TRADAREA PARTENERULUI -SPORT NATIONAL ?

pe scurtatura....ajungi mai repede
eladaela
Postat pe 2 Decembrie 2009 18:00
si stai putin
fleurdelis
Postat pe 2 Decembrie 2009 18:02
De la: bbaass, la data 2009-12-01 20:26:51Nu ma judecati prea aspru dar sa stiti ca am ajuns in faza in care as putea sa-i spun sotului meu blazat, care ma neglijeaza sistematic, dupa 10 ani de casnicie, cam asa : ,, iubitule, daca nu ai grija de mine s-ar putea sa ma indragostesc de un alt barbat,,. A aparul altul care este dragut, atent la toate nevoile mele, ma iubeste, iar eu ma lupt intre a mentine o casnicie searbada si a ma aventura intr-o noua relatie. Ce-i de facut in acest caz??


Ceea ce descrii tu in acest paragraf e o lipsa de comunicare in cuplu, lucru care de fapt nu este atat de grav si iremediabil, si trebuie sa te intrebi daca sotul tau stie macar care sunt nevoile tale pentru a fi fericita, pentru ca cel mai probabil nu-l stie, iar asta din cauza ca barbatul si femeia au nevoi diferite, iar daca nu-ti face un compliment in fiecare zi nu inseamna ca nu te apreciaza sau ca nu mai tine la tine, daca nu ti-a lasudat noua rochie sau coafura nu inseamna ca nu i-au placut, ci doar ca nu considera neaparat necesar sa ti-o spuna, si asta pentru ca el nu are nevoie sa fie complimentat zilnic si pentru ca cu cat relatia are o durata mai lunga nevoile tale se tot schimba, iar poate el nu tine acum pasul cu tine. In schimb ceeea ce ii pregatesti tu vizavi de noul dragut este un lucru grav peste care nu vei putea tu sa treci pentru ca de obicei te cam indragostesti de respectivul sau/si nici sotul tau nu va putea trece intru-cat increderea pe care o are in tine va scade spre 0 si nici o relatie nu poate exista daca nu exista incredere (increderea a fost capatata in ani si o poti distruge in cateva momente). Si-ti mai spun ca ceea ce vei face nu e un lucru care in viitor te-ar face sa fii mandra de tine: cum ar fi sa povestesti copiilor sau nepotilor "Stiti voi ce i-am facut eu sotului meu pentru ca n-a fost destul de atent cu mine o vreme? L-am mintit, l-am inselat...", in schimb daca reusesti sa-ti salvezi relatia eu spun ca ai putea sa mai si povestesti altora. In afara de asta iti mai spun ca in general barbatii care cauta femeile maritate nu prea au caracter si nu se gandesc cam la nimic serios femeile maritate sunt o sursa de distractie fara obligatii asa ca incearca sa-ti salvezi relatia si daca intr-adevar chiar nu mai merge atunci te-ai putea gandi la o despartire .
ROI2009
Postat pe 2 Decembrie 2009 19:28
schortcut
LILO
Postat pe 2 Decembrie 2009 19:32
De la: LILO, la data 2009-12-02 19:32:56 schortcut


Shortcut ai vrut sa spui. Fiecare ne putem trai vietile in functie de caracterul nostru. Dar cred ca ar fi mai bine sa mergem unii pe la Bamboo ca acolo se tot schimba partenerii si nu mai ai timp sa treci si peste zone mai putin bune din relatia de cuplu, ar fi nemaipomenit cred...Oricum fiecare are dreptul la opinie personala si chiar dreptul la vot o data la 4-5 ani, din pacate mai si ajungem sa alegem intre Basescu si Geoana.
ROI2009
Postat pe 2 Decembrie 2009 19:52
poi..io am inteles ca romanasii nostri,or si inceput alegerile cu pumnul in strada...
pe scurtatura romaneasca
LILO
Postat pe 2 Decembrie 2009 19:55
copilul are nevoie si de tata asa ca lasa egoismul si nu te mai pune pe primul loc. un copil e o responsabilitate mare si indiferent de ce simtim noi tebuie sa se filtrze prin copii.ei nu stiu de ce simtim noi ei vor sa fie fericiti
garbo044236
Postat pe 2 Decembrie 2009 21:39
oliciule,mie siroapele imi stau in gat,tati...

