neitegrare in colectiv

Abea am inceput anul scolar si deja ma simt singura, izolata, respinsa. Nu stiu de ce dar cred ca cei din jur nu ma vor in preajma lor. Poate am si eu partea mea de vina, nu spun nu, dar se pare ca nici colegii nu fac nimic pentru a ma apropia de ei. Desi s-a discutat aceasta problema la ora, cu diriga, situatia a ramas la fel. Poate daca ar fi primul an, sa spunem ca as intelege, dar asa... Sunt deja anul 2. Pot spune ca in mare parte ne cunoastem si nu mai avem acele retineri, mai ales ca anul trecut lucrurile decurgeau mai bine decat acum. In sensul in care aveam cu cine vorbi, rade etc etc. Acum stau singura, putine persoane ma mai saluta si ma intreaba ce mai fac, iar pauzele mi le petrec vorbind la telefon cu prietenii. As vrea daca se poate sfatul vostru, ce ar trebui sa fac, cum sa procedez...


Multumesc anticipat! :)
karynutza
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:10
NEINTEGRARE...... corecteaza acolo...eleva 668!!! "e" grele cu romana??? nu e obiectul tau favorit?
superbus
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:15
lasa bre fata!!!
mai greseste omu',nu sari asa...
eladaela
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:22
parca am mai citit un topic cu tema asta
panty_C
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:24
corinuto fata aia era in clasa 11-a si se mutase de la o scoala la alta
eladaela
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:26
Imi cer scuze pentru greseala .. Asta e .. Se mai intampla.. Eu nu m-am mutat. Sunt de 2 ani in acelasi colectiv. Ma rog.. Sunt la inceputul anului 2.
karynutza
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:28
si cu "abea"...ce facem?...cls a XI...grav!...
Ines
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:32
au ...mai grav..esti studenta?
superbus
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:32
nesimtiti mai e unii frate!

sa nu obsearva ei ca au o diva in mijlocu' lor,sa n-o saluta,sa nu vorbeste nimenea cu ea...

grav...
preciouss
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:36
nu .. nu sunt studenta.. sunt anul 2 la liceu.. mai exact clasa a10-a.. si nu am pretentie de diva asa cum spune preciouss... doar ca ma simt evitata, exclusa... si nu stiu ce as putea face in acest caz.. eu am nevoie de niste sfaturi... daca se poate... daca nu.. asta e;)
karynutza
Postat pe 22 Septembrie 2009 20:05
poi evita-i si exclude-i si tu pe ei,ce?
doar e democratie!
preciouss
Postat pe 22 Septembrie 2009 20:07
incearca sa te iubesti si sa te pretuiesti...self esteem se numeste...apoi te vor pretui si cei din jur...si...citeste! dezvolta-ti vocabularul...ajuta femeia din tine sa iasa din cocon!...intr-un cuvant, cizeleaza-te!
Ines
Postat pe 22 Septembrie 2009 20:08
ar fi o solutie si asta .. dar ma gandesc ca fac parte dintr-un colectiv.. si mai am inca 2 ani pe care sa-i petrec cu ei... dar oricum multumesc.. mai astept si alte raspunsuri
karynutza
Postat pe 22 Septembrie 2009 20:09
fa-te agreabila, de gasca, amuzanta!! trage un fum, un pic ca mutu, alcool , cateva orgii si vei deveni cea mai tare!!!

glumesc desigur!!! citeste mult , invata bine...ocupa-te de viitorul tau...lasa colectivul..nu mori tu fara ei!!
superbus
Postat pe 22 Septembrie 2009 20:20
Ah, stiu ce zici. Cel putin nu te iau la misto. :) Asa eram si eu pana intr-a 6a parca, numai ca eram bataia de joc a intregii clase. Si acum? Pai acum nu mai sunt 'aia fraiera', dar nici cea mai populara. Am 3 prietene in clasa si inca 3 prieteni in scoala si restu' pe la alte scoli si mi-e foarte bine.

Cat despre tine.. Ce sa zic? Nu te cunosc, plus ca la liceu parca mai e alta treaba. In pauze nu mai sta cu prietenii la telefon, baga-te si tu in discutii. Gaseste-ti un prieten - doi cu care sa te intelegi cat mai bine si... sa nu te mai intereseze de ceilalti. Bafta, chiar daca nu stiu cat te ajuta ce ti-am zis eu, la mine problema era ca eram considerata tocilara clasei... Bine, inca mai sunt dar nu chiar asa. Si oricum, cum ziceam, nu ma intereseaza.
swim406
Postat pe 22 Septembrie 2009 20:54
Multumesc pentru sfaturi.. Swim nu sunt bataia de joc a clasei, dar mai sunt cate 1-2 "baietasi" care nu evita sa rada de mine atunci cand au ocazia... Chestii de genu :
- "AAAA, esti emo... uitati-o pe 'emoida' clasei" (asta pentru ca aveam papuci in carouri, alb cu negru), sau " De ce te imbraci numai in negru? Vrei sa te duci la manastire? "

Lucruri de genu. Vreau sa nu se interpreteze gresit, asa ca am de gand sa subliniez faptul ca nu sunt emo. Poate sunt diferita prin stilul de a ma imbraca ( culoarea predominanta e negru), si muzica pe care o ascult ( rock)...
karynutza
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:52
lasa fetita lu' mamoanta,necazul asta sa-l ai tu pe lume...

