Sunt foarte confuza nu stiu ce sa fac ca sa fiu fericita in viata

sper, ca suntem parinti...
wife_de_zmeu
Postat pe 21 Iunie 2009 16:09
credeti`ma .. trec prin aceeasi situatie.. si nu e asa usor sa te desparti de persoana respectiva.. poate e vorba si de obsesie.. sau uneori chiar iti spune k te iubeste si vrea sa va impacati.. eu cred k este obsesie desi el vorbeste asa... incat sa te faca sa`l crezi pe cuvant (ma refer la ce m`i s`a intamplat mie) incat cred k si el crede ce zice.. in fine... eu am stat 2 ani jm ... q baiatu` respectiv si m`am despartit de el 6 luni .. la inceput mi`a fost greu ... pt k si el ingreuna situatia venea la mn plangea...bla bla.. pana la urma .. dupa 6 luni .. mi`a cerut sa ne vedem k ii era dor de mine... k am fost atata timp impreuna si macar prieteni sa ramanem.. si am zis de ce nu... prost am faqt ,, pt k dupa o sapt de vorbit pe mess si de iesit la o tigare... ne`am impacat.. bine.. mie nu`mi pare rau aqm pt k nu ne`am mai batut si e bine asta... (problema e k noi ne bateam nu dadea doar el in mine)... dar... incredere nu mai exista .. si indoiala e foarte mare.. am inceput sa`l controlez la fiekre mesaj kre il primeste sau cine il suna k sa fiu sigura k nu ma inseala.. :-? ..:-s.. oriqm .. sper k o sa treaca si astea... te`am pupat .. succes !!
papushyyk
Postat pe 21 Iunie 2009 17:11
papushyyk ar trebui,ininte ca el sa afle ca-l spionezi,sa faci ceva cursuri de autoaparare...niciodata nu se stie...mai ales ca nu ar fi o noutate.Cit priveste increderea...hmmmm...duc teama ca nici tu in tine nu mai ai,nici el in el...invers,nu mai zic.
valentino
Postat pe 21 Iunie 2009 17:18
lasa-l pe cel care te maltrateaza.nu merita nici macar sa ridice privirea din pamant, vhiar dak sa spunem tu nu ai fost sau nu esti o "sfanta" scz.dar nimeni nu are dreptul sa decida soarta cuiva.viata este prea scurta si ne confruntam cu prea multe probleme esti tanara distreazate. nu sta sa suferi vei ajunge la o9 varsta cand vei spune dc am stat cu x ca sa sufar ce a facut el pt mn,in afara de gelozie.batai si jigniri.dak tu crezi ca tipul cu,care vb pe mes tine la tn ok o spun din proprie experienta poate ai sa gasesti pe cineva pt care va merita in adevaratul sens al cuvantului sa suferi pana atunci capul sus si lupta ma repet viata merita traita
garbo005415
Postat pe 21 Iunie 2009 18:06
Lasa-l repede ca i-ti va face viata un calvar. nu mai sta un minut.
garbo008206
Postat pe 21 Iunie 2009 18:52
Hello...trezirea...cum adik sa-l faci sa inteleaga..ce e asa de greu de inteles k orice ai fi facut tu el nu trebuie sa te loveasca...asta e lege...paraseste-l
garbo002556
Postat pe 21 Iunie 2009 22:13
Esti prea labila (sensibila) si nevoia ta de dragoste iti creeaza confuzii. In primul rand relatia pe care o ai de 4 ani cu prietenul tau nu este buna pentru tine.Ti-ai pierdut respectul de sine si nu te iubesti pe tine insusi. Atentie, relatia ta este un compromis, si ca orice compromis va conduce la alte compromisuri si la nefericire. Inteleg ca ai facut o facultate. Este pacat de tine. Ridica-te din mocirla umana in care te-ai scufundat si te-ai complacut pana acum. Incearca sa inveti sa iti controlezi sentimentele si sa nu mai recidivezi in a ierta si a ierta iar, un comportament de neacceptat. Nimeni nu te poate ajuta decat tu insuti. Trebuie sa vezi realitatea sa nu mai traiesti intr-un vis urat.