fairy ala-i de spalat vase,bre!
io ma multumesc cu witch,multzam fain...
preciouss
Postat pe 2 Decembrie 2009 21:42
da este un sport national si eu sunt in aceiasi situatie ca tine poate chiar mai rau ori "suportam"ori facem ce fac si ei.Al meu "sot" acum cand iti scriu aceste randuri este plecat cu o asa zisa afacere cu o asa zisa prietena pe care eu nu o cunosc. acum 3 saptamani avea trei "prietene".Iar cel care zice ca e lipsa de comunicare nu stie ce zice e comunicare imi spune tot si cu lux de amanunte chiar dar daca s-ar intampla invers nu stiu daca ar mai avea zambetul ala blazat pe buze.
dana9_lives
Postat pe 2 Decembrie 2009 23:00
De la: dana9_lives, la data 2009-12-02 23:00:31da este un sport national si eu sunt in aceiasi situatie ca tine poate chiar mai rau ori "suportam"ori facem ce fac si ei.Al meu "sot" acum cand iti scriu aceste randuri este plecat cu o asa zisa afacere cu o asa zisa prietena pe care eu nu o cunosc. acum 3 saptamani avea trei "prietene".Iar cel care zice ca e lipsa de comunicare nu stie ce zice e comunicare imi spune tot si cu lux de amanunte chiar dar daca s-ar intampla invers nu stiu daca ar mai avea zambetul ala blazat pe buze.


Chiar ne-ai facut curiosi, adica ce-ti povesteste cu lux de amanunte? Poate il rogi sa-ti faca si un filmulet sa te delectezi cu el, sau poate ca sotul tau considera ca a venit momentul sa aveti o relatie deschisa, asa ca s-ar putea sa nu-l deranjeze catusi de putin daca pleci si tu in delegatii cu ceva colegi. Dar poate ne spui tu ce astepti de la relatia cu sotul tau. Oricum fiecare dintre noi are o limita proprie de suportabilitate. A ta cam unde s-ar situa? Daca nu ai plecat de langa el de la episodul ala cu cele 3 prietene, atunci cand iti va povesti continuarea cu o singura prietena poate ca-ti va fi mai usor, in fond e doar 1 fata de 3 data trecuta :D. Daca il accepti asa atunci ai poate alte interese sa stai langa el poate castiga foarte bine sau mai stiu eu care ar fi altfel nu te-ai mai plange si pur si simplu ai vizita un avocat. Trebuie doar un pic de curaj, restul rezolva avocatul.
ROI2009
Postat pe 2 Decembrie 2009 23:37
Probabil k sunt feminista convinsa... draga Roi si mai cred k roata se intoarce de fiecare data..PS- un barbat inseala doar pt distractie,cand ajunge acasa de cele mai multe ori "uita" ce s-a intamplat si o ia de la capat k un "sot,tata,iubit de meseri"...in schimb cand o femeie inseala sa fii convins k nu uita si inseala cu gandul de a ramane de cele mai multe ori acolo unde a plecat(batbatii inseala fizic,iar o femeie in majoritatea cazurilor si cu sufletul,adusa probabil in acea stare de cel care a uitat dupa ceva timp sa-i mai spuna k e frumoasa si k lanaga ea e cel mai fericit barbat...
oana4me
Postat pe 3 Decembrie 2009 12:35
mdea...si uite asa am mai descoperit o explicatie ortodoxa a adulterului...femeia inseala ca sa ramana cu ala

adica daca inseala un barbat e de rau
da' daca inseala o femeie, nu se pune, ca ea vrea doar sa-si faca alt cuib
deci in viziunea ta ar exista doua seturi de reguli, pentru fetite si pentru baieti

oano, asta a fost din putu' gandirii, adanca rau de tot
Anouk
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:28
De la: Anouk, la data 2009-12-03 14:28:06mdea...si uite asa am mai descoperit o explicatie ortodoxa a adulterului...femeia inseala ca sa ramana cu ala

