O relatie complicata

Buna ziua si o zi superba tuturor,in primul rand!

Imi permit , timid , sa va cer si eu o parere in ceea ce priveste urmatoarea poveste.Sunt constienta de faptul ca eu sunt singura care decide , dar as dori sa ascult cateva pareri...sa inteleg mai bine poate atitudinea persoaneleor implicate in aceasta istorioara.
Am 24 de ani,am terminat facultatea si in momentul de fata lucrez.Am la activ( sa spun asa) , trei relatii serioase...ultima fiind cea care se desfasoara acum.Ce pot sa spun este ca in urma cu aproape un an l-am cunoscut pe cel care imi este prieten in momentul de fata , si prin diverse gesturi m-a cucerit.La o luna si un pic de relatie mi-a marturisit ca este un om divortat.A avut o relatie de aproximative 12 ani(el are 32 de ani),dintre care ultimii 5 au reprezentat o casnicie,esuata din cate se pare.Motivele despartirii sunt unele pe care nu cred ca sutn in masura sa le dau in vileag,ci am inteles ca efectiv au ajuns intr-un punct unde nu se mai intelegeau.Eu am picat in aceasta relatie la putin timp dupa acest divort , si chiar daca pt inceput nu am stiut nimic de asa ceva , nu pot spune ca a fost neparat ceva usor.In acea luna jumate ne-am vazut aproape zilnic,ieseam la plimbari prin parc,in oras la suc , pe camp sa vedem stelele(acestea au fost chestii cu care m-a cucerit).Chiar daca parea un tip mai pesimist , nu am pus f mare pret pe asta...pana cand am aflat adevarul si am inteles acea atitudine.Din pacate,adevarul complet l-am aflat sacadat , nu pe tot odata(ci pe parcusrcul a cateva zile..la inceput a fost vorba de o casatorie dupa scurta durata( nu dupa 6 ani) , apoi data divortului a fost un pic voit intarziata...in cele din urma am aflat clar cum stau lucrurile).Pot sa afirm cu siguranta acum, ca tot ce era de aflat am aflat si din relatia cu fost nu exista nici un copil.Spun asta, deoarece m-am apropiat f tare si de parintii lui , care sunt niste oameni extraordinari , si va spun , sincer nu cred ca acesti oameni m-ar minti.Revenind la el, va dati seama ca am icat intr-un moment total nefast pentru el , insa m-am inarmat cu toata vointa si tot curajul sa il fac sa vada viata altfel , sa scape de acea dezamagire.Acum , nu stiu cat de mult l-a ajutat sprijinul meu , dar cert este ca e un om care si-a recapatat in mare speranta,zambetul , vointa.Insa , hibele unei dezamagiri se remarca in continuare...chiar daca mi-a marturisit ca ma iubeste ii este foarte greu sa arate acest lucru , fapt marturisit si de el de altfel.Deasemenea , fiind constienta de asta vreau sa ii acord timpul si sprijinul necesar...pt ca..eu zic ca am reusit sa trec peste acea prejudecata a divortului...cateodata insa imi este f.greu(rabdarea mea are si ea unele limite).Acum cateva zile , mi-am luat inima in dinti si le-am marturisit si alor mei(ei il cunoscusera ,am fost cu el la mine de cateva ori) si va puteti da seama de impresie.Nu pot spune ca mi-au interzis sa il mai vad pentru ca la varsta asta ar fi imposibil , insa nu le-a picat deloc bine si nu ii condamn...probabil ca si eu as fi gandit la fel ,daca nu as fi trecut prin aceasta experienta.In plus,colac peste pupza , un alt motiv pt care a intrat in antipatia alor mei faptul ca facultatea facuta nu e una de mare faima(aici sincer nu pot sa fiu de acord cu ai mei , deoarece la ceea ce reprezinta societatea in ziua de astazi ,asta mi se pare total deplasat).Ai mei insa isi doresc pentru mine un anumit mediu ,stil...si culmea culmilor ,familia din care provine ele este una de acest gen.Vizavi de anturaj nu cred ca este cel mai bun , insa din pacate ,in ziua de astazi judecam oamenii atat de puternic dupa niste aparente.
In concluzie, voi intr-o astfel de situatie cui ati da dreptate, ce ma sfatuiti sa fac si ...in plus,daca sunt persoane care au trecut prin asa ceva astept cu mare drag sfaturi.va multumesc si o zi si saptamana pline de bucurii!
roxxxa87
Postat pe 3 Aprilie 2012 10:28
unde sunt complicatiile?
mi se pare totul simplu.
il iubesti,te iubeste,asta este totul.
parerea parintilor este cea obisnuita,care il critica pe barbat.
divortul nu i-a schimbat valoarea.
nu este ca o amprenta,chiar daca inca este marcat.
este acelasi om,cu aceeasi valoare pe care o avea inainte de divort.
lasa-i pe parinti sa creada ce vor,nu au dreptul sa se amestece in relatia voastra,oricat ar fi ei de parinti.
si eu am doi copii,si cand se vor casatori,voi avea grija sa nu critic pe cine vor alege,ca nu are nici un rost.
perechea perfecta nu exista.
si oamenii mai si evolueaza.
si faculatatea nu face pe om.
prietena mea mi-a zis odata ca parintii ei i-au zis csa nu mai vin ala mine,ca stau in cartier,,...ea statea in centru,si ei au zis ca nu ti-am luat casa in centru,ca sa te duci prin cartiere.....
fiecare relatie are alte probleme,nu exista relatie fara.
si fiecare om defectele lui.
daca voi va iubiti si intelegeti,e totul bine.
si suficient.
cel putin,tu il iubesti,ai dovedit-o.
si el la fel,ca nu se implica in o relatie,asa usor,dupa un divort.
sa va rugati impreuna seara,pentru iubire si intelegere,si lasa parerea parintilor......
nici nu trebuia mentionata....
sa asculti dacau ceva pozitiv de zis.
d
daniilia
Postat pe 5 Aprilie 2012 00:56
nu inteleg ce mare crima a facut omul ala ca a mai avut inaintea ta o relatie care n-a mers?!
Si tu ai mai avut, nu? De ce ai impresia ca o casnicie esuata - mai ales una fara copii - e diferita fata de o oarecare relatie anterioara? Daca vrei sa n-aiba nici un fel de istorie, poate ar trebui sa pui ochii pe vreun nou nascut si sa astepti sa creasca. Adultii, de obicei, n-au trait singuri in padure pina sa te intilneasca pe tine...
In rest, chestia cu anturajul si facultatea sint fitze. Atit.
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 01:36
Eu cred ca discutand tot mai mult despre fosta relatie a ei/ lui/ "sapand" scormonind tot mai adanc in aminitiri (neplacute) simte o stare de toxicitate inexplicabila 967...si cu cat cauta raspunsuri de acest gen,se v-a intoxica si mai mult.
967...trage linie (daca nu te complaci) si impreuna gasiti noi subiecte de discutie, ocupati timpul cu ce te stimuleaza pozitiv psihic, elimina starile de frica care( vizibil) te poseda si ve-i reusi sa traiestii /sa vedeti altfel viatza impreuna .Succes!
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 10:48
Da,

