Sa continui sa traiesc asa?

In primul rand vreau sa iti cer scuze ca m-am grabit sa intru in polemica cu tine, Anakin.
Este adevarat ca tot un salar are si el...cum as putea desigur, foarte bine sa am si eu....dar eu nu voi reusi foarte curand sa obtin salarul lui nici daca mi-as lua doua job-uri in paralel.
Cat priveste asemanarea mea- cu nevestele de fotbalisti...mi-ar place sa traiesc cu o asa relaxare, sa fiu femeie intretinuta.
Nu este chiar asa...eu nu vad bani chas in mana mea niciodata. Mergem impreuna la cumparaturi, cumparam ce este STRICT necesar pentru CASA si la urma el scoate banii din buzunarul lui si plateste.
Nu stiu cate femei ar accepta sa mearga la coafor doar o data la 2-3 luni (si atunci, de nevoie...pentru un simplu vopsit)-atentie este un par lung si trebuie "tinut din scurt", nu stiu cati barbati ii spun nevestii, ca ii ajung doua perechi de sutiene si nu mai multe...ca, de ce ar fi nevoie de doua culori de lacurii de unghii cand arata foarte bine doar alb dat, ce femeie nu si-ar dori sa mai fie scoasa in oras, macar la plimbare caci tot sta 24/24 in casa, de cadouri si mici, foarte mici atentii, nu mai aducem in discutie, etc., etc. si daca zic ca nu am fost niciodata la munte sau la mare, ca nu am plecat niciunde, macar pentru 1-3 zile....sigur nu are sa ma creada nimeni, este absurd-dar nu si IMPOSIBIL!
Nu vreau sa fiu in postura de victima...poate ca am si eu partea mea de vina.
Cea mai mare vina pe care o port, este ca am crezut prea mult in barbatul de care m-am indragostit, ca la doar 3 luni de cand il cunosteam, cumparam deja verighete....l-am iubit mai presus decat viata mea si de asta am iertat si am tot sperat sa fie totusi, intr-o zi bine.
Vin si intreb.....este o alta vina de a mea, faptul ca imi doresc si eu un job, ca vreau si eu sa simt ca traiesc(sa am banii mei si cu ei sa imi pot cumpara macar-cat este necesar/util unei femei, ca imi vreau sa fiu si eu tinuta dragastos in brate, sa mi se zica si mie SINCER un -te iubesc, sa ma simt si eu altceva decat ceea ce sunt-O SLUGA si o femeie care este folosita-inclusiv in pat???
Dragii mei cer oare eu, prea mult de la viata aceasta, sunt eu oare absurda....daca este asa, vreau sa imi spuneti.
Ma voi inclina respectuos in fata voastra si si in fata vietii, imi cer scuze...
Nu ma asteptam "ca lumea sa sa opreasca in loc", la detalierea vietii mele....am cerut doar un sfat.Multumesc.
Annamarya
Postat pe 19 Iulie 2009 19:36
De la: Annamarya, la data 2009-07-19 14:17:57Va multumesc tuturor celor care mi-ati scris aici,parerea voastra despre "destinul" meu.
Este adevarat tot ce a-ti spus voi, toti aici. Sigur ca m-am gandit la fetita....iar daca ar fi sa imi refac viata la un moment dat...peste ani si ani, ea-fetita stie ca doar tati al ei, are dreptul sa ma atinga, sa stea langa mine. Sotul meu, stie foarte bine sa intoarca totul in favoarea lui. Ii cumpara fetitei tot felul de lucruri, dar nu uita niciodata sa-i spuna copilului:" vezi ce ti-a cumparat tatai? Tati are sa iti cumpere tot ce vrei intodeauna, mama nu are bani dar tati iti ia tot ce vrei"(iar eu nu am bani pentru ca nu ma lasa el sa lucrez, dar copilul nu intelege acum situatia, ea stie ca tati ii cumpara si mami-NU).
Asadar, itele sunt mai incalcite decat am putut eu povesti aici.
Sincera sa fiu imi este TEAMA. Imi este teama de el (nu as suporta gandul sa stiu ca altul te atinge, mor cu tine in brate, oriunde ai pleca-te gasesc), apoi imi este frica de societatea care judeca aspru,fara mila femeile ce au curajul sa divorteze, ba chiar le condamna, imi este frica de viitor....si daca imi v-a fi mai GREU sigura?!?!?!?!!?
Este foarte adevarat, ca nu poti sa indesi intr-un sac la infinit....am avut momente cand, imi spuneam ca" asa mi-a fost scris si nu se merita sa mai traiesc asa,sa renunt la viata..".
Dar am luat copilul in brate si mi-am dat seama ca imi doresc mult sa o insotesc la prima zi de scoala, ca vreau sa traiesc impreuna cu ea emotia bacalaureatului...deci vreau sa-i fiu alaturi in toate momentele vietii ei. In cel mai RAU caz, admitand ideea divortului.
Inca odata tin sa multumesc tuturor celor care si-au spus opinia in ceea ce priveste "nedumerirea" mea.
Tot binele din lume, va doresc voua, tuturor...pe curand!!!



