singuratate

erika, e serioasa treaba. vezi poate te poti imprumuta de la firma la care lucrezi. fara dobanzi. poate capeti intelegere. alt job? ceva simplu, part-time. un sitting de copil sau caine, menaj, ceva.
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 22:12
momentan nu pot vb de alta slujba,lucrez la o firma de taxi la dispecerat de un an de zile dar e f mult stres,nervi program lung 12 cu 24 si nu prea ma i rezist fac nu am facut am terminat de un an liceul nu stiu ce viitor as avea.si nici cu parintii nu ma inteleg am impresia ca nu le pasa
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 22:18
ia cauta-ti tu ideile in capshorul ala tinerel si demonstreaza-le parintilor ca nici nu ai nevoie sa le pese
pik_nik
Postat pe 10 Iulie 2009 22:21
piknik asta ar insemna sa i las de izbeliste...
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 22:24
daca ai impresia ca nu le pasa crezi c-or sa observe??
blanca
Postat pe 10 Iulie 2009 22:34
Erikuta,papusa,o idee ar fi.Un pic jidaneasca : convoaca-ti parintii la o discutie serioasa(esti matura,banuiesc)Si propune-le sa participati in mod efectiv la rezolvarea problemei.Si ca sa fie convinsi ca tie chiar iti pasa de aceasta problema,spune-le ca,te poti lega voluntar,cu un contract de mostenitor.La ce bun???,la multe.Intii,tu vei fi mult mai motivata sa te implici in viata,ai un obiectiv important,apoi,munca ta,nu va fi in zadar(cum multora se-ntimpla),te alegi cu casa,pt care ai muncit din plin,fara ca sa te mai santajeze sau sa te prosteasca nimeni.Nici chiar mama...
valentino
Postat pe 10 Iulie 2009 22:36
au momente cand observa dar mereu intervine ceva mai important ca de ex neintelegerile intre ei si atunci altceva nu mai are loc.
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 22:38
matura nu stiu...am incercat sa vb cu ei..de multe ori mama mi a zis ca dac nu imi convine sa platesc banca at pot sa ma mut in chirie..ceea ce nu mi se pare deloc corect..apoi santaj sentimental "pana acum cine tea crescut din putinul pe care l a avut??acum noi suntem la greu si e normal sa ne ajuti" astea nu mi se par a fi chiar vb care ar tre sa mi le spuna.si sincer cateodata simt ca se profita de mine,mi s a si spus asta dar ma doare sa rec ca ar fi adevarat,daca ma implic in asa ceva, valentino, iar o fac de una sg nu ma ajuta nimeni si m am saturat sa lupt singura.si inca ceva, nus f responsabili ca daca ar fi fost nu am fi ajuns aici....
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 22:44
Mai Erika,eu anume am pus conditia in care sa te implici,dar tu nu ai prins ideea.Reciteste textul.
valentino
Postat pe 10 Iulie 2009 22:48
Daca iti pasa si vrei sa-i ajuti explica-le ca nu poti face asta in atmosfera aceea tensionata.

Din cate inteleg e o presiune mare datoria nu-ti mai trebuie si altceva.Faceti niste reguli.Daca nu puteti sa le respectati poate ca ar fii mai bine pt tine sa pleci chiar si pt o vreme fara sa spui asta explicit.Oamenii inteleg brusc ce prioritati au cand realizeaza ce pot pierde.
blanca
Postat pe 10 Iulie 2009 22:53
am inteles ideea..cred ca totusi cel mai bine ar fi sa plec pt ca nu mai pot trai asa.chiar daca imi pasa mie de ei,lor nu le pasa de mine?? daca parintilor nu le pasa de la cine sa ma astept sa ii pese?
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 23:02
Nu e bine sa gandesti asa desi sunt cu-adevarat multi oameni egoisti.
In orice caz legatura intre copii si parinti e puternica.
Daca pleci fiidca asa simti pleaca pt ca vrei sa-ti fie mai bine nu ca sa le faci lor rau.
Ai grija!
blanca
Postat pe 10 Iulie 2009 23:07
plecatu asta u e asa simplu ca daca era o faceam de mult
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 23:13
oricum va multumesc pt sfaturi!!! pe undeva cu siguranta m au ajutat! sper ca maine sa am o zi mai buna!!si la fel va doresc tuturor
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 23:15
Poate nu e pt moment dar daca vezi in el o solutie rezolva.
blanca
Postat pe 10 Iulie 2009 23:15
erika, asculta-l pe valentino. ca bine le mai zice. e foarte desteapta treaba. si uite cinism pe care mama ta il merita din plin: ori de cate ori vrea sa te responsabilizeze cu argumentul ca ei te-au crescut, intreaba-i cu o fazta tampa: da' v-am cerut eu sa ma faceti? sunteti parinti, sunteti responsabili pentru copilul vostru. nu te mai lasa santajata. vei fi din ce in ce mai rau. pune piciorul in prag.
