Secretul casniciei perfecte

Secretul casniciei perfecte consta intr-un aliaj perfect intre un barbat si o femeie ce sunt perfecti.
Eu nu sunt perfecta, asa ca nici casnicia mea nu e!
Cine poate spune ca are o casnicie perfecta?
Aemulus
Postat pe 14 August 2009 02:02
cine spune asta,denatureaza adevarul(suna urat ca minte)
eladaela
Postat pe 14 August 2009 09:01
Micabis,io o am...lunga si de durata...casatoria(nu ginditi la ),deci se poate numi perfecta???
valentino
Postat pe 14 August 2009 09:07
Cu o sotie buna necazul e pe jumatate, iar bucuria dubla.

Proverb rusesc

O femeie cu suflet bun e ca o comoara; cine o gaseste nu trebuie sa se laude ca o are.
La Rochefoucauld

Se pare ca vremea in care ne apreciem cel mai mult partenerul este inainte de casatorie si dupa funeralii.
Autor necunoscut

Barbatul care se lauda ca n-a facut nicio greseala in viata are o sotie care nu poate spune acelasi lucru.
Autor necunoscut

Familia este aceea care face omul sa treaca de la egoism la altruism.
Auguste Comte

Se spune ca dragostea e oarba; casatoria este cea mai sigura cale de vindecare.
Autor necunoscut

Un barbat trebuie sa se casatoreasca numai cu acea femeie pe care ar fi ales-o ca prieten daca ar fi fost barbat.
Joubert

Nunta de aur este cea mai impresionanta dovada de spirit tolerant.
Autor necunoscut

In partile rurale ale Japoniei rudele sunt cele care aleg sotia pentru mire, care o cunoaste abia dupa cununie. In America obiceiurile sunt total diferite, insa rezultatul este acelasi.
Autor necunoscut

O casnicie reusita este aceea in care te indragostesti de mai multe ori , insa de aceeasi persoana.
Autor necunoscut

O sotie ideala nu se asteapta sa aibe un sot ideal.
Autor necunoscut

Inainte de a te grabi sa-i critici sotiei defectele, adu-ti aminte ca tocmai ele au impiedicat-o pe sotia ta sa se casatoreasca cu un sot mai bun.
Autor necunoscut

Un barbat nu este niciodata atat de bun cum il credea sotia inainte de nunta, si nici atat de rau cum il crede dupa aceea.
Autor necunoscut

Daca ai ajuns sa crezi ca-ti iubesti sotia prea mult, n-ai ajuns inca sa o iubesti cat trebuie.
Autor necunoscut

O femeie frumoasa place ochilor, o femeie buna place inimii; una este o bijuterie, cealalta este o comoara.
Napoleon

Daca vrei sa fi tratat acasa ca un rege, trateaza-ti sotia ca pe o regina!
Autor necunoscut

Nu te casatori pentru bani! Ii poti imprumuta mult mai ieftin.
Autor necunoscut

Sotul (sotia ) este mangaierea sotiei (sotului ) pentru necazurile pe care nu le-ar fi avut daca nu s-ar fi casatorit.
Autor necunoscut

Casatoria este ultima noastra sansa de a ne maturiza.
Joseph Barth

Nu diferenta dintre cei doi doare, ci in-diferenta
Autor necunoscut

Cand vrei sa te casatoresti, cauta o femeie cu care vei putea discuta inteligent cel putin 50 de ani.
Proverb francez

Casatoreste-te numai atunci cand esti dispus sa sacrifici admiratia multora pentru critica unei singure persoane.
Autor necunoscut

Casatoria aduce nenumarate suferinte, dar celibatul nu aduce nicio placere.
Samuel Johnson

Celibatarul nu are valoarea pe care o dobandeste prin casatorie; el seamana
cu jumatatea desperecheata a unei foarfeci.
Benjamin Franklin

Adevaratul camin nu e cladit cu mainile, ci cu inima.
Autor necunoscut

Casnicia este o conversatie lunga, pigmentata cu dispute.
Robert Louis Stevenson

Casnicia este trei parti iubire si sapte parti iertarea pacatelor.
Langdon Mitchel

Casnicia este o carte in care primul capitol e scris in versuri, restul fiind scris in proza.
Beverley Nichols
http://tainacasatoriei.wordpress.com/
Publicat de mihailmaster la 05:08
Etichete: Despre casatorie