adica daca inseala un barbat e de rau
da' daca inseala o femeie, nu se pune, ca ea vrea doar sa-si faca alt cuib
deci in viziunea ta ar exista doua seturi de reguli, pentru fetite si pentru baieti

oano, asta a fost din putu' gandirii, adanca rau de tot

..si de ce trebuie sa spunem mereu?! faptele nu sunt de ajuns?! d'asta va pacaliti: sunt multi barbati muieratici care stiu asta si asta fac
andalexkor
Postat pe 3 Decembrie 2009 15:42
De la: oana4me, la data 2009-12-03 12:35:44Probabil k sunt feminista convinsa... draga Roi si mai cred k roata se intoarce de fiecare data..PS- un barbat inseala doar pt distractie,cand ajunge acasa de cele mai multe ori "uita" ce s-a intamplat si o ia de la capat k un "sot,tata,iubit de meseri"...in schimb cand o femeie inseala sa fii convins k nu uita si inseala cu gandul de a ramane de cele mai multe ori acolo unde a plecat(batbatii inseala fizic,iar o femeie in majoritatea cazurilor si cu sufletul,adusa probabil in acea stare de cel care a uitat dupa ceva timp sa-i mai spuna k e frumoasa si k lanaga ea e cel mai fericit barbat...


Nu stiu ce fel de barbati si femei cunosti tu, dar pot sa-ti zic ca si barbatii si femeile se pot implica sau nu emotional intr-o relatie, de aia uneori cei parasiti sufera (vizavi de barbati) si tot de aia sunt destule femei care au relatii fara a fi implicate emotional (vezi prostituate, intretinute etc.) deci incearca sa nu tragi concluzii pripite ca nu e cazul. In zona asta a "inselatului" sunt destule caracteristici comune. E adevarat ca la femei poate excitarea e mentala , dar sa nu-mi spui ca nu sunt destule care trag cu coada ochiului la un barbat care doar arata bine si nici nu a intrat in vorba cu ea.
ROI2009
Postat pe 3 Decembrie 2009 17:07
tradand partenerul te tradezi pe tine insuti sau nu este partener ci o rezerva.
Daca tot iti place sportul pentru ce iti trebuie partener?
garbo005851
Postat pe 3 Decembrie 2009 18:14
xkor, pas...

nu ma intereseaza polemicile despre razboiul sexelor, si nici n-am sa zic ca barbatii este porci si femeiile alba ca zapada
Anouk
Postat pe 3 Decembrie 2009 18:44
poa sa-mi traseze cineva si mie niste idei principale?????? ma doare creierul...
tutankhamon
Postat pe 3 Decembrie 2009 19:10
De la: Anouk, la data 2009-12-03 18:44:45xkor, pas...

nu ma intereseaza polemicile despre razboiul sexelor, si nici n-am sa zic ca barbatii este porci si femeiile alba ca zapada


AnouK,
Tocmai ai descoperit ca nu esti singura in univers .Parerile tale nu sunt universal valabile si nici ale mele .
Nu era vorba despre"barbati este porci si femeile alba"
desi uneori este valabil si viceversa .
Este parerea mea. Te deranjeaza ?
garbo005851
Postat pe 4 Decembrie 2009 20:31
De la: tutankhamon, la data 2009-12-03 19:10:41poa sa-mi traseze cineva si mie niste idei principale?????? ma doare creierul...


Ia o pastila pentru durere.
garbo005851
Postat pe 4 Decembrie 2009 20:33
E destul de complicata situatia intre mine si sotul meu pentru ca eu ii comunic ce am nevoie de ani de zile
(tandrete,atentie,mangaiere),iar el se uita mirat, pentru ca se considera un sot bun atat timp cat nu are defecte majore,are grija de familie, de copil, iar ceea ce solicit eu i se pare ciudat, zice ca ma port ca un copil nu ca o femeie, el nu intelege. Poate eu sunt aiurea, dar am mare nevoie de atentia lui. La celalalt nu am vazut altceva decat ca doreste sa-mi ofere ceea ce am eu nevoie, i se pare normal ceea ce vreau eu(poate fiindca este cu 9 ani mai mare decat mine), face tot ce poate sa ma convinga, eu nu vreau sa-mi distrug familia pentru o himera, sotul meu nu intelege ce vreau, eu doresc ca el sa-mi ofere atentie si tandrete, nu celalalt, ce mai ... ma simt ca intr-un film cu tampiti!Doar faptul ca nu vreau sa sufere copilul ma tine departe de ispita.Nu doresc nimanui sa treaca prin asta!
bbaass
Postat pe 5 Decembrie 2009 20:43
mie, sincer, nu mi se pare ca unii barbati sint atit de timpiti pe cit prefera sa faca pe timpitii. Cum adica ii spui ca ai nevoie de atentie si tandrete si se uita mirat la tine?!
Ia dictionarul - si da-i cu el in cap. Ce n-a inteles ce inseamna? Atentie sau tandrete?
Sau nevoie?

