casatorie fara iubire

Draga mea, casatoria e o chestie mai mult formala ,,impusa" fie de societate, fie de parinti , fie de prejudecati sau mai grav de institutia Bisericii. Eu cred cu tarie ca nimeni nu ar trebui sa-ti medieze legatura cu omul pe care-l iubesti , nici macar ,,siguranta" de a fi casatorita cu el , dovada fiind faptul ca acel om s-a schimbat diametral dupa ce s-a vazut casatorit. Sa-ti spun un lucru : nu merita sa suferi pentru nimeni si nimic. Iti doresc sa ai Sarbatori fericite si copilasul tau pe care-l astepti sa-ti umple chipul si sufletul de fericire! Nu lasa pe nimeni sa-ti umbreasca fericirea, avem o singura viata :-)
reyya
Postat pe 24 Decembrie 2009 16:33
indiferent de consecinte mai bine regreti ce ai facut decat ce NU ai facut.
utad
Postat pe 25 Decembrie 2009 23:04
nu ai reuit sa-l iubesti pentru ca nu ai ajuns nici sa-l respecti. macar atata lucru ar fi trebuit sa faci. de cele mai multe ori dragostea adevarata, aceea care iti da echilibru, se naste din respectul pentru celalalt. mai intai vine prietenia, pe urma respectul, apoi iubirea. si astfel de iubiri rezista. pasiunea in dragoste trece extrem de repede. ramane iubirea si afectiunea, respectul si prietenia.
garbo056440
Postat pe 26 Decembrie 2009 10:37
Mi-a placut comentariul tau. Nici eu nu puteam formula mai bine. Chiar la asta ma si gandeam.
Cred ca in multe cazuri totul pleaca de la neuroni. Probabil s-a incapatanat in ideea ca nu-l iubeste si poate a ajuns la o forma de autosugestie.
Probabil ca nici n-a incercat sa-l cunoasca, sa se apropie cu adevarat. Si cum in orice relatie unul din cei 2 ( de preferat sa fie doar 2 ), ofera mai mult decat primeste mai bine sa fii cel care primeste, decat sa iubesti si el sa se uite la orice fusta ii trece prin raza vizuala ( sa speram ca nu de scotian ), si sa se gandeasca " oare cum sa raman cu ceva de la asta, daca nu mai stau cu ea ???".
Poate isi inchipuie ca daca astepta o relatie din care sa sara scantei de pasiune era mai fericita. No way.
garbo070127
Postat pe 26 Decembrie 2009 12:34
DAR PUTEAI S IL PARASESTI INAINTE SA APARA FETITA S STIIND K NU IL IUBESTI D CE TE AI MAI CASTORIT CU EL?

SAU PUR SI SIMPLU PUTEAI SA ITI CAUTI PESOANA PERFECTA , EU ZIK K TREBUIA S TE GANDESTI INAINTE D A FACE PASUL CEL MARE
garbo043270
Postat pe 26 Decembrie 2009 15:29
Cred ca ia cea mai mare dreptate de pe lume. In aceeasi situatie sunt si eu si voi regreta toata viata mea. NIci eu nu pot sa-mi las fetele fara tata si atunci sufar eu. Dar probabil ca intr-o zi, Dumnezeu isi va intoarce fata si la noi, ne va lumina mintile si ne va da si noua sa iubim si sa fim fericite. Va doresc un an nou cu multa iubire!
Cirmaciu_Mihaela
Postat pe 4 Ianuarie 2010 10:58
Credeam ca poate putine femei sunt in situatia asta......Doamne.....e greu!!!!!!!!!!!!am 14ani.....langa un om pe care nu-l suport macar sa respire in preajma mea!!!!!!!!!!!!Si tot timpul m-am gandit la baietelul meu....la familia mea....am incercat sa nu dezamagesc pe nimeni......La mine nu m-am gandit....dar e timpul......daca noi.....nu facem nimic si nu incercam sa ne croim altfel viata....vom ramane neajutorate mereu....si mereu vom gasi vinovati,,,care nu au nici o vina pentru dezastrul si minciuna din viata noastra.....
euangyy
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:50
voi sunteti de groaza lumii, bre !!!