Si eu am crezut ca parintii sunt dificili si asa mai departe...Dar,tind sa cred ca parintii sunt parintii si au vazut ceva mai mult decat mine.Domnul d ecare v-am povestit mi-a dat ce amai buna dovada ca tot ceea ce credeam eu despre el e un mit.De ceva timp am remarcat ac isi ascundea telefoanele de mine,inchide messul cat mai repede cand eram pe langa el astfel ca ....pana cand am descoperit adevarul
Duminica seara mi se facuse f rau din cauza durerii de masea si pt ca nu era nimeni disponibil in camin si nu aveam bani ma aterizat la e; la 3 diminieata(recunosc ca undev aun pic in adancul sufletului era si o banuiala)...In fine,am ajuns m-a primit ...am mai stat un pic la el...paote imi trece si la 5 dim am plecat spre urgenta...mi-am luat baniii imprumut...iar individul nu s-a deranjat sa vina cu mine...nici macar un tel nu a....pt ca cica eu jucam teatru...iar eu la 6 dimineata strabateam Calea Plevnei in cautarea unui spital...Ne-am certata am vrut sa il las si iarasi m-a induplecat cu asa zisa lui parere de rau....m-am dus la el...si cum ajung pac a inchis mess-ul..apoi urca un pic la ai lui si am intrat pe facebook-ul lui...si surpriza:discutii cu una,alta...nervi,etc...vine dupa mine si dupa mai multe discutii imi spuen ca a mai vb cu una alta,dar ac nu s-aculcat cu niciuna...iarasi ii spun pa cik definitiv iar vb cu ai lui care ma acuza de atitudinea mea fata de el...iarasi cedez si seara de curiozitate ma uit din nou pe tel...la cateva min dupa ce imi afirma cu tarie ca ii pare rau pt mine o sunase pe o alta...apoi mesaje de la o alta cu noapte buna puisor...si el afirma ca asa vb el cu colegele de munca...acum am luat o perioada de 2 sapt in care sa vedem ce vrem..dar sincer,la cat ma investit in relatia asta nu e cam mare bataia de joc fata de mine?
roxxxa87
Postat pe 12 Aprilie 2012 08:51
.sa ''aterizezi'' la 3 dimineata,la el.... ...stai oleaca...nu crezi ca-i usor nepotrivit?...cat despre controlat telefon...ce sa mai spun?

