casatorie fara iubire

dap...acu' fo' 2 saptamani...cand zicea ca de pasarica si alte mizerii de-astea...ce ? tu nu stii ?
wife_de_zmeu
Postat pe 15 Septembrie 2009 23:59
multumesc frumos, wife

stii cum se spune: lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi...

eu nu am spus ca n-or fi si exceptii ca cele aratate de zambil si, poate, din ce in ce mai multe.
sora_ilsi
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:01
De la: Ella34, la data 2009-07-02 16:38:35
Mada, copilul tau e micut acum si nu intelege ce se intampla, dar curand va incepe sa priceapa ca parintii lui nu se iubesc... Daca va creste in atmosfera asta, va ajunge sa creada ca asa e normal...
Spuneai ca ai vorbit cu sotul tau... El cum vede viitorul vostru?
Dar tu?


Foarte greu , chiar daca e mic copilul sau mai mare pt el oricum este o problema despartirea parintilor........problema e alta eu nu inteleg cum se casatoresc unii oamenii fara sa existe iubire, dragoste.....cum mama masii pot??? ......daca da atunci sa suporte consecintele........
miruta
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:41
De la: zambil, la data 2009-09-15 15:33:52bre... casatoria n-are nimic de-a face cu iubirea... femeile nu se casatoresc cu barbatii pe care-i iubesc, ci cu aia care-o sa le-asigure confortu'... material sau afectiv, sau amandoua, daca se poate... iar barbatii nu s-ar casatori deloc, prin definitie...


asa e ........si se plang dupa.........ca nu exista iubire!!!!!
miruta
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:53
Cunosc multe mariaje,facute sau mai bine,spus,neantemeiate pe iubire,casatoriile de covenienta rezista cel mai mult.
scrichy
Postat pe 16 Septembrie 2009 11:01
Si uite asa ajungem la topicul ala:femeia care face sex fara sa iubeasca
scrichy
Postat pe 16 Septembrie 2009 11:03
dap... si la redefinirea prostitutiei...
zambil
Postat pe 16 Septembrie 2009 12:09
De la: zambil, la data 2009-09-16 12:09:58dap... si la redefinirea prostitutiei...


miruta
Postat pe 16 Septembrie 2009 15:23
expertii zilelor noastre au descoperit ca barbatii si femeile beneficiaza in mod egal de pe urma casatoriei, dar poate in modalitati diferite. Atat barbatii cat si femeile traiesc mai mult, mai fericiti, mai sanatosi si mult mai bine atunci cand sunt casatoriti. Sotii castiga in mod normal mai multa sanatate, in timp ce sotiile au mai mari avantaje financiare.....................
....
mai mult decat norocul si dragostea, motivul cel mai bun care sta la baza unei relatii de succes si de lunga durata este intelegerea si prietenia. Acestea definesc casnicia ca fiind o creatie care a cerut multa munca, dedicare si intelegere (a unuia fata de celalalt si fata de institutia casatoriei). Cele mai fericite cupluri sunt prietenii care si-au impartit viata si sunt compatibili in ceea ce priveste interesele si valorile.............................

O femeie nu voia sa-si marite fata cu Abdul. Incercand sa-l faca sa se razgandeasca, ii spune :
- Daca vrei sa te mariti cu fiica mea, adu-i un Mertzan.
- Abdul iubeste, Abdul doreste, Abdul aduce Mertzan !
Aduce Abdul Mertzanul, mama, disperata, incearca din nou :
- Fata mea nu se marita cu tine decat daca o sa aiba vile la munte si la mare.
- Abdul iubeste, Abdul doreste, Abdul cumpara vile !
Cumpara Abdul vile, mamei ii vine o ultima idee :
- Fata mea nu poate sa se marite decat cu cineva care o are de 50 de centimetri !
- Abdul iubeste, Abdul doreste, Abdul mai taie jumate ......................
..........
sophia
Postat pe 17 Septembrie 2009 12:51
DRAGOSTEA, motivul cel mai bun care sta la baza unei RELATII DE SUCCES SI ...de lunga durata CA SI INTELEGEREA si RESPECTUL... ...Acestea definesc CASNICIA ca fiind o creatie care a cerut multa munca, dedicare si intelegere (a unuia fata de celalalt si fata de institutia casatoriei). Cele mai fericite cupluri sunt prietenii care si-au impartit viata si sunt compatibili in ceea ce priveste interesele si valorile.................
sophia1971
Postat pe 20 Septembrie 2009 00:33
De la: sophia, la data 2009-09-20 00:33:20 DRAGOSTEA, motivul cel mai bun care sta la baza unei RELATII DE SUCCES SI ...de lunga durata CA SI INTELEGEREA si RESPECTUL... ...Acestea definesc CASNICIA ca fiind o creatie care a cerut multa munca, dedicare si intelegere (a unuia fata de celalalt si fata de institutia casatoriei). Cele mai fericite cupluri sunt prietenii care si-au impartit viata si sunt compatibili in ceea ce priveste interesele si valorile................. .................
.....CORECT.......SI EU ASA CONSIDER.....IN CASNICIE TREBUIE SA EXISTE INTELEGERE SI RESPECT...
sophia
Postat pe 20 Septembrie 2009 11:13

