Viata dupa divort

dupa divort...ai timp de tine, te analizezi, te descoperi, te surprinzi de ce poti fi in stare, neinfluentata de nmn si nmk,ai okzia sa te rasfeti,sa evadezi, sa-ti permiti ceea ce vrei sa alegi pt tn...
ana_lisse2000
Postat pe 15 August 2009 10:42

ai dreptate desi.. pari mult prea expeditiva;
chiar daca suntem considerate fragile.. suntem destul de puternice pentru a merge mai departe cu fruntea sus
numai bine si.. nu uita ca.. cele bune.. vin la timpul lor si.. exact cand ne asteptam mai putin
garbo024110
Postat pe 15 August 2009 14:46
De la: Micass, la data 2009-08-15 08:58:24E trist intradevar, posibil ca eu sa nu inteleg oamenii slabi. Chiar imi pare rau ca nu pot avea intelegere pentru ei. Dar sunt adepta asumarii greselilor in viata si a incerca sa faci ceva sa revii la un drum pe care ti-l doresti. Nu pot sa spun: "ce rau in pare ca ai ajuns in situatia asta", pentru ca stiu ca doar din cauza ei a ajuns asa. Asta e. Acum sa incerce sa isi revina si sa vada ce e de facut in continuare. Daca te plangi pentru anii care ti-au trecut aiurea, nu ii mai aduci inapoi ci doar te amarasti mai rau cand iti dai seama de prostie.

in tarile inapoiate economic, precum ro, multe femei abuzate sunt condamnate de sistem si de coruptie la o viata amara. intr-o tara civilizata, politia sau jandarmeria intervin imediat daca sunt instiintate cu privire la un caz de violenta conjugala. se poate intampla ca la doar a 2-a abatere, individul violent sa fie arestat si sa primeasca interdictie de a se apropia de partener(a). in ro, politistii se fac de multe ori ca nu pricep situatia, chiar si atunci cand aceasta e f clara.

in plus, statul roman nu sustine nicicum o femeie care tre' sa se descurce cu copiii. usor nu e nicaieri ptr o femeie sa isi creasca singura copiii, insa in alte tari se mai face cate ceva, astfel incat sa poata trai in mod decent toti.
anticenzura
Postat pe 15 August 2009 16:48
Hmmm..Poti Trece Peste Orice daca Iti Doresti..Dar Daca Nu Vrei Nimik Nu Este Posibil..Si eu am Trecut Printr-un Divort Am O Fetitza de 2 ani..si In Secunda 2 cand ne-am despartit ca se lua dupa mamasa si nu am mai rezistat si i-am zis dute si ramai cu ea...dupa 2 sapt pers respectiva nu o mai exzistat pt mine..pt ca..Mi-am dat seama ca nu merita nimik//..pt ca o trecut un an si nu si-a cautat fetitza pe care si-a dorit-o ...o renuntat la tot pt ca sa o faca pe masa fericitaaaaa..deciiii..se poate orike in viaTA ..,BINE PT ASTA nu mi-am refacut viata pt ca ma simnt bine asa fara niki o obligatie doar eu si fetitza mea tanya:(:D
pyssy_007
Postat pe 16 August 2009 02:06
rezultatele studiului astuia mi s-au parut interesante, pentru ca incearca sa coreleze indicatori de sanatate cu divortul:

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/861076/Efectele-divortului-asupra-sanatatii/
anticenzura
Postat pe 16 August 2009 14:19
olici, nu prea am inteles cum afecteaza coruptia si sistemul ticalosit viata dupa duvort.
Dezvolta
daria_
Postat pe 17 August 2009 23:15
Am deschis topicul pentru ca dupa divort, am avut o perioada in care m-am simtit foarte singura si nimic nu avea sens.
Dupa aceea, m-am gandit la ce imi doresc si ce imi place sa fac si n-am facut si incet-incet, mi-am facut prieteni noi, mi-am regasit prieteni vechi, m-am inscris la doua facultate, am reinceput sa calatoresc etc.
Cel mai important e ca am avut timp sa ma gandesc la ce a fost, ce n-a mers si de ce. Am avut timp, in sfarsit, sa ma gandesc mai bine la ce vreau si ce e bine pentru fiul meu si pt mine.
Acum e ok si ma bucur in fiecare zi ca am luat decizia buna cand am pus capat casniciei.