Se spune ca nu poti trece de suferinta unei dezamagiri in dragoste decat iubind sau fiind iubita de altcineva. Poate ca este adevarat, dar crede-ma ca atata timp cat purtam in noi suferinta unei dezamagiri cu greu vom atrage catre noi persoana potrivita. Sfatul meu este sa incerci sa te autodepasesti; sa ai taria de caracter si sa te desparti de prietenul tau care nu numai ca nu te iubesete, dar nici macar nu te respecta. Ma ocup de astrologie de 14 ani de zile, am citit psihologie si am lucrat cu oamenii. Am inteles de-a lungul timpului unele lucruri, lucruri pe care datorita educatiei prea simpliste de care am avut parte nu le-am stiut la tinerete. Crede-ma ca acest om nu se va schimba prea usor sau poate deloc. Daca este gelos si violent, este clar ca sunt niste tendinte din nastere pe care cu greu si le va putea transforma si nici atunci in totalitate. Intreaba-te de fapt ce iubesti la el? Pentru ce il respecti? Un om care nu stie sa isi rezolve problemele decat prin bataie, este de fapt un om slab calitativ. Asta iti doresti? Asa vrei tu sa fie viata ta? Hotararile si actiunile noastre de fiecare zi ne determina viitorul. Tu ce viitor iti cladesti? Intareste-te. Nu asa iti vei gasi fericirea. Renunta la el odata pentru totdeauna, stai macar o luna sau doua singura inainte de a incepe o alta relatie. Dumnezeu cu tine.
Rodica
rodica_stefane
Postat pe 21 Iunie 2009 23:47
Draga mea, eu nu inteleg cum poti tu sa-ti bati joc in halul acesta de tineretea ta.Dupa cum am inteles ai si o facultate terminata,esti o fata isteata pune capul la contributie si asculta-ti inima, mai bine zis asculta ce vrea interiorul tau,ce vrea acel suflet ca sa fie fericit si sa nu sufere.Daca acepti sfatul unei mame care are unul dintre copii in virsta de 21 de ani,la facultate si care se simte fericit in relatia sa cu prietena lui, bucuros de alegerea lui, adica a ales bine facultatea la care sa inscis, desi este foarte grea si are mult de invatat, nu-l oboseste,ii place foarte mult, pune mult suflet in ceea ce face si ca atare are si rezultate foarte bune.Cred ca deja ai inteles unde vreau sa ajung.La virsta ta este foarte important sa ai in primul rind cariera profesionala care sa aduca iti un venit si tot odata o satisfactie, o multumire de sine, ca nu depinzi de nimeni,esti propriul tau stapan,esti pe picioarele tale,poti sa-ti iei viata in propriile mani.Adica este timpul sa realizezi ca nimeni nu are deptul sa-si bata joc de tine, de sentimentele tale,sau mai putin sa-ti spun ce ai voie sau ce nu ai voie cand este vorba de fericire si viata ta. Si mai putin,niciun barbat din lume nu are dreptul sa loveasca o femeie sau sa abuzeze de ea.Un barbat care nu stie sa respecte o femeie, nu stie sa o iubeasca cu adevarat.Eu(in cazul acesta iti vorbeste psihologul, nu o mama sau o prietena)in locul tau m-as ocupa mai intai de imaginea mea, de cariera mea, ca sa devin mai intai cineva implinit si fericit(realizat din punct de vedere profesional- are mare importanta pentru starea de echilibru psihic si emotional)as lega mai multe prieteni, ma-s distra mai mult cu prieteni, as acorda sansa de a fi prieten(iubit) doar acelui barbat care stie sa respecte cu adevarat o femeie,adica sa-i respecte sentimentele,cerintele,libertatea, sa nu faca din ea o sclava.Apropo NU UITA SA- TI CERI IERTARE DE LA PARINTI SI SA LE SPUI CAT DE MULT II IUBESTI. Toate cele bune,sa fi iubita si sa ai parte de pace sufleteasca. GANDESTE CU INTELEPCIUNEA MINTII. cu drag YBY.