Buna,Laura! Te inteleg perfect,stiu ce simti ,eu traiesc aceste chinuri de 30 de ani.Am facut si eu ca tine ,am stat pentru ca imi era rusine sa ma despart(in tineretea mea despartirile erau barfite),am stat ...acum imi dau seama de greseala dar este tardiv.Am cautat si eu ca tine dragostea in alta parte,m-am simtit si eu rusinata de ceea ce fac,am crezut ca am gasit ce cautam dar am suferit si mai mult.Ce sfat sa-ti dau? esti inca tanara,poti gasi iubirea dar ai grija ,zici ca el te iubeste,sa nu cumva sa suferi si mai mult pentru ca Dumnezeu ne incearaca si nu ne da de doua ori ceva,sa nu cumva sa treci tu de partea cealalta si ....sa suferi din nou.Nici eu nu am stiut ce sa fac,am asteptat ,am sparat si am asteptat dar anii au trecut si viata mea a fost tot o asteptare.....acum ce pot face?sa astept sa traiesc poate intr-o alta viata cand misiunea mea pe aceasta lume se va termina....ai grija si cantareste....
garbo039663
Postat pe 20 Septembrie 2009 20:51
De la: garbo039663, la data 2009-09-20 20:51:31
Buna,Laura! Te inteleg perfect,stiu ce simti ,eu traiesc aceste chinuri de 30 de ani.Am facut si eu ca tine ,am stat pentru ca imi era rusine sa ma despart(in tineretea mea despartirile erau barfite),am stat ...acum imi dau seama de greseala dar este tardiv.Am cautat si eu ca tine dragostea in alta parte,m-am simtit si eu rusinata de ceea ce fac,am crezut ca am gasit ce cautam dar am suferit si mai mult.Ce sfat sa-ti dau? esti inca tanara,poti gasi iubirea dar ai grija ,zici ca el te iubeste,sa nu cumva sa suferi si mai mult pentru ca Dumnezeu ne incearaca si nu ne da de doua ori ceva,sa nu cumva sa treci tu de partea cealalta si ....sa suferi din nou.Nici eu nu am stiut ce sa fac,am asteptat ,am sparat si am asteptat dar anii au trecut si viata mea a fost tot o asteptare.....acum ce pot face?sa astept sa traiesc poate intr-o alta viata cand misiunea mea pe aceasta lume se va termina....ai grija si cantareste....


pacat ca unii oameni ajung in astfel de situatii dar oare cine-i de vina?...mmm...facem noi ceva pt a indrepta ceva din viata noastra,ajungem uneori sa dam vina pe celalalt dar oare noi nu suntem de vina cu nimic???...va spun eu...ambii parteneri sunt de vina indiferent de proportia reala sau nu...iar greutatea sufleteasca este si mai mare atunci cand exista urmasi,deoarece ei voi suferi cel mai mult indiferent de decizia pe care o ia unul sau altul,am mai spus-o si-o mai repet daca merita sacrificiul meu ca om pentru fericirea a mai multora il voi face...nu merita sa sufere copii , toti ceilalti si ma refer la familiile ambilor soti,pt ca-i va afecta intr-o anumita masura si pe ei...parerea mea.