Giani are dreptate, viata a inceput dupa divort.
Blue_Tattoo
Postat pe 18 August 2009 14:34
Iubirea este forta din Univers care poate misca munti. Iubirea este principiul care sta la baza acestui site si de aceea, astazi, as vrea sa va impartasesc cateva ganduri despre iubire. O sa va propun o metoda de vizualizare care poate aduce din ce in ce mai multa iubire in viata noastra.Incepe sa te conectezi cu sufletul tau, simtind lumina si prezenta lui in jurul tau. Imagineaza-ti o lumina stralucitoare in centrul inimii.

Simte cum sufletul tau intra in centrul inimii tale, iar lumina lui stralucitoare se uneste cu lumina din inima ta. Simte cum inima ta raspunde la bucuria si dragostea pe care sufletul tau i-o daruieste.

Imagineaza-ti ca inima ta este o floare cu 12 petale, aranjate in 4 randuri de cate trei petale, si o bijuterie in mijloc. Sufletul tau trimite energie pentru a deschide petalele, astfel incat bijuteria sa devina vizibila. Acorda-ti ceva timp pentru a simti aceasta lumina din centrul inimii tale. Permite-i sa-ti deschida inima.

Pe masura ce ti se deschide inima, totul incepe sa se vindece. Nimic nu se poate schimba instantaneu, iar munca care trebuie facuta acum este aceea de a indeparta o parte din suferinta si durerea pe care am experimentat-o in viata. E nevoie sa lasam lumina sufletului sa ne vindece partile din viata noastra care au nevoie de mai multa dragoste.
Permite-i sufletului tau sa te umple cu bucuria lui de viata.

Sufletul iti daruieste vitalitatea si bucuria de viata. Este sursa energiei creatoare in viata. Lasa aceasta bucurie de a exista sa se reverse in viata ta. Permite sa fii umplut in permanenta cu energie si lumina; o energie care te regenereaza si te reincarca la fiecare nivel al fiintei tale, in fiecare moment.
Pe masura ce din suflet se revarsa aceasta energie catre chakra inimii, permite acestei energii sa curga in inima ta fizica, si de acolo, in intreg organismul tau. Sufletul tau va intineri si revitalize sangele, aducand fiecarei parti a corpului energia creatoare a vietii.

Permite sufletului sa-si amplifice calitatea dragostei. Simte puterea iubirii cum se revarsa in centrul inimii tale. Linisteste-ti mintea si incepe sa experimentezi iubirea. Doar fii. Nu judeca daca simti iubire sau nu.

Sufletul tau este iubire pura. Substanta lui este lumina.

In fiecare moment in care permiti iubirii sa intre, iti deschizi inima pentru a simti adevarata substanta a sufletului. In fiecare moment in care daruiesti iubire, iti lasi sufletul sa exprime Iubirea prin intermediul tau.

Vei deveni mai constient de cei din jur. Constienta ta va creste, ca parte a unui intreg aflat in expansiune permanenta. Mai intai vei descoperi ca relationezi altfel cu familia si prietenii. Apoi te vei percepe ca o parte a unui cerc mai larg al vietii care se extinde catre toate creaturile pamantului si apoi se reintoarce la tine. Vei simti un sentiment profund de dragoste si compasiune pentru orice forma de viata, si un sentiment de identificare cu tot ceea ce exista.