Draga mea, toate trecem prin aceste faze : teama, deznadejde, disperare... Inca poti sa duci , dar va venii o vreme cand nu vei mai putea ! Mai bine vorbeste cu un avocat si hotarastete repede, altfel vei ajunge ca altele (nu dau nume ,persoane importante !) la 36 de ani , pana se termina nebunia, faci 37, pana-ti revii faci 39-40 si ...e cam tarziu, nu prea mai poti sa recuperezi !
Bunul Dumnezeu sa-ti dea putere sa duci , sa razbesti si ...mai tarziu sa poti uita !
mile
Postat pe 20 Iulie 2009 03:06
Apropo de gramatica (spunea cineva ceva mai devreme despre greseli gramaticale!) am scris gresit HOTARASTE-TE vad ca aici trebuie sa fi fooaaarte atent ce spui si cum spui , altfel sar toti pe tine , se face gramada ca la hochei !
mile
Postat pe 20 Iulie 2009 03:23
marileana, la fete frumoase nu pentru gramatica se formeaza gramezile
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 03:25
Anna, lamentarile nu ajuta la absolut nimic.
Nu exista alta solutie pentru situatia ta in afara de despartirea iminenta.
Daca asteptai sa auzi altceva....suna ca si cum tu inca mai astepti o schimbare in caracterul mirlanului de linga tine.Nu exista fata draga.
Doar sa platesti pe cineva sa-i ia gitul dar la ce bun sa-ti incarci tu sufletul cu un asa pacat??????
Aemulus
Postat pe 20 Iulie 2009 03:37
Ana daca viata ta e asa cum spui cu atat mai mult trebuie sa pleci.Fa-ti curaj si du-te .O sa fie probabil greu in alta parte o vreme dar vei alege tu cand si ce fel de greu poti duce.
blanca
Postat pe 20 Iulie 2009 03:45
mielutza, m-ai visat si te-ai trezit la ora asta???
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 03:49
vrei sa stii adevarul adevarat?
blanca
Postat pe 20 Iulie 2009 03:51
pai vrei sa continui sa traiesc asa? sigur ca vreau...daca mi-e favorabil
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 03:52
pai daca visam de ce m-as fi trezit?...alea de te trezesti nu-s vise
blanca
Postat pe 20 Iulie 2009 03:56
De la: anakin, la data 2009-07-19 18:52:31walki, uite de ce nu a divortat:
De la: Annamarya, la data 2009-07-19 17:59:48 Asa cum spuneam si mai inainte, am continuat sa traiesc in acesata casnicie pentru ca nu imi doresc sa imi rada "prietenii" in nas, ca am dat-o in bara, nu imi place sa "zbor din floare in floare".

Personal, eu nu vreau sa cred ca acesta este cu adevarat motivul. In locul ei, mi-as fi spus :"ce ma intereseaza pe mine de parerea prietenilor sau a neprietenilor?!? e viata mea acolo, nene, nu ma intereseaza parerea nimanui!".
Si inca ceva:
De la: Annamarya, la data 2009-07-19 17:59:48In momentul in care eu divortez, trebuie sa dau copilul la o gardinita cu program prelungit, deci bani in plus...si crezi ca voi reusi sa ma intretin pe mine si copilul cu un salar ...fie ele si mai mult decat minimul pe economie?!?!?

Adica, pune mai presus suficienta materiala pe care i-o asigura sotul (pana la urma, tot un salariu are si el, nu?), decat sa munceasca si sa faca niste sacrificii, renuntari, doar ca sa nu mai traiasca in atmosfera de teroare pe care incearca sa ne-o descrie.
Ma scuzati, dar asta imi suna al naibii de egoist. Mai degraba, aduce cu mentalitatea unei sotii de fotbalist care asteapta sa i se umple cardul si sa mearga la shopingg.
In fine, nu e treaba mea....