bioterapy
Postat pe 21 Iunie 2009 23:49
draga mea am citit tot ce ai scris si m-am ingrozit.Ma intreb cum poti sa stai langa cineva asa de violent?Suntem in sec 21 draga femeia nu mai e sluga barbatului asa cum era inainte desi barbati au ramas cu aceeasi conceptie.Paraseste-l draga mai ales ca nu il mai iubesti si e clar pt ca cum mai poti iubi pe cineva asa de posesiv si de violent.Parerea mea e ca el nici nu te iubeste daca te-ar iubi nu s-ar comporta asa pt el tu esti ca un obiect sexual sau mai rau el te considera sclava lui vrea sa faci tot ce vrea el el sa fie sef si tu sclav asa ceva nu se poate.Eu zic ca cel mai bn ar fi sa iti iei inima in dinti si sa il parasesti si d ce nu sa incepi o relatie cu celalant.Stiu ca iti e frica pt ca e normal stiu ca te gandesti ca poate dupa un timp si celalant poate o sa faca ca actualul dar asta nu ai d unde sa sti daca nu incerci.IN VIATA DACA NU RISTI NU FACI NIMIK.pARASESTE-L DRAGA ca de nu ajungi in sp sau la sp d nebuni o sa cazi intr-o depresie totala o sa cedezi nervos.Decizia iti apartine dar gandestete ca sunt sute de baieti in lumea asta si nu renteaza sa stai alaturi de un animal pt ca altfel nu il pot numi si sa iti distrugi viata si frmusetea pt ca ani trec draga mea si nu te mai intalnesti niciodata cu ei.Unde e orgoliul tau de femeie nu mai permite asa ceva fi tare si impunete draga impuneti punctul de vedere .SUCCES.
vasyz90ellas
Postat pe 22 Iunie 2009 00:06

Nu merita. Apreciez ca a sosit timpul (chiar prisoseste) sa ai curajul de a pune ordine in viata ta. Solutia este la indemana ta: fie o discutie sincera si sa-i arati ce te doare fie sa-l parasesti (nu esti proprietatea lui). Implica (serios) si familia lui (parinti, frati, surori)! Nu merita o viata traita in chinuri. Pa.
garbo007205
Postat pe 22 Iunie 2009 07:59
De ce complicati un lucru foarte simplu? Fugi cat te tin picioarele fara sa te uiti in urma!
lavinia
Postat pe 22 Iunie 2009 09:35
topic la tzapa . ne-am obisnuit cu asa ceva
si_totusi
Postat pe 22 Iunie 2009 09:43
In primul rand prima bataie si cearta nu se accepta niciodata, eu sunt casatorita de 9 ani, iar de 11 ani suntem impreuna, niciodata nu a ridicat palma la mine, nici macar la inceput cand eram o prostuta de vreo 19 ani, care nu stia ce insemna viata, sfatul meu este sa te duci cat vezi lumea de larga, scuza-mi expresia ule se gasesc pe toate gardurile.
Un barbat adevarat nu da intr-o femeie, el apreciaza calitatile unei femei adica inteligenta.
Iubirea este trecatoare, devine obisnuita, daca persoana respectiva te tot loveste aceea nu este iubire, daca nu-l lasi te vei trezi peste catva timp ca se plictiseste de tine si se va duce la altele, si-ti va parea rau ca nu la-i lasat la timpul potrivit.
Viata este asa cum ne o facem noi, nu astepta pana e prea tarziu, cand apar complicatiile adica copilul, atunci iti va fi mult mai greu sa te desparti de el.
Un sfat cand te angajezi, nu lucra niciodata impreuna cu partenerul de viata, cand pleci de serviciu stai 5 minute in parc sau pe altundeva sa-ti clataresti mintea de problemele de serviciu, nu discuta niciodata problemele de serviciu cu partenerul de viata, poate doar maruntele ori momentele fericite care te fac sa te simti bine si pe el la fel.
Profita de viata, fii atenta cand o faci si cu cine, are sa-ti dai seama ca in viata conteaza doar faptul sa te simti tu bine, nu pune suflet in orice relatie pe care o ai.
A fost primul si ce daca, intreaba-te cand ai o relatie sexuala partenerul te lasa sa te termini tu prima sau se simte doar el bine si atata.