Gandeste-te la sufletul tau ca la un soare plasat in inima ta. Imagineaza-ti ca emiti dragoste din sufletul tau in cercuri concentrice, care se maresc. Imagineaza-ti-i pe cei dragi in fata ta, si vizualizeaza ca ii hranesti cu dragostea ta prin razele trimise. Gandeste-te la oamenii pe care ii cunosti si lasa-ti sufletul sa ajunga la ei. Imagineaza cum dragostea din sufletul tau radiaza catre orasul tau, catre toti oamenii, plantele si animalele din jurul tau. Permite sufletului tau sa isi intoarca dragostea si catre tine, pana cand in ea este cuprinsa intreaga umanitate si viata de pe Planeta. Simte cum sufletul tau imbratiseaza intreaga planeta! Bucura-te de aceasta expansiune a sufletului tau!


Cum sa schimbi o situatie cu ajutorul iubirii din sufletul tau:


POPAURELIA_50
Postat pe 18 August 2009 15:13
De la: daria_pet, la data 2009-08-17 23:15:15olici, nu prea am inteles cum afecteaza coruptia si sistemul ticalosit viata dupa duvort.
Dezvolta

este evident ca am divagat si ce am zis io se refera la viata dinainte de divort :D

cred ca am vizat mai mult faptul ca exista o anumita categorie de femei care nu au sansa de a scapa in mod decent printr-un divort, din motive care sunt dincolo de controlul lor, iar societatea ar trebuie sa faca mai mult ptr. ele.

scuze ptr. off topic. probabil ca ma preocupa mai mult subiectul divortului ca atare, in toate etapele sale, decat strict perioada "post eventum".

dar in ce mod poate afecta un sistem ticalosit viata de dupa divort, o stiu mai bine unele dintre cele care au trecut prin aceasta experienta. as putea aminti acum, la repezeala, cateva cazuri de femei mai cunoscute, care in urma divortului pe care ele l-au intentat s-au confruntat cu diverse aspecte neplacute ale sistemului, poate mai mult cele din mass media, dar nu numai.

insa misoginismul asta exista si in vest, chiar daca sub o forma mascata: si aici judecatorii se uita de multe ori chiorash la o femeie care intenteaza actiunea de divort.

cred ca as putea dezvolta si mai mult, dar risca sa scriu un eseu in direct pe garbo.ro LOL
anticenzura
Postat pe 18 August 2009 16:03
misogismul este din nascare si nu are legatura cu sistemul daca preesedintele completului de judecata este barbat.
daria_
Postat pe 20 August 2009 14:07
nu sunt avocat. exista acele teorii ereditariste cu privire la misoginism, dar - personal - nu sunt de acord cu ele. relele mai curand se invata, decat mostenesc genetic.

poate este cum zici tu cu legatura dintre sistem si presedinte, insa - din cazurile pe care le cunosc - gandirea judecatorului a avut un rol decisiv in luarea deciziei, mai ales pe cauzele civile. si mai ales daca judecatorul e divortat si 'fosta' l-a jepcarit la partaj LOL.
anticenzura
Postat pe 20 August 2009 15:14
si dupa divort, trebuie sa ai grija de tine ca femeie.
iti place parfumul Coco Chanel? ai aflat de concursul de aici:
http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=blog§ion=4
exposhop
Postat pe 20 August 2009 15:17
Dupa divort trebuie sa ai grija de tine mai mult ca niciodata, altfel poti face o depresie...
daria_
Postat pe 22 August 2009 11:13
BUNA!CITESC CE PARERI AVETI VOI SI NU MA REGASESC IN NICI UNA DIN IPOSTAZELE PREZENTATE DE VOI DESII TOCMAI AM PUS PUNCTUL UNEI CASNICII CARE A DURAT CATIVA ANI BUNI, DAR CU CERTITUDINE NU TE INDRAGOSTESTI ASA...... DE 3 ORI PE ZI, E PAREREA MEA I NU TREBUIE SA FIE ACCEPTATA , NU TOT CE ZBOARA SE SI MANANCA,
garbo040454
Postat pe 22 August 2009 14:59
454, fiecare are dreptul la opinia proprie - insa, te rog eu, nu mai tipa!