ce va tot ascundeti in spatele copiilor, ca nu-i puteti lasa fara tata ? da' cine zice ca daca divortati raman copii orfani de-un parinte ?

cand cineva divorteaza, divorteaza de partenerul de viata, nu de copii
Anouk
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:53
angyutzo....si ti-au trebuit 14 ani ca sa realizezi ca poti pleca si poti trai fara persoana a carei respiratie nu o suporti??? mami...esti cumva masochista???
tutankhamon
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:54
De la: euangyy, la data 2010-01-08 11:50:51Credeam ca poate putine femei sunt in situatia asta......Doamne.....e greu!!!!!!!!!!!!am 14ani.....langa un om pe care nu-l suport macar sa respire in preajma mea!!!!!!!!!!!!Si tot timpul m-am gandit la baietelul meu....la familia mea....am incercat sa nu dezamagesc pe nimeni......La mine nu m-am gandit....dar e timpul......daca noi.....nu facem nimic si nu incercam sa ne croim altfel viata....vom ramane neajutorate mereu....si mereu vom gasi vinovati,,,care nu au nici o vina pentru dezastrul si minciuna din viata noastra.....


Si de cand nu-l suporti?? de 14 ani sau de putin timp? pentru ca nu pot sa cred k ar rezista cineva atatia ani langa un om pe care nu il suporta...cum ai reusit? numai pentru baietelul tau??
garbo002556
Postat pe 8 Ianuarie 2010 15:11
Sunteti fantastice ........
Eu nu inteleg un singur lucru ...... daca exista atata repulsie, de ce v-ati casatorit cu ei ?
Pot intelege ca mamele vor un mediu stabil pt copii si trec peste orice, fac sacrificii,....... dar daca repulsia asta a existat mereu cum ati ajuns sa va catoriti cu ei si sa faceti copii cu cei pe care nu-i suportati ???
Asta este un mister la care nu cred ca a raspus nimeni pana acum.
garbo070127
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:57
Chiar nu v nțeleg a-ți asteptat 19 ani, ca s v dați seama c nu-l iubiți sau a-ți facut asta cu un scop anume asta nseamn c va-ți privat singur de libertate și v ntreb pentru ce a-ți fcut-o. Am nțeles pt copil, dar acest copil creste și poate nu o s mai stea cu dumneavoasr și tot singur rmneți.
alex2007
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:28
Drag, Laura dac te-ai mritat din interes nu te mai plnge ți-ai meritat soarta.Acum vrei s te transpui n victim și el ntr-un om fr suflet. Eu cred c tu esti singura vinovat, ai vzut c nu merge trebuia s spui pa nu s astepți 19 ani s-ți dai seama c au trecut anii degeaba pe lng tine.
alex2007
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:36
spui ca fetita il adora ....poate este un om bun?si spui ca el te iubeste.Cred ca a fost linistitor pt tine ca nu trebuia sa faci eforturi sa il cuceresti si el ti se oferea cu sufletul pe tava?Nu te-ai plans sa te fi suparat cu ceva sa nu te fi inteles in vre-un fel sa fie un sot neatent..doar ca tu nu il iubesti si esti nefericita tu nu ai nici o vina? ce ai facut tu personal s-ai meriti iubirea si devotamentul pt familie?Mai gandestete la ce va ofera el in fiecare zi si liniste,caldura,protectie ...si fara pic de egoism tu sub ce lumina te vezi in oglinda?victima?ia atitudine si fa ceva pt linistea voastra(sa nu uit tu pozezi in fata lui de atata timp in sotia fericita?
garbo074997
Postat pe 22 Ianuarie 2010 23:27
Ce frumos! Ca in filme...
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Februarie 2010 09:45
De la: garbo099582, la data 2010-02-24 09:45:08Ce frumos! Ca in filme...


