Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

De la: irina_24ro, la data 2009-05-17 14:48:12
De la: irina_24ro, la data 2009-05-17 14:37:10
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.
Stii ai dreptate in ceea ce zici,ca sunt la biserica si asa de dusmanosi si invidiosi.Pt ca stii sunt multe ispite la om, daca nu te rogi te inraiesti,sau nu stiu sa se roage.Pt ca rugile tale sa fie ascultate trebuie sa te rogi din inima nu cu gandul in alta parte.In orice om exista rautate dar trebue sa te rogi la dumnezeu din inima sa te ajute sa nu fii rau, pt ca omul are o groaza de instincte negative trupesti pe care daca te rogi dumnezeu te ajuta sa ti le poti controla.Si ca sufletul tau sa se vindece devenind precum sufletul unui copil adica un suflet curat.Este bine sa mergi la biserica,mai duci o floare 2. si te rogi.Pt ca ca dumnezeu sa inceapa sa te ajute,trebuie si tu sa iti dai silinta sa fii mai bun, pt ca daca mergi doar sa ceri de la dumnezeu sa te ajute si tu nu oferi nimic normal ca nu te ajuta.Pt ca nici noua nu ne place ca oameni sa n caute cineva doar sa ii ajutam,si ei sa nu faca nimica.Ei bine asa si lui dumnezeu,nu ii place ca cineva sa il caute cineva doar cand are nevoie, pt ca nici la dumnezeu nu ii place sa fie folosit.
nici macar noua ca oameni nu ne place sa fim folositi,sa ne caute cineva doar cand are nevoie de noi.Ei bine asa si lui dumnezeu, nu ii place sa il cauti doar sa ceri,pt ca sapoti cere si sa poti primi trebuie si tu sa oferi,incerci sa fii mai bun si sa nu iti pese ce fac ceilalti oameni,poate ca daca tu incerci sa fii mai bun, esti un exemplu bun pt ei si ii poti stimula.Si eu ma intalnesc cu oameni de genul asta,la biserica si apoi sunt invidiosi de ce nu ii ajuta dumnezeu,pt ca nu au pt ca dumnezeu da dupa inima ficaruia.Nu trebuie sa judecam pe nimeni pt ca este pacat,este o vorba nu judeca sa nu fii judecat pt ca fiecare gresim chiar daca nu facem aceleasi greseli.II bine sa ii sfatuiesti pe oameni decat sa ii judeci,pt ca daca judeci un om este pacat pt ca asa si dumnezeu te judeca si pe tine la randul tau pt tot ce faci,pt ca daca tie iti este mila de altii,si incerci sa ii inveti de bine sa te rogi la dumnezeu sa dea in nima ta iubire pt aproapele tau.pt ca daca te rogi din inima rugile sunt ascultate.Dar sa nu uitati pt ca a putea pretinde ajutor de la dumnezeu trebuie sa oferiti, iubire,intelegere fata de ceilalti chiar daca uneori este greu.Pt ca chiar daca unii sunt asa rai,dumnezeu ne iubeste pe toti si spera sa ne schimbam in bine.si sa fim mai intelepti, sa ne iubim ca fratiii
Offffff iarasi am dat de 2 ori click
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 14:49
De la: irina_24ro, la data 2009-05-17 14:49:46
De la: irina_24ro, la data 2009-05-17 14:48:12
De la: irina_24ro, la data 2009-05-17 14:37:10
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.
Stii ai dreptate in ceea ce zici,ca sunt la biserica si asa de dusmanosi si invidiosi.Pt ca stii sunt multe ispite la om, daca nu te rogi te inraiesti,sau nu stiu sa se roage.Pt ca rugile tale sa fie ascultate trebuie sa te rogi din inima nu cu gandul in alta parte.In orice om exista rautate dar trebue sa te rogi la dumnezeu din inima sa te ajute sa nu fii rau, pt ca omul are o groaza de instincte negative trupesti pe care daca te rogi dumnezeu te ajuta sa ti le poti controla.Si ca sufletul tau sa se vindece devenind precum sufletul unui copil adica un suflet curat.Este bine sa mergi la biserica,mai duci o floare 2. si te rogi.Pt ca ca dumnezeu sa inceapa sa te ajute,trebuie si tu sa iti dai silinta sa fii mai bun, pt ca daca mergi doar sa ceri de la dumnezeu sa te ajute si tu nu oferi nimic normal ca nu te ajuta.Pt ca nici noua nu ne place ca oameni sa n caute cineva doar sa ii ajutam,si ei sa nu faca nimica.Ei bine asa si lui dumnezeu,nu ii place ca cineva sa il caute cineva doar cand are nevoie, pt ca nici la dumnezeu nu ii place sa fie folosit.