Pina la urma,astea sint principalele atributii intr-un cuplu - sa il sustii pe celalalt afectiv. Pentru sustinere materiala exista joburi, pentru dezvoltare intelectuala pui mina si citesti, iar pentru sex exista tot felul de loseri anexati la obiect. Diferenta intre ei si o relatie consacrata, cu atit mai mult o casnicie, este ca intr-o relatie exista liantul afectiv. Si asta se vede si se simte.
Daca nu exista partea afectiva, probabil nici casnicia nu exista decit in mod formal.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 02:23
De la: bbaass, la data 2009-12-05 20:43:25E destul de complicata situatia intre mine si sotul meu pentru ca eu ii comunic ce am nevoie de ani de zile
(tandrete,atentie,mangaiere),iar el se uita mirat, pentru ca se considera un sot bun atat timp cat nu are defecte majore,are grija de familie, de copil, iar ceea ce solicit eu i se pare ciudat, zice ca ma port ca un copil nu ca o femeie, el nu intelege. Poate eu sunt aiurea, dar am mare nevoie de atentia lui. La celalalt nu am vazut altceva decat ca doreste sa-mi ofere ceea ce am eu nevoie, i se pare normal ceea ce vreau eu(poate fiindca este cu 9 ani mai mare decat mine), face tot ce poate sa ma convinga, eu nu vreau sa-mi distrug familia pentru o himera, sotul meu nu intelege ce vreau, eu doresc ca el sa-mi ofere atentie si tandrete, nu celalalt, ce mai ... ma simt ca intr-un film cu tampiti!Doar faptul ca nu vreau sa sufere copilul ma tine departe de ispita.Nu doresc nimanui sa treaca prin asta!


Tu ar trebui sa-l cunosti cel mai bine pe sotul tau, mai exact ar trebui sa stii cum sa-i transmiti un mesaj ca sa-l faci sa inteleaga ceea ce ai tu nevoie, eventual arata-i pe internet un material despre psihologia cuplului ca sunt destule, sau chiar puteti face o vizita la un psiholog specializat in probleme de cuplu, pentru ca o informatie care vine de la o a 3-a persoana neimplicata in relatia voastra poate fi mai puternica decat daca provine de la tine. Nu lasa atat de usor totul, mai ales ca ai si un copil.
ROI2009
Postat pe 6 Decembrie 2009 16:37
Unii barbati chiar au un EQ f scazut si nu functioneaza mai sus de creierul visceral, nu e vina lor, probabil ca pot fi genii dpdv intelectual, ca o compensare.

Oricum, multa confuzie pe tema asta.

Ontopic: anumite persoane ar putea fi socate de teoriile lui Bruno Medicina. Prelegerea asta circula in mai multe variante - eu o vazuzem pe cea din 2008, insa cea din 2004 e mai focalizata pe subiectul pe care il discutam. Desi dureaza cam mult, cine are rabdare sa o urmareasca va avea multe de invatat:

http://landsinromania.com/phorum/viewtopic.php?f=4&t=126
anticenzura
Postat pe 6 Decembrie 2009 17:57
anticenzura, la ce ne referim, la Aspergeri?
Un om obisnuit intelege ce e aia nevoie de tandrete. Macar asa, la nivel basic.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:02
De la: oana4me, la data 2009-12-03 12:35:44Probabil k sunt feminista convinsa... draga Roi si mai cred k roata se intoarce de fiecare data..PS- un barbat inseala doar pt distractie,cand ajunge acasa de cele mai multe ori "uita" ce s-a intamplat si o ia de la capat k un "sot,tata,iubit de meseri"...in schimb cand o femeie inseala sa fii convins k nu uita si inseala cu gandul de a ramane de cele mai multe ori acolo unde a plecat(batbatii inseala fizic,iar o femeie in majoritatea cazurilor si cu sufletul,adusa probabil in acea stare de cel care a uitat dupa ceva timp sa-i mai spuna k e frumoasa si k lanaga ea e cel mai fericit barbat...


