Prima data...

Buna ziua! Am deschis acest subiect pentru a va cere sfatul.

Am 18 ani si sunt impreuna cu un baiat de aceeasi varsta. Avem doar 3 luni, insa el ar vrea sa trecem mai departe. Eu sunt virgina in timp ce el a mai fost cu alte fete. Eu ma simt pregatita si as vrea sa il las sa fie primul, dar imi e teama ca e mult prea devreme si o sa creada ca sunt o femeie usoara. El nu ma grabeste in sensul asta si imi spune ca nu e nicio problema daca eu nu vreau.

Ce credeti ca ar trebui sa fac? Ar trebui sa mai astept? Ar trebui sa las totul sa vina de la sine? Sau ar trebui sa ma despart de el?
black_rose
Postat pe 8 Aprilie 2012 09:35
Fa-o doar cand esti pregatita, cand esti convinsa ca o doresti!
Atentie la mijloacele contraceptive!
dihoritza
Postat pe 10 Aprilie 2012 17:25
Draga mea!Timpul rezolva totul! Nu te grabi! Cinste tie ca esti inca **fecioara**!! Cunosc eu cateva persoane care au peste 22 ani si inca sunt precum esti tu! Aveti timp pentru toate!Sa se merite cui te daruiesti!
Jojolin
Postat pe 16 Aprilie 2012 07:14
De la: black_rose, la data 2012-04-08 09:35:07Buna ziua! Am deschis acest subiect pentru a va cere sfatul.

Am 18 ani si sunt impreuna cu un baiat de aceeasi varsta. Avem doar 3 luni, insa el ar vrea sa trecem mai departe. Eu sunt virgina in timp ce el a mai fost cu alte fete. Eu ma simt pregatita si as vrea sa il las sa fie primul, dar imi e teama ca e mult prea devreme si o sa creada ca sunt o femeie usoara. El nu ma grabeste in sensul asta si imi spune ca nu e nicio problema daca eu nu vreau.

Ce credeti ca ar trebui sa fac? Ar trebui sa mai astept? Ar trebui sa las totul sa vina de la sine? Sau ar trebui sa ma despart de el?[

daca inca (iti) mai pui intrebari, e clar ca nu esti pregatita.
Inainte de a te decide sa iei taurul de coarne, evalueaza consecintele: actul in sine nu e mare lucru, dar este ireversibil la nivel psihologic si te poate marca pe viata daca relatia cu primul o sa se deterioreze.
charmelen
Postat pe 16 Aprilie 2012 20:48
black rose, cred ca incepi cu stingul daca iti bazezi decizia pe "ce o sa zica el". Sex sau dragoste faci pentru ca vrei tu, cind vrei tu, cu cine vrei tu: nu pentru cum te evalueaza altcineva: nici el, nici mama, nici vecina, nimeni. E sufletul tau si corpul tau si tu trebuie sa stii exact daca ceea ce faci e bine pentru tine. Nimeni altcineva nu stie.

In plus, sperieturile ca sexul e ceva "decisiv" sint o prostie. Sexul este firesc si este frumos intre doi oameni care au sentimente unul pentru altul. E un gest natural. In situatia in care nu mai sint sentimente, nu isi mai are rostul. Nu e un pact de a ramine impreuna pe viata, nu e un stigmat, nu e o rusine asa cum nu e o mindrie.
quasaria
Postat pe 16 Aprilie 2012 21:08
Hristos a inviat va spun tuturor din comunitatea Garbo!

Draga mea rose cind ai nelamuriri in privinta sexului pentru prima data este clar ca nu esti pregatita ,daca prietenul tau nu te grabeste lasa lucrurile sa se intimple pur si simplu intre voi ,cit despre "fecioara Felicitarile mele" nu iti va parea rau .
Nimeni nu poate sa-ti dea un sfat cind ,cum ,unde si cu cine sa-ti incepi viata sexuala ,dar ia in calcul masurile contraceptive indiferent cind se va intimpla in felul acesta eviti sa contactezi o boala dermatovenerica si o eventula sarcina nedorita .
Toate cele bune ,o viata frumosa sa iubesti si sa fi iubita pe masura!
bujjoritza
Postat pe 22 Aprilie 2012 16:05
wow...wow..wow...Felictari draga mea pt faptul ca ai ajuns la frumoasa virsta de 18 ani si inca esti fecioara Pe de alta parte ,eu cred ca ar trebui k sa mai astepti ...mai cu seama ca el deja e "umblat" ..printre ale sex-ului
...In privinta "pregatirii tale",parerea mea este ca,inca nu esti ,tot ceea ce simti tu ,este mai degraba starile de excitattie ,hormoni alergind samd... Desi sunt barbat ,am inteles ca,de cele mai multe ori fata traieste doar cu senzatia de "pregatire",ulterior actului sexual regretind in 4 din 5 cazuri...Nu-s de moda veche ,desi sunt destul de batrin ,insa,ia intreaba-l ,nu frea sa va casatoriti?,asta ca sa observi si "dragostea lui mare care ti-o poarta"... ..nuj dc parca presimt ca e ca o mik felina care-si asteapta prada...(leii de regula sunt asa):))