Postat pe 14 August 2009 13:43
Eu stiu Valentino? Tu esti perfect pentru sotia ta? Si te intreb pe tine nu pe ea!
Aemulus
Postat pe 14 August 2009 18:50
parole...parole...parole dar faptele...oh doamne
LILO
Postat pe 14 August 2009 18:53
De la: pik_nik, la data 2009-07-20 15:30:57


mai pik_nik -ule vrei sa te plimbi nitel prin ciorogarla????
gongonica
Postat pe 20 August 2009 13:19
gongo.....te mananca......pielea?????vrei tu sa faci o plimbare pe acolo si nu ai cu cine???? ca vad ca le ai cu experientele din mariaj...sau asa ai decis tu sa fii de acum incolo ...numai "artista" sotului???...cam nasol daca pana acuma n-ai fost maritata.....acuma degeaba te mai chinui....
tutankhamon
Postat pe 20 August 2009 13:27
De la: tutankhamon, la data 2009-08-20 13:27:50gongo.....te mananca......pielea?????vrei tu sa faci o plimbare pe acolo si nu ai cu cine???? ca vad ca le ai cu experientele din mariaj...sau asa ai decis tu sa fii de acum incolo ...numai "artista" sotului???...cam nasol daca pana acuma n-ai fost maritata.....acuma degeaba te mai chinui....

ce mai nimerit!!!!!...ma si mananca .....vreau si nu am cu cine....si am decis sa fiu "artista" sotului.........da nasol ca nu am fost maritata....stiu.....asa e ai dreptate ma chinui degeaba ...dar vezi??!!! ...nu se stie niciodata cine hop ..sare......ce sa-i faci????? daca ma mananca ....presupun ca tu stii mult mai bine.......
gongonica
Postat pe 20 August 2009 15:06
azi ii ziua discordiei!!! ce ti-e si cu pozitionarea astrelor astora!!! ne bulverseaza continuuuu nu mai vrem
LILO
Postat pe 20 August 2009 15:10
nu-i nici marti, nici "vineri 13"
o fi ceva in aer
lady_corina
Postat pe 20 August 2009 15:12
zise neti de dimineata ca cica e luna noua(sau plina??)
poate de la asta li se trage
eladaela
Postat pe 20 August 2009 15:12
in mod sigur, elado - eu una ma stiu lunatica
lady_corina
Postat pe 20 August 2009 15:15
O casnicie reusita este aceea in care te indragostesti de mai multe ori , insa de aceeasi persoana.
........Dragostea se reinnoieste permanent si, cu cat avem grija sa o facem mai frumoasa, cu atat noutatea ei este mai binefacatoare pentru relatia noastra. Trebuie mereu sa cautam acel lucru care poate mentine relatia vie.........
.... Intr-o casnicie fericita, cuplurile isi fac de nenumarate ori complimente: unul fata de celalalt sau fata de relatia lor ("ne-am distrat atat de bine"); in opozitie cu reprosul (niciodata nu am ras impreuna). O casnicie buna trebuie sa aiba un climat pozitiv...
... Casnicia este o carte in care primul capitol e scris in versuri, restul fiind scris in proza.....
sophia1971
Postat pe 18 Septembrie 2009 22:06
vorbe ,sophia,vorbe...
Roxxynela
Postat pe 18 Septembrie 2009 22:47
De la: Roxxynela, la data 2009-09-18 22:47:03vorbe ,sophia,vorbe...
..........
........de ce nu ai scris si tu ceva........ori ti-e neuronasul in "concediu"?
sophia1971
Postat pe 18 Septembrie 2009 23:40
regula nr. 1: perfectiunea poate fi dovedita numai daca este reproductibila.
regula nr. 2: rezultatele reproductibile pentru perfectiune se aplica numai in vid.
regula nr. 3: inscrie-te la calatoriile spatiale si ajungi mai aproape de perfectiune.

regula nr. 4: cand perfectiunea nu este atinsa, inseamna ca nu se aplica nici una din regulile 1, 2 si 3.