la cele de mai sus iti voi da un raspuns la rece: te inseli, opinia asta am auzit-o de la un tip relativ misogin... zic "relativ" pentru ca nu e la faza la care si-ar bate nevasta, dar considera ca el are dreptul s-o insele cu vreo pitipoanca cu "-1/2" creier pentru ca el se va intoarce mereu la ea, pe cand ea nu are dreptul pt ca atunci cand il va insela va pleca definitiv de langa el... din pacate, nu esti o feminista convinsa, ci una din acele femei carora le place sa auda de la barbati ca sunt inteligente... si din nefericire ai exprimat o opinie a lor care ti-a adus multe puncte si te-a facut sa crezi ca esti tare inteligenta... eu as mai lucra la self-esteem... si n-am spus ca nu esti inteligenta, ci doar ca ai sistemul de referinta gresita... then again, e doar parerea mea... si doar traim in democratie, nu?
snowflake
Postat pe 6 Decembrie 2009 19:08
De la: bbaass, la data 2009-12-05 20:43:25E destul de complicata situatia intre mine si sotul meu pentru ca eu ii comunic ce am nevoie de ani de zile
(tandrete,atentie,mangaiere),iar el se uita mirat, pentru ca se considera un sot bun atat timp cat nu are defecte majore,are grija de familie, de copil, iar ceea ce solicit eu i se pare ciudat, zice ca ma port ca un copil nu ca o femeie, el nu intelege. Poate eu sunt aiurea, dar am mare nevoie de atentia lui. La celalalt nu am vazut altceva decat ca doreste sa-mi ofere ceea ce am eu nevoie, i se pare normal ceea ce vreau eu(poate fiindca este cu 9 ani mai mare decat mine), face tot ce poate sa ma convinga, eu nu vreau sa-mi distrug familia pentru o himera, sotul meu nu intelege ce vreau, eu doresc ca el sa-mi ofere atentie si tandrete, nu celalalt, ce mai ... ma simt ca intr-un film cu tampiti!Doar faptul ca nu vreau sa sufere copilul ma tine departe de ispita.Nu doresc nimanui sa treaca prin asta!


Draga mea este foarte greu ca cineva ,oricine ar fi barbat sau femeie , sa iti spuna ce sa faci.
Este clar ca esti intr-o situatie putin spus grea.
Poate sotul tau nu are nu stie despre ce tu vorbesti fiinfca el insusi nu este constient ca intr-o casnicie este nevoie de acel ceva "suflete gemene" cand cei doi comunica si fara cuvinte.
Nu te pot sfatui nu exista solutii clare . Cauta in sufletul tau si roagate Bunului Dumnezeu sa gasesti raspunsul si sa ai curajul de a lua hotararea cea mai buna.
Nu uita nimeni nu este o certitudine pentru nimeni.
Orice pas vei face eu iti doresc sa fi fericita si mai ales impacata cu tine insuti.
Ca mama nu uita ca este greu sa uiti ca esti mama si este o parte care trebuie gandita bine atunci cand o s a te hotarasti .
garbo005851
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:31
De la: crissreno, la data 2009-11-18 03:12:21 Te casatoresti cu cea mai draga fiinta (asa e la inceput ) si iti doresti ca niciodata sa nu patesti ca ceilalti pe care ai cunosti , ...SA FII TRADAT ! Dupa un lung sir de ani petrecuti impreuna , din prea multa Dragoste ajungi sa treci mai usor cu vederea din metehnele si scaparile ocazionale a celei mai iubite fiinte din viata ta ? PROSTIE SAU DRAGOSTE OARBA ? LA 38-40 de ani e grea Problema ! Nu sunt singura fiinta LOVITA de sindromul " fraier de schimb " si nici nu se va termina in vreun fel ,la mine sau cu mine povestea URSUL pacalit de VULPE ! Este insa foaaaaaaaarrteeee COMPLICAT ! Daca ai fi in aceeasi postura NEDORITA , cum ai reactiona in fata Ei ? Am ajuns la rascruce de drumuri si nu stiu pe care dintre ele sa o apuc ! Fiinta draga inimii mele trateaza in mod rece, sec si nonsalant CASNICIA , exact ca pe un sport NATIONAL !