nici macar noua ca oameni nu ne place sa fim folositi,sa ne caute cineva doar cand are nevoie de noi.Ei bine asa si lui dumnezeu, nu ii place sa il cauti doar sa ceri,pt ca sapoti cere si sa poti primi trebuie si tu sa oferi,incerci sa fii mai bun si sa nu iti pese ce fac ceilalti oameni,poate ca daca tu incerci sa fii mai bun, esti un exemplu bun pt ei si ii poti stimula.Si eu ma intalnesc cu oameni de genul asta,la biserica si apoi sunt invidiosi de ce nu ii ajuta dumnezeu,pt ca nu au pt ca dumnezeu da dupa inima ficaruia.Nu trebuie sa judecam pe nimeni pt ca este pacat,este o vorba nu judeca sa nu fii judecat pt ca fiecare gresim chiar daca nu facem aceleasi greseli.II bine sa ii sfatuiesti pe oameni decat sa ii judeci,pt ca daca judeci un om este pacat pt ca asa si dumnezeu te judeca si pe tine la randul tau pt tot ce faci,pt ca daca tie iti este mila de altii,si incerci sa ii inveti de bine sa te rogi la dumnezeu sa dea in nima ta iubire pt aproapele tau.pt ca daca te rogi din inima rugile sunt ascultate.Dar sa nu uitati pt ca a putea pretinde ajutor de la dumnezeu trebuie sa oferiti, iubire,intelegere fata de ceilalti chiar daca uneori este greu.Pt ca chiar daca unii sunt asa rai,dumnezeu ne iubeste pe toti si spera sa ne schimbam in bine.si sa fim mai intelepti, sa ne iubim ca fratiii
Offffff iarasi am dat de 2 ori click
[Pai da sunt si unii credinciosi care vor sa le fie doar lor bine,dar sunt unii care le pasa si de ceilalti oameni,si vor sa ii ajute sa cunoasca si ei adevarul,sa il cunoasca pe dumnezeu.Cati preoti nu isi fac doar meseria si nu le pasa sa ajunga la inima oamenilor sa se faca ascultati.Nu prea le pasa,daca le este lor bine este ok.Sunt pe de alta parte egoisti.Pt ca mie daca cineva imi greseste,ii spun si nu il las sa imi greseseasca pt ca nu vreau sa ma matuiesc prin pacatele altora.Eu vreau ca la toti sa ne fie bine,nu doar mie si incerc sa ajut omul cum pot.Bineanteles nu poti obliga un om sa se scchimbe daca nu vrea,il lasi in plata domnului ca apeleaza el la tine cand da de naiba,cand are probleme mari.Pt ca asa sunt oamenii ei apeleaza la dumnezeu numai cand le merge rau,si cand le merge bine isi bat joc,pt ca multi sunt niste nerecunscatori de asta nu prea ii ajuta dumnezeu
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 14:55
De ce oamenii asa zisi crestini au aceasta atitudine?? Pentru ca nu au in ei dragostea lui Hristos.Cei ce au intrat pe aceasta usa vor incerca sa fie asemeni cu EL Pentru ca EL este calea ,adevarul, si viata si nimeni nu poate veni la TATAL decit prin EL.Cind traiesti cu nadejdea si speranta mintuirii atunci lupti sa fi un bun crestin placut lui Dumnezeu.
garbo001288
Postat pe 17 Mai 2009 14:57
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.
Pai da sunt si unii credinciosi care vor sa le fie doar lor bine,care sunt egoist, sunt unii care le pasa si de ceilalti oameni,si vor sa ii ajute sa cunoasca si ei adevarul,sa il cunoasca pe dumnezeu.Cati preoti nu isi fac doar meseria si nu le pasa sa ajunga la inima oamenilor sa se faca ascultati.Nu prea le pasa,daca le este lor bine este ok.Sunt pe de alta parte egoisti.Pt ca mie daca cineva imi greseste,ii spun si nu il las sa imi greseseasca pt ca nu vreau sa ma matuiesc prin pacatele altora.Eu vreau ca la toti sa ne fie bine,nu doar mie si incerc sa ajut omul cum pot.Bineanteles nu poti obliga un om sa se scchimbe daca nu vrea,il lasi in plata domnului ca apeleaza el la tine cand da de naiba,cand are probleme mari.Pt ca asa sunt oamenii ei apeleaza la dumnezeu numai cand le merge rau,si cand le merge bine isi bat joc,pt ca multi sunt niste nerecunscatori de asta nu prea ii ajuta dumnezeu
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 15:00
De la: garbo001288, la data 2009-05-17 14:57:35 De ce oamenii asa zisi crestini au aceasta atitudine?? Pentru ca nu au in ei dragostea lui Hristos.Cei ce au intrat pe aceasta usa vor incerca sa fie asemeni cu EL Pentru ca EL este calea ,adevarul, si viata si nimeni nu poate veni la TATAL decit prin EL.Cind traiesti cu nadejdea si speranta mintuirii atunci lupti sa fi un bun crestin placut lui Dumnezeu.
Pai buna intrebare.Stii oamenii crestini nu incearca sa fie ca hristos pt ca nici macar nu au cum pt ca noi oamenii cat de credinciosi am fii tot pacatuim dar ne straduim sa nu mai facem.Raspunsul este ca atunci cand un om incepe sa accepte sa fie crestin in el lucreaza dumnezeu, si atunci omul incepe sa aiba inctincte pozitive sa te atraga la bine.Fa o diferenta de un om negativ,care el nu este crestin si o sa vezi daca el incearca sa te atraga la bine,din contra el incearca sa te atraga la rau la placeri trupesti sa te faca sa devii ca el,pt ca intr-un om pacatos nu lucreaza dumnezeu
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 15:06
De la: funnymoon73, la data 2009-05-17 12:27:12
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.