Anakin...poate eu am tendinte subiectiviste in ceea ce priveste aceasta tema.Ai dreptate,teoretic vorbind...doar ca ne cam omoara practica!!!
O inteleg si pe Ana Maria dar in acelasi timp ii vad si greselile...pentru ca si eu le-am facut!De aceea i-am si spus ca "dushurile reci" ii ptind foarte bine.Compatimirea o face doar sa se complaca in situatie...pe cand dushurile reci o ambitioneaza.Sper sa ia deciziza corecta...la timpul potrivit!!
walkiria
Postat pe 20 Iulie 2009 15:34
brrrrrrrr, incurcaturi incurcate pe aici...
incercati cu saune
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 15:39
Pentru copilul tau, e mai bine sa divortati si sa nu te intereseze ce spun prietenii. Cu cat este mai mic copilul, cu atat mai bine suporta divortul. Daca este violent, obtine ordin de restrictie.
daria_
Postat pe 21 August 2009 01:02
De la: Annamarya, la data 2009-07-19 12:09:39Daca cazul cu "divortata si tot nu imi gasesc linistea" a starnit atatea comentarii...mai mult rautacioase; va intreb eu-ce sa fac?
Am 27 de ani, sunt casatorita de 6 ani si avem un copil de 4 ani, o fetita.Eu m-am casatorit cu el din dragoste dar dupa 5 ani de casnicie am aflat ca el,sotul meu s-a casatorit din interes(materiale si alte benificii la locul sau de munca).
Am primit, primul set de palme inca din seara nuntii (am iertat si am pus totul pe seama stresului acelui moment), la 4 luni de sarcina eram jucata in picioare, in bataie(pentru ca nu reusisem sa ma invoiesc de la serviciu pentru a merge la lucru, la tara la parintii lui).....
Fetita il iubeste-e normal caci orice se v-a intampla intre noi, el ramane tatal ei; dar este trista si abatuta, cand vede ca el tipa la mine.
Am luptat /lupt din toate puterile sa imi salvez casnicia. A zis sa raman acasa, sa fiu casnica si sa cresc fetita (fiind gelos si posesiv:"te iubesc prea mult si daca ai pleca la servici imi este teama sa nu te pierd, esti frumoasa, desteapta, gospodina...poate oricand sa mi te ia altul"); toate deciziile in casa sunt luate doar de el doar ca, sa evit discutiile in contradictoriu....
Daca astazi mai sunt langa el, este pentru fetita, pentru ca imi doresc din inima sa imi salvez casnicia...si in ciuda celor suportate de mine, poate ca inca il iubesc putin.
Traiesc pentru fetita...eu nu mai contez de mult, ceea ce simt eu, daca sunt fericita sau nu...nu mai prezinta pentru mine interes.
Dragi prieteni, ce parere aveti voi de tot ce mi se intampla, de situatia in care ma aflu, ce sfaturi sincere imi dati???????????
Va multumesc tuturor pentru rabdarea dovedita, de a-mi citi povestea si incercarea, de a-mi da un sfat.
Cu drag,
Anna-Marya

Draga mea,
Ai doar 27 de ani. Si dreptul la o viata frumoasa. Si e minunat ca esti mama.
Dar asta nu e o familie, e un iad. Si nu ai pentru ce sa lupti, decat daca doresti sa fie mai rau cu cel care iti este sot.
Si crede-ma, un copil nu se poate educa intr-un asemenea mediu.
DESPARTE-TE de el, daca ramai in situatia asta, mai tarziu va fi mult mai rau, si pt tine, si pt copil.
Am trait ceva asemanator, la un moment renuntasem...
Apoi, am decis.
A trecut un timp...s-au schimbat atatea :)
Acum e atat de bine, ca nu-mi vine sa cred.
Deci, rupe-te de el !!!
POTI !

Blue_Tattoo
Postat pe 21 August 2009 21:34
Fiecare avem o viata, numai una pina la proba contrara , si cred ca esti singura vinovata ca ti-o traiesti pe aia una atit de prost. Wake up, mai exista si altceva in afara de batai si porunci... Lasa-l cu spasmele lui de personalitate cu tot si pleaca. Ai un creier, foloseste-l: nu exista situatii fara solutie. O sa te descurci.

quasaria
Postat pe 23 August 2009 16:14
De la: quasaria, la data 2009-08-23 16:14:44Fiecare avem o viata, numai una pina la proba contrara , si cred ca esti singura vinovata ca ti-o traiesti pe aia una atit de prost. Wake up, mai exista si altceva in afara de batai si porunci... Lasa-l cu spasmele lui de personalitate cu tot si pleaca. Ai un creier, foloseste-l: nu exista situatii fara solutie. O sa te descurci.