majusculele semnifica ridicarea tonului!
lady_corina
Postat pe 22 August 2009 15:02
eu stiu ce sa cred? dupa un divort,oricare femeie se simte lezata,tradata,abandonata.primul lucru benefic pt ea este rasfatul.sa aplice toate acele metode care ii fac placere.pt ca o viata lipsita de bucurii alaturi de ex-ul lasa dire adinci.toate nimicurile care i-au lipsit,vor produce un efect fantastik.si mai ales:fara regrete!inchideti un roman,pt a redeschide o frumoasa poveste de viata.mult succes!
LILO
Postat pe 22 August 2009 15:11
De la: LILO, la data 2009-08-22 15:11:04 eu stiu ce sa cred? dupa un divort,oricare femeie se simte lezata,tradata,abandonata.primul lucru benefic pt ea este rasfatul.sa aplice toate acele metode care ii fac placere.pt ca o viata lipsita de bucurii alaturi de ex-ul lasa dire adinci.toate nimicurile care i-au lipsit,vor produce un efect fantastik.si mai ales:fara regrete!inchideti un roman,pt a redeschide o frumoasa poveste de viata.mult succes!


corect, corect :)
toate "nimicurile" sunt atat de importante ...
Blue_Tattoo
Postat pe 22 August 2009 15:26
Da, am pus capat unei casnicii de 17 ani,dar realitatea este extrem de cruda.Eram singura complet de ~ 10 ani dinaintea finalului.Si sunt si in ziua de astazi.Si nu am decat 42 de ani,dar au trecut usor peste 12 ani de singuratate, si nu am mai avut dorinta de a mai reface ceva.Copilul este mare acum,major, si am inceput sa simt singuratatea din ce in ce mai puternic.In weekend mai ales.Este greu.Toata lumea pleaca in concedii, in plimbari, si daca esti singura, si nu ai pe nimeni, tu te uiti.Nu mai stiu cum sa mai refac ceva,nu stiu cum sa mai atrag atentia,si cui?Sunt dornica si ma doare sufletul ca nu am mai simtit nici un fel de afectivitate pentru cineva,simt si am UN MUNTE infinit de energie si afectiune pe care NU AM CUI SA LE OFER.Am facut o facultate, am invatat, m-am reprofilat,acum lucrez si sunt in alt mediu,dar le-am terminat pe toate de facut.Si sunt singura.Nu mai am curajul de a o lua de la capat la 42 de ani.De unde sa stiu peste ce dau?Imi este teama si nu am nici un prieten.In afara de servici nu am pe nimeni.Si au trecut atatia ani.Pentru mine orele petrecute la servici sunt extraordinare, simt ca mai am un rost in viata.In momentul in care plec sunt un NIMENI pe plan personal.
Eu cred ca este cu mult mai bine acest mod de viata, mai bine singura, decat sa dai peste cine stie ce nemernic, care sa iti impuna ce vrea el,tu sa faci singura piata, curatenie.Din pacate am avut un dobitoc care mia lasat un gust amar si au trecut atatia ani.Nu am mai plecat intr-un concediu de multi ani, nici nu mi le iau.Pentru ce?Si ce sa fac?Sa ma uit la pereti?Dupa servici, frecventez o sala,ies si ma mai plimb si singura, herastraul este mare, este placut, dar tot imi fac sange rau cand vad atatea perechi.
Sunt dornica de mangaiere, nu am mai simtit de foooooooooooooooooarte mult timp.Si ESTE posibil sa nu ai nici o relatie de nici un fel foarte multi ani.DAR GREU.Am si simt aceasta singuratate intr-un mod ciudat, si as vrea sa am pe cineva, dar parca totusi nu mai vreau.Si nu mai stiu cum, in ce fel, si pe cine?La aceasta varsta toti cei cu capul pe umeri au familii, nu sunt singuri.Cei care sunt singuri sunt cei ciudati,cu apucaturi aiurea.Mai bine lipsa.
Deci intr-un final, decat la cheremul cine stie cui, si care sa iti faca zile negremai bine iti vezi de viata ta, faci scoala,faci sport,ii oferi copilului oricat ar fi de mare, toata energia si cunostintele pe care le acumulezi.Atunci cand esti singura de multi ani, este greu sa te mai dezveti.Asta e.Iti tii dorintele si suspinele ferecate bine.
mihasportiva
Postat pe 26 August 2009 16:16
...ciudat, mia, citesc si razcitesc ce ai scris si inteleg din strigatul tau mai mult ca doresti sa cunosti pe cineva decat sa fii singura...
"simt si am UN MUNTE infinit de energie si afectiune pe care NU AM CUI SA LE OFER"
Cele citite ma duce mai mult cu gandul la bancul "...si cu violul cum ramane"
Si eu sunt despartita de sot, am copii mari...dar aici se opresc similitudinile...
Nu cred ca am sa aleg sa stau in umbra copiilor - sunt mari si sigur isi vor lua zborul.
Nu cred ca toti barbatii sunt niste nenorociti si ciudati.... depinde pe unde ii cauti (ma refer la locuri...de...adica pe unde umbli... Na ca nu gasesc termenul potrivit si iara se intelege aiurea - limba romana, monser, n-am facut-o eu - parol)
daria_
Postat pe 26 August 2009 16:32
....ti-ai ales si un nik sugestiv : sportiva, adeca
daria_
Postat pe 26 August 2009 16:34
miha,postarea ta nu m a lasat deloc indiferenta.asta pt ca in sfarsit
cineva povesteste cum se simte intr un altfel de caz. eu nu stiu cum s o ajut pe mama mea...ea nu a divortat duap 20 de ani chiar daca ar trebui, asa ar fi sanatos.