OOPS! Ma refeream la povestea lui rohcs...Castoria din interes devenita casatorie din dragoste...
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Februarie 2010 09:49
da, curat ca-n filme!
eu nu cred in asa ceva.
Tylly
Postat pe 25 Februarie 2010 12:05
sunt de acord cu ce ati spus...daca nu e dragoste de la inceput nu vine pe parcurs...din contra dispare si bruma de respect...ramane mila, apoi o ura adanca fata de el si totul devine un calvar...sa fiti iubite doamnelor si domnisoarelor si sa si iubiti...va pup
garbo104422
Postat pe 12 Martie 2010 15:42
De la: Celleste_, la data 2010-02-25 12:05:12da, curat ca-n filme!
eu nu cred in asa ceva.
..... mai sa sti ca asa e!!!prietena mea din copilarie asta a facut....oricum , sfatul altuia nu le mai ajuta....se stie vb aia :suntem stapanii faptelor noastre!!!!!....sa mai faci si copil sau copii...condamn lucrul asta....un copil il faci ca ti-l doresty....iti doresty ceva de la barbatul iubit.....si ce altceva iti poti dori????dzeule....am un baietel minunat, care stie ca e rezultatul dragostei noastre....un copil venit asa...ca trb sa vina...ca mama nu si-a iubit tatal...e aiurea....acu cerem sfaturi, ca ce sa facem.....haida bre ca e prea mult....adica trb sa le planga cineva de mila ca au facut copii cu u barbat pe care nu-l iubeste....inainte trb sa se gandeasca!!!!!acu ne dam dupa cires...si ca de...vai am copii...sufar pt ei....miroase pana aci !!!!!
sheika29
Postat pe 12 Martie 2010 16:38
buna ma numesc aura am 32 ani traiesc an concubinaj decinsprezece ani , am doi copii mai mereu singura el a ales sa plece an italia vine o data pe an vb aproape an fiecare seara dar nu asta conteaza .eu nu pot sa zic cal mai iubesc pentru ca nu am cum va dati seama totul sa dus de rapa .mai mult rau ami fac sint singura ma iau cu copii .am fost de doua ori an italia si nu am stat mai mult de o luna pentru ca nu pot sta fara baietii .plangeau pe net si nu mai puteam asa ca am renuntat la el si am venit acasa. undei drgostea iubirea mangaierea oare .ami lșipseste nu e vorba de infidelitate niciodata nu am avut an casnicie probleme de astea si nu cred ca mar ansela . asa trec ani si nimic nu facem credetimai ca e rau mereu am vrut sa fac ceva dar ma oprit baiatul de 15 ani cu o ciocolata daca va vine a crede . va pup
IACOBAURAO
Postat pe 18 Martie 2010 16:00
ai perfecta dreptate eu sunt in aceasi situatie de 16 ani si tot pt copii suntem impreuna am crezut cai de ajuns sa ma iubeasca el dar nui chiar asa si noi avem nevoia sa iubim
aida275
Postat pe 19 Martie 2010 09:24


CASATORIE FARA IUBIRE = DRAGOSTE PT. MATERIALISM
alexandru_revnic_yahoo_com
Postat pe 21 Martie 2010 11:36
Niciodata nu am inteles''sa aiba copilul tata'' daca parinti se despart copilul nu mai are un parinte?Viata e scurta fa ceea ce crezi ca e bine pentru tine,copilul vostru crezi ca nu sufera cand vede ca sunteti reci ?Daca nu poti sa-l iubesti si nu poti nici macar prieteni sa fiti, se merita sa ramai?Cu ce pret?
liliana_lory
Postat pe 21 Martie 2010 22:05
De la: liliana_lory, la data 2010-03-21 22:05:52Niciodata nu am inteles''sa aiba copilul tata'' daca parinti se despart copilul nu mai are un parinte?Viata e scurta fa ceea ce crezi ca e bine pentru tine,copilul vostru crezi ca nu sufera cand vede ca sunteti reci ?Daca nu poti sa-l iubesti si nu poti nici macar prieteni sa fiti, se merita sa ramai?Cu ce pret?
vezi??..un pas inainte....tu nu esty o femeie slaba...numai ca nu incredere in tine.....
sheika29
Postat pe 23 Martie 2010 08:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Happy end 9 De la: sorinara 22 Mai 2012 23:18
sechele dupa divort 14 De la: garbo_7856 18 Octombrie 2012 20:16
Se impune sau nu o despartire/divort? 303 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:23
Buchetele de flori la mana domnisoarelor de onoare? 6 De la: Roxxynela 20 Iulie 2009 15:29
sot indragostit 50 De la: garbo248182 4 Decembrie 2017 09:06
Setari Cookie-uri