Am ramas fara prieteni si fara viata sociala

Sunt casatorita de 5 ani si am doi copii, 2 si 4 ani. Problema este ca de cand m-am casatorit am ramas fara prieteni. Mai bine zis fara prietene. Si, cel mai trist, fara viata sociala.

Motive obiective. Prietenele vechi, de la scoala sau facultate, sunt in alte orase sau tari. Tinem legatura prin e-mail si telefon, din cand in cand, dar nu mai e ce a fost. Copiii imi manaca absolut tot timpul liber. Ajung seara acasa de la servicui pe la 6, si (cei cu copii stiu) - incepe alergatura pana se culca copiii la 9. Sambata si duminica - joaca si program cu copiii. Petrec atat de putin timp cu ei in timpul saptamanii ca nu imi vine sa rup nici o ora din sambata si duminica alaturi de ei. Si chiar daca rup cateva ore, vreau sa le petrec cu sotul pentru ca timpul nostru in doi e atat de limitat.
Nu avem nici macar viata sociala: zile de nastere, botezuri, nunti, nici o ocazie de a mai sta la un taifas cu lumea ... Rude avem foarte putine, si alea sunt departe. Pana acum nu m-a deranjat, ca sunt atat de ocupata cu copiii, dar au inceput sa creasca, si acum ma deranjeaza ca nu ne vedem cu nimeni niciodata. De calatorit nu ne arde, cu doi copii mici, plus ca e scump.

Intrebare: cum sa ne facem prieteni, cand nu avem timp liber, intr-un oras in care nu cunoastem pe nimeni, nu avem preiteni vechi, si nici macar rude?

Mersi pentru orice idee!

Liana
Liana2005
Postat pe 30 Iulie 2009 22:56
Liana, asta e viata normala a unei familii la fel de normale, azi
daca in vecini nu gasiti parteneri pentru un ceai de seara, tot ce puteti face e sa va organizati mai bine weekendurile si vacantele.
pik_nik
Postat pe 30 Iulie 2009 23:03
Colegi de serviciu.
Micass
Postat pe 30 Iulie 2009 23:04
Mai Liana,ai pus o problema mare...Acest fenomen il au toti,in situatia ta,de afrontat.Cum eu am trecut prin aceasta experienta,chiar daca nu ca mama(e mult mai istovitor),pot spune urmatoarele:
-statutul tau,fata de perioada anti-maritala,s-a schimbat,conjuncturile la fel,prioritatile,statutul social si familial...deci,e normal sa se schimbe si raporturile voastre cu ceilalti.acest subiect,in sine,nu e atit de delicat.Pasajul,insa,de la o femeie libera,care-si gestiona timpul cum voia,la acesta de acum,e destul de zgomotos.Ar trebui sa constientizezi ca e doar o perioada,ca dupa alti 2-3 ani,vei redobindi,treptat,aceeasi autonomie si libertate,atit individuala,cit si de cuplu.Sa incercati,impreuna(si copii,inclusiv),sa traiti prezentul,mereu nou,fara sa tiriti(voi adultii) trecutul,in acest prezent.
valentino
Postat pe 30 Iulie 2009 23:11
exista acele oaze numite parcuri.eu cred ca in acele locuri va puteti intilni adevaratii prieteni atit dvs.cit si copii dvs.veti descoperi adevaratii prieteni care la rindul lor au copii.si in acest fel veti fii cu:sotul copii si noile cunostinte.SUCCES!
LILO
Postat pe 1 August 2009 23:38
De la: garbo033768, la data 2009-08-01 23:38:19exista acele oaze numite parcuri.eu cred ca in acele locuri va puteti intilni adevaratii prieteni atit dvs.cit si copii dvs.veti descoperi adevaratii prieteni care la rindul lor au copii.si in acest fel veti fii cu:sotul copii si noile cunostinte.SUCCES!


Exact asta vroiam sa-ti spun - mi-a luat-o Garbo033768 inainte. Eu am trecut prin ceva asemanator - m-am despartit de fostul sot, m-am mutat singura intr-un oras nou cu doi copii de 6 si 4 ani. Prietenii mi i-am facut in parc cand plimbam copiii, la gradinita si apoi la scoala. oameni de aceeasi varsta, c aceleasi preocupari cu copii cu varste apropiate de copiii mei. Ai nevoie doar de deschidere.
Tzantzarika
Postat pe 1 August 2009 23:56

Recomandari

Setari Cookie-uri