cum e mai bine? sa tradezi si sa obtii totul sau sa fii cinstit si sa pierzi totul ???

pretioaso
LILO
Postat pe 30 August 2009 14:59
De la: preciouss, la data 2009-08-30 14:55:56deci io am facut asa:

casnicia mea era pe butuci,nu puteam sa ies din depresie nicicum...
sufletul mi-era franjuri,asa incat am hotarat sa plec o vreme,sa ma rup de toate si sa-mi pun in ordine gandurile...
si am plecat...vreo 4 luni am colindat Europa (cu buget minim,un fel de "luni sabatice"),iar al meu sot mi-a spus doar atat: "fa ce simti tu ca trebuie"...
l-am avertizat ca s-ar putea sa nu ma mai intorc...dar mi-a acceptat decizia fara sa carteasca,fara sa faca reprosuri...

dupa 4 luni m-am intors,facusem pace cu mine si cu lumea...
la fel si el...invatase singur ce era de invatat...

si au trait fericiti pana la adanci batraneti?!?
sper...

Am io ceva dubii cu iesitu asta in natura...poate fi o solutie, pina nu se repeta. Dupa, e obisnuinta, si-atunci schimba datele problemei...
iar_eu
Postat pe 30 August 2009 15:01
nu simt in niciun fel ca trebuie sa ma justific aici pt felul in care am ales eu sa-mi gestionez criza...
pur si simplu ofeream o solutie care a functionat,in cazul meu...
preciouss
Postat pe 30 August 2009 15:05
voi , cei care ma cunoasteti,si ma acceptati asa cum sunt,stiti ca sunt cam sarita din creanga in creanga
mie mi-a inspirat povestea pretioasei , o alta poveste,,aceea cu drobul de sare...mai precis finalul,cind dupa ce o colindat omul prin lume,o gasit mai"prosti"decit cei din batatura.si ce si-o zis..macar is ai mei!
parerea mea:poti gasi mai rau decit lasi...trebuie incercata,neaparat aceasta strategie:separarea temporara .apoi vine si decizia... va doresc multa inspiratie
LILO
Postat pe 30 August 2009 15:05
De la: garbo008388, la data 2009-08-30 14:32:25oricum ii las in pace de mult timp.... Sa fie fericiti...

Dar cred ca odata si odata tot va actiona Justitia Divina...
Daca nu as crede si nu as spera la asa ceva... inseamna ca voita nu ar mai avea rost...
5 luni de chin si inca nu s-au terminat.... abia acum realizez ce mi s-a intamplat....



Multumesc 2707
Asta voiam si eu sa zic... am sa incerc atat cat pot sa recuperez din ceea ce am facut, e munca mea, noptile mele nedormite, macar sa se afle adevarul
rushhour
Postat pe 30 August 2009 15:07
Preci, nu e vorba de incriminari. Numa ca io am vazut,ce spun. Si sa stii ca toti sintem un unicat, tocmai si prin felul cum abordam o problema. Asta, fara pretentie de locul intii...
valentino
Postat pe 30 August 2009 15:13
mai fetelor...am stat pana acuma deoparte si am citit commenturile voastre..nu sunt in situatia voastra, dar stau si ma intreb ce as face eu daca as fi in locul vostru....in mod sigur as suferi, as plange, m-as lamenta....dar, la un moment dat, va trebui sa realizez ca plansul si lacrimile si suferinta nu-mi fac decat rau...bravo celor care au inteles ca aceste lucruri nu fac decat sa amarasca situatia in care sunteti si au pus punct disperarii si nelinistii....nu rezolvati nimic daca va incuiati intr-un loc ascuns unde nu va vede nimeni....s-a sfarsit??? asta e!!!....maine imi schimb culoarea parului, fac niste cursuri, ceva, mai slabesc cateva kile sau ma mai ingras cateva, invat niste glume noi si schimb ruta de a ma duce la munca...o iau pe alta cale...poate pe cealalta apare si cel care imi este menit....daca nu, nu disper...sigur, maine e o alta zi in care sutul primit azi in fund se va transforma intr-un pas inainte....
tutankhamon
Postat pe 30 August 2009 15:23
Multumesc tuturor pentru bune intentii si pentru sfaturi. Este f greu pt o femeie sa treaca peste asa ceva, mai ales cand voia sa ridice prostul din mocirla si sa-l faca rege !!!!
Sta pana ajunge s avada cum e rege, ii place si apoi pleaca tot la menajerele lui.... !!!!

AM inteles f multe si sper ca viata sa-mi dea o tarzie satisfactie ca am avut dreptate in legatura cu el, ca lumea va vedea ce fel de om este si ADEVARUL va iesi la iveala.
Nu se poate ca omul sa se ascunda atat de mult, nu se poate sa profite o viata de tot si toate...