ai mei stau impreuna in aceeasi casa, dar demult nu mai sunt un cuplu. mama de multe ori imi spune ca vrea sa divorteze dar o doare f mult si cred ca spera intr o impacare...eu cred ca e naiva,,,,pt ca stie de existenta unei alte femei in viata tatalui meu...si o simt cum sufera dar nu face nimic pt ea...merge la serv face de mancare, face cumparaturi...stiu ca se simte f singura...nu stiu cum sa o ajut...

eu ca fiica nu i pot spune: ,,mama divorteaza de tata''... as vrea s o vad fericita pt ca viata e scurta si nu stiu cum s o ajut. o persoana ca miha, ar stii ce este de facut...miha tu ce ai face in locu mamei?
l_erika
Postat pe 26 August 2009 16:35
Pik avea dreptate: pentru unii/unele dupa divort e...viata, adica incep, cu adevarat, sa traiasca.
La mine a fost cam asa, dar un pic diferit, in sensul ca, dupa ce imi pusesem viata in mainile unui om care si-a batut joc de tot ceea ce este sfant intr-o casnicie, dupa divort, mi-am pus viata numai in mainile lui Dumnezeu. A fost dificil sa inteleg si sa accept ca cel care ar fi trebuit sa ma protejeze, da fapt ma distrugea si ma invata sa ma autodistrug. Ma invinovateam singura de orice, el parca nu avea nici o vina ca ma lovea, fara motiv.
De cand mi-am schimbat atitudinea la 180 de grade, mi-am dat seama ca nu sunt chiar toti barbatii la fel, ca exista si barbati adevarati care merita sa le acorzi incredere, am vazut ca, la 48 de ani sunt mai curtata decat la 20, desi nu mai arat nici pe departe ca atunci si nu mai am decat f. putine din atuurile acelei varste: m-am ingrasat, am mai putini bani,mai multe responsabilitati, etc., dar arat cu cel putin 10 ani mai tanara.
O fi pentru ca n-am intretinut relatii sexuale cu nici unul dintre cei care imi cer mana? Sau pentru ca libertatea din ultimii 14 ani ma face sa ma simt in largul meu cu oricine care nu doreste sa-mi sara in pat?
sora_ilsi
Postat pe 26 August 2009 16:56
ma uimesti,sister...

ilsuca,

ai intinerit pt ca in subconstient te pregatesti pt Acel moment...

simti ca o sa ti se intample ceva minunat,in fond,e dreptul tau .