Draga mea..situatia e una foarte complicata cum si tu ai spus-o ..dar uneori in iubire e bine sa mergi pe ratiune, punandu-le cap la cap reiese ca omului chiar nu ii pasa de familie , de relatia lui cu tine si traieste o perpetua aventura..ei bine , decat sa suferi la nesfarsit mai bine pui punct relatiei , indiferent cat de mult il iubesti , cert este ca lui nu ii pasa si oricum reiese ca nu te merita ..asa ca..eu una m-as retrage frumos din ecuatie ; succes!
reyya
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:47
De la: quasaria, la data 2009-12-06 18:02:28anticenzura, la ce ne referim, la Aspergeri?
Un om obisnuit intelege ce e aia nevoie de tandrete. Macar asa, la nivel basic.

intr-adevar, ma gandisem la variante de autism in primul rand. exista ipoteze sustinute de evidente puternice ca ar exista persoane (barbati in speta) care pot trece normal prin viata cu forme moderate de autism (fara ca cineva sa aiba habar de afectiunea respectiva).

insa nu pot sa nu observ ca in postarile pe marginea carora discutam ni se prezinta niste clisee, un fel de tipologie a disolutiei relatiei. daca arunci o privire in spatele cortinei, gasesti acelasi "top" al cauzelor care genereaza probleme, doar ordinea lor, a cauzelor, difera. cine stie, poate ca avnansand pe firul acesta al cauzalitatii se ajunge - la un moment dat - la o "chestie" destul de generala (dar nu lipsita de importanta) precum educatia?

in general oamenii nu sunt interesati sa afle cum functioneaza "mecanismele" relatiilor, nu pierd vremea ca analiza rotitelor din angrenaj, desi de ansamblul asta depind multe in viata. nu intamplator am pus linkul cu bruno medicina. cati crezi ca ar avea curiozitatea sa afle ce spune omul ala? apoi cati vor intelege? spunea jung ca viata e aristocrata, fiecare se ridica pana la nivelul la care [in primul rand] vrea si [in al doilea rand] poate.

asa ca vorbim si noi vorbe, sa ne mai bagam in seama ;)
anticenzura
Postat pe 7 Decembrie 2009 03:32
in cazurile de autism sint clisee deprinse.
Dar in cazul barbatilor neurotipici?
Tot clisee?
INVATA sa isi sarute nevasta cind vin seara acasa si sa isi ia copilul in brate studiind tipologia relatiilor?
Si daca nu studiaza n-au acest impuls?

Horror...

Tocmai am terminat de citit o...chestie , "Diary of Evil", n-as vrea sa mi se confirme niste impresii vagi cum ca unele lucruri chiar asa sint.
quasaria
Postat pe 7 Decembrie 2009 03:50
De la: quasaria, la data 2009-12-06 02:23:56
Ia dictionarul - si da-i cu el in cap.

Fara violenta!
Vezi ce se intampla daca ati ajuns (mai)egale cu barbatii !!!
garbo059117
Postat pe 7 Decembrie 2009 08:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PENTRU CEI CARE SE IUBESC LA NESFIRSIT 11 De la: VOIAJOR 5 Mai 2012 00:27
Am nevoie mare de un sfat 10 De la: Cristiania 7 Mai 2010 03:11
ARANJAMENTE FLORALE 1 De la: laura33c 27 Mai 2012 20:02
Cum sa-i multumesti pe toti si in final sa fi si tu satisfacut? 14 De la: Melanie 20 Octombrie 2009 18:19
scoala 3 De la: Ardee_B_____1 30 Martie 2012 13:52
Setari Cookie-uri