parerile sunt impartite asupra problemelor de genul asta,dar inainte de a lua decizii este bine sa cantaresti de multe ori ce va rezulta dupa ..pt ca nimeni nu trebuie sa sufere pt o decizie luata din egoism sau mai stiu eu ce...
garbo015269
Postat pe 20 Septembrie 2009 21:06
De la: laura_novacesc, la data 2009-02-12 16:56:07DRAGA MEA ROHCS CAZUL TAU NU SE ASEAMNA CU AL MEU SI SATI SPUN DE CE.SOTUL TAU A STIUT CUM SATI CASTIGE IUBIREA.PE CAND AL MEU NU .DACA ERA UN BARBAT CARE SA STIE CUM SA SE COMPORTE SI SA MA FACA SAL IUBESC NU REGRETAM ACUM CA STAU CU UN BARBAT PE CARE NU IL IUBESC.RESPECTUL NU ESTE TOTUL INTRO RELATIE
de ce nu comunici cu el si sa ii explici ceea ce simti si cum ti-ar placea sa fie el.....cum sa se comporte el cu tine,daca te iubeste va intelege asta........
irina31
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:34
ce buna esti, tu irinuca tu!
pik_nik
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:38
De la: laura_novacesc, la data 2009-01-08 14:47:11dragele mele sa nu va casatoriti niciodata cu un barbat pe care nu-l iubiti.eu am facut aceasta prostie. si ma caiesc foarte tare.orice ar putea sa-ti ofere acel barbat si oricat de mult v-ar iubi el,daca nu-l iubiti si voi degeaba.am cu sotul meu 19 ani de cand suntem impreuna si nici acum nu-l iubesc.in toti acesti ani oricat am incercat tot nu am reusit.am fost si sunt nefericit.am crezut ca este de ajuns sa ma iubeasca el si totul va fi ok dar nu este asa.stiu o sa spuneti ca de ce nu l-am lasat si inca sunt cu el.din frica de singuratate si de a nu iubii eu si sa nu fiu iubit,plus ca am o fetita cu el care nu merita sa traiasca fara tatal pe care il adora.prefer sa sufar eu decat ea.din cauza iubirii pe care nu o simt ptr el am facut o greseala imensa,am cautat in afara ce nu am gasit in casa si imi pare rau.nu merita sai fac asa ceva.deci nu va casatoriti fara iubire pentru ca mai tarziu sa nu faceti aceeasi greseala ca mine.


Ok ..dar nu e cam tardiva constatarea? 19 ani alaturi de cineva pe care nu-l iubesti in opinia mea, e un pret mult prea mare pe care l-ai platit doar de dragul fetei , toti ne nastem o data si meritam sa traim viata astfel incat sa putem si fi fericiti alaturi de cel pe care-l alegem sa ne fie alaturi. Niciun compromis indiferent care e miza nu e benefic pt starea ta interioara.
reyya
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:04
sofico, iar ai gresit conturile, mama ?
wife_de_zmeu
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:08
bluelight
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:31
s-a incurcat ci dark ala...
wife_de_zmeu
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:32
unu-i la drum de seara ..
bluelight
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:37
pai nah...prea multe taburi deschise, mami...
wife_de_zmeu
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:39
Hm..acelasi regret il simt si eu.. pot spune ca mariajul meu s-a terminat inca din prima zi. Acum sunt insarcinata in 4 luni, iar copilul meu(al lui se pare ca nu prea e, chiar daca e) este bucuria cu care m-am ales din aceasta trista casnicie.
emmya33
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:40
atunci bucura-te de....bucuria ta
ai primit cel mai frumos dar
eladaela
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:49
De la: emmya33, la data 2009-11-23 19:40:15Hm..acelasi regret il simt si eu.. pot spune ca mariajul meu s-a terminat inca din prima zi. Acum sunt insarcinata in 4 luni, iar copilul meu(al lui se pare ca nu prea e, chiar daca e) este bucuria cu care m-am ales din aceasta trista casnicie.