dar vezi ca nici tu nu ai scapat de a-l judeca pe aproapele...ala nasolul care e invidios si barfeste...


ai dreptate intr-un fel. dar ma indigneaza cei care vor cu tot dinadinsul sa gandesti ca ei ptr ca asa e bine. ptr fiecare binele e acela care e in favoarea lui, acela care-l considera el.
albinuta45
Postat pe 17 Mai 2009 15:09
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 15:09:35
De la: funnymoon73, la data 2009-05-17 12:27:12
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.


dar vezi ca nici tu nu ai scapat de a-l judeca pe aproapele...ala nasolul care e invidios si barfeste...


ai dreptate intr-un fel. dar ma indigneaza cei care vor cu tot dinadinsul sa gandesti ca ei ptr ca asa e bine. ptr fiecare binele e acela care e in favoarea lui, acela care-l considera el.
Omul crestin are instincte,de a te atrage la bine,exact ca si omul necredincios de a te atrage rau,la placeri trupesti.Asa simt ei.
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 15:16
Irinuta,da-mi voie sa nu fiu deacord cu tine...Stii cum sint instinctele???,precum lastarii de la vie sau rosii sau pomi fructiferi.Trebuiesc mereu curatate ca sa se poata dezvolta cele purtatoare de fruct.Nu uita ca saminta raului o avem toti dar mai vizibila e la cei ce se lupta cu ea.Nivelull despre care vorbesti tu e ajuns de foarte putini carora oamenii le spun SFINTI.
valentino
Postat pe 17 Mai 2009 15:24
De la: irina_24ro, la data 2009-05-17 15:16:27
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 15:09:35
De la: funnymoon73, la data 2009-05-17 12:27:12
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.


dar vezi ca nici tu nu ai scapat de a-l judeca pe aproapele...ala nasolul care e invidios si barfeste...


ai dreptate intr-un fel. dar ma indigneaza cei care vor cu tot dinadinsul sa gandesti ca ei ptr ca asa e bine. ptr fiecare binele e acela care e in favoarea lui, acela care-l considera el.
Omul crestin are instincte,de a te atrage la bine,exact ca si omul necredincios de a te atrage rau,la placeri trupesti.Asa simt ei.