si fac o contraoferta: va dau secretul casniciei perfecte daca mi-l dati voi pe ala al nemuririi...
snowflake
Postat pe 18 Septembrie 2009 23:46
Casnicia este trei parti iubire si sapte parti iertarea pacatelor...............
Langdon Mitchel
sophia1971
Postat pe 18 Septembrie 2009 23:47
Ce bine iti merge copy/paste. Ceva din tartacuta proprie nu ai? Ca doar esti culta.
Micass
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:13
Nu exista casnicie perfecta,asa cum nu exista nici pefectiunea in sine,printre noi oamenii.
Totdeauna se interpun varii motive pentru a impiedica acel trai perfect...acea linie curgatoare a vietii.Volens/nolens trebuie sa gasim solutiile salvatoare iesirii din "gri"...din acel siaj care ne cuprinde....parerea mea!
rosioara61
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:23
cred ca initiatoarea topicului se referea la o casnicie fericita, reusita, in acceptiunea oamenilor imperfecti, fericirea e intruchiparea perfectiunii
ctwmn
Postat pe 19 Septembrie 2009 09:35
Casnicie perfecta nu exista, dar poate fi perfectibila. Acest proces presupune acordul intre parteneri si vointa. Daca aceasta vointa nu este alimentata deopotriva de ambii parteneri, dezamagirea apare inevitabil. Pana la urma e tot o chestiune de alegere. Alegem sa traim cu o persoana toata viata sau schimbam?
anarax
Postat pe 19 Septembrie 2009 13:41
Daca vointa este reciproca atunci alimentam permanent rezervorul casniciei si nu lasam motorul sa dea rateuri.
anarax
Postat pe 19 Septembrie 2009 13:59
... Pentru mine ,casnicia ... perfecta (ca sa pastrez termenul intrebarii) este o casnicie in care partenerii SE IUBESC, RESPECTA, au INCREDERE, isi ofera suport si intelegere unul celuilalt, in care exista caldura si pasiune, comunicare si deschidere, in care amandoi merg de mana in aceeasi directie. Idealista! veti spune..... ........
sophia1971
Postat pe 19 Septembrie 2009 21:06
DECI, PENTRU DURABILITATEA UNEI CASNICII ESTE NEVOIE, MAI PRESUS DE ORICE, IN PLAN SENTIMENTAL, DE IUBIRE ! IUBIRE, IUBIRE, IUBIRE

Draga mea intr-o casnicie nu este suficient. pentru ca intr-o casnicie faci si dragoste, si sex si te si iubaresti. Asa ca in plan sentimental nu iubirea sta mai presus de orice.Nu spun ca nu face parte din aluat.
garbo011427
Postat pe 20 Septembrie 2009 10:47
De la: Aemulus, la data 2009-08-14 02:02:40Secretul casniciei perfecte consta intr-un aliaj perfect intre un barbat si o femeie ce sunt perfecti.
Eu nu sunt perfecta, asa ca nici casnicia mea nu e!
Cine poate spune ca are o casnicie perfecta?



mmda...aici sunt de acord atata timp cat nu exista oameni si civilizatii perfecte,nu exista casnicie perfecta ci doar una MODEL ,asta da...
si daca ma gandesc...in creierutul meu nebunic..zic asa poate fi perfecta numai atunci cand fiecare face ce vrea,adica fiecare sa duca o viata dubla,tripla..s.a.m.d....mmm..merge.??.atunci cred ca cei in cauza ar spune...uite! am "o casnicie perfecta"...unde nimeni nu da socoteala nimanui...mmm...e..bat campii si yo... nu cred ca poate exista asa ceva....oare?
pur si simplu o parere..
garbo015269
Postat pe 20 Septembrie 2009 20:22
De la: sophia, la data 2009-09-18 22:06:33 O casnicie reusita este aceea in care te indragostesti de mai multe ori , insa de aceeasi persoana.
..................................................................
... "Casnicia este o carte in care primul capitol e scris in versuri, restul fiind scris in proza....."
..........................................................
.........casnicie perfecta = 1.iubire neconditionata...
2-respect reciproc...
3-intelegere.....
sophia1971
Postat pe 20 Septembrie 2009 20:51
Asa este.Numai ca este o parere diabolica.Poate ca lucrurile nu merg bine, pentru ca sunt multi barbati si femei care gandesc ca tine.
Ioana007
Postat pe 20 Septembrie 2009 21:01
apropo se marita careva cu mine ?
AlMaiDesteptInIstorie
Postat pe 20 Septembrie 2009 21:06
Al, asa se face o cerere?

Unde-i oferta?
panty_C
Postat pe 20 Septembrie 2009 21:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de ajutorul dv si de un sfat. 7 De la: garbo_401366 21 Noiembrie 2016 09:18
Te rupi de traditie, te rupi de familie? 56 De la: Juna 14 Mai 2011 10:55
parerea voastra.... 38 De la: garbo262855 8 Iunie 2012 08:11
vrau sa imi gasesc familia pierduta 1 De la: garbo_491550 3 Iulie 2018 22:32
relatia dificila cu parintii intr-o anumita privinta 33 De la: al_ma 22 Februarie 2012 10:52
Setari Cookie-uri