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 23:33
am fost cinica, exact asa i am zis,apoi urlete si strigate pfuai ma gandesc uneori ca nu realizeaza ca ma fac sa sufar da cateodata simt ca incep sa i urasc...totusi is parintii mei,incerc sa raman undeva la mijloc,dar nici nu vreau s atreaca tineretea pe langa mine.orice fac mama imi reproseaza.hai ca dau un ex clar.in 15 iul iau primu meu concediu ca angajat dupa un an de zile muncit (nu mi a fost chiar usor) am sansa sa ma duc o sapt undeva la mare de ex (am noroc ca mai tin unii la mine,ex e aproape gratis altfel nu mi permiteam) mama de acolo,bine ca noi trecem prin criza si tu mergi in excursie,pe mine ma doare maseaua nu mi o pot face si tie ti arde de distractii, si zice Da doamne sa nu prinzi vreme buna sa ploua!! ce mai pot spune???
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 23:42
Realizeaza, de asta o si fac. Stiu ca te doare.
blanca
Postat pe 10 Iulie 2009 23:47
erika, oricat de mama ti-ar fi, ar trebui sa-i spui sa plimbe ursul. ea se comporta asa pentru ca vede ca tine figura. tu chiar nu vezi?
trebuia sa ii raspunzi pe masura: da, si inca ce bine ma voi distra. oricum nu-ti pot tine maseaua in palma ca sa nu te mai doara. erika, daca ei sunt asa, tu trebuie sa fii si mai si. imi pare rau sa o spun, dar unii parinti cer bocanci in gura.
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 23:47
expresia asta nu am mai auzit o,dar ma faci sa rad,bocanci in plina vara
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 23:49
erika....pui...du-te mama in excursie si linisteste-te dupa un an de munca...iar mama ta, daca o doare maseaua, sa se fi dus din timp la medic, cand era doar o cariutza mica si nu costa mult plomba.....si gandeste-te serios sa te muti...gaseste o prietena, o colega de servici...in doua cheltuielile se mai impart.....chiar daca nu o sa ai prea multi bani pentru tine dupa plata chiriei...macar vei avea liniste si sanatate psihica....te pup si ai grija de tine pui mic....
tutankhamon
Postat pe 10 Iulie 2009 23:52
as vrea sa primesc macar o data un sfat ca asta de la mama tutankhamon,multumesc mult de tot!!!chiar am nevoie de liniste psihica.va salut pe toti care mi ati raspuns!!!
l_erika
Postat pe 10 Iulie 2009 23:56
erika, vezi ca mai este o prietena isteata pe aici? ai venit unde trebuie. da, muta-te. ia sa vezi cum va veni mama ta cu lacrimi de crocodil sa te ia acasa. caci deh, cine o mai ajuta?! fii, fata, curajoasa. o viata ai. si pe aceea nu are dreptul sa o frece mami.
sa-ti dau o masura a iubirii de mama? pai mama mea, intr-o situatie similara ca cea descrisa cu plecatul la mare, s-a rugat de fratele meu sa ma ierte ca plec chiar inainte de nunta lui (si nu am participat la pregatiri) si mi-a dat si bani. aveam si eu un aranjament. dar tot nu s-a lasat pana nu mi-a dat ceva la mine. sa vezi ce lobby imi facea la toata lumea. doar sa apuc sa vad si eu marea vara aceea. ei, erika, sigur ca trebuie sa-ti iubesti si respecti parintii. dar cu o conditie: sa faca la fel cu tine. daca nu o fac, tu esti absolvita, fata, de aceste principii.
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 23:58
e drept
l_erika
Postat pe 11 Iulie 2009 00:01
vezi, bebe? incepi sa deschizi ochii. eee. te asteptam zilnic sa ne spui cum evolueaza treaba.
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 00:12
mama imi spune ce sa duc cu mine in excursie azi si ma intreaba ce lipseste din salata...dupa ce ca ieri m am certat de mama focului cu ea...e totusi mama (dar e o fecioara egoista) mi a zis ca isi face griji pt mine daca ma duc in excursie si nu ma vede o saptamana
l_erika
Postat pe 11 Iulie 2009 15:22
e fecioara? de ce nu ai zis din prima? pleaca la mare cat e in toane bune.
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 15:34
asa i???
l_erika
Postat pe 11 Iulie 2009 15:36
Excursia a sucombat.Anuntat fecioara ca la mare ploua in urmatoarele saptamani, si trebuyie scafandru, alktfel se face plaja pe fundul apei, sau bai cu namol.
Ioana007
Postat pe 11 Iulie 2009 15:37
erika....de-a naybii ia-ti umbrela si du-te pe malul marii...asculta mamico marea cum se tanguie si se sparge de tarm....aduna scoici.....poate gasesti o gasca ceva - poate mergi cu gasca.....nu conteaza ca nu te poti bronza...relaxeaza-te....odihneste-te.....si sa stii ca a fost soare la mare in weekendul asta....
tutankhamon
Postat pe 13 Iulie 2009 02:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu mai am chef de sex. HELP! 104 De la: criss69pcl 22 Ianuarie 2009 15:33
sex anal - intrebari 189 De la: AndraMicu 5 Aprilie 2009 23:19
adoptia unui copil, dar nu permanenta 14 De la: quasaria 4 Ianuarie 2010 23:32
MARIAN COZMA, ADIO 5 De la: prometeus_wife 10 Februarie 2009 18:01
PT toti BARBATII din comunitate....am nevoie URGENTA de un sfat !!! 329 De la: DaMarkus09 25 Iunie 2009 00:03
Setari Cookie-uri