Cred ca a avea cunostiintsa de fapte, atitudini negative ale aproapelui, nu inseamna neaparat ca judecam persoana...ci doar constientizam, ceea ce ne ajuta la alegerea anturajului in care ne invartim. vb aia: spune-mi cu cine te unesti ca sa-ti spun ce fel de om esti!
maria1
Postat pe 17 Mai 2009 15:28
De la: valentino, la data 2009-05-17 15:24:04Irinuta,da-mi voie sa nu fiu deacord cu tine...Stii cum sint instinctele???,precum lastarii de la vie sau rosii sau pomi fructiferi.Trebuiesc mereu curatate ca sa se poata dezvolta cele purtatoare de fruct.Nu uita ca saminta raului o avem toti dar mai vizibila e la cei ce se lupta cu ea.Nivelull despre care vorbesti tu e ajuns de foarte putini carora oamenii le spun SFINTI.
Da ai dreptate,raul este in toti oameni dar se poate controla,si curatat dar problema ca noi oamenii nu prea stim cum,de asta este bine sa te rogi.Numai Hristos a fost fara de pacat
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 15:45
De la: irina_24ro, la data 2009-05-17 15:45:06
De la: valentino, la data 2009-05-17 15:24:04Irinuta,da-mi voie sa nu fiu deacord cu tine...Stii cum sint instinctele???,precum lastarii de la vie sau rosii sau pomi fructiferi.Trebuiesc mereu curatate ca sa se poata dezvolta cele purtatoare de fruct.Nu uita ca saminta raului o avem toti dar mai vizibila e la cei ce se lupta cu ea.Nivelull despre care vorbesti tu e ajuns de foarte putini carora oamenii le spun SFINTI.
Da ai dreptate,raul este in toti oameni dar se poate controla,si curatat dar problema ca noi oamenii nu prea stim cum,de asta este bine sa te rogi.Numai Hristos a fost fara de pacat
Da cei care se roaga,isi dau seama cum sa se fereasca de rau,sa se controleze.Dar cei necredinciosi care nu ne roaga ei fac rau fara sa isi dea seamna,din instincte.Acum depinde de anturaje,dar sunt oameni mai putini rai.Dar eu vorbesc ca sa fii currat la suflet,sa fii sufletist sa iti pese de altii sa ii ajuti
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 16:01
credem foarte tare in Dumnezeu..si citim mult despre asta...si dam citate, si ne facem cruce de cite ori trecem pe linga o biserica...si ne gindim la binele aproapelui, si suntem buni...si tindem spre mai buni.
nu ne prefacem nici cind facem sex, de ce ne-am preface cind ne facem cruce.
si nu ne certam cu privire la credinta...si nu suntem rai sau rautaciosi.dam sfaturi buuune...pioase, cu multa grija alese...ne gindim permanent la cit de bine ne este si cit de rau ne-ar putea fi.si multumim mereu pentru asta...si in general suntem aproape niste sfinti..cum sa ne prefacem???
karmenrosa
Postat pe 17 Mai 2009 16:17
De la: karmenrosa, la data 2009-05-17 16:17:56credem foarte tare in Dumnezeu..si citim mult despre asta...si dam citate, si ne facem cruce de cite ori trecem pe linga o biserica...si ne gindim la binele aproapelui, si suntem buni...si tindem spre mai buni.
nu ne prefacem nici cind facem sex, de ce ne-am preface cind ne facem cruce.
si nu ne certam cu privire la credinta...si nu suntem rai sau rautaciosi.dam sfaturi buuune...pioase, cu multa grija alese...ne gindim permanent la cit de bine ne este si cit de rau ne-ar putea fi.si multumim mereu pentru asta...si in general suntem aproape niste sfinti..cum sa ne prefacem???