Fiecare avem momente dureroase in viata,dar important este cum treci peste ele,unii se declara invinsi iar altii merg mai departe.Nu spun ca este usor dar viata nici nu incepe si nici nu se termina la un barbat asa ca daca vrei in mod sigur vei gasii puterea de a merge mai departe si de a avea grija de bebelusul tau.
Helen29
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:58
O casnicie fara iubire nu prea rezista doar daca sunt alte interese...si atunci nu mai e casnicie poate conventie...
lala_cri
Postat pe 23 Noiembrie 2009 20:01
Perfect adevarat!
Helen29
Postat pe 23 Noiembrie 2009 20:04
De la: FloryMaryah, la data 2009-01-08 15:43:29ai foarte mare dreptate. iar pe astfel de teme putem vorbi nespus de mult timp. orice varianta am alege tot exista si o parte negativa de care ne lovim. daca ne casatorim aranjat, cu trecutul cunoscut, exista si varianta in care el sa se schimbe, si sa nu mai fie omul cu care ne-am casatorit insa continuam casnicia preferand sa ne sacrificam noi decat un copil. MARE GRESEALA. dar daca ne casatorim din dragoste, desi riscam sa ii descoperim tarziu defectele majore, pana la a ajunge in acel stadiu putem incerca sa schimbam ceva la el. asta in cazul in care credem ca putem si ca vrem. cat despre "egalitate" in iubire....ei bine aceste 2 cuvinte se potrivesc precum apa si uleiul. da. asa este. intotdeauna unul va iubi mai mult. dar e mult mai bine asa decat atunci cand unul din parteneri NU IUBESTE DELOC.

Nu o sa reusesti sa schimbi niciodata nimic la el..eu ma chinui de ceva timp sa il schimb, sau macar sa il fac sa vada ca ceea ce face nu e bine, k trebuie sa se schimbe pt binele nostru...eram sigura k o sa inteleaga unde greseste si o sa se schimbe dar degeaba..cred k e in zadar..
garbo002556
Postat pe 21 Decembrie 2009 15:48
esti de condamnat..vrei sa iti plangi de mila, nu o fa.. ca iti meriti soarta..de ce te-ai mai casatorit cu el, din moment ce nu il iubeai..? pt siguranta materiala?
bestia
Postat pe 22 Decembrie 2009 13:00
Intr-adevar anii pierduti nu se mai intorc. Cred ca oamenii nu stiu ce vor si confunda sentimentele.
Eu sunt intr-o situatie asemanatoare, but not married Suntem impreuna de aproape un an, tin la el, imi e drag, il iubesc, dar nu il iubesc suficient de mult si nu vreau sa il ranesc. Stiu...candva va trebui sa imi infrunt teama si sa-i spun adevarul.
Si cred ca a fost vina mea, de la inceput nu am vrut sa fim impreuna insa el s-a incapatanat si am crezut ca voi ajunge sa il iubesc, si am ajuns dar nu asa cum ar merita.
Este adevarat ce se spune: o dragoste adevarata, sufletul pereche nu il vei putea uita niciodata
Duena
Postat pe 23 Decembrie 2009 15:48
Eu m-am casatorit pentru ca iubeam, dar fericirea mea a durat pana la nunta, inclusiv....de a doua zi dimineata sotul meu a fost alt om. A tinut sa-mi demonstreze(sau poate si involuntar) cat de mult nu ma iubeste si cat de mult nu-i prea pasa de mine si......de micutul care se pregateste sa vina pe lume. Au trecut 4 luni de atunci si traim separat, fiecare cu viata lui, cu sarbatorile lui de iarna...si restul...Singura si adevarata fericire este ceea ce simt acum, aceste luni in asteptarea copilului meu(nu prea pot sa spun ca este si al lui)..si nu-mi ramane decat sa zambesc!!!! Nu-mi pare rau de nimic, nici ca m-am casatorit, nici ca voi divorta, nici ca-mi voi creste singura copilul, nici chiar de sotul meu care are foarte multe de pierdut, din pacate.

Stiu ca o femeie stie sa mearga cu fruntea sus mai ales atunci cand este singura si aproape infranta; ea stie sa zambeasca, si nu sa planga!
emmya33
Postat pe 24 Decembrie 2009 16:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Divort dupa 2 saptamini Kalibra nu mai vrea sa fie sotie 18 De la: garbo_roberta 13 Ianuarie 2012 04:08
Geloziia îmi distruge relația 1 De la: garbo_502354 17 Aprilie 2020 00:45
scoala 3 De la: Ardee_B_____1 30 Martie 2012 13:52
Atractie pt un barbat insurat 130 De la: Kathrine 16 Mai 2015 08:21
O RUBRICĂ NOUĂ PENTRU DOAMNELE ŞI FETELE CARE VOR SĂ SE MĂRITE? 22 De la: garbo233027 31 Ianuarie 2014 16:25
Setari Cookie-uri