da-i in tun...
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:54
Fata, exista in natura doua sisteme.Sistemele inchise, si sistemele deschise.Nu este obligatoriu sa iti faci un prieten, ci mai repede si normal, fa-ti o prietena.Faptul ca tu vorbesti in pauza la telefon, arata cat de putin disponibila te arati.Tu efectiv ii atentionezi pe cei din jur sa nu se apropie ca le faci cucuie.De aceea baietii raman cu degetul in nas si fetele cu el in gura sau masandu-si carliontii.Nu cunosc motivele pentru care porti negru, dar parerea mea este sa-ti schimbi garderoba.Culoarea neagra este inhibanta si starneste teama de neprevazut.Culoarea neagra, vine si subliniaza teoria sistemului inchis.Aceasta nu inseamna sa iti vopsesti parul in verde si sa iti faci buzele cu indigo, ca face diriga infarct si pana vin cei de la descarcerare,iranienii mai impusca doua sau trei ozn-uri si pe urma le gadila intre urechi.
Iti sugerez un lucru, care este cel mai greu de facut.Incearca sa fii cea mai buna din clasa, fara sa faci asta in mod ostentativ.Rupe-le gura la invatatura, pentru ca oricum, in viata va fi o lupta concurentiala.Fa misto subtil de capetele patrate.Umorul la o fata atrage baietii cum atrage mierea albinele.Daca pe tine te considera ca esti emo, ia intreaba-l in contrareplica pe acela care te critica, el ce este?Inginer cu carca sau Einstein in varianta cea plina de mizerie?Nu trebuie sa te sperii.Anumite lucruri se invata in timp, iar tu ti-ai castigat in mine o prietena dezinteresata care o sa te invete toate draciile care ii circula prin cap ca pe linia de metrou.
Ioana007
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:12
asa ioana, tre sa invatati tanara generatie
zambila
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:18
bravo ionico,


sfaturi bune i-ai dat..
poate baga ceva la cap..
insa cum ai zis,totul se invata in timp.
putem noi sa le fluturam s-un tramvai..

dar ai punctat f bine,si stii cum e..de multe ori plozii nostri asculta de altii.

bravo...
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:27
De acord cu Ioana. :) Mai putin la partea cu stilul vestimentar. Imbraca-te cum vrei si cum te simti tu bine. Si eu ascult rock si ma imbrac mai diferit decat restul clasei (evident, am nimerit cred ca in singura clasa de pitzi din generatia mea ) Asta daca nu vrei sa te schimbi numai de dragul de a fi acceptata... Cu invatatura ai grija totusi, nu stiu in ce fel de clasa esti dar daca nu sunt tocmai persoane.. inteligente, risti sa fii considerata tocilara si.. mai rau faci, din punct de vedere social. :D Evident, nu zic sa iei note proaste Doar sa nu o faci ostentativ, ca devii antipatica.

swim406
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:48
Multumesc mult pentru sfaturi... Cat despre stilul vestimentar nu cred ca il voi schimba pentru ca asta sunt.. Poate si eu am probleme de comunicare si voi incerca, asa cum ati spus si voi, sa nu mai vorbesc asa de mult la telefon, sa ma adaptez , ca sa spn asa...
karynutza
Postat pe 24 Septembrie 2009 13:55
sa traiesti!

si zambeste,guritza..
un zambet ne aduce intelegere si prietenie.

hai relationeaza frumos.
bafta!

si da...nu te schimba la stilul de a te imbraca,mie imi place....
iasomia
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:56
De la: karynutza, la data 2009-09-22 19:10:59Abea am inceput anul scolar si deja ma simt singura, izolata, respinsa. Nu stiu de ce dar cred ca cei din jur nu ma vor in preajma lor. Poate am si eu partea mea de vina, nu spun nu, dar se pare ca nici colegii nu fac nimic pentru a ma apropia de ei. Desi s-a discutat aceasta problema la ora, cu diriga, situatia a ramas la fel. Poate daca ar fi primul an, sa spunem ca as intelege, dar asa... Sunt deja anul 2. Pot spune ca in mare parte ne cunoastem si nu mai avem acele retineri, mai ales ca anul trecut lucrurile decurgeau mai bine decat acum. In sensul in care aveam cu cine vorbi, rade etc etc. Acum stau singura, putine persoane ma mai saluta si ma intreaba ce mai fac, iar pauzele mi le petrec vorbind la telefon cu prietenii. As vrea daca se poate sfatul vostru, ce ar trebui sa fac, cum sa procedez...


Multumesc anticipat! :)


iubitaa...eu am relationat cu colegii ...abia prin anul3de facultate! inceeet asa si sigur! dar relationarile acelea....au ramas ok pe vecie! nu te grabi si tu atata...
fleur_de_lis
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:01
Viata este o continua lupta, o permanenta confruntare de inteligente.Invata sa asculti in felul acesta vei intelege mai bine sensul intrebarilor care ti se pun si raspunsurile care se cer de la tine.
Ioana007
Postat pe 25 Septembrie 2009 16:28
Tinerii din ziua din azi sunt tare rautaciosi! Cum simt o persoana sensibila, se transforma in niste fiare!
Ignora-i pe cei care nu merita bagati in seama...Si vezi-ti de interesul tau, propriu si personal!
Bafta!
picaturaderoua
Postat pe 25 Septembrie 2009 16:58
Nu sunt rautaciosi.Orice lucru se invata.Sa fii rau, se invata.Sa fii bun, se invata.Sa fii singura, se invata.Sa iti faci prieteni se invata.Alege calea care iti trebuie, si invata si tu si ceilalti cum sa mergeti pe ea.
Ioana007
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa ma ajute si pe mine cineva :D 27 De la: G1N3A5 3 Februarie 2011 16:15
Anunt pentru apartinatori de cartela vodafone valabila! 18 De la: quasaria 9 Iunie 2010 22:05
Carciuma din vechime 1085 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:25
neitegrare in colectiv 27 De la: Ioana007 25 Septembrie 2009 17:18
DEMISIE - asta vreau azi, sa demisionez 38 De la: cristina322 13 August 2010 16:24
Setari Cookie-uri