Karmenutza,tu faci parte din vreo comunitate,de vorbesti la plural,sau esti lider de sindicat???
valentino
Postat pe 17 Mai 2009 16:21
De la: karmenrosa, la data 2009-05-17 16:17:56credem foarte tare in Dumnezeu..si citim mult despre asta...si dam citate, si ne facem cruce de cite ori trecem pe linga o biserica...si ne gindim la binele aproapelui, si suntem buni...si tindem spre mai buni.
nu ne prefacem nici cind facem sex, de ce ne-am preface cind ne facem cruce.
si nu ne certam cu privire la credinta...si nu suntem rai sau rautaciosi.dam sfaturi buuune...pioase, cu multa grija alese...ne gindim permanent la cit de bine ne este si cit de rau ne-ar putea fi.si multumim mereu pentru asta...si in general suntem aproape niste sfinti..cum sa ne prefacem???
Pai daca facem cruce,nu inseamna ca suntem credinciosi, un om credincios face fapte bune,se roaga incearca sa nu mai fie un libertin
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 16:25
Dumnezeu este tot ce ne inconjoara ,rau este ca noi nu vedem si nu ne pare rau de greselile noastre ,uitam de poruncile lui sa-ti iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti ,atunci sa vezi cum o sa inaintam in toate ,cind nu mai este invidie ,dusmanie si judecata a ta ci numai a singurului judecator Dumnezeu . Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa vedem toate din jurul nostru .
garbo001520
Postat pe 17 Mai 2009 16:56
Liderii de sindicat, nu vorbesc cu Dvs.
Ioana007
Postat pe 17 Mai 2009 16:56
De asta,noi muncitorii,nu-i recunoastem.
valentino
Postat pe 17 Mai 2009 19:08
De la: garbo001520, la data 2009-05-17 16:56:05Dumnezeu este tot ce ne inconjoara ,rau este ca noi nu vedem si nu ne pare rau de greselile noastre ,uitam de poruncile lui sa-ti iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti ,atunci sa vezi cum o sa inaintam in toate ,cind nu mai este invidie ,dusmanie si judecata a ta ci numai a singurului judecator Dumnezeu . Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa vedem toate din jurul nostru .