daca n-ai incredere in el,las-o balta. nu poti construi o relatie bazata pe suspiciuni permanente.
Cristina_Adler
Postat pe 12 Aprilie 2012 09:09
faptul ca paan acum i-am oferit toata increderea din lume ..nu a contat??????ca nu am umblat cu tel lui cu toate ca le ascundea d emine ca nu am intrata pe cfontiurile lui...asta nu se vede nu????????insa in momentul in care un om iti da indicii intr-una ca isi bate joc de tine?????deci nu conteaza ca el are 10 mii de iubite pe care le alinta si vb cu ele,faptul ca eu in ultimul moment din cauza dipserarii am apelat la asta il disculpa???????????si da,increderea mea acum este nula in el....NULAAAAAAAA,dar pana in ultimul moment nu credeam ca cv poate fi adevarat
roxxxa87
Postat pe 12 Aprilie 2012 09:53
De la: garbo272967, la data 2012-04-12 09:53:10faptul ca paan acum i-am oferit toata increderea din lume ..nu a contat??????ca nu am umblat cu tel lui cu toate ca le ascundea d emine ca nu am intrata pe cfontiurile lui...asta nu se vede nu????????insa in momentul in care un om iti da indicii intr-una ca isi bate joc de tine?????deci nu conteaza ca el are 10 mii de iubite pe care le alinta si vb cu ele,faptul ca eu in ultimul moment din cauza dipserarii am apelat la asta il disculpa???????????si da,increderea mea acum este nula in el....NULAAAAAAAA,dar pana in ultimul moment nu credeam ca cv poate fi adevarat


1. ce ar fi sa faceti o pauza de relatie; spune-i pur si simplu canu vrei sa va mai vdeti o perioada si vezi daca "noapte buna puisor" te mai asteapta?!
2. daca nu mai ai incredere in el, atunci sigur nu va merge; si inca ceva, nu stiu ce a fost intre el si prima nevasta dar sa stii ca nicico femeie nu-si lasa barbatul "de bun" ce este....
3. la 24 de ani nu este cazul sa te arunci cu capul in zid, ia mai uita-te in jurul poate gasesti pe cineva caresa te merite;
4. daca el te minte deja si mizeaza pe sinceritatea ta si pe lipsa de experienta , te va minti toata viata; Si inca ceva, numai lua de bun tot ce spun parintii lui, nici nu ai idee cat de mult pot minti casa-si apere baiatul; daca ai putea sa faci sapaturi in alta parte sa vezi defapt xare a fost adevarul si de ce s-a despartit sotia lui de el?!
adeline
Postat pe 17 Aprilie 2012 15:50
pai da...ai pierdut increderea, e normal s-o declari NULAAAAA
ufishor
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:24

...si?
Te mai doare inca...durerea ceia'?
Fss_ssu
Postat pe 24 Aprilie 2012 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O relatie complicata 10 De la: roxxxa87 24 Aprilie 2012 20:34
relatie serioasa 16 De la: nelly05 1 Octombrie 2009 13:26
8 Martie 7 De la: kyra 22 Iulie 2009 18:41
fata blonda cu ochi albastri 30 De la: casperphantom 28 Noiembrie 2010 08:55
ajutati'ma:( 3 De la: krystyna17 9 Ianuarie 2012 15:30
Setari Cookie-uri