frumoasa: pt ca are lumini si umbre.

un alb stralucitor plictiseste,negru'?
negrul te baga in depresie.

si aici nu ma refer numai la ciocane.. fie ele pe fata,sau pe sestache.

revin la parerea mea ca suntem niste mici animalute carnivore...si da! o da! ne place sa vanam al draq..

asta nu inseamna ca trebuie sa-l faci general pe bibic.

nici nu am citit ce spune fata asta despre tradare..

intrebarile de acest gen si le pun cei care sunt inca in cautare, sau prea tineri,noi astia mai purii stim exact cum stau lucrurile.
iasomia
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
REFACEREA VIETII 18 De la: xerica 6 Aprilie 2015 14:20
ma simt singura intr-o casatorie de 12 ani 34 De la: garbo_1108 29 August 2016 18:41
Aviz barbatiilor! 15 De la: paula_daniela 8 Septembrie 2009 15:14
Am nevoie mare de un sfat 10 De la: Cristiania 7 Mai 2010 03:11
Te invitam la Coaching Your Life: Marriage, Money & Sex 2 De la: garbo_8546 16 Octombrie 2012 17:29
Setari Cookie-uri