corect
yanyacharberet
Postat pe 13 Septembrie 2009 14:14
draguta ,ai 27 de ani. gandeste-te cand o sa ai 40 de ani. eu am 28 de ani , am fost cu cineva 9 ani (4 ani de stat impreuna fara acte si 5 cu acte). anul acesta am hotarat ca imi va fi mai bine singura sau cu altcineva. La inceput a fost frumos (primele saptamani), dupa care a venit prima palma. o data ce a venit prima au venit si urmatoarele in timp, pe deasupra le avea si cu alcoolul.
am stat cu el atat pt ca a fost primul meu barbat , am crezut ca dc am inceput cu el cu el va trebui sa mor. dar , mi-am dat seama ca e mai importanta viata mea si sanatatea mea.
in 2007 am fost suspectata de cancer la colon , pana sa imi iasa analiza de la biopsie am stat cu frica , atunci mi-am dat seama ca viata este atat de scurta incat nu merita sa traiesti in batai , insulte si lipsa de respect.
ajunsesem sa ne injuram mai rau ca in jungla eu nevorbind urat pana sa ma casatoresc cu el. pur si simplu am cedat, am zis ca dc el nu ma respecta eu de as face-o. am avut o situatie financiara destul de buna, dar in viata nu e necesara numai asta.
nu am facut un copil tocmai din acest motiv (lipsa de respect, alcool, batai, injuraturi) , i-am spus ca acel copil nu va fi cu el atata timp cat el nu se va schimba. eu am avut o copilarie asemanatoare cu a fetei tale timp de 14 ani. oare asta nu inseamna egoism din partea ta? oare nu stai ca iti place situatia si incerci sa bagi copilul ?
eu i-am spus mamei la 14 ani ca dc nu divorteaza eu fug de acasa pt ca ma saturasem atatia ani sa vad acelasi lucru.
te-ai gandit si tu la ce simte acea fata? te-ai gandit cu cate sechele va ramane? cu ce gust amar va ramane in privinta barbatilor?
mie mi-a fost foarte greu sa ma atasez de cineva, eu pana la 23 de ani imi era frica sa vad pe cineva ca se joaca, cu cutitul in fata mea.
te-ai gandit ce va simti fata ta cand va creste? acum e destul de micuta, dar pe viitor?
gandeste-te dc fata ta merita sa aiba un asemenea tata langa ea, eu una nu-l pot numi asa.
el dc v-ar iubi nu ar reactiona asa. gelozia este o boala care netratata vei ajunge la nebuni sau la puscarie.
gandeste-te , ai doar 27 de ani, te-ai grabit in primul rand facand acest copil , de care nici macar nu iti pasa. scuza-ma ca sunt cam dura , dar asta e realitatea, dc ti-ar pasa de ea ai divorta si ai ramane cu ea. crezi ca se termina pamantul la idiotul asta?
nu stiu, dar sfatul meu este sa rupi raul de la radacina acum pana nu va fi mult prea tarziu.
alina6paraschiv
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:02
nu stiu ce sa zic eu sunt an aceasi dilema dar mai conplicata sotia mea a plecat de acasa pe 3 noiembrie ci ambi copii la mama iei la tara si dusa a fost seara ma sunat soacra sa ma antrebe de ia si ca sa ma duc sami iau copii ca masa disparuse de atunci si pana zai nu stiu de ia decat minciuni.Dar credema antro relatie trebui sa suferi un pic nu pentru ca esti femeie si eu barbat si tin partea barbatului
dar teai antrebat de ce face asa de ce se comporta asa nu ie frica sa nu te piarda ie frica ca daca pleci ramane singur ie frica de schimbare credema dar stiu cel mai bine copilul sufera mult cel putin eu ai vad pe ai mei si credema ori ce leas face ori ce leas loa nu e ca atunci cand familia e unita antreaga asa ca sfatul meu nu lasa niciodata teama ca va fi mai rau ancearca ce crezi cai mai bine anceasca sa te schimbi asa cum vrea iel sa fii si garantez ca totul va fi ok si viata voastra se va schimba radical si despartirea poate nu mai va fii niciodata sfatul meu de parinte nu despartii familia nicodata ca nu mai e nimic bun la urma ori ce ai ancerca sa faci va esi anapoda
darkanghel666
Postat pe 20 Decembrie 2009 01:10
cred ca tu ar trebui sa sti ce este de facut.. degeaba ne ceri sfatul. ce vrei sa iti spunem..? lasa-l? sau stai cu el.?
daca accepti o astfel de "tratatie" din partea lui.. stai cu el!
salbatica_sexy
Postat pe 22 Decembrie 2009 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa fiu libera 205 De la: delada 10 Ianuarie 2016 18:31
Ajutati-ma sa-mi salvez casnicia !!!!! 49 De la: garbo_7212 28 Februarie 2014 10:51
divort cu partaj copii majori unul cu grad 2 de handicap mintal 1 De la: garbo_9169 6 Noiembrie 2012 20:28
poate fi sotul ...perfect? 50 De la: Maya45 10 Ianuarie 2016 18:33
eUniversum 1 De la: eUniversum 27 Octombrie 2011 09:21
Setari Cookie-uri