dreptul tau la fericire....
iasomia
Postat pe 26 August 2009 17:11
Hello, presimt oaresce santaje pe-aici...
Sorry, fericirea nu e transferabila, Iaso.
Poti sa razi, dar Acel moment va fi neaparat dupa ce vom fi legitimi. Chiar si la 48 de ani, mai ales ca si el vrea asta, ca sa nu pacatuim: uimitor pentru un barbat, nu?
sora_ilsi
Postat pe 26 August 2009 17:18
dap..

eu zic sa lasi morala la o parte si sa-l incerci,ca doar nu esti virgina....
desi, de la o varsta, sexul nu mai este extrem de important,conteaza mult ce se intampla inainte.

mami, tu m-ai inteles gresit,eu chiar sunt o femeie fericita..nu vreau sa iau nimic de la tine....

credeam ca se simte asta....
iasomia
Postat pe 26 August 2009 17:22
Dupa 14 ani sunt aproape virgina, Iaso, nu crezi?
Totusi, cred ca nu e nevoie sa-l incerc inainte, ca sa nu pierdem frumusetea momentului.
Am zis io ca nu esti fericita, Iaso? Glumeam si eu... to you too!
sora_ilsi
Postat pe 26 August 2009 17:53
Buna dimineata,

Dupa cum ai citit am fost casatorita pana cand am terminat in mod legal cu aceasta mascarada, 17 ani.Ar trebui sa o iei pe mama ta la o cana de ceai, la o plimbare in parc seara, ideal ar fi un Herastrau, un Carol.Sa stati de vorba in mod serios, sa depanati toate amintirile placute si mai ales sa le atingi pe cele neplacute referitoare la tatal tau.Sunt convinsa ca ar fi o surpriza pentru ea tonul tau de maturitate.Si fostul meu sot avea pe una, o buna prietena de a mea, de multi ani, dar eu nu am simtit acest lucru.Am aflat abia dupa aceea, cat de rapid sa refacut ca persoana dupa incheierea divortului.Si fao atenta la catio oameni se plimba seara in parc, ABSOLUT SINGURI.
Si vorbiti, si spune-i cat de mult iti doresti sa o vezi cat rade si se bucura de viata.La 50 de ani inca este tanara, o poate lua de la capat.Fii absolut convinsa ca barbatii care sunt cum este tatal tau, care fac ce face el, nu se mai intorc, nu se mai schimba NICIODATA.O poate lua de la capat, cu ajutorul tau, are nevoie de sprijin, de un umar pe care sa planga.Este cumplit cand constati ca ai irosit o viata, crede-ma.Dar mai are o multime din aceasta inainte, poate sa se descurce si fara el.Asta este sftaul meu, ca una care am trecut printro asemenea experienta, si sunt pe propriile puteri.
Si spune-i ca mai sunt multe alte persoane care sunt singure, si este OK.
Iti tin pumnii si ii urez multa bafta mamei tale.Ai grija de ea, vei fi singurul ei sprijin.
mihasportiva
Postat pe 27 August 2009 10:10
Of, e normal ca orice despartire doare. Am vazut oameni daramati de divort, nu conteaza ca erau barbati ori femei.. am vazut si oameni senini in momentul divortului, dar acestia erau tineri si constientizau ca au viata in fata, si ca mariajul lor fusese pur si simplu o greseala a tineretii si atat. In contrapartida, am vazut oameni diametrali opusi, adica el sau ea se bucurau, afara erau asteptati de rude, prieteni, rpieten sau prietena, in timp ce celalalt ducea pe umeri toata greutatea lumii.. ultima parte mi s-a parut cea mai oribila.
blairwitch
Postat pe 27 August 2009 10:18
Da, Da, Da.
Si imi doresc enorm un om cu care sa ma simt bine, sa ne iubim si ne respectam.Dar si imi este teama, de atatia ani singura,cum sa fac?Nu mai stiu, si peste ce dau?Si nu am vazut si gasit pe nimeni singur.Si cum sa gasesti?Nu umblu cu pancarta pe piept.Copilul se va face mare, este deja major, va zbura la problemele lui.Il voi ajuta cat ma vor tine puterile.Dar eu ce fac?Stii ceinsemna sa te trezesti noptile, si asta destul de des, sa plangi si sa tremuri de singuratate si de dorintele pe care le-ai inabusit o viata. Am cam inceput sa ma resemnez, sunt convinsa ca nu mai am nici un rost ca persoana feminina in aceasta viata.Sa terminat cu totul.
Asta este.Dar............speranta moare ultima.(apropo de viol)
Si am ales acest nick , deoarece imi place sa fac sport.Este singura mea detasare dupa servici.Lucrez la sala aproape zilnic, acolo sunt eu,rad, glumesc,ma desfasor.Ma simt fantastic, imi dovedesc ca mai sunt buna si la altceva decat la servici si indatoririle curente.Si nu stiu cum sa iti spun, dar am atat energie si nu o consum cu tot ceea ce fac la sala.Dar este o modalitate de a fi in elementul meu.
Ai copii mari, isi vor lua zborul, ce vei face?Ai si tu dreptul la o viata.
Mai suntem bune de ceva pe plan personal?Fostul sot inca detine recordul ca fiind primul si ultimul barbat din viata mea, desi au trecut atatia ani de cand am terminat cu el.Iti dai seama ca eu nu am avut nici o relatie de vreo 12 ani?Si sunt tanara, si am de oferit multe.Dar.................Ciudat, dar asta este adevarul.Nu mai stiu cum mai cunosc pe altcineva.
Numai bine.Mihaela
mihasportiva
Postat pe 27 August 2009 10:24
Sunt impresionat de adevarurile care s-au spus pe aici. Unii barbati sunt, cu adevarat, porci. Am 2 surori divortate si stiu bine ce spun. Sotul uneia a parasit-o cand fetita lui avea 2 anisori. Mi se rupe inima de ea cand vorbeste de tatal ei, care zicea ea (ptr ca asa i s-a spus) e plecat la munca in Romania. Al 2-lea copil l-a avut cu altul, care a devenit master of pubs, mai bine zis al bodegilor, incapabil sa isi inteleaga conditia si responsabilitatile de tata. Si exemple de genul asta am, din nefericire, cu duiumul.