Mai ales ca va fi PREOT....
Te-ai duce la unul ca el sa te spovedesti ????


rushhour
Postat pe 30 August 2009 15:25
De la: garbo008388, la data 2009-08-30 15:25:39Multumesc tuturor pentru bune intentii si pentru sfaturi. Este f greu pt o femeie sa treaca peste asa ceva, mai ales cand voia sa ridice prostul din mocirla si sa-l faca rege !!!!
Sta pana ajunge s avada cum e rege, ii place si apoi pleaca tot la menajerele lui.... !!!!

AM inteles f multe si sper ca viata sa-mi dea o tarzie satisfactie ca am avut dreptate in legatura cu el, ca lumea va vedea ce fel de om este si ADEVARUL va iesi la iveala.
Nu se poate ca omul sa se ascunda atat de mult, nu se poate sa profite o viata de tot si toate...

Mai ales ca va fi PREOT....
Te-ai duce la unul ca el sa te spovedesti ????



Acu-i acu... te bagi sub poala lui, si-n loc sa gasesti iertare de pacate, dai de pacatosul mare...
iar_eu
Postat pe 30 August 2009 15:31
De la: valentino, la data 2009-08-30 15:13:03Preci, nu e vorba de incriminari. Numa ca io am vazut,ce spun. Si sa stii ca toti sintem un unicat, tocmai si prin felul cum abordam o problema. Asta, fara pretentie de locul intii...


lady_corina
Postat pe 30 August 2009 15:41
nu e vorba de pacatos, e vorba de morala.
Unul care tradeaza in dragoste, pacaleste femeia care i-a stat mereu alaturi la multe greutati, care i-a fost cel mai bun prieten, care l-a adus in acest nivel de cariera, se foloseste de prieteni, arunca tot ce a fost frumos, este las si actioneaza in ascuns pentru a obtine casa, masa, bani, proiecte si sa fie si preot !!!
Crezi ca e cel mai in masura sa vorbeasca ? Stiu ca trebuie s afaci ce spune preotul, nu ce face el... dar totusi ... un preot trebuie sa fie un MODEL MORAL....pentru ca el il va consilia maine poimaine pe copilul meu sau al tau....Ce il va invata? scopul scuza mijloacele? ca trebuie s atradezi sufletul de lamnga tine daca ai gasit altul care sa-ti ofere mai multe avantaje, ca trebuie sa minti ani de zile, s ate prefaci ca iubesti ca sa obtii ceva??
rushhour
Postat pe 30 August 2009 15:51
am patit ceva similar, acum vreo 15 ani... E o experienta greu de uitat dar te asigur ca exista , daca nu o "justitie divina", cel putin o explicatie.

Continuarea povestii mele: s-a insurat... Dupa vreo doua luni de miere s-a "reorientat", in sensul in care si-a dat seama ca ok, pe aia o are, are si ce a vrut, adica familie, da' parca era mai bine cind ne mintea pe amindoua.
Si a luat-o de la capat: telefoane, sms, sunat la usa cu trandafirul in dinti, lacrimi, bocete, etc.
Initial i-am dat ignore, dupa care i-am spus - la absolut misto - ca sint cu prietenul lui cel mai bun, si asta de mult timp. I-am mai spus si ca prietenul lui oricum e mai bun ca el. Pe toate planurile.
L-am pus si pe prieten in tema, ca sa nu fie socat cind o auzi ca sintem cuplati de nu stiu cind ...si ce barbat nemaipomenit e .

Ginerica s-a oripilat de "ce am putut sa ii facem noi" - ce complot, dom'ne!. Faptul ca el s-a insurat cu alta era, evident, irelevant. A luat-o de buna si a mai si brodat peste povestea spusa de mine, ca de fapt eu n-am fost sincera cu el niciodata... nici prietenul lui... A dat in scenarita, depresie, internari in spital, tentative de suicid, etc. Suava sotioara nu pricepea nimic din ce i se intimpla - bine, biata femeie chiar nu avea nici o vina.
Pina la urma l-au diagnosticat si de atunci e pe tratament. Si cu nevasta care ii suporta crizele si ii tine plosca cind e leguma.

Recunosc ca prima mea banuiala - cind am aflat ca se insoara cu alta dupa ce noi doi aveam planificata nunta peste o luna, invitatii trimise si tot - a fost ca nu e intreg la mansarda de poate minti in halul asta gratuit. Uite ca banuielile s-au adeverit medical.
Chiar nu era, saracul.
quasaria
Postat pe 30 August 2009 22:36
kyra
Postat pe 30 August 2009 22:42
q...
da' ce stomac tare ai tu,mami...off de vieatza mea!
preciouss
Postat pe 30 August 2009 22:48
preci, l-a facut pe baiet, la marea arta..
kyra
Postat pe 30 August 2009 22:50
quasaria,
esti o femeie puternica - nu toate suntem insa asa...
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 22:50
si io vreau talent d'ala de-a lu' q...