si incalecai pe-o sea si v-am spus povestea asa
sa fim seriosi. asa ceva e sf curat
si_totusi
Postat pe 17 Mai 2009 19:35
Suntem departe de a crede cu adevarat... daca exista oameni care cred cu adevarat, acest lucru se vede in felul cum se imbraca, in felul cum se poarta, cum vorbesc, cat de mult le pasa de aproapele...
Eu fac multe din astea si totusi nu simt ca cred cu adevarat in Dumnezeu, pentru ca e nevoie de timp petrecut cu El, timp de calitate... am pierdut nevoia aceea de dependenta, in sensul ca ma preseaza supravietuirea si muncesc mult si am pierdut relatia cu Dumnezeu pe drum...parca-s teleghidata...
De ce sa nu fim sinceri cu noi si cu El? Suntem departe de o relatie reala cu El. Eu recunosc asta si ma gandesc adesea ca imi lipseste vechea mea viata, in care simteam prezenta Sa in viata mea, pentru ca aveam un timp special petrecut cu EL.
Acum sunt o frunza in vant, simt uneori nevoia unei relatii cu El, dar imi lipseste vointa, timpul...nici nu stiu ce...
Texte si fatarnicii au multi, dar poate ca e momentul sinceritatii...
Mersul la biserica nu te mantuieste, nici nu te face mai bun neaparat. Daca petreci timp cu El , te rogi chiar si cu greseli, dar cu cuvintele tale, din inima, cu regrete si chiar vrei sa vina in viata ta, vei avea si rezultate, vei simti schimbare in bine.
Noi singuri nu putem face nimic bine, doar prin El.
Inca suntem primitivi: lupta pt apa sfintita(cata umilinta gratuita), rugatul la idoli(tot felul de sfinti desi porunca a doua zice altceva), pupatul moastelor si cate altele...toate astea nu il onoreaza pe Dumnezeu care l-a jertfit pe Fiul Sau pentru noi sa ne ierte pacatele, si noi, in loc sa ne rugam Lui, ne rugam la altii...ar fi multe de zis...
calla
Postat pe 17 Mai 2009 20:45
Ai atata dreptate, calla, cred ca cei mai multi suferim ca nu avem o relatie adevarata si permanenta cu El. Eu, personal, m-am regasit in cuvintele tale. Si ucenicii se plangeau de prea putina credinta. Cred, insa ca, prin rugaciune, putem sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu.
sora_ilsi
Postat pe 17 Mai 2009 20:55
Mai Cala,care-i denominatia cultului tau???,asa stim cu cine vorbim...
valentino
Postat pe 17 Mai 2009 21:27
Cu siguranta nu e crestin - ortodoxa ca e impotriva aghiazmei, icoanelor,mostelor, bisericii ca si cladire (banuiesc), si despre Iisus aduce aminte doar tangential ca fiind Fiu al lui Dumnezeu si atit.
Aemulus
Postat pe 17 Mai 2009 21:36
Inainte de a raspunde la intrebare cred ca ar trebui sa scriem Dumnezeu cu "D" nu cu "d".
simonafarmacie
Postat pe 17 Mai 2009 22:17
Simona, si raspunsul tau era pentru.....
Aemulus
Postat pe 17 Mai 2009 22:23
Sunt extrem de putini oameni printre noi care sunt credinciosi in adevaratul sens al cuvantului.Putin oameni care au credinta cat un graunte de mustar si care pot spune muntelui sa se mute iar el se muta datorita credintei lor.Fiecare are libertatea (data de Dumnezeu )de a alege.Origen avea o teorie;aceea ca la sfarsit Dumnezeu va ierta pe toata lumea inclusiv pe demoni si ne vom mantui cu totii.teoria lui e gresita totusi deoarece daca noi nu vrem Dumnezeu nu ne mantuieste.In concluzie libertate.Libertate de ati exprima opinia de a fi natural si firesc.Spor in a obtine dragostea si a constientiza libertatea.
simonafarmacie
Postat pe 17 Mai 2009 22:25
Simona ai un stil foarte alambicat de a-ti exprima ideile.
Si cine puii mei este Origen?
Aemulus
Postat pe 17 Mai 2009 22:33
http://en.wikipedia.org/wiki/Origen
simonafarmacie
Postat pe 17 Mai 2009 22:38
Cred ca tu te refereai la Origene dar eu nu m-am prins din prima.
Aemulus
Postat pe 17 Mai 2009 22:38
gasesti mai multe acolo,mai multe decat as putea sa-ti spun eu vreodata
simonafarmacie
Postat pe 17 Mai 2009 22:39
De la: simonafarmacie, la data 2009-05-17 22:17:08Inainte de a raspunde la intrebare cred ca ar trebui sa scriem Dumnezeu cu "D" nu cu "d".

Ceva nu-mi e clar: ori e aceeasi persoana cu 2 identitati,ori faceti 2 persoane,parte din acelasi cult.Observa bine,ca si a scrie cu ,,D" in loc de ,,d",e tot o formalitate -si,dupa cite am inteles,voi nu credeti in ,,forme",corect?.
valentino
Postat pe 18 Mai 2009 09:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ati pleca in China? 117 De la: september 7 Ianuarie 2012 01:17
ce sa fac sa nu ma mai simt singura?pote cineva sa imi ras? 9 De la: anaROBERT 20 Iulie 2010 00:49
Ce parere aveti despre relatia dintre Dumnezeu si Omul? 103 De la: moment31 23 Octombrie 2009 15:47
test psihologic simplu dar serios! 129 De la: gianiblue 15 Ianuarie 2016 21:51
Punct de vedere. 27 De la: ulygarbo 24 Martie 2017 07:13
Setari Cookie-uri