Intrebarea pe care mi-o puneam zilele astea e urmatoarea: merita sa renunti la un ideal din cauza unor babalai, sau de fapt tre sa mergi inainte cu ochii pe tinta? Eu inclin sa cred, de fapt sunt convins, ca ultima varianta e productiva in viata. Stagnarea, frica de esec, mi se par mult mai toxice decat actiunea. Pana la urma, asta e cuvantul cheie, actiune.

Compensarile astea sunt bune ptr o vreme, ca orice mecanism psi defensiv, dar daca dureaza prea mult, isi pierd rolul ptr care exista, si anume sa fie strategii de tranzitie. Asemenea unei rani fizice, care daca stagneaza prea multa vreme risca sa dea in altceva, cele sufletesti au cam aceeasi dinamica, trebuie vindecate, indiferent ca raman cicatrice.

Am vrut sa scriu ceva despre anima si animus, despre cum vad io dinamica lor in comportamentele matrimoniale de tip repetitiv (suna deja criptic, dar ideea e de fapt simpla), insa voi dezvolta subiectu pe blogu meu cu anticenzura.

In rest, divortate sau nu, sa fiti iubite!
anticenzura
Postat pe 27 August 2009 15:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Chip de inger, dar realitatea este suferinta. 17 De la: blonda_no1 12 Ianuarie 2011 14:36
retete pentru un par sanatos 6 De la: Nadira_2010 3 Martie 2010 09:32
Rsul este molipsitor i previne cancerul 51 De la: simonik_scumpik 4 Aprilie 2011 18:29
Viatza ca o ceasca de cafea... 10 De la: vuvuzela 30 Ianuarie 2011 01:30
Cum sa ma despart de el...numai pot... 45 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:13
Setari Cookie-uri