...de ala hartistic adeca...
preciouss
Postat pe 30 August 2009 22:52
bravo , ei!
si_totusi
Postat pe 30 August 2009 22:54
quasaria,
e naspa cand se intampla asa ceva, dar culmea e ca sunt nebuni care arata perfect sanatosi. e mai bine ca ai reusit sa-l eviti. eu am avut o prietena atat de indragostita de un tip schizofrenic incat a vrut sa se marite cu el. n-a stiut de la bun inceput de boala lui pt ca isi lua medicatia. pana cand intr-o zi a decis ca e sanatos si n-a mai luat-o, si a inceput sa umble de nebun pe strada. a durat ceva pana am convins-o pe prietena mea ca nu e o idee buna sa continue cu el, pt ca ea spunea ca el isi va lua medicamentele si va fi normal. numai ca a facut tipul treaba pt mine cand si-a ratat iar medicatia si i-a spus ca vrea sa se calugareasca. astazi tipa este casatorita si fericita cu un barbat perfect normal, desi atunci vedea totul ca pe o mare tragedie si pierderea unei sanse la fericire.
snowflake
Postat pe 30 August 2009 23:04
ma rog... eu una nu-mi vad vreun talent, merit sau vina ca omul avea material defect... "Relatia noastra" a fost un trigger, putea fi oricare altul: de ex. ca i-a fatat pisica miercuri, nu joi.
Mult timp m-am gindit ca as fi putut sa imi dau seama dinainte, dar granita este atit de fragila....




quasaria
Postat pe 30 August 2009 23:40
care granita?? intre iubire si nebunie??
fleur_de_lis
Postat pe 30 August 2009 23:42
ei, apoi la cati nebuni sunt pe lume, pare anormal cel ce gandeste .

uite, nu mai departe pe aceasta pagina de topic. doi useri raspund ca unul singur :))))
si_totusi
Postat pe 30 August 2009 23:46
intre geniu si alienare...
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 23:48
De la: si_totusi, la data 2009-08-30 23:46:51ei, apoi la cati nebuni sunt pe lume, pare anormal cel ce gandeste .

uite, nu mai departe pe aceasta pagina de topic. doi useri raspund ca unul singur :))))


deci nu aveam vedenii
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 23:49
te referi la dialogul asta?

iar_eu
iar_eu"
377 mesaje
Membru din: 4/05/2009
Postat pe: 30 August 2009, ora 15:01
Citeaza Raspunde
sper...
Am io ceva dubii cu iesitu asta in natura...poate fi o solutie, pina nu se repeta. Dupa, e obisnuinta, si-atunci schimba datele problemei...


preciouss
Membru din: 2/07/2009
Postat pe: 30 August 2009, ora 15:05
Citeaza Raspunde
nu simt in niciun fel ca trebuie sa ma justific aici pt felul in care am ales eu sa-mi gestionez criza...
pur si simplu ofeream o solutie care a functionat,in cazul meu...


valentino
Membru din: 16/04/2009
Postat pe: 30 August 2009, ora 15:13
Citeaza Raspunde
Preci, nu e vorba de incriminari. Numa ca io am vazut,ce spun. Si sa stii ca toti sintem un unicat, tocmai si prin felul cum abordam o problema. Asta, fara pretentie de locul intii...
Raporteaza abuz de limbaj



pik_nik
Postat pe 30 August 2009 23:50
corina, fa-te ca nu vezi. parca asta era sloganul catre natiunea adormita si credula
si_totusi
Postat pe 30 August 2009 23:50
De la: lady_corina, la data 2009-08-30 15:41:33
De la: valentino, la data 2009-08-30 15:13:03Preci, nu e vorba de incriminari. Numa ca io am vazut,ce spun. Si sa stii ca toti sintem un unicat, tocmai si prin felul cum abordam o problema. Asta, fara pretentie de locul intii...




observasem si eu - si mai e unul pe undeva cam pe aceeasi idee...
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 23:53
pai eu doooooooooooorm
cine, ce vede?

nu ma duce capul
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 23:54
si suntem on topic...naiva si credula de mine...
gustul asta amaaaaaaaaaaaaaaaar - vreau ceva dulceeeeeeeeeeee
lady_corina
Postat pe 30 August 2009 23:57
ma refer la cei ce se joaca de-a alba neagra. nu-mi plac oamenii ce se ascund dupa piersic. oricum, e alegerea lor si problema lor. de ce? pentru ce? putin importa. dar, asa, pocnind un desht pe obrazel : nu-i frumos !
si_totusi
Postat pe 30 August 2009 23:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre dragoste 53 De la: danseanavictoria 18 Martie 2011 15:35
buna!! 20 De la: hermosa20 21 Iunie 2012 12:10
Dumneavoastra, spune-mi tu 52 De la: garbo265966 28 Iunie 2012 09:42
comportament dupa dizvirginare..... 122 De la: DaMarkus09 28 Martie 2011 12:40
Suferă mai mult cine? Amanta sau Soția? 1 De la: sunsset 15 Ianuarie 2020 22:06
Setari Cookie-uri