Melycanu
Postat pe 23 Aprilie 2012 17:28
nu esti pregatita,din moment ca mai ai unele indoieli,ca e prea devreme de ex.
cand vei fi sigura,si nu vei avea nici o teama,atunci e momentul.
daniilia
Postat pe 24 Aprilie 2012 06:40
De la: dihoritza, la data 2012-04-10 17:25:30Fa-o doar cand esti pregatita, cand esti convinsa ca o doresti!
Atentie la mijloacele contraceptive!


scurt si cuprinzator! trebuie sa o faci doar cand vei simti...nu conteaza nr lunilor sau ce spun altii...inainte sa mi incep viata sexuala matusa mea mi a spus, printre altele, ca trebuie sa-mi placa totul la el, inclusiv dantura, fizic, sufleteste..si asa si era...desi aveam 2 luni si aproape jumate, am decis ca acesta este momentul:P marele moment (pt k mie imi era frica). si a si fost marele moment:P

oricum cred ca acum deja ai facut asta:P, asa ca nu mai continui sa scriu. Dar pentru restul care vor citi... Faceti ce simtit, dar aveti grija sa nu regretati mai tarziu!
CoKNeZa
Postat pe 2 Iulie 2012 02:09
De la: quasaria, la data 2012-04-16 21:08:33black rose, cred ca incepi cu stingul daca iti bazezi decizia pe "ce o sa zica el". Sex sau dragoste faci pentru ca vrei tu, cind vrei tu, cu cine vrei tu: nu pentru cum te evalueaza altcineva: nici el, nici mama, nici vecina, nimeni. E sufletul tau si corpul tau si tu trebuie sa stii exact daca ceea ce faci e bine pentru tine. Nimeni altcineva nu stie.

In plus, sperieturile ca sexul e ceva "decisiv" sint o prostie. Sexul este firesc si este frumos intre doi oameni care au sentimente unul pentru altul. E un gest natural. In situatia in care nu mai sint sentimente, nu isi mai are rostul. Nu e un pact de a ramine impreuna pe viata, nu e un stigmat, nu e o rusine asa cum nu e o mindrie.


si asta e foarte adevarat! "Nu e un pact de a ramine impreuna pe viata, nu e un stigmat, nu e o rusine asa cum nu e o mindrie."..si din pacate...multe femei, sau mai bine zis adolescente...sau tinere..gandesc exact opusul
CoKNeZa
Postat pe 2 Iulie 2012 02:14
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi, m-au ajutat sa iau o decizie. Am lasat lucrurile sa evolueze, nu m-am grabit si totul a fost firesc. Pot sa spun ca sunt foarte fericita mai ales fiindca nu regret deloc ca am facut asta.

CoKNeZa, are dreptate, trebuie sa facem ce simtim!
black_rose
Postat pe 26 August 2012 11:16
De la: black_rose, la data 2012-04-08 09:35:07Buna ziua! Am deschis acest subiect pentru a va cere sfatul.

Am 18 ani si sunt impreuna cu un baiat de aceeasi varsta. Avem doar 3 luni, insa el ar vrea sa trecem mai departe. Eu sunt virgina in timp ce el a mai fost cu alte fete. Eu ma simt pregatita si as vrea sa il las sa fie primul, dar imi e teama ca e mult prea devreme si o sa creada ca sunt o femeie usoara. El nu ma grabeste in sensul asta si imi spune ca nu e nicio problema daca eu nu vreau.

Ce credeti ca ar trebui sa fac? Ar trebui sa mai astept? Ar trebui sa las totul sa vina de la sine? Sau ar trebui sa ma despart de el?

Daca dupa 3 zile,nimic atunci.....
http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/muzica-vesela-jaga-jaga
VOIAJOR
Postat pe 13 Septembrie 2012 06:05
Mi-ar placea sa ne tii la curent cu ce s-a inatmplat, am fost si eu intr-o astfel de situatie si am cedat pentru ca asa am simtit, acum imi pare rau, sper ca la tine sa rezolve mai bine!
fainfrumos
Postat pe 13 Septembrie 2012 13:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Adevar sau Provocare 346 De la: eu_geminy 30 Octombrie 2010 00:35
sexul copilului 1 De la: mariana1971_12_08 1 Aprilie 2010 13:50
Nu stiu ce sa fac, sunt in impas 38 De la: sweety25 3 Iulie 2010 12:12
de ce nu pot sa il parasesc odata?De ce nu pot sa uit raul facut? 81 De la: garbo253810 10 Decembrie 2011 14:09
sa ii spun ce simt sau nu? 19 De la: Anilus 2 Decembrie 2010 20:25
Setari Cookie-uri