Mai uita-te si tu pe filme xxx poate mai inveti ceva de acolo.
garbo002893
Postat pe 22 Iunie 2009 09:56
Nu ai inebunit deloc .,., e normal ce simti ,.,. nu ai cum sa traiesti cu un animal .,., iar cind gasesti pe cineva care se poarta frumos ,.., realizezi de fapt ca si tu ai valoare si meriti ceva mai bun.,,. asa ca nu sta pe ginduri,,. nu va leaga nimic ,.. iubirea e trecatoare ,.,. respectul ,, comunicarea si intelegerea e mai presus
adelabela
Postat pe 22 Iunie 2009 13:17
Tocmai am avut o relevatie
Daca esti confuza nu poti fii si fericita . Nu merge . Zau!
blanca
Postat pe 22 Iunie 2009 13:42
are dreptate mielutza. fericita poate fi sinonim numai cu zapacita.
pik_nik
Postat pe 22 Iunie 2009 13:44
Asa e Pik ! Unde mai pui ca-i o zapaceala fermecatoare
blanca
Postat pe 22 Iunie 2009 13:50
ca toate fetele, mielutzo. fermecatoare. nu se putea altfel, nu mai existau motive de cocosheala prin forumuri, si muream de plictiseala numa' cu miere si lapte dimineata, la pranz, seara si in loc de tigara de dupa...
pik_nik
Postat pe 22 Iunie 2009 13:53
ai putea sa stai singura o perioada sa meditezi....
ce vrei cu adevarat de la viata
un barbat care e gelos din varii motive stupide pentru tine dar serioase pt el sau poti sa stai cu unul kre te atrage si te sustine in tot ceea ce fak
garbo005803
Postat pe 22 Iunie 2009 17:35
normal se spune k omul isi mai face soarta si cu mana lii dar am ajuns la concluzia k ce ti sa scris de sus de acolo in seara ursitorilor nu te poti feri nici dak vrei chiar dak ai bani cares e spune k le rezolva pe toate
garbo005415
Postat pe 22 Iunie 2009 17:35
mai, da' voi normal nu stiti sa scrieti ? ca m-ati omorat cu k asta...
wife_de_zmeu
Postat pe 22 Iunie 2009 17:40
normal ca normal, dar corect...pe cand?
calla
Postat pe 22 Iunie 2009 18:04
Ce-i fetelor cu voi azi ??
Hai optimismuuuu'!!!

...si coerent
blanca
Postat pe 22 Iunie 2009 18:06
is blue, mielushel...

calla, ai dreptate...
wife_de_zmeu
Postat pe 22 Iunie 2009 18:10
De la: si_totusi, la data 2009-06-22 09:43:50topic la tzapa . ne-am obisnuit cu asa ceva


Da...dar macar aflam diverse pareri.....
walkiria
Postat pe 22 Iunie 2009 18:55
bine ca ai facut un rezumat,n am timp de romane....e simplu pt femeilr ipene...da astea n au remediu
klarakla
Postat pe 22 Iunie 2009 20:39
Tu ce-ai vrut sa zici,fata mea?ca n-am inteles nimicuta.
blanca
Postat pe 22 Iunie 2009 21:56
nici eu!!!!
tutankhamon
Postat pe 22 Iunie 2009 22:11
intreabarile fara raspuns...si lucrurile neintelese ,nu ne pot face nici un rau...cred ca asta e sensul topicului...
walkiria
Postat pe 23 Iunie 2009 19:18
iti vine sa razi...razi,iti vine sa plangi...razi,iti vine sa...si sa...si sa...razi tot timpul...si atunci iti vei da seama ce frumoasa este viata si cat de fericita esti!!!Oare ar functiona ideea????
walkiria
Postat pe 23 Iunie 2009 19:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce sa fac:((Un sfat plsss 10 De la: luptatoareacurajoasa 21 Mai 2010 15:43
vreau sa divortez 39 De la: garbo080596 29 Mai 2010 09:12
Inapoi in timp.. 1 De la: Sebastian37 23 Iulie 2009 13:03
cum sa ne descurcam fara un loc de munca 4 De la: Ramona_Gazdac_1 1 Februarie 2012 17:35
Increderea in sine. 8 De la: mss_x_8 11 Iulie 2009 22:49